Προς το περιεχόμενο

Ubuntu, το OS του μέλλοντος


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε 'ν' κακό. Καθόλου. Μεγάλο παιδί είναι ο Mark, λεφτά μπόλικα έχει, άρα και τα μέσα να κάνει τους οραματισμούς του πραγματικότητα.

 

Και ας μην ανησυχούν οι, εκτός Ubuntu, Linux users. Όλο και κάτι μπορεί να κερδίσουμε από τη γιγάντωση του Ubuntu. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι υποστήριξη hardware σε επίπεδα MS Windows, ακόμη κι από εταιρείες που είναι παραδοσιακά δύστροπες σε αυτό το θέμα (π.χ. Canon). Δε 'ν' κακό, λέμε!

 

agreed στο ότι αυτό το όφελος μπορώ να δω κι εγώ

υπόσχομαι δεν απαντάω αλλού ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

πεταγομαι για μπυρες και θα κατσω να απολαυσω το flame...

 

Hasodikis

 

μεχρι αυτη τη στιγμη δεν εχω δει κανενα flame...γιατι εσυ πας να προδικασεις το γεγονος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος κάποια στιγμή πρέπει να ξεκολλήσει απο αυτή τη "διανομή", και να ασχοληθεί με μια σοβάρη διανομή χωρίς αυτοματισμούς κτλ. Arch Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To thread αναφέρεται στους στόχους της canonical βάσει των ανακοινώσεων του Mark. Το σχόλιό σου είναι εκτός θέματος και άστοχο. Σε παρακαλώ να το ανακαλέσεις.

 

Παρακαλώ όλους τους επόμενους να το αγνοήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστευω οτι ειναι τοσο κακο να ξεχωρισει μια διανομη και να εχει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιηθει απο ενα ευρυτερο φασμα χρηστων παντα με τη λογικη του open source. Δεν ειναι απαραιτητο το Linux να παραμεινει προνομιο μιας ελιτιστικης κλειστης ομαδας, αλλωστε υπαρχουν παμπολες διανομες που μπορουν να εξυπηρετησουν αυτο το σκοπο και τα καπριτσια του καθενος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος κάποια στιγμή πρέπει να ξεκολλήσει απο αυτή τη "διανομή", και να ασχοληθεί με μια σοβάρη διανομή χωρίς αυτοματισμούς κτλ. Arch Linux.

 

γιατί,είναι κακοί οι αυτοματισμοί που διαθέτει η συγκεκριμένη διανομή?αν είναι έτσι να ξαναγυρίσουμε σε DOS, ps και το arch εύκολο είναι,μην σε μπερδεύει που η εγκατάσταση του γίνεται σε text-mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We are hiring designers, user experience champions and interaction design visionaries and challenging them to lead not only Canonicalʼs distinctive projects but also to participate in GNOME, KDE and other upstream efforts to improve FLOSS usability.

 

Αυτό δεν είναι κακό... αντιθέτως καλό θα είναι και για τους πραγματιστές και για την κοινότητα. Αρκεί να γίνει .... Ασε που επιτέλους θα έχει και το Ub-K-X-untu συνεισφορά.

 

Fortunately, we wonʼt be working in a vacuum. This is an idea that is already being widely explored. Itʼs great to see that communities like GNOME and KDE have embraced user experience as a powerful driver of evolution in their platforms. Partly because of the web-2.0 phenomenon and the iPhone, thereʼs a widely held desire to see FLOSS leap forward in usability and design. We want to participate and help drive that forward.

 

όταν μιλάμε για Gnome και KDE φυσικά και πρέπει να είναι από τους πρώτους στόχους η χρηστικότητα και το design (τώρα τι θα πει χρηστικότητα είναι θέμα συζήτησης).

 

When I laid out the goal of “delivering a user experience that can compete with Apple in two years”

 

Αυτός είναι ο στόχος ΤΟΥ -ΣΑΣ-ΤΟΥΣ, γιατί από όσο ξέρω το linux δεν έχει κανένα τετοιο στόχο. Μπρρρ μακριά....

 

But I see the lack of consistency as both a weakness (GNOME, OpenOffice and Firefox all have different UI toolkits, and itʼs very difficult to make them seamless) and as a strength - people are free to innovate, and the results are world-leading. Our challenge is to get the best of both of those worlds.

 

περιεργο... γιατί θέλει να το αντιμετωπίζει μονίμως ως weakness

 

Οur competitors turn that into “Canonical doesnʼt contribute” but itʼs more accurate to say we measure our contribution in the effectiveness with which we get the latest stable work of upstream, with security maintenance, to the widest possible audience for testing and love. To my mind, thatʼs a huge contribution.

 

Καλά αυτό είναι για γέλια.... μην το χαρακτηρίσω....

 

So we are also hiring a team who will work on X, OpenGL, Gtk, Qt, GNOME and KDE, with a view to doing some of the heavy lifting required to turn those desktop experience ideas into reality.

 

είπαμε δεν είναι κακό , αρκεί να υπάρχει kai contribution.... κρατώ επιφυλάξεις

 

.

Itʼs hard to drive change, even when people agree that change is needed. I hope we can find ways to explore and experiment with new ideas without blocking on consensus across diverse and distributed teams. We have to play to our strengths, which include the ability to diverge for experimental purposes to see what really works before we commit everyone to a course of action. It will be a challenge, but I think itʼs achievable.

