Προς το περιεχόμενο

Ubuntu, το OS του μέλλοντος


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

γειά σου lef50

 

χρησιμοποιώ puppy και δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία είμαι :mrgreen:

οπότε παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον

 

 

για τιμωρία πρέπει να γράψουμε όλοι απο 1000 (χίλιες) φορές και χωρίς copy-paste,

 

Debian Debian Debian ....:mrgreen:

 

για την Debora, όχι για τον κώδικα !:o

 

 

γιατί χαιρετιόμαστε?

γιατί αγαπιόμαστε !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Red_Phantom:

Και σαφώς δεν θα βρεθούν πολλοί να γράψουν προγράμματα για AIX ή για SunOS4 όταν ακόμα υπάρχουν προβλήματα με little-endian/big-endian compatibility (ήμαρτον αλλά υπάρχουν!)

Δές όμως τί γίνεται στο OpenSolaris. Μιά παραλλαγή του Synaptic χρησιμοποιεί και αυτό γιατί σκοπεύει να πάρει το μερίδιό του στην αγορά (μάλλον από το Linux).

 

Νταξ τα Solaris - Irix σαν παράδειγμα τα ανέφερα. Μετα απο το Solaris 8 έχασα επαφή με το Unix :P.

 

Απλώς αναφέρθηκα στην άθλια διαχείριση των repos του Ubuntu και το γεγονός οτι κάθε φορά που βγαίνει μιά καινούργια έκδοση της διανομής η παλιά πετιέται στα σκουπίδια λές και δεν υποστηρίζονται τα καινούργια binaries από κάποιο μαγικό μέρος του kernel το οποίο προφανώς διαφεύγει από όλον τον κόσμο εκτός τους packagers του Ubuntu!

 

 

Σε αυτό μπορεί να έχεις και δίκιο (Μπορεί gt τα πάντα είναι υποκειμενικά.) Προσωπικά δεν έχω prob κάθε φορά που βγαίνει καινούρια έκδοση να την εγκαθιστώ gt θεωρώ μέγιστη προτεραιότητα το αυτόματο resolution των dependencies.

 

 

Επίσης το qmake για την qt κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Για παλιότερους κώδικες ./configure --help και λύνεις όλα σου τα προβλήματα.

 

qmake δεν έπαιζε gt έκανα compile την qt απο το source και το prob ήταν σε path στο source.

 

Tώρα με configure, automake, autoconf δεν τα πάω και πολύ καλα ....

 

 

Τεσπα μακάρι το ubuntu να συνεχίσει etc μπας και μειωθεί στο ελάχιστο ο χρόνος για administration στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο NullScan

Δές όμως τί γίνεται στο OpenSolaris. Μιά παραλλαγή του Synaptic χρησιμοποιεί και αυτό γιατί σκοπεύει να πάρει το μερίδιό του στην αγορά (μάλλον από το Linux).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ian_Murdock

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος κάποια στιγμή πρέπει να ξεκολλήσει απο αυτή τη "διανομή", και να ασχοληθεί με μια σοβάρη διανομή χωρίς αυτοματισμούς κτλ. Arch Linux.

 

μάλλον φίλτατε πρέπει εσυ να κάτσεις και να ξαναδιαβάσεις την φιλοσοφία του linux και του open source γενικότερα.

 

κανείς δε μπορεί να κατευθύνει τη βούληση της κοινότητας. αμα γουστάρει ubuntu/varountu/ajksbdfas/whatever δε μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ να την αναγκάσει σε πισωγυρίσματα, ΕΣΤΩ και αν έχει δίκιο.

 

είπαμε, ελεύθερη βούληση, προσωπική ευθύνη.

 

ps: αυτό θέλω να το πω στη μανα μου που μια χαρά χαίρεται το pc της με ubuntu 8.04, η ίδια υποστηρίζει οτι είναι πολύ πιο άνετα και 'λογικά' απο τα xp...

