Προς το περιεχόμενο

Ubuntu, το OS του μέλλοντος


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kaνείς άλλος για BSD κτλ??

Κάθε λίγο και λιγάκι τρολ.

 

Τέτοια πες να παίρνει αέρα ο NullScan και να έχουμε άλλα...

 

Θα είμαι για ακόμα μία φορά καλόπιστος και θα υποθέσω ότι οι συνδαιτυμόνες έχουν την διάθεση να συζητήσουν με επιχειρήματα ατράνταχτα και βασισμένα σε πραγματικά γεγονότα.

Έτσι λοιπόν να πω αρχικά πως δεν ξέρω (και δεν με πολυνοιάζει ως ένα σημείο) τι θα κάνει το Ubuntu στο μέλλον. Αν και είναι μάλλον ξεκάθαρο ότι ΘΕΛΕΙ να κάνει κάτι ριζοσπαστικό, το θέμα είναι οτι (θεωρώ πως) δεν έχει ξεκαθαρίσει ΤΙ θα είναι και προς ποια κατεύθυνση πρέπει να κινηθεί για να το πετύχει. Εξηγούμαι αμέσως:

1) Θέλει να δημιουργήσει ένα λειτουργικό που θα αποτελέσει τον επόμενο σταθμό της συντριπτικής πλειοψηφίας των χρηστών Η/Υ βασισμένο στην νοοτροπία του Mac? Μπορεί αλλά με τις εξαγγελίες για γρηγορότερο boot και πράσσειν' άλλογα, δεν πας πουθενά. Είναι μάλλον ευνόητο ότι το ποσοστό που θα μπορούσε να πάρει από χρήστες του Linuχ το έχει σχεδόν πάρει, οι υπόλοιποι θα μείνουν στις διανομές που χρησιμοποιούν ήδη. Επίσης θα πρέπει να το πει καθαρά ότι αυτός είναι ο στόχος του για να μην αρχίζουν οι διαμάχες για κομματιασμένα παζλ γιατί στο κάτω κάτω ΑΥΤΟ είναι το χαρακτηριστικό του λειτουργικού και αν θέλετε και η εν γένει φιλοσοφία του OSS, πολλές εναλλακτικές και ο καθένας βάζει σε κάθε σημείο του λειτουργικού του αυτό που του αρέσει.

2) Θέλει να καταφέρει να δώσει κάτι χρήσιμο στο Linux εκτός από βιβλιοθήκες γραφικών και πετσοκομμένα συστήματα διαχείρισης (a.k.a. debian package repositories με ακατανόητες αποφάσεις για τις εκδόσεις που προσφέρει); Μάλλον δύσκολο γιατί με την δυναμική που έχει θα είχε μάλλον ξεκινήσει να κάνει submit στον kernel patches για το IPv6 για παράδειγμα. Τέτοιες κινήσεις δεν βλέπω.

3) Θέλει απλώς να δημιουργήσει το μεγαλύτερο δυνατό user base ώστε να μπορεί να ελέγχει αποφάσεις και να κατευθύνει τον σχεδιασμό σημαντικών (αυτή τη φορά) κομματιών του λειτουργικού; Αυτό μου φαίνεται και το πιο πιθανό. Παράδειγμα: Οι χρήστες του Ubuntu έχουν ήδη μπεί σε μιά νοοτροπία (μπορεί και κρατημένη από τα Windows βέβαια) οτι ΔΕΝ είναι κακό να κάνεις re-install ή upgrade χιλιάδες προγράμματα και βιβλιοθήκες στο λειτουργικό σου προκειμένου να είσαι up-to-date. Συγγνώμη κύριοι αλλά εδώ ξεπεράστηκαν κάποια όρια για τα οποία ένα σωρό κόσμος μόχθησε για να θέσει. Και επαναλαμβάνω, το λειτουργικό είναι ο πυρήνας, και μόνο αυτόν αναβαθμίζεις. Δεν δέχομαι να γίνει mainstream νοοτροπία το reboot, το reninstall και το μαζικό upgrade. Εν ολίγοις, δεν μπορείς να μου απαγορεύεις να βάλω την πιό καινούργια έκδοση της libxml2 γιατί εσύ θέλεις να δείς στατιστικά που να λένε οτι στην release day της καινούργιας σου έκδοσης είχες 10.000 hits για download/upgrade.

 

Και κλείνοντας έχω δυο ερωτήσεις να κάνω χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας.

 

Your 0.02 Euros. You earned them.

