Προς το περιεχόμενο

Ubuntu, το OS του μέλλοντος


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είμαι ένα φανατικό troll μπορείς να κλείσεις και αυτό το θέμα όπως έκανες και σε όλα τα προηγούμενα όπου δεν επέτρεψες σε όσους έχουν διαφορετική άποψη από εσένα να την εκφράσουν.

 

Δεν επιτίθεσαι στο ubuntu και στο user base του?

 

ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ :

 

Εγώ παρατηρώ πάντως κάτι που με ανησυχεί τελευταία: περιπτώσεις χρηστών (κυρίως του Ubuntu), οι οποίοι έχοντας στην πραγματικότητα ελάχιστη γνώση και κατανόηση της ιστορίας που οδήγησε μέχρι αυτό που βλέπουν στο desktop τους, καθώς και των τεχνικών απαιτήσεων και δυσκολιών που παρουσιάζει η δημιουργία και συντήρηση ενός ολόκληρου λειτουργικού, να απορρίπτουν ουσιαστικά τα 20 χρόνια ιστορίας που οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση. Οι ίδιοι άνθρωποι κατακρίνουν τον Stallman, το Free Software Foundation και το Debian και θεωρούν ότι μια εταιρεία με 200 άτομα στο payroll της, μπορεί να οδηγήσει τον κόσμο σε μια πραγματική «λύτρωση» ερχόμενη σε σύγκρουση με το «οπισθοδρομικό» κατεστημένο (που όμως τους έδωσε το 105% αυτού που έχουν αυτή τη στιγμή στο desktop τους). Προφανώς κάπου υπάρχει πρόβλημα σε αυτήν την προσέγγιση και ειλικρινά δεν μπορώ να εξηγήσω το πάθος με το οποίο στηρίζουν την Canonical και τον τρομερό φανατισμό προς οποιονδήποτε τολμήσει να διαφωνήσει με την πολιτική της canonical με σοβαρά επιχειρήματα. Εκλαμβάνουν τα πάντα ως επιθέσεις και μετατρέπονται αυτόματα σε αυτόκλητους σταυροφόρους που θα απελευθερώσουν τις μάζες. Newsflash! Το να βάλεις Ubuntu σε κάθε υπολογιστή δεν είναι απελευθέρωση γιατί δε συνοδεύεται από συνειδητοποίηση. Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν γιατί πολεμάνε...

 

Αφού δεν επιτίθεσαι στο user base, να μας πεις τι ποσοστό είναι αυτοί οι χρήστες, ποιοι είναι και όποιες άλλες λεπτομέρειες μπορείς. Είναι 1000 είναι 10.000 είναι 1.000.000 ;

 

 

Εγώ δε δέχομαι την άλλη άποψη; Κατηγόρησα ποτέ το debian ή όποια άλλη διανομή;

 

Λόγια σοφών αντρών : (και moderators οι οποίοι έχουν κλείσει θέματα)

 

Για μένα είσαι απλά ένα φανατικό troll, όπως και ο άλλος που την έκανε. Δεν έχετε ιδέα, ούτε επι τεχνικού, ούτε επί ιστορικού περιεχομένου γι' αυτά που λέτε και δε δέχεστε καμία αντίθετη άποψη. Δε δαπανάω ούτε bit εύρους ζώνης για την πάρτη σας παραπάνω. Καλό απόγευμα.

 

ΕΥΘΑΡΣΩΣ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ για κατάχρηση εξουσίας σε αυτό το subforum και ελπίζω κάποιος υπεύθυνος (αν υπάρχει κανείς) να σε παύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μάλλον δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω σήμερα. Είναι κακό να βελτιωθεί το GNU/Linux? Αυτή την εντύπωση μου δώσατε! Δε με νοιάζει για το Ubuntu -δεν το χρησιμοποιώ καν. Το μόνο που παρατηρώ είναι μια αρνητική προδιάθεση για οτιδήποτε θα κάνει μια διανομή διαφορετική από τις άλλες.

