Προς το περιεχόμενο

Flash player


johnykim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Εχω καποια προβλήματα με τον flash player.Δεν μπορώ να κανω εγκατάσταση.Τον κατεβάζω,αλλά μου πετάει μετά οτι πρεπει να είμαι υπερχρήστης root για να ρυθμισω το GDM.

 

Ti είναι το GDM κ τι πρέπει να κάνω?

Εχω ubuntu 8.04.

 

Ακόμα δεν ξέρω αν εχει σχεση με τον flash player,δεν μου ανοίγει τα .gif.Δηλαδη δεν είναι κινούμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει ο flashplayer με τον gdm? Τον flashplayer τον βαζεις ειτε απο το αντιστοιχο repo της διανομης σου, ειτε με τον installer της adobe.

Για να ρυθμισεις τον gdm, ναι, πρεπει να εισαι ο root, δεν γινεται αλλιως.

 

Gdm ειναι ο login manager του gnome. Ειναι εκεινη η "οθονη" που βαζεις το ονομα χρηστη σου και τον κωδικο.

 

Τα .gif αρχεια ανοιγουν με ενα οποιοδηποτε προγραμμα προβολης εικονων. Το gnome εχει το eog (eye of gnome) ή περιφραστικα "Εφαρμογή προβολής εικόνων του GNOME"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Gdm_setup

Introduction

 

GDM is the GNOME Display Manager, it is the little proggie that runs in the background, runs your X sessions, presents you with a login box and then tells you to go away because you forgot your password. It does pretty much everything that you would want to use xdm for, but doesn't involve as much crack. It doesn't use any code from xdm, and has a more paranoid and safer design overall. It also includes many features over xdm, the biggest one of which is that it is more user friendly, even if your X setup is failing. The goal is that users should never, ever have to use the command line to customize or troubleshoot GDM.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κατέβασα απο την adobe κ γι'αυτο δεν μπορώ να τον ανοίξω επειδή μου βγάζει αυτό το μήνυμα με το GDM.

 

κ πως γίνεσαι root?Δεν το εχω καταλαβει αυτο καλά.

 

Τα .gif τα ανοίγω με το default πρόγραμμα που εχει το ubuntu.

 

editi:Δηλαδη αν κατάλαβα καλά δεν γίνεται να είμαι υπερχήστης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το flash

sudo apt-get flashplugin-nonfree

 

Για να γίνεις root

su

 

βγαίνεις είτε πληκτρολογόντας exit είτε πατόντας ctrl+d

 

Λογικά πάντως είσαι "υπερχρήστης" και απλά χρειάζεται να βάζεις το sudo μπροστά από τις εντολές/προγράμματα που θες να εκτελέσεις ως root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγάζει"E: Μη έγκυρη λειτουργία flashplugin-nonfree"

 

κ για το root"su: Authentication failure"

 

 

Μου ζητάει ενα password κ βάζω αυτόν που κανω log in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα Alt+F2

Στο παραθυράκι που θα βγει γράψε

gksu firefox

έτσι έτρεξες τον firefox σαν root, οπότε ο firefox θα έχει τα απαραίτητα δικαιώματα να εγκαταστήσει τον flash player χωρίς να σε πρήζει.

Η εγκατάσταση θα γίνει μια φορά μόνο και θα ισχύει για όλους τους χρήστες, οπότε κλείνεις στη συνέχεια τον firefox και τον ξαναανοίγεις όπως συνήθως (από το μενού).

 

Αηδία το να παρακάμπτουμε τον package manager, αλλά μέχρι να φτιάξει ο firefox και να ρωτάει για κωδικό root και να τον εγκαθιστεί αυτόματα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο opera "διαβάζει" τα plugins από το φάκελο του firefox (/usr/lib/firefox-addons/plugins). Επομένως αν κάνεις τα παραπάνω που έγραψα θα δεις flash και στον opera.

 

Εννοείται ότι με το που θα τον ανοίξεις με gksu, θα πρέπει να επισκεφτείς κάποια ιστοσελίδα που να έχει flash ώστε να σε ρωτήσει αν θες να κάνει εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...