Προς το περιεχόμενο

Firefox EULA στο νέο ubuntu...


DragonlordP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου κάνει λάθος;

 

This EULA fight began when Mozilla issued Firefox 3.02 with a new EULA that rapidly drew fire from Ubuntu users. Mark Shuttleworth, founder of Ubuntu, urged users to calm down while Canonical, the company behind Firefox, and Mozilla worked on the problem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Κάπου κάνει λάθος;

 

This EULA fight began when Mozilla issued Firefox 3.02 with a new EULA that rapidly drew fire from Ubuntu users. Mark Shuttleworth, founder of Ubuntu, urged users to calm down while Canonical, the company behind Firefox, and Mozilla worked on the problem.

 

ε ενταξει μαλλον behind ubuntu θα ηθελε να πει...(θα μου πεις τωρα 'τι μας λες ρε φιλε' χαχα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να μπω σε flamewar με τον dragonlord και γι' αυτό πλέον δεν του απαντάω. Απλά να αναφέρω ότι είναι εμπαθής με το Ubuntu και τον Shuttleworth και στόχος του είναι να παρασύρει κόσμο σε άλλες διανομές.

 

Ούτε με λογικές proprietary λογισμικού σκέφτεται, ούτε καταργεί το "Ubuntu promise".

Ναι, τα παίρνω από τις άλλες διανομές! Ρε πάτε καλά μερικοί; Δεν βλέπει όλος ο κόσμος οπαδικά το λειτουργικό του. Εγώ χρησιμοποιώ debian, στη γυναίκα μου για μεγαλύτερη ευκολία έχω βάλει ubuntu. Αν είμαι εμπαθής, πού να μην το χρησιμοποιούσα κιόλας... Απλά, όταν βλέπω πέντε στραβά πράγματα τα λέω, δεν ακολουθώ τυφλά τον κάθε "σοφό" Shuttleworth.

 

Mark has you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα παίρνω από τις άλλες διανομές! Ρε πάτε καλά μερικοί; Δεν βλέπει όλος ο κόσμος οπαδικά το λειτουργικό του. Εγώ χρησιμοποιώ debian, στη γυναίκα μου για μεγαλύτερη ευκολία έχω βάλει ubuntu. Αν είμαι εμπαθής, πού να μην το χρησιμοποιούσα κιόλας... Απλά, όταν βλέπω πέντε στραβά πράγματα τα λέω, δεν ακολουθώ τυφλά τον κάθε "σοφό" Shuttleworth.

 

Mark has you.

 

Dragonlord.... να τα αφήσεις αυτά κατά μερος εντάξει? :mad::mad:

Όλοι ξέρουμε το χαφιεδίστικο τριτοφαλαγγίτικο ρόλο σου να διαβρώσεις εκ των έσωθεν την επανασταση και να διαφθείρεις το μυαλό των συντρόφων, εκφράζοντας ένα νεοφιλελευθερο ρεβιζιονισμό με τελικό σκοπό να τους κάνεις να στραφούν προς άλλα ψευτοεπαναστατικά ρεύματα!!!!

Σε καταγγέλλω ευθέως ως εξέχον μέλος παγκόσμιας debianικής συνωμοσίας.

 

Hail Mark.

Sieg... Hail!

Sieg... Hail!

Sieg... Hail!

 

(τα παρόν αποτελεί αποτυχημένη προσπάθεια χιούμορ, αλλά πετυχημένη ελπίζω προσπάθεια να αποκαλυφθεί ο σκοτεινός ρόλος του Dragonlord (mmpprr μα είναι όνομα αυτό???) )

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερο λογισμικό, κολλημένα μυαλά. Ακόμη και σε αυτό το θέμα, που θέτει τόσο συγκεκριμένο προβληματισμό, βρήκατε να πείτε κάποιοι τον πόνο σας για τον Shuttleworth και να τσιγκλίσετε άλλους συνφορουμίτες; Ε, μα δε μπορείτε να αφήσετε τίποτα να πέσει χάμω επιτέλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parsifal... με όλο το σεβασμό.... πολλα πέφτουν κατω.. πάρα πολλα... και το δικό μου σχόλιο ήταν αποκλειστικά χιουμοριστικό. Για δες τι γράψαν για τον Dragonlord ο οποίος απλά εξέφρασε τη γνώμη του.

Έχω πει ότι δε θα κάνω συζήτηση με επιχειρήματα, δεν είναι δυνατή άλλωστε. Αλλά τέτοια πράγματα δε μπορώ να τα αφήσω να πεφτουν κάτω. Οταν βγαίνουν ορισμένοι και το παίζουν πασάδες χαρακτηρίζοντας μάλιστα άλλα μέλη του φόρουμ χωρίς αυτά να τους έχουν καν απευθύνει το λογο προσωπικα ή για τον απλό λόγο ότι εξέφρασαν τη γνώμη τους ήρεμα, τότε σε αυτη τη συμπεριφορά, αποκλειστικά και μόνο χιουμοριστικά, θα αντιδρώ. Δε θα απαντώ... απλά θα αντιδρώ χιουμοριστικα... χωρίς να ταίζω κανένα κήτος.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic: http://blog.lizardwrangler.com/2008/09/17/mock-ups-available-for-notices-previously-was-eula/