 

αλλά ναι ξέχασα, όλα τα 'χακερόνια' είναι άντρες με @@ και δε καταδέχονται να βοηθήσουν αρχάριους για κανένα λόγο, απορρίπτουν τις διανομές που σου κάνουν τη ζωή ευκολότερη και νομίζουν οτι με το να κάνουν install με έτοιμα guides απο wiki κτλ το arch έκαναν ΤΟ κατόρθωμα, αλλά κράζουν και το κόσμο που επιλέγει wintel και apple και δεν υποστηρίζει το ελεύθερο λογισμικό.

 

καλά που υπάρχει το ubuntu διαφορετικά ούτε για sci-fi σενάριο, λάπτοπ με προεγκατεστημένη διανομή linux (ubuntu), ηλεκτρονική διακυβέρνηση μέσω κάποιας διανομής linux (ubuntu), εκπαίδευση με υπολογιστές σε σχολεία, αποκλειστικά μέσω κάποιας διανομής linux (ubuntu).

 

έτσι θα πάει το linux μπροστά. παρατώντας με φασισμό όλες τις διανομές και επιβάλλοντας την υποχρεωτική ενασχόληση της κοινότητας αποκλειστικά με διανομές που πάσχουν απο αρτηριοσκλήρυνση (no offence, φοβερό το arch, ανώτερο σε ταχύτητα απο το ubuntu, μαθαίνεις πολλά περισσότερα μέσα απο αυτό, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ - μαζί και εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τo ubuntu έστρεψε τα βλέμματα (κ τους σκληρούς) πολλών χρηστών, με την ευχρηστία του και την απλοϊκότητα του στο λίνουξ κ αυτό είναι μαγκιά. :)

 

Ο κόσμος κάποια στιγμή πρέπει να ξεκολλήσει απο αυτή τη "διανομή", και να ασχοληθεί με μια σοβάρη διανομή χωρίς αυτοματισμούς κτλ. Arch Linux.

 

Γιατί τι έχει το ubuntu; Έφερε τόσο κόσμο κ πρέπει να ξεκολλήσει ο κόσμος από αυτό επειδή το "κόμμα" το απορρίπτει επειδή θέλουν (από την canonical) να το πάνε πιό μπροστά; Be real, Get real...κανείς δε θέλει να μαστιγώνεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, όπως πάντα, αστείο thread περι ubuntu... Η αλήθεια είναι πως αλλιώς δέν έχει πλάκα. No flame , no fan. Λοιπόν στα σοβαρά τώρα. Το contribution του ubuntu σε σχέση με το debian ΕΙΝΑΙ 0.00001% και αυτό για τα 2-3 εργαλειάκια που βοηθάει το gnome. Και μάλλον δέν είναι δικό της contrib αυτό.... Τέσπα, είμαι υπέρ του οραματισμού του ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ και ιδρυτή της διανομής,μόνο και μόνο εφόσον μείνει υπο GPL, και προσπαθήσει να επικεντρωθεί και να δουλέψει σωστά, και όχι με apple τακτικές.Εδώ είμαστε να καλοσορίσουμε όλους τους νέους χρήστες που το ubuntu θέλει να φέρει στον κόσμο μας.Και όταν πάρουν μια γεύση , και δουν οτι δέν τους καλύπτει το ubuntu , τους δίνουμε και ένα gentoo handbook και τους στρώνουμε στο διάβασμα.Τζάμπα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια για να βάλεις πακέτα είχεις 2 τρόπους

1) rpm

2) Απο το source

 

Στα rpm έπρεπε manualy να καταφέρεις να λύσεις τα confilcts (dependencies) κτλ. (Πχ dovecot σε Mandrake 7(νομίζω) δεν έμπαινε με τπτ πολλά dependencies .... )

Απο το source πάλι έπρεπε να έχεις κάποια άλλα lib εγκατεστημένα .

 

Πλέον στο ubuntu βάζεις τα πακέτα αυτόματα απο το repo και δεν ασχολείσαι με τετοια prob. Οκ μπορεί να μην έχεις την τελευταία έκδοση αλλά κανεις δεν σε εμποδίζει αν θες να το κάνεις.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι ΦΟΒΕΡΟ πλεονέκτημα το σύστημα με τα repo και δεν με πειράζει καθόλου το update (Που και πάλι άν θες το κάνεις).

