Προς το περιεχόμενο

Apache πίσω απο router.


Godfath3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθές ξεκίνησα να στήσω ένα apache server στο pc μου. (Fedora 9)

 

Βρίσκομαι πίσω απο ρούτερ και το πρόβλημά μου είναι οτι ενώ μπορώ να δώ τις σελίδες μέσω apache απο localhost (127.0.0.1) δεν μπορώ βάζοντας την external ip μου. Εννοείται πως έχω κάνει port forward την θύρα 80.

 

Επίσης έχω βάλει:

Listen *:80

 

και

NameVirtualHost *:80

<VirtualHost *:80>

DocumentRoot /var/www/html

ServerName mi.inter.net.ip:80

</VirtualHost>

 

στο httpd.conf...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικό είναι αυτό που συμβαίνει. Αφού δουλεύει με το 127.0.0.1 όλα οκ από πλευράς apache. Δοκίμασε την external ip από υπολογιστή εκτός του lan σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον router έχεις κάνει port forwarding προς την διεύθυνση που έχει το μηχάνημα στο τοπικό δίκτυο και όχι προς τη διεύθυνση του loopback interface (127.0.0.1), έτσι;

 

Επισκεπτόμενος από το PC σου τη διεύθυνση που έχει το PC στο τοπικό δίκτυο, συνδέεσαι στον Apache; Αν ναι, μήπως τρέχεις iptables και κόβεις τα εισερχόμενα πακέτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον router έχεις κάνει port forwarding προς την διεύθυνση που έχει το μηχάνημα στο τοπικό δίκτυο και όχι προς τη διεύθυνση του loopback interface (127.0.0.1), έτσι;

Ναί...

Επισκεπτόμενος από το PC σου τη διεύθυνση που έχει το PC στο τοπικό δίκτυο, συνδέεσαι στον Apache; Αν ναι, μήπως τρέχεις iptables και κόβεις τα εισερχόμενα πακέτα;

Ναι συνδέομαι κανονικά. Iptables δεν τρέχω...

 

@Αntonis_wrx, για static ip χρησιμοποιώ το NetworkManager Applet 0.7.0, το στάνταρ applet δηλαδή του gnome.

Όσο για το Dynamic DNS του ρούτερ, τί εννοείς ακριβώς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να έχεις πρόσβαση στον υπολογιστή σου μέσω ίντερνετ χρειάζεσαι πρώτα απ' όλα σταστική ip. Επειδή οι isp χρεώνουν την επιλογή αυτή σχεδόν όλοι έχουμε δυναμική. Οπότε η δωρέαν λύση είναι υπηρεσίες τύπου no-ip (http://www.no-ip.com) ή dyndns (http://www.dyndns.com). Πας κάνεις ένα account σε όποια απ' τα δυο να ναι και κάνεις add το host σου. Έτσι πλέον έχεις μια διεύθυνση της μορφής πχ username.no-ip.info Πέρνας αυτές τις ρυθμίσεις στο dynamic dns του ρούτερ σου (λογικά θα έχει, άμα δεν έχει κατέβαζεις το client τους και το τρέχεις στο pc σου). Πλέον χτυπώντας από browser εκτός του lan σου την διεύθυνση http://username.no-ip.info θα απαντάει ο apache σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Πέρνας αυτές τις ρυθμίσεις στο dynamic dns του ρούτερ σου (λογικά θα έχει, άμα δεν έχει κατέβαζεις το client τους και το τρέχεις στο pc σου). Πλέον χτυπώντας από browser εκτός του lan σου την διεύθυνση http://username.no-ip.info θα απαντάει ο apache σου.

 

Έφτιαξα account στο dydns αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς ρυθμίζω και το router... Είναι λίγο περίεργο το menu του. Το μόνο που έχει για DNS στο ρούτερ είναι μία επιλογή DNS hostname table όπου μπορείς να φτιάξεις ένα καινούριο entry που σου ζητάει

Hostname:

Address:

 

και δίπλα μιά άλλη επιλογή DNS Server Configuration που ζητάει ένα

Domain Name:

 

Και απο κάτω έχει ένα check box που λέει Activate Server.

 

@Mystirios, otenet έχω. Τι εννοείς με το ξεμπλοκάρισμα;; (Port forwarding?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mystirios, otenet έχω. Τι εννοείς με το ξεμπλοκάρισμα;; (Port forwarding?)

Όχι και μάλλον αυτό είναι :)

 

H otenet έχει by default ενεργοποιημένο στους συνδρομητές της ένα firewall που κόβει τα εισερχόμενα πακέτα, για να τους προστατέψει από backdoors. Αυτό μπορείς να το απενεργοποιήσεις από κάποιο control panel που έχει διάφορες ρυθμίσεις λογαριασμού.

 

Έφτιαξα account στο dydns αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς ρυθμίζω και το router... Είναι λίγο περίεργο το menu του. Το μόνο που έχει για DNS στο ρούτερ είναι μία επιλογή DNS hostname table όπου μπορείς να φτιάξεις ένα καινούριο entry που σου ζητάει

Hostname:

Address:

 

και δίπλα μιά άλλη επιλογή DNS Server Configuration που ζητάει ένα

Domain Name:

 

Και απο κάτω έχει ένα check box που λέει Activate Server.

 

Το dynamic DNS είναι βολικό, αλλά άσχετο με το πρόβλημα, εφόσον δεν λειτουργεί ούτε δίνοντας διεύθυνση IP.

Το συγκεκριμένο μενού του router δεν πρέπει να έχει σχέση με dyndns client, που είναι αυτό που είπε ο antwnis_wrx, αλλά με τις ρυθμίσεις DNS server που ενσωματώνει ο router.

Αν ο router σου δεν συμπεριλαμβάνει dyndns client, μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιον client όπως τον ddclient se σε οποιοδήποτε PC του δικτύου. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο (εφόσον το PC είναι σε λειτουργία),

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και μάλλον αυτό είναι :)

 

H otenet έχει by default ενεργοποιημένο στους συνδρομητές της ένα firewall που κόβει τα εισερχόμενα πακέτα, για να τους προστατέψει από backdoors. Αυτό μπορείς να το απενεργοποιήσεις από κάποιο control panel που έχει διάφορες ρυθμίσεις λογαριασμού.

 

Απ'όσο κοίταξα στο my.otenet.gr, δεν μπορώ να κάνω login με το username και password της σύνδεσης... What the fuck...

 

Κάπου εκεί βρίσκεται το control panel στο οποίο αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω, δεν ήξερα ότι η υπέροχη otenet είχε τέτοιο πράγμα, το οποίο είναι από default ενεργοποιημένο κι έψαχνα να βρω μεταφυσικές λύσεις, σε ένα προβληματάκι που είχα...

Thank you :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...