 

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με κάποια από αυτά που έγραψε ο Άποικος στο μήνυμα του στις #73. Κάποια σημεία όμως τα βρίσκω υπέρ-υπερβολικά. Το δεύτερο μήνυμα (#75) δε, "φανατικό troll" κλπ... Δικαιολογεί τις αντιδράσεις των Ubuntιανών του φόρουμ.

 

Τέσπα, δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να κατανοήσω περισσότερο ούτε την μια πλευρά ούτε την άλλη. Άλλο ένα νήμα που κατάντησε εμφύλιος πόλεμος.

 

 

ΥΓ. In before the lock

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να αναφέρεις το post με αύξοντα αριθμό (μάλλον αναφέρεσαι στο #73) γιατί την ώρα τη βλέπουμε διαφορετικά ανάλογα με τις ρυθμίσεις μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ ανοικτού και κλειστού λογισμικού σε επίπεδο λειτουργικών συστημάτων;

Παρόλο που είναι δυνατή η οικονομική εκμετάλλευση του ανοιχτού λογισμικού, αν το δει κανείς με όρους market sharing συνολικά, δεν υπάρχει καθολικά δηλωμένη πρόθεση από πλευράς GNU/Linux να ανταγωνιστεί τα Windows ή το MacOS.

Επειδή όμως η διείσδυση του Linux στο desktop είναι ήδη μια πραγματικότητα για ένα - μη δυνάμενο να αγνοηθεί πλέον - ποσοστό χρηστών, καθίσταται ολοένα και πιο φανερό ότι το αίτημα για ένα OS που θα συνδυάζει την τεχνολογική στιβαρότητα και ευχρηστία με την ελευθερία επιλογής, αποκτά και διευρυνόμενη βάση και λογική προοπτική.

Από την άποψη αυτή, μπορούμε να μιλάμε για μια αυξανόμενη ζήτηση, παρόλο που ποσοστιαία ακόμα δεν αντανακλάται σημαντικά στη στατιστική χρήσης των λειοτυργικών συστημάτων. Είναι όμως ένα ποσοστό που παρά τη συνεχώς αυξανόμενη χρήση H/Y μένει σταθερό, αν δεν αυξάνεται κι όλας, που σημαίνει ότι το GNU/Linux μοιάζει να ήρθε για να μείνει.

Σε αυτό δεν έχει συμβάλλει μόνο ένας. Με τις ιδαιτερότητές τους, οι επιμέρους διανομές μοιάζουν σαν ετερόκλητα μέλη ενός αναπτυσσόμενου οργανισμού που κάλλιστα μπορεί στο σύνολό του να γίνει η διάδοχη κατάσταση της σημερινής τάξης πραγμάτων. Το καθένα έχει τη θέση του. Κάποια από αυτά κατά τη διάρκεια της εξελικτικής διαδικασίας θα απορριφθούν από τον οργανισμό κάποια θα μετεξελιχθούν και κάποια ίσως επιβιώσουν λίγο πολύ ως έχουν επί μακρόν.

Αποδίδω τα δέοντα στο Ubuntu αλλά δε μπορώ να προσπεράσω το γεγονός ότι φοράει κινητήρα Debian (έστω και πρόχειρα πειραγμένο, όπως θα θεωρούσε ίσως ο apoikos), την ίδια στιγμή που σας γράφω από το SuSE 11 της NOVELL με τις πρακτικές της οποίας είμαι ενοχλημένος.

Ίσως είμαι υπερβολικά αφελής αλλά έχω την αίσθηση ότι άσχετα με την τεχνική κατάρτιση εκάστου μέλους του forum κατ' ουσία είμαστε όλοι στην ίδια πλευρά.