 

καλημέρα, καλώς σας βρήκα

Αφορμή για την εγγραφή μου ήταν το παραπάνω post

Συγγνώμη, ίσως να μην καταλαβαίνω και κάτι καλά, δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα αλλά:

  1. το pms του ubuntu ΔΕΝ είναι χαρακτηριστικό του, ούτε και δημιουργία του. Είναι αποτέλεσμα πολύχρονης δουλειά των devs του Debian. Το apt υπάρχει στο debian και στα forks του προ αμνημονεύτων χρόνων
  2. Οι devs του Ubuntu έχουν καταφέρει κάτι αξιοθαύμαστο. Μέσα σε λίγα χρόνια ύπαρξης της διανομής τους κατάφεραν να σαβουριάσουν το apt και πολλά συστήματα κατά την διάρκεια των dist-upgrades να σπάνε. Όταν βγει σε λίγες μέρες το νέο ubuntu θα γελάμε και πάλι με τα μηνύματα απελπισίας που θα διαβάζουμε στα φόρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά που υπάρχει το ubuntu διαφορετικά ούτε για sci-fi σενάριο, λάπτοπ με προεγκατεστημένη διανομή linux (ubuntu)

Σιγά, μόνο της Dell έχουν ubuntu, όλα τα άλλα έχουν άλλες διανομές. Κι αν δεν ήταν το ubuntu θα ήταν κάποιο άλλο, αν και μπορεί να έπαιρνε 1-2 χρονάκια παραπάνω.

[*]το pms του ubuntu ΔΕΝ είναι χαρακτηριστικό του, ούτε και δημιουργία του. Είναι αποτέλεσμα πολύχρονης δουλειά των devs του Debian. Το apt υπάρχει στο debian και στα forks του προ αμνημονεύτων χρόνων

Άραξε, σε λίγο καιρό θα βλέπουμε ποστ από άτομα που δοκίμασαν το debian και θα έρχονται να πουν ότι αντιγράφει το ubuntu... έτσι πάνε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ναι ξέχασα, όλα τα 'χακερόνια' είναι άντρες με @@ και δε καταδέχονται να βοηθήσουν αρχάριους για κανένα λόγο, απορρίπτουν τις διανομές που σου κάνουν τη ζωή ευκολότερη και νομίζουν οτι με το να κάνουν install με έτοιμα guides απο wiki κτλ το arch έκαναν ΤΟ κατόρθωμα, αλλά κράζουν και το κόσμο που επιλέγει wintel και apple και δεν υποστηρίζει το ελεύθερο λογισμικό.

 

Θα το ξαναθέσω, πιο ψύχραιμα αυτή τη φορά: εμείς οι «υπόλοιποι» ουδέποτε έχουμε αφήσει τις διανομές μας να γίνουν εμπόδιο ή κριτήριο για τη δράση μας. Προσωπικά δεν ασχολήθηκα ποτέ με το ότι ο alkisg τρέχει ubuntu όταν τον βοηθάω, ούτε γιατί ο hasodikis (σλουρπ) επέλεξε το PCLOS για να φτιάξει remaster για το MSI Wind. Ούτε αν ο firewalker δοκίμαζε τα περί fork bombs σε arch linux. Γιατί; Γιατί δεν έχει καμία σημασία. Μας φτάνει που μοιραζόμαστε όλη μια αγάπη για το ελεύθερο λογισμικό και που έχουμε κοινούς στόχους, εκτιμάμε αυτό που μας έχει δοθεί και κοιτάμε να περνάμε καλά συνεισφέροντας όπου μπορούμε, ο καθένας με τον τρόπο του, ήσυχα, με μετριοπάθεια.