 

2002eurozone2eurocentrev240.jpg

 

1ον, από που βγάζετε το συμπέρασμα της τεράστιας μάζας κόσμου που ασχολείται με το Ubuntu και ξαφνικά το νούμερο των χρηστών του χρίζει την διανομή κυρίαρχη στον χώρο;

 

Καλά αγόρι μου χαζό είσαι; Αφού το λέει στο http://distrowatch.com/

 

 

NullScan, πλακίτσα κάνω. Μην έρθεις με την μηχανή και την αλυσίδα στον ύπνο μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

gdp77 και λοιποί:

 

Θα πρέπει κάπου εδώ να έχετε καταλάβει ότι δεν είναι στραβός ο γιαλός.

 

Θα το ξαναθέσω, πιο ψύχραιμα αυτή τη φορά: εμείς οι «υπόλοιποι» ουδέποτε έχουμε αφήσει τις διανομές μας να γίνουν εμπόδιο ή κριτήριο για τη δράση μας. Προσωπικά δεν ασχολήθηκα ποτέ με το ότι ο alkisg τρέχει ubuntu όταν τον βοηθάω, ούτε γιατί ο hasodikis (σλουρπ) επέλεξε το PCLOS για να φτιάξει remaster για το MSI Wind. Ούτε αν ο firewalker δοκίμαζε τα περί fork bombs σε arch linux. Γιατί; Γιατί δεν έχει καμία σημασία. Μας φτάνει που μοιραζόμαστε όλη μια αγάπη για το ελεύθερο λογισμικό και που έχουμε κοινούς στόχους, εκτιμάμε αυτό που μας έχει δοθεί και κοιτάμε να περνάμε καλά συνεισφέροντας όπου μπορούμε, ο καθένας με τον τρόπο του, ήσυχα, με μετριοπάθεια.

 

Σας δίνεται η δυνατότητα να συμμετάσχετε σε κάτι μοναδικό και πολύ μεγάλο, που απαντάται για πρώτη φορά στην ιστορία. Σας δίνεται η δυνατότητα, χωρίς διακρίσεις και απαιτήσεις από εσάς, να έχετε δωρεάν κάτι για το οποίο έχει μοχθήσει χιλιάδες κόσμου και εξακολουθεί να μοχθεί καθημερινά. Και εσείς, αντί μετριοπαθώς να προσπαθήσετε να κατανοήσετε τι ακριβώς είναι και πόσο μεγάλο είναι αυτό που συμβαίνει, διατυμπανίζετε αριστερά-δεξιά ότι είστε βασιλικότεροι του βασιλέως, ότι έχετε την καλύτερη διανομή, ότι έχετε το λειτουργικό του μέλλοντος, ότι θα απελευθερώσετε τον κόσμο απ' το σκοτάδι και διάφορα άλλα φωσκολικά. Μέχρι και η διανομή που χρησιμοποιείτε είναι κατά 95% έτοιμη, με 15 χρόνια προϊστορίας και κόπου, από μια ομάδα 2500 ατόμων (ναι, debian developers λέγονται) τα οποία απαξιώνετε και θεωρείτε ότι δεν είναι τίποτα και ότι δε χρωστάτε τίποτα σε κανέναν. Όχι, αυτό είναι ύβρις. Χρωστάτε πολύ περισσότερα απ' ότι φαντάζεστε. Χρωστάτε όχι μόνο στο debian, αλλά και στον κάθε «καμένο» slackware user, gentoo entusiast και χρήστη του fedora που μόνος του ήσυχα κάθεται και κάνει submit fixes upstream όσο δεν κάνουν 1000 από την κοινότητά σας.

 

Τέλος να ξέρετε ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που διαβάζει αυτά που γράφετε και ξέρει, και φαντάζετε το λιγότερο αστείοι.

 

Ξαναλέω, εμείς ποτέ δεν αφήσαμε τις διανομές μας να γίνουν εμπόδιο, διότι ξέρουμε ότι η καλύτερη διανομή είναι αυτή που βολεύει τον καθένα περισσότερο. Και το ξέρουμε γιατί έχουμε διαλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αγόρι μου χαζό είσαι; Αφού το λέει στο http://distrowatch.com/

Μα, καλά στραβός είμαι.... πιό έγκυρο και από το CNN στις αναμεταδόσεις για τα όπλα μαζικής καταστροφής στο Ιραν!

 

NullScan, πλακίτσα κάνω. Μην έρθεις με την μηχανή και την αλυσίδα στον ύπνο μου...
Με θυμάσαι ρε ^&*()$@@@@

 

Τέτοια πες να παίρνει αέρα ο NullScan και να έχουμε άλλα...
Και για να μην ξεχνιόμαστε: in the end there can be only one daemon!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Θα είμαι για ακόμα μία φορά καλόπιστος και θα υποθέσω ότι οι συνδαιτυμόνες έχουν την διάθεση να συζητήσουν με επιχειρήματα ατράνταχτα και βασισμένα σε πραγματικά γεγονότα.