Στεναχωρήθηκα λίγο για τον chek2fireάκο και την αποχώρησή του. Μπορεί στο τέλος να έγινε κάπως υπερβολικός με τους χαρακτηρισμούς του αλλά δεν έπρεπε να τον ζορίσετε τόσο ώστε να ταϊσετε το αδηφάγο κτήνος μέσα του. :-) Προσωπικά νομίζω πως έδινε άλλο χρώμα στην παρέα, ανεξάρτητα από το αν οι συμβουλές του ήταν πάντοτε πετυχημένες ή όχι. Άλλωστε για τα αυστηρά τεχνικά θέματα, apoike, υπάρχουν οι mail lists όπως λες κι εσύ, τι πειράζει αν ένα linux forum έχει λιγάκι χειρότερο signal-to-noise-ratio;

Αν οι ενδιαφερόμενοι με διαβάζουν, είναι λίγο αργά ή μήπως είμαι αναρμόδιος για να προτείνω μια πρωτοβουλία χείρας φιλίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να πετάξει κορώνες, καλά θα κάνει να είναι πολύ διαβασμένος τώρα που εμφανίστηκε και ο nske ;-)

ατσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσB)

Αν είμαι ένα φανατικό troll μπορείς να κλείσεις και αυτό το θέμα όπως έκανες και σε όλα τα προηγούμενα όπου δεν επέτρεψες σε όσους έχουν διαφορετική άποψη από εσένα να την εκφράσουν.

 

Δεν επιτίθεσαι στο ubuntu και στο user base του?

 

ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ :

 

 

 

Αφού δεν επιτίθεσαι στο user base, να μας πεις τι ποσοστό είναι αυτοί οι χρήστες, ποιοι είναι και όποιες άλλες λεπτομέρειες μπορείς. Είναι 1000 είναι 10.000 είναι 1.000.000 ;

 

 

Εγώ δε δέχομαι την άλλη άποψη; Κατηγόρησα ποτέ το debian ή όποια άλλη διανομή;

 

Λόγια σοφών αντρών : (και moderators οι οποίοι έχουν κλείσει θέματα)

 

 

 

ΕΥΘΑΡΣΩΣ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ για κατάχρηση εξουσίας σε αυτό το subforum και ελπίζω κάποιος υπεύθυνος (αν υπάρχει κανείς) να σε παύσει.

 

1) Μια χαρά επέτρεψε και άνω του λογικού στα άλλα thread να ακουστούν όλες οι απόψεις και ασυνάρτητες κραυγές

 

2) Μην προσπαθείς σαν τον αλλον με ύφος ιεροκύρηκα να στρεβλώνεις την κατάσταση, όσοι έχουν παρακολουθήσει τις συζητήσεις ξέρουν ότι ο apoikos έδωσε πολλή αέρα και ανοχή ακόμα κι αν διαφωνούν με τις απόψεις του (αυτοί που παρακολούθησαν)

 

3) Το user-base δεν μπορεί να αποτελεί δογματικό κριτήριο για το ότι έχεις δίκιο, αν είναι έτσι τα μπογαλάκια σου και στα windows. Σκέψου όμως ότι και συ ο ίδιος διάλεξες το μη mainstream κόσμο, το gnu/linux, γιατί σκέφτεσαι με λογική ποιο την έχει μεγαλύτερη τη user-base?

 

4) ΦΤΑΝΕΙ!! ΦΤΑΝΕΙ η λογίκη "εμείς δεν κατηγορούμε το debian"! Εσείς τρολάρετε, όχι οι άλλες διανομές και από τις τόσες και τόσες η δυσαρέσκεια βγαίνει προς τα εσάς για συγκεκριμένους λόγους. Δεν χρειάζεται να είμαστε πάτσι στις επιθέσεις για να έχει ο ένας ή ο άλλος το δίκιο.