 

πιστεύω σε καλύπτει το παραπάνω

 

λίγο one-sided έχει γίνει, γκουχ-γκουχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια, δεν απαντηθηκε το ερωτημα του nullscan no 2, γιατι διαλεξατε ubuntu ;

 

και γιατι, και που, το ubuntu ειναι ευκολοτερο απο αλλες διανομες και εφερε τον χρηστη στο λινουξ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια, δεν απαντηθηκε το ερωτημα του nullscan no 2, γιατι διαλεξατε ubuntu ;

 

και γιατι, και που, το ubuntu ειναι ευκολοτερο απο αλλες διανομες και εφερε τον χρηστη στο λινουξ ;

Καταρχην, ειναι fork του τρισμεγιστου debian...

Κατα δευτερον, απλα ειναι μια καπως ποιο ευκολη στο σηκωμα (σε σχεση με αλλες τυπου gentoo) και αρτιοτερη (για μενα) απο αλλες τυπου fedora λογω debian,τυπου zen etc...

Γενικα,αλλη μια διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια, δεν απαντηθηκε το ερωτημα του nullscan no 2, γιατι διαλεξατε ubuntu ;

 

και γιατι, και που, το ubuntu ειναι ευκολοτερο απο αλλες διανομες και εφερε τον χρηστη στο λινουξ ;

 

γιατι αυτο διαφημιζεται πιο πολυ,εχει μεγαλυτερη υποστηριξη,εχει καλυτερους εικονογραφημενους οδηγους.

αν ειχε το debian κατι αντιστοιχο με το ubuntu η σα το sidux θα ηταν αλλιως τα πραγματα.

μπαινεις ας πουμε στα ubuntu forums και εχει πολυ πραμα.

δεν αμφιβαλλω οτι και σε αλλες διανομες αν ψαχτεις θα βρεις λυση.

μη περιμενετε ομως να μπλεξει καποιος με mailling lists η να ψαχνει ολη την ωρα πως θα γινει κατι.

και στη τελικη τι φταινε οι αλλοι να τρεχουν για τη παρτη σου.

ιους δεν εχει το λινουξ ,αλλα εχει bugs ,να ενας λογος που δεν ειναι δημοφιλες και σε αναγκαζει να δαπανας χρονο να τα λυνεις.

αν θελετε δεχτειτε το ειναι ενας λογος που δεν αναπτυσσεται.

επισης σε πολλα φορουμ πιο πολυ με ubuntu ασχολουνται,ισως επειδη εχει ψαρωσσει ο κοσμος ,ισως επειδη το προωθουν αυτοι.

υπαρχει και μια πλυση εγκεφαλου.

βαλε λινουξ ειναι καλυτερο σταθεροτερο.

ειναι πιο ενδιαφερον θα ελεγα και κανεις τη δουλεια σου,εφοσον σε καλυπτει ,αλλα υπαρχουν και πολλοι μυθοι γυρω απο αυτο,ακριβως για να φερουν κοσμο.

και στη προσπαθεια να φερουν κοσμο προτεινουν Ubuntu.

υπαρχουν και αλλες διανομες πχ mandriva,mint,pclos

και παει λεγοντας ομως δε προτεινονται τοσο.

σα νεος αν δεν εχεις διαθεση να ψαχτεις επιλεγεις λιγο ως πολυ οτι βλεπεις να συζητιεται πιο πολυ.

απο εκει και περα προχωρας αν το επιθυμεις.

αυτο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι τσακωνεστε.

εγω απο την εμπειρια μου δε καταλαβαινω γιατι το Ubuntu να ειναι φοβερο λειτουργικο.

δεν ειναι ,μου εχει βγαλει απαραδεκτα πραγματα,επιμενω ομως γιατι μου αρεσει αυτη η ιστορια.

βλεπω και αλλου ομως πχ Mandriva αρκει να λυσω κατι προβληματακια.

επισης και τα win και η apple ειναι αξιολογες εταιριες,ομως το προβλημα ειναι οτι με τη πολιτικη τους μπορει να θεσουν ,κυριως μελλοντικα,ασχημους ορους για τους καταναλωτες,οπως γινεται με ολα τα ολιγοπωλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...