 

2) Παράδειγμα: Οι χρήστες του Ubuntu έχουν ήδη μπεί σε μιά νοοτροπία (μπορεί και κρατημένη από τα Windows βέβαια) οτι ΔΕΝ είναι κακό να κάνεις re-install ή upgrade χιλιάδες προγράμματα και βιβλιοθήκες στο λειτουργικό σου προκειμένου να είσαι up-to-date. Συγγνώμη κύριοι αλλά εδώ ξεπεράστηκαν κάποια όρια για τα οποία ένα σωρό κόσμος μόχθησε για να θέσει. Και επαναλαμβάνω, το λειτουργικό είναι ο πυρήνας, και μόνο αυτόν αναβαθμίζεις. Δεν δέχομαι να γίνει mainstream νοοτροπία το reboot, το reninstall και το μαζικό upgrade. Εν ολίγοις, δεν μπορείς να μου απαγορεύεις να βάλω την πιό καινούργια έκδοση της libxml2 γιατί εσύ θέλεις να δείς στατιστικά που να λένε οτι στην release day της καινούργιας σου έκδοσης είχες 10.000 hits για download/upgrade.

 

 

Δεδομένο το 1) ::::) να πω και εγώ την άποψη μου για το 2.

 

 

Παλια για να βάλεις πακέτα είχεις 2 τρόπους

1) rpm

2) Απο το source

 

Στα rpm έπρεπε manualy να καταφέρεις να λύσεις τα confilcts (dependencies) κτλ. (Πχ dovecot σε Mandrake 7(νομίζω) δεν έμπαινε με τπτ πολλά dependencies .... )

Απο το source πάλι έπρεπε να έχεις κάποια άλλα lib εγκατεστημένα .

 

Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΛΚΙΑ είναι ότι σε πολλές διανομές διαφέρουν τα path. Άλλο είναι ότι μετά την εγκατάσταση τα πακέτα πετιώνται όπουν να είναι. Πχ.

 

Βάζω csoap απο source όλα καλά. Τα header τα πετάει στο /usr/local/include (δεν τα βρίσκει ο compiler Slackware) .

 

Σε παλιότερο Suse 10 προσπαθω να βάλω qt4.0.0 απο source(ότι είχε βγει). Στο compilation πέταγε σφάλμα ότι δεν βρίσκει το mysql.h Άλλαξα το header στο source <mysql/mysql.h> και όλα καλά.

.

.

.

 

 

Πλέον στο ubuntu βάζεις τα πακέτα αυτόματα απο το repo και δεν ασχολείσαι με τετοια prob. Οκ μπορεί να μην έχεις την τελευταία έκδοση αλλά κανεις δεν σε εμποδίζει αν θες να το κάνεις.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι ΦΟΒΕΡΟ πλεονέκτημα το σύστημα με τα repo και δεν με πειράζει καθόλου το update (Που και πάλι άν θες το κάνεις).

 

Aν το Ubuntu γίνει η 99.9% χρησιμοποιούμενη διανομή και στραφούν όλοι οι χρήστες (devs - users) θα γίνει "πραγματικο OS"

 

Τέλος επειδή βλέπω ότι postareis συχνά σε Thread για Unix (BSD ) απλά από το έχω δει (Solaris,Irix και λίγα απο BSD) επειδή δεν βάζεις συχνά εφαρμογές ή μια εφαρμογή πχ. απο source για Solaris θα παίξει κατα 99.999999999% είναι μάλλον gt δεν υπάρχει Arch Solaris, Suse Solaris, XuSolaris κτλ. Είναι μία η "διανομή" κάτι που στο linux δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Red_Phantom:

Δεν υποστηρίζω ότι οι εφαρμογές που μπαίνουν από τα repos του Ubuntu δεν παίζουν. Ούτε είπα ότι η έννοια του package management για αυτόματο resolution των dependencies δεν είναι μεγάλη υπόθεση. Και για τα 2 ισχύει ακριβώς το αντίθετο! Εδώ ολόκληρο BSD και έχει πλέον τέτοια πράγματα.