 

5) Η καταγγελίες σου στον ευαγγελάτο, χαλίφη στη θέση του χαλίφη

 

χίλια σόρυ apoikos, αδηφάγο κοίτος κτλ αλλά δεν γίνεται, κάνε με και ban αμα ψήνεσαι να χαλαρώσω ένα σκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι ενδιαφερόμενοι με διαβάζουν, είναι λίγο αργά ή μήπως είμαι αναρμόδιος για να προτείνω μια πρωτοβουλία χείρας φιλίας;

 

Απο μενα +1 και σιγουρα και απο πολλους αλλους .

Επιτελους ας σταματησουμε να τρωμε τις σαρκες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον έχουν όλοι την ίδια ακριβώς επιχειρηματολογία: «Η Canonical είναι στο απυρόβλητο γιατί έφερε κόσμο στο Linux. Και περισσότερος λαός σημαίνει ότι οι εταιρείες θα βγάλουν drivers και θα παίζει το hardware μας καλύτερα». Αυτή η λογική είναι το λιγότερο επικίνδυνη: δεν πρεσβεύει την ελευθερία, παρά μόνο το βόλεμα του να έχουν εκείνοι drivers. Προσωπικά δε θέλω να έχω εγώ drivers, θέλω να έχουμε όλοι τις προδιαγραφές για να μπορώ να έχω και εγώ στο Linux, και ο τάδε στο FreeBSD και ο δείνα στο Haiku drivers για το λειτουργικό του. Αυτό είναι το νόημα της ελευθερίας και το να έχουν όλοι οι υπολογιστές ubuntu απλά θα κάνει πιο εύκολη τη διανομή binary drivers από τις εταιρείες...

 

Δεν έχουν όλοι τα ίδια θέλω με τα δικά σου. Οι μέσοι χρήστες ενδιαφέρονται περισσότερο για την λειτουργικότητα, την αξιοπιστία και την τιμή από την ελευθερία. Γιαυτό και προτιμάνε τον binary driver της Nvidia τον αντίστοιχο open source.

 

Η άποψή μου είναι διαφορετική. Όταν αγοράζω μια συσκευή, ο driver είναι μέρος του προϊόντος. Τους όρους της διανομής του driver πρέπει να έχει δικαίωμα να τους ορίζει ο ίδιος ο κατασκευαστής. Θα μου πείς, αν δεν θέλει να συμμορφωθεί με την άδεια χρήσης του kernel να μην βγάλει καθόλου driver. Η απάντηση είναι οτι η πίεση της αγοράς τον εξαναγκάζει να το κάνει. Όταν υποχρεώνεις (ο κλασικός linux kernel developer) τον κατασκευαστή είτε να ανοίξει τον driver, είτε να δώσει τις τις κρυφές λεπτομέρειες του hardware, αυτό δεν είναι ελευθερία.

 

Γιαυτό στον προγραμματισμό υπάρχουν τα interfaces. Γιαυτό σε όλα τα βιβλία αποκαλούνται ως συμβόλαια, γιατί υποτίθεται ότι είναι κάτι το σταθερό που μπορεί να βασιστεί ένα σύστημα για να επικοινωνεί με ένα άλλο. Αν οι developers του kernel σεβόνταν τις επιθυμίες των χρηστών θα είχαν φροντίσει να διατηρήσουν ένα σταθερό ABI, οι εταιρίες θα έβγαζαν drivers οπως κάνουν για όλα τα άλλα υπόλοιπα συστήματα και θα υπήρχε μια αρμονική συνύπαρξη.

 

Γιαυτό μάλλον ενοχλείστε μερικοί με την Canonical και το Ubuntu. Επειδή προσπαθεί να ικανοποιήσει τα θέλω των απλών χρηστών και αυτά δεν συμβαδίζουν με τα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dragonlord πραγματικά δε σε βρίσκω πουθενά...

 

Λες ότι δεν επιτέθηκες στο Ubuntu, ενώ σαφώς φαίνεται από τα προηγούμενα post σου ό,τι θεωρείς την Canonical leecher και αποκαλείς τον ιδρυτή της χυδαίο και καραγκιόζη.