 

Κάντε μου το πιο λιανά... ποια θα είναι ρε παιδια η αλλαγή... Γιατι εκτός από το ότι η The Company θα προσλάβει προγραμματιστές... κοινοτοποίες ευχολόγια και τίποτε άλλο δεν περιέχει το ποστ Του.

 

ααααααα.... εκτός από αυτό που μου βγαίνει από πισω -->distributed development...όλοι μαζι στο χορό....

 

Αυτά από την πρόχειρη ανάγνωση...

Hasodikis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, δεν ξέρω αν είναι το σωστό topic, αλλά πάντως για τους στόχους της Canonical θέλω να ρωτήσω:

 

Εφόσον η Canonical δεν έχει σκοπό σε κάποια φάση να πουλάει τη διανομή της,

και από το launchpad κτλ δεν μπορεί να βγάλει έσοδα,

και από το landscape κτλ δεν πρόκειται να κάνει απόσβεση,

ο στόχος της είναι να μεγαλώσει το user base και να αναλάβει ένα μεγάλο μέρος του support;

(δε ρωτάω για τον ιδεαλιστικό στόχο, αλλά για τον επιχειρηματικό, να ξέρουμε τι μας περιμένει - εννοείται ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει επικερδής σαν εταιρία αλλιώς θα κλείσει)

 

Αν είναι έτσι, δεν έχω κανένα πρόβλημα (κι εγώ μεγαλύτερο user base και μια εταιρία για support θέλω), πιστεύω ότι δεν θα έχει λόγο να μην επιστρέφει κώδικα upstream, το πολύ πολύ να κρατήσει installers κτλ closed source για να το προτιμάει η μάζα από άλλες διανομές.

Ε, αν κάποια στιγμή φερθεί φασιστικά εύκολα μπορούμε να μαζέψουμε τα μπογαλάκια μας και να γυρίσουμε στη μαμά debian...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου αγχώνεσαι :-)

 

The Ubuntu Foundation

 

The Ubuntu Foundation is a purpose trust designed to ensure the longevity of the Ubuntu project. The trust has an initial funding commitment of $10M which will ensure that Ubuntu remains fully maintained for an extended period of time and can continue to produce new releases of the distribution.

 

Both Canonical and the Ubuntu Foundation have made public commitments that Ubuntu will always be freely available, without the need for royalties or licence payments of any kind. Ubuntu includes only free and unencumbered applications, ensuring that users have the ability to share and modify their software.

 

The Ubuntu Foundation guarantees the viability of the project independently of the commercial activities of Canonical, and provides a legal vehicle for continued community direction in the project. The Advisory Board of the trust is chaired by Mark Shuttleworth and includes representation from the Ubuntu Community Council and the Ubuntu Technical Board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ακούγονται όλα αυτά αλλά θα μου επιτρέψετε να κρατάω και μικρό καλάθι. Καταρχάς η canonical δεν έχει δείξει hardcore προσήλωση στις αρχές του free open source software (βλέπε launchpad) και ελπίζω να μην κάνει κι άλλα τέτοια φάουλ - που είναι πολύ πιθανό από τη στιγμή που ρίχνει ακόμα περισσότερα λεφτά πλέον, δε νομίζω να θέλει να συνεχίσει να έρχεται το mint και να βγάζει το ίδιο πράγμα με βελτιώσεις. Θα δείξει πάντως. Η canonical έχει ηθικό χρέος να μείνει πιστή στις αρχές του FOSS γιατί χωρίς αυτό ούτε θα υπήρχε το ubuntu ούτε θα ήταν στη θέση που είναι (γιατί όσοι το βάζουν δεν το βάζουν επειδή είναι ωραίο και πιο εύκολο από windows ή mac, κυρίως λόγω FOSS το βάζουν). Από εκεί και πέρα, πριν από μερικούς μήνες είχα πει σε φίλο μου ότι το linux θέλει 2 χρονάκια ακόμα για να φτάσει εκεί που θα το ήθελα από πλευράς φιλικότητας και υποστήριξης σε drivers. ΑΝ γίνει σωστά, μπορεί να είναι από τα καλύτερα πράγματα που θα έχουν συμβεί στο gnu/linux. Αν γίνει λάθος παίζει να το χωρίσει στα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αυτό

We focus most of our effort on integration. Our competitors turn that into “Canonical doesnʼt contribute” but itʼs more accurate to say we measure our contribution in the effectiveness with which we get the latest stable work of upstream, with security maintenance, to the widest possible audience for testing and love. To my mind, thatʼs a huge contribution.

λυπάμαι που το λέω αλλά είναι δήλωση για πολλές κλωτσιές και δείχνει ότι το ubuntu έχει ωφελιμιστική σχέση με την κοινότητα του FOSS και μάλλον δυστυχώς δεν μπορούμε ούτε στο μέλλον να περιμένουμε πολλά από αυτό (μόνο έμμεσα, πχ λόγω δημοτικότητας του ubuntu να δούμε περισσότερους drivers για gnu/linux, αλλά η canonical δεν κάνει κάτι για αυτό, για τη δημοτικότητά της κάνει ό,τι κάνει και αυτό θα έρθει σαν αποτέλεσμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...