Αλλά εδώ υπάρχουν κάποια γεγονότα όπως οτι repositories υπάρχουν πολύ πρίν γεννηθεί το Ubuntu και μαζί τους package management tools. Υπάρχει επίσης το γεγονός που λέει οτι ακριβώς αυτά τα λειτουργικά που αναφέρεις έχουν σχεδόν εγκαταλειφθεί σαν OSs "μαζικής χρήσης" αν μου επιτρέπεται ο όρος, δεν υπάρχει ανάγκη για repos. Και σαφώς δεν θα βρεθούν πολλοί να γράψουν προγράμματα για AIX ή για SunOS4 όταν ακόμα υπάρχουν προβλήματα με little-endian/big-endian compatibility (ήμαρτον αλλά υπάρχουν!)

Δές όμως τί γίνεται στο OpenSolaris. Μιά παραλλαγή του Synaptic χρησιμοποιεί και αυτό γιατί σκοπεύει να πάρει το μερίδιό του στην αγορά (μάλλον από το Linux).

Απλώς αναφέρθηκα στην άθλια διαχείριση των repos του Ubuntu και το γεγονός οτι κάθε φορά που βγαίνει μιά καινούργια έκδοση της διανομής η παλιά πετιέται στα σκουπίδια λές και δεν υποστηρίζονται τα καινούργια binaries από κάποιο μαγικό μέρος του kernel το οποίο προφανώς διαφεύγει από όλον τον κόσμο εκτός τους packagers του Ubuntu!

 

Όσον αφορά τα sources, γι αυτό υπάρχουν tools όπως το autoconfigure και το automake για να λύνουν τέτοια προβλήματα. Επίσης το qmake για την qt κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Για παλιότερους κώδικες ./configure --help και λύνεις όλα σου τα προβλήματα.

 

EDIT: καλησπέρα gtroza!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, από που βγάζετε το συμπέρασμα της τεράστιας μάζας κόσμου που ασχολείται με το Ubuntu και ξαφνικά το νούμερο των χρηστών του χρίζει την διανομή κυρίαρχη στον χώρο;

Εγώ πάντως δεν έχω αμφιβολία για αυτό. Ό,τι και να λέμε, πέρα από geek κύκλους όσος κόσμος έχει gnu/linux συνήθως έχει ubuntu. Ας μην υπάρχουν στατιστικά, δε χρειάζομαι στατιστικά για να ξέρω ότι τα περισσότερα pc έχουν windows, είναι κάτι που φαίνεται. Από εκεί και πέρα, αυτό το "μονοπώλιο" είναι επικίνδυνο, κυρίως για αυτό που είπε κάποιος παραπάνω για τους drivers. Μακάρι να μην αρχίσουμε να βλέπουμε hardware "ubuntu compatible". Και δεν θα μου κάνει εντύπωση αν αυτός είναι μέσα στους στόχους του shuttleworth, καθώς όπως φαίνεται δεν έχει σκοπό να προσφέρει με ιδιαίτερο ζήλο fixes upstream. Οπότε αν πλέον προσλαμβάνει και περισσότερους devs, μπορεί να φτάσει σε κάποια φάση το ubuntu να είναι μεν debian based αλλά να έχει σπάσει τη συμβατότητα προς τα πίσω. Και αν 9 στους 10 πχ έχουν ubuntu τότε θα διευκολυνθούν πολύ οι εταιρείες που έχουν συνεχώς πίεση για linux drivers να πουν "ορίστε, πάρτε έναν κλειστό ubuntu driver" και να μείνει το υπόλοιπο linux απέξω. Εγώ αυτό φοβάμαι μόνο στο ubuntu, κατά τα άλλα ας κάνει ό,τι γουστάρει, αν δεν γίνει αυτό τότε κακό στις υπόλοιπες διανομές δεν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The 10 Best Linus Torvalds Quotes

 

1. “Software is like sex: it's better when it's free.”

2. “Microsoft isn't evil, they just make really crappy operating systems.”

3. “My name is Linus, and I am your God.”

4. “See, you not only have to be a good coder to create a system like Linux, you have to be a sneaky bastard too.”

5. “The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it.”

6. “Some people have told me they don't think a fat penguin really embodies the grace of Linux, which just tells me they have never seen a angry penguin charging at them in excess of 100 mph.”

7. “Intelligence is the ability to avoid doing work, yet getting the work done.”

8. “When you say, ʽI wrote a program that crashed Windows,ʼ people just stare at you blankly and say, ʽHey, I got those with the system, for free.ʼ”

9. “I don't doubt at all that virtualization is useful in some areas. What I doubt rather strongly is that it will ever have the kind of impact that the people involved in virtualization want it to have.”

10. “Now, most of you are probably going to be totally bored out of your minds on Christmas day, and here's the perfect distraction. Test 2.6.15-rc7. All the stores will be closed, and there's really nothing better to do in between meals.”

http://www.businessreviewonline.com/os/archives/2008/06/the_10_best_lin.html

Το 8 :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...