 

Λες ότι αφιλοκέρδεια δεν είναι το χώσιμο χρημάτων στην Canonical, αλλά θα ήταν στο debian (γιατί προφανώς η διαφορετική φιλοσοφία είναι λάθος)...

 

Και καταλήγεις ότι εγώ είμαι φανατισμένος και ότι θα έπρεπε να παραμείνω στο Ubuntu-gr (στο οποίο παρεμπιπτόντως δεν είμαι καν εγγεγραμμένος), επειδή δε γίνονται θετικά σχόλια για το Ubuntu...

Κατάρχας, εξέφρασα απλώς κάποιους προβληματισμούς μου για το κατά πόσο το ubuntu θα παραμείνει πιστό στις αρχές του FOSS από τη στιγμή που φαίνεται να μεγαλώνει η επένδυση άρα και οι απαιτήσεις για κέρδη κάποια στιγμή. Έχω κάθε δικαίωμα να υποψιάζομαι, ακόμα και χωρίς να μου έχει δώσει η canonical αφορμή, πόσο μάλλον από τη στιγμή που το σημαντικότερο εργαλείο που ανέπτυξε μέχρι στιγμής (ή το μόνο;), το launchpad, είναι κλειστού κώδικα και μόλις πρόσφατα ανακοινώθηκε το άνοιγμά του (μετά από πολύ κράξιμο).

Τον ιδρυτή της δεν τον αποκάλεσα καραγκιόζη και χυδαίο, τη δήλωση αποκάλεσα έτσι και το στήριξα πιστεύω πάρα πολύ καλά. Αλλά ακόμα κι αν αποκαλούσα τον ίδιο. Ε και; Μπάρμπας σου είναι; Αν κάποιος έβριζε τον bill gates και έβγαιναν windows users να υπερασπιστούν τη λερωμένη τιμή του ηγέτη της MS (ή M$ που λες κι εσύ χωρίς να σε ενοχλεί κανείς), δεν θα τους έλεγες fanboys; Γιατί αυτό είσαι, κάποιος που θα σου την έλεγε για το "M$", απλά σε άλλο στρατόπεδο.

 

Ναι, όταν μου λες ότι είναι αφιλοκερδές το ότι ο άλλος χώνει λεφτά στην εταιρεία του, από πού κι ως πού μπορούμε να μιλήσουμε σοβαρά; Αφιλοκερδές, ναι, θα ήταν να τα χώσει στο debian, όχι λόγω "διαφορετική φιλοσοφίας" αλλά επειδή εκεί δεν θα μπορούσε να έχει κέρδος. Μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε. Καλά κάνει και θέλει να βγάλει λεφτά, αλλά να μην τον βγάλουμε και άγιο και φιλάνθρωπο που μοιράζει φράγκα για το καλό του GNU/linux, αυτό που κάνει είναι όσο αφιλοκερδές είναι αυτό που κάνει ο gates όταν χώνει χρήματα στη microsoft. Επένδυση κάνει, τώρα το αν του βγει καλή ή κακή θα το δείξει η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ δεν μπορώ....να ρίξωκαι εγώ ένα μπριζολάκι στο κήτος....:mrgreen:

 

Λοιπόν....

1. Έχει πλέον καταντήσει αηδία σε τεχνικά ως επί το πλείστον φόρουμ να γίνεται τέτοιο τρολάρισμα για το Ουμπούντου. Δεν κατάλαβα? βλέπετε κανένα άλλο κάθε τλίγο και λιγάκι να ανοίγει θρεντς απλα για να ευλογίσει τα γένια της διανομής του??? Πείτε μου!! Ανοίγουν θρέντς στο 99,9% των περιπτώσεων μόνο όταν η υπάρχει κάποιο σημαντικό νεό. Άνοιξα εγώ θρεντ για να ευλογώ τα γένια του PCLOS ως λειτουργικό του μέλλοντος? ο Dimitris gia to Mandriva? Ο Άποικος για το Debian? Kaνείς άλλος για BSD κτλ??