Φαίνεται να πήραν το μήνυμα στο mozilla foundation, αυτή η λύση μου φαίνεται πολύ πιο νορμάλ. Φυσικά, εξακολουθεί να με ενοχλεί το ότι δεν επιτρέπουν μικροαλλαγές στις διανομές, αλλά αυτό είναι και θέμα επιλογής της κάθε διανομής. Το σημαντικό ήταν από τη μία να μην επιτρέψουμε στη λογική των EULAs (όπου πρέπει να αποδεχτείς όρους για να χρησιμοποιήσεις απλώς το λογισμικό) να γίνει καθημερινότητα στο open source, από την άλλη να καταλάβουν οι εταιρείες ότι θα βρίσκουν αντίδραση κάθε φορά που θα προσπαθούν να κάνουν τέτοιες συμφωνίες κάτω από το τραπέζι αγνοώντας την κοινότητα. Γιατί προσωπική μου άποψη είναι ότι, αν και ο Shuttleworth τα λέει πολύ πιο λογικά στα τελευταία του ποστ στο launchpad, για να το βάλει στην alpha μάλλον το είχαν ψιλοκλείσει το θέμα με mozilla και αν δεν υπήρχε η αντίδραση που υπήρξε δεν θα το κούραζαν άλλο. Άλλωστε κατά πάσα πιθανότητα έχουν κάποια συμφωνία επικερδή και για τις δύο εταιρείες και δεν θα ήθελαν να τη χαλάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλωστε κατά πάσα πιθανότητα έχουν κάποια συμφωνία επικερδή και για τις δύο εταιρείες και δεν θα ήθελαν να τη χαλάσουν.

 

Τι ακριβώς εννοείς. Να το ξεκαθαρίσεις για να δούμε ποιος τρέφει το κήτος λοιπόν. Λες ότι η Mozilla και η Canonical βγάζουν λεφτά κάτω από το τραπέζι; Ότι κακώς βγάζουν λεφτά; Ή μήπως εννοείς ότι το να κερδίζουν οικονομικά η Mozilla και η Canonical δε σημαίνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και μια θετική εξέλιξη για τη διάδοση του open source λογισμικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς εννοείς. Να το ξεκαθαρίσεις για να δούμε ποιος τρέφει το κήτος λοιπόν. Λες ότι η Mozilla και η Canonical βγάζουν λεφτά κάτω από το τραπέζι; Ότι κακώς βγάζουν λεφτά; Ή μήπως εννοείς ότι το να κερδίζουν οικονομικά η Mozilla και η Canonical δε σημαίνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και μια θετική εξέλιξη για τη διάδοση του open source λογισμικού;

Ώχου, πάμε πάλι. Εννοώ ακριβώς αυτό που λέω: κατά πάσα πιθανότητα έχουν μία συμφωνία επικερδή και για τις δύο. Δεν το σχολίασα αυτό ούτε αρνητικά ούτε θετικά. Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις να βλέπεις παντού υποννοούμενα, κακεντρέχεια και προβοκάτσιες. Σα λυσσασμένος μπράβος του shuttleworth κάνεις, ηρέμησε λίγο, δεν μπορεί να σου κάνει καλό αυτό...

Μιας και με ρώτησες πάντως, καλά κάνουν και βγάζουν λεφτά, δεν περίμενα κανείς να χώνει φράγκα στο ανοιχτό λογισμικό για την ψυχή της μάνας του. Το να κερδίζουν οικονομικά οι δύο εταιρείες μπορεί να σημαίνει ταυτόχρονα και μια θετική εξέλιξη για τη διάδοση του open source λογισμικού, ή μπορεί να σημαίνει και μια θετική εξέλιξη για τη διάβρωσή του. Δεν έχω αυταπάτες, δεν πιστεύω στην ηθική των εκατομμυριούχων και των εταιρειών. Όταν μιλάμε για τα ποσά που παίζονται σε αυτό το παιχνίδι, η ηθική συνήθως πάει περίπατο, και καμία από τις δύο εταιρείες δεν μου έχει δώσει προσωπικά λόγο να πιστεύω ότι πρόκειται για εξαιρέσεις. Ευτυχώς, όπως ξαναείπα, που υπάρχει η κοινότητα για να κρατά τα χαλινάρια και να μην ξεφεύγουμε εντελώς από τη φιλοσοφία του open source. Το αν θα καταφέρουμε μακροπρόθεσμα να κρατήσουμε μία ισορροπία που θα επιτρέπει και στις εταιρείες να βγάζουν το αναμενόμενο κέρδος αλλά και το ανοιχτό λογισμικό να γιγαντώνεται χωρίς να μπασταρδευτεί, είναι κάτι που θα φανεί στο μέλλον. Έχω αρκετές ελπίδες πάντως, γιατί οι εταιρείες για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος βασίζονται στην τζάμπα δουλειά της κοινότητας, οπότε δεν τους παίρνει ιδιαίτερα να τη φτύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις γιατί μασάς τα λόγια σου και δε γίνεσαι ξεκάθαρος ;

