Προς το περιεχόμενο

σε μηχανημα που τρεχουν Windows με δισκο χωρις partition εαν εγκαταστησω linux ....


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω δει και εχω δουλεψει λιγο σε linux στο παρελθον.απλα εχει ερθει η ωρα να εχω σε μια πιο μονιμη κατασταση ενα τετοιο λειτουργικο συστημα για να αρχισω να εχω με πιο σε βαθος επαφη.

μιας και αναφερθηκε το live cd. απο ενα live cd μπορει να κανει κανεις και full εγκατασταση ? δηλαδη το αρχειο για το live cd με το αρχειο για full εγκατατασταση ειναι το ιδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα , έχεις ένα δίσκο 250G , ο οποίος έχει ένα μόνο partition σε NTFS των 250G. Αν έχουν έτσι τα πράγματα δε μπορείς να εγκαταστήσεις linux στο δίσκο με τη παρούσα διαμόρφωση και να κρατήσεις και τα windows.

 

Οπότε όπως ανέφερε και φίλος πιο πάνω , θα χρειαστεί πρώτα με πρόγραμμα τύπου partition magic να δεσμεύσεις εστω 50G απο το υπάρχον για ένα νέο partition στο οποίο θα εγκαταστήσεις μετέπειτα linux + άλλο ένα 3ο για swap. (συνήθως 2χ τη ram σου).

 

Πριν ξεκινήσεις τις πυρηνικές δοκιμές , ένα backup επιβάλετται.

 

Εκτος κι αν προτιμήσεις τη λύση του livecd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει και εχω δουλεψει λιγο σε linux στο παρελθον.απλα εχει ερθει η ωρα να εχω σε μια πιο μονιμη κατασταση ενα τετοιο λειτουργικο συστημα για να αρχισω να εχω με πιο σε βαθος επαφη.

μιας και αναφερθηκε το live cd. απο ενα live cd μπορει να κανει κανεις και full εγκατασταση ? δηλαδη το αρχειο για το live cd με το αρχειο για full εγκατατασταση ειναι το ιδιο ?

 

Ναι. η εγκατάσταση γίνεται μέσω του live cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...