Κάθε λίγο και λιγάκι τρολ.

2. και καλά αντε να το δεχτούμε το ποστ... αυτό που πραγματικά με ενοχλεί είναι η αλαζονία, ο φανατισμός, η ημιμάθεια... και κυρίως η άρνηση.Ορισμένοι πρίν αρχίσουν να τη λένε σε άτομα όπως ο άποικος (πολυχρονεμένε και πανωραιότατε Moderator μου!!!! σλουρπ...) καλά θα κάνουν να κάτσουν λίγο και να διαβάσουν. Πρώτα γενικά για το τι είναι αυτό το λειτουργικό που τρέχει στο πισι τους και ύστερα αυτό ακριβώς που δώθηκε ως απάντηση στο ποστ τους.

Στα επιχειρήματα βλέπω ειρωνεία και άρνηση δε βλέπω απάντηση.

3. Έχει καταντήσει επίσης αηδία να βλέπω άτομα να υπερασπίζονται με τόσο σθένος και πίστη σχεδόν θρησκευτική μια εταιρία,στην οποία δεν είναι ούτε καν μέτοχοι.Κύριοι καταλάβετέ το GNU/LINUX χρησιμοποιείτε και το UBUNTU είναι απλά μια διανομή που χρωστάει τα πάντα στο Debian. Πριν αρχίσουμε λοιπόν να πετάμε χαρακτηρισμούς για το debian να σκεφτούμε καλύτερα που θα ήμασταν χωρίς αυτό. Καλόπιστη κριτική ναι... βεβαίως και είναι μάλιστα και απαράιτητη. Αλλά να έχουμε και τα εφόδια πρώτα (γνώση κυρίως, την οποία δε μπορεί να αποκαταστήσει η θρησκευτική πίστη). Από εκεί και ύστερα κύριοι η Canonical είναι εταιρία και ως εταιρία κοιτάζει το δικό της συμφέρον αποκλειστικά (όπως αυτή το αντιλαμβάνεται) και καλά κάνει. Επιτρέψτε μου να την αμφισβητώ, να την κριτικάρω με επιχειρήματα και να την φοβάμει κιόλας (βλεπε πιο κάτω)

4. Σε ό,τι αφορα στο ό,τι ορισμένοι δε επιτίθενται (κατά δήλωσή τους) σε άλλες διανομές.... Βρε ας γελάσω.... Λές και εδώ πέρα βρισκόμαστε για να διατρανώσουμε την υπεροχή της διανομής μας και να την υπερασπιστούμε από τις αήθεις επιθέσεις κακόβουλων τρίτων.... Έλεος....

Το τρολάρισμα... την ειρωνία.... κτλ τα θεωρώ επιθέσεις εναντίων όλων των διανομών.

 

Ας περάσουμε τώρα σε ειδικά στο UBUNTU.

Πολλοί από σας σίγουρα θα ξέρουν ότι δεν μπορώ να καταταγώ στους θααυμαστές του για καθαρά δικούς μου λόγους κυρίως τεχνικούς. Αυτό δε με εμποδίζει να θεωρώ αρχικά μόνο (και μόνο αρχικά και μάλιστα για λίγο) θετικό το ότι έχει συμβάλει στη διάδοση του GNU/Linux. Αυτό όμως κύριοι δεν είναι contrib στο upstream. Είναι ... πως να το πώ... μάλλον δέν είναι ούτε καν αστείο...είναι εκνευριστικό... εξοργίζομαι... testing and love??? Βρε αι στο διαολο κόπανε.... (Στον μαρκούλη αναφέρομαι και μόνο). Τόσοι devs να δουλευουν να έρχεσε να παίρνεις τη δουλεια τους (καλά κάνεις) να την αναδιανέμεις (καλά κάνεις) και να μη δίνεις σχεδόν τίποτα πίσω (κακά κάνεις) ειρωνευόμενος μάλιστα (μόνο ώς απίστευτη ειρωνία στα μουτρα όλωω το βλέπω) ότι η συνεισφοράσου είναι μέγιστη γιατί διανέμεις για τέστιγκ και αγάπη:eek::eek::eek:.