Το να κερδίζουν οικονομικά οι δύο εταιρείες μπορεί να σημαίνει ταυτόχρονα και μια θετική εξέλιξη για τη διάδοση του open source λογισμικού,μπορεί να σημαίνει ταυτόχρονα και μια θετική εξέλιξη για τη διάδοση του open source λογισμικού,

 

Μισή περίοδος για να μας πεις ότι το βλέπεις και ενδεχομένως θετικά

 

ή μπορεί να σημαίνει και μια θετική εξέλιξη για τη διάβρωσή του. Δεν έχω αυταπάτες, δεν πιστεύω στην ηθική των εκατομμυριούχων και των εταιρειών. Όταν μιλάμε για τα ποσά που παίζονται σε αυτό το παιχνίδι, η ηθική συνήθως πάει περίπατο, και καμία από τις δύο εταιρείες δεν μου έχει δώσει προσωπικά λόγο να πιστεύω ότι πρόκειται για εξαιρέσεις. Ευτυχώς, όπως ξαναείπα, που υπάρχει η κοινότητα για να κρατά τα χαλινάρια και να μην ξεφεύγουμε εντελώς από τη φιλοσοφία του open source. Το αν θα καταφέρουμε μακροπρόθεσμα να κρατήσουμε μία ισορροπία που θα επιτρέπει και στις εταιρείες να βγάζουν το αναμενόμενο κέρδος αλλά και το ανοιχτό λογισμικό να γιγαντώνεται χωρίς να μπασταρδευτεί, είναι κάτι που θα φανεί στο μέλλον. Έχω αρκετές ελπίδες πάντως, γιατί οι εταιρείες για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος βασίζονται στην τζάμπα δουλειά της κοινότητας, οπότε δεν τους παίρνει ιδιαίτερα να τη φτύσουν.

 

Και όλο το άνωθεν κομμάτι για να μας πεις (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ) ότι οι εταιρείες αποτελούν κίνδυνο για το open source.

 

Από κει και πέρα εγώ γίνομαι υπερασπιστής του Shuttleworth και βλέπω παντού υπονοούμενα; Απλά συμφωνώ με τη φιλοσοφία του.

 

Εγώ λοιπόν που δε μασάω τα λόγια μου βλέπω ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΑ την ανάμιξη σοβαρών εταιρειών στο χώρο του open source όπως η Mozilla (δεν ξέρω αν είναι εταιρεία ή foundation / whatever) και η Canonical. Θεωρώ πώς ΟΣΑ πιο πολλά χρήματα βγάλουν ΤΟΣΟ καλύτερη εξέλιξη θα είναι αυτό για το open source και ίσως ΚΑΙ αυτό σκεφτόταν ο Mark που έριχνε νερό στο κρασί του και δεν ήθελα να αποκλείσει τον firefox από το Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα "Το να κερδίζουν οικονομικά οι δύο εταιρείες μπορεί να σημαίνει ταυτόχρονα και μια θετική εξέλιξη για τη διάδοση του open source λογισμικού, ή μπορεί να σημαίνει και μια θετική εξέλιξη για τη διάβρωσή του" και πας και κάνεις quote μόνο το δεύτερο μισό για να βγάλεις το συμπέρασμα "ότι οι εταιρείες αποτελούν κίνδυνο για το open source"; Είπα ότι μπορεί να αποτελούν ταυτόχρονα και ελπίδα και κίνδυνο, εξαρτάται πού θα το πάνε. Άμα εσύ βλέπεις μόνο θετικά στην ανάμιξη κερδοσκοπικών εταιρειών, καθώς και στο να "βάζουν νερό στο κρασί τους" όσον αφορά το ελεύθερο λογισμικό, τι να σου πω. Δεν αναρωτιέσαι καθόλου πόσο νερό μπορεί να είναι διατεθιμένοι να βάλουν στο κρασί τους (και το κρασί όλων μας σε ένα βαθμό) για το κέρδος; Πιστεύεις επίσης και ότι τα κόμματα πχ θέλουν το καλό του τόπου; Μιας κι εσύ με χαρακτήρισες ήδη εμπαθή, μήπως έχω το δικαίωμα να σε χαρακτηρίσω κομματάκι αφελή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δε βλέπεις ότι έχω παραθέσει και τη θετική σου άποψη και την αρνητική σου; Τις παραθέτω ξεχωριστά, διότι δεν είναι δυνατό να μας πείσεις ότι πιστεύεις και τα δύο, όταν αφιερώνεις ολόκληρη επιχειρηματολογία για την αρνητική σου στάση. Η θετική σου στάση είναι μόνο για το political correct profile σου (ή τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ).

 

 

Αφελή δε σε έχω χαρακτηρίσει. Άλλους χαρακτηρισμούς σου έχω προσάψει κάπου στη δεύτερη - τρίτη σελίδα. Τέλος πάντων, το σταματάω εδώ γιατί ο apoikos μου έριξε ήδη infraction. Δεν έχω να αντιμετωπίσω (αναφέρομαι σε διάσταση απόψεων και μόνο) μόνο εσένα βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...