Ας κλείσω αυτό το πόστ μια αναφορά στην THE COMPANY. Aυτά τα WINDOWS - MAC OS - UBUNTU κυριολεκτικά μόνο τρόμο μου προκαλούν.

Λόγος πρώτος... η THE COMPANY ουσιαστικά προωθεί στο linux νοοτροπία Windows.

Λόγος δεύτερος (και εδώ ο apoikos) έχει τεράστιο δίκιο.... η κυριαρχία ενός κάνει πάντα και μόνο κακό. Θές να ο πιασεις από την πλευρά των οδηγών... που οδηγεί αυτό ? σε Binaries....και προσέξτε ... binaries χωρίς source code, γιατί το Binary το δέχομαι υπό την προύπόθεση της διαθεσιμότητας του πηγαίου κώδικα(το δέχομαι με την ένοια ότι αυτός είναι ο στόχος και η ευχή μου.... ναι ναι ας βαδίζω επί αιθέρων για ορισμένους).

 

Αυτα....

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ δεν μπορώ....να ρίξωκαι εγώ ένα μπριζολάκι στο κήτος

 

 

 

.

Hasodikis

 

Δεν του φτανει μονο αμα μας φαει ολους θα χορτασει.

Οι μεν λενε τους δε τρολ και τουμπαλιν και ολα αυτα μεταξυ χρηστων GNU Linux.

Και ολοι οι αλλοι γελανε ενω ηδη αρχισαμε εμεις να μετραμε απωλειες ανεκτιμητες.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δοκιμασει το Ubuntu στο παρελθον σε virtualbox και δεν μου αρεσε κυριως το [dimitri@dimitri-desktop ~]$ ενω εχω μαθει οτι το linux ειναι [dimitri@localhost ~]$ γιατι διαβαζα συνεχεια "μολις βγεις στο localhost" κλπ

και δεν μου αρεσει που κρυβει τον root και το κανει το συστημα single user και με χρηση της sudo, ενω εγω γνωρισα το linux multiuser και με administrator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είμαι για ακόμα μία φορά καλόπιστος και θα υποθέσω ότι οι συνδαιτυμόνες έχουν την διάθεση να συζητήσουν με επιχειρήματα ατράνταχτα και βασισμένα σε πραγματικά γεγονότα.

Έτσι λοιπόν να πω αρχικά πως δεν ξέρω (και δεν με πολυνοιάζει ως ένα σημείο) τι θα κάνει το Ubuntu στο μέλλον. Αν και είναι μάλλον ξεκάθαρο ότι ΘΕΛΕΙ να κάνει κάτι ριζοσπαστικό, το θέμα είναι οτι (θεωρώ πως) δεν έχει ξεκαθαρίσει ΤΙ θα είναι και προς ποια κατεύθυνση πρέπει να κινηθεί για να το πετύχει. Εξηγούμαι αμέσως:

1) Θέλει να δημιουργήσει ένα λειτουργικό που θα αποτελέσει τον επόμενο σταθμό της συντριπτικής πλειοψηφίας των χρηστών Η/Υ βασισμένο στην νοοτροπία του Mac? Μπορεί αλλά με τις εξαγγελίες για γρηγορότερο boot και πράσσειν' άλλογα, δεν πας πουθενά. Είναι μάλλον ευνόητο ότι το ποσοστό που θα μπορούσε να πάρει από χρήστες του Linuχ το έχει σχεδόν πάρει, οι υπόλοιποι θα μείνουν στις διανομές που χρησιμοποιούν ήδη. Επίσης θα πρέπει να το πει καθαρά ότι αυτός είναι ο στόχος του για να μην αρχίζουν οι διαμάχες για κομματιασμένα παζλ γιατί στο κάτω κάτω ΑΥΤΟ είναι το χαρακτηριστικό του λειτουργικού και αν θέλετε και η εν γένει φιλοσοφία του OSS, πολλές εναλλακτικές και ο καθένας βάζει σε κάθε σημείο του λειτουργικού του αυτό που του αρέσει.

2) Θέλει να καταφέρει να δώσει κάτι χρήσιμο στο Linux εκτός από βιβλιοθήκες γραφικών και πετσοκομμένα συστήματα διαχείρισης (a.k.a. debian package repositories με ακατανόητες αποφάσεις για τις εκδόσεις που προσφέρει); Μάλλον δύσκολο γιατί με την δυναμική που έχει θα είχε μάλλον ξεκινήσει να κάνει submit στον kernel patches για το IPv6 για παράδειγμα. Τέτοιες κινήσεις δεν βλέπω.

3) Θέλει απλώς να δημιουργήσει το μεγαλύτερο δυνατό user base ώστε να μπορεί να ελέγχει αποφάσεις και να κατευθύνει τον σχεδιασμό σημαντικών (αυτή τη φορά) κομματιών του λειτουργικού; Αυτό μου φαίνεται και το πιο πιθανό. Παράδειγμα: Οι χρήστες του Ubuntu έχουν ήδη μπεί σε μιά νοοτροπία (μπορεί και κρατημένη από τα Windows βέβαια) οτι ΔΕΝ είναι κακό να κάνεις re-install ή upgrade χιλιάδες προγράμματα και βιβλιοθήκες στο λειτουργικό σου προκειμένου να είσαι up-to-date. Συγγνώμη κύριοι αλλά εδώ ξεπεράστηκαν κάποια όρια για τα οποία ένα σωρό κόσμος μόχθησε για να θέσει. Και επαναλαμβάνω, το λειτουργικό είναι ο πυρήνας, και μόνο αυτόν αναβαθμίζεις. Δεν δέχομαι να γίνει mainstream νοοτροπία το reboot, το reninstall και το μαζικό upgrade. Εν ολίγοις, δεν μπορείς να μου απαγορεύεις να βάλω την πιό καινούργια έκδοση της libxml2 γιατί εσύ θέλεις να δείς στατιστικά που να λένε οτι στην release day της καινούργιας σου έκδοσης είχες 10.000 hits για download/upgrade.

 

Και κλείνοντας έχω δυο ερωτήσεις να κάνω χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας.

1ον, από που βγάζετε το συμπέρασμα της τεράστιας μάζας κόσμου που ασχολείται με το Ubuntu και ξαφνικά το νούμερο των χρηστών του χρίζει την διανομή κυρίαρχη στον χώρο;

Και 2ον θα ήθελε να πάρω μερικές απαντήσεις στο φιλοσοφικό σχεδόν ερώτημα, για ποιο λόγο επέλεξαν οι χρήστες του Ubuntu το Linux σαν λειτουργικό σύστημα που τους ταιριάζει και για ποίο λόγο επέλεξαν αυτή τη διανομή για να εγκαταστήσουν;

Πάντα φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, από που βγάζετε το συμπέρασμα της τεράστιας μάζας κόσμου που ασχολείται με το Ubuntu και ξαφνικά το νούμερο των χρηστών του χρίζει την διανομή κυρίαρχη στον χώρο;

.

 

Προτεινω να κανουμε ενα δημοψηφησμα να δουμε τουλαχιστον τι γινεται με τους insomniacs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υγιής λογική θα ταν να ψηφίσουμε όλοι αυτό που λέει η υπογραφή σου lef50, απλά κάποιοι έχουν "ξεφύγει" από αυτό, που "είναι μόνο η αρχή" και καλπάζουν στους αιθέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...