Προς το περιεχόμενο

Ubuntu, το OS του μέλλοντος


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στις κατηγορίες λειτουργικών μάλλον πρέπει να είναι Windows/Linux/MacOS/Ubuntu.

 

Η αλήθεια είναι ότι αν πρόκειται να αντιμετωπίζετε το Ubuntu με τόση εμπάθεια, ένα ξεχωριστό sub-forum θα ήταν μια λύση. Να 'σαι καλά ΝοD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

:shifty:offtopic:shifty:

Είμαι πάντως πολύ περίεργος πως θα εξελισόταν μια τέτοια "συζήτηση" σε προσωπικό επίπεδο :devil:

Θα ήταν άραγεςςςςς όπως στις συνελεύσεις των περισσότερων σχολών που στο τελος πέφτει ξύλο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoikos.

 

Αιτουμαι την δημιουργια subforum στο κυριως forum του λινουξ με ονομα "PoscaOS".

Εχω ηδη ολοκληρωσει την to-do λιστα για το λειτουργικο μου.

 

οι υπολοιποι τουμπεκι ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
@apoikos.

 

Αιτουμαι την δημιουργια subforum στο κυριως forum του λινουξ με ονομα "PoscaOS".

Εχω ηδη ολοκληρωσει την to-do λιστα για το λειτουργικο μου.

 

οι υπολοιποι τουμπεκι ρε

ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε apoikos (απάντηση στο #142) , επειδή δε θα βρούμε άκρη ποτέ (και επειδή σαφώς πρέπει να έχεις τα δικά σου πιστεύω για το OS του μέλλοντος) :

 

Η πλειοψηφία των χρηστών Linux μάλλον έχει κάνει την επιλογή της. Και αυτή λέγεται Ubuntu. Η γνώμη μου είναι ότι αυτή η δυναμική που έχει το συγκεκριμένο OS θα μεταφράζεται σε όλο και μεγαλύτερες μάζες χρηστών που θα φέρουν καλύτερη hw υποστήριξη. Επίσης αυτές οι μάζες χρηστών εμπιστεύονται την canonical και το όραμά της. Όλοι μαζί ελπίζουμε ότι το Ubuntu θα εξελιχθεί σε ένα ολοκληρωμένο και ενιαίο περιβάλλον εργασίας που θα μπορέσει να αμφισβητήσει εταιρείες όπως την Apple και την M$ προσφέροντάς μας μια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ και ΒΙΩΣΙΜΗ επιπλέον επιλογή. Όλοι εμείς οι χρήστες του Ubuntu είμαστε ευτυχείς με αυτή την προοπτική, η οποία σημειωτέον ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ τις δικές σου επιλογές και ελευθερίες ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Υ.Γ. snapshot ποιανού alt είσαι αγόρι μου;

 

 

Η καλύτερη υποστήριξη hw εξαρτάται από τον πυρήνα του linux που είναι ένας και δεν έχει να κάνει με κάμια διανομή. Αντίθετα, στις ρέουσες διανομές και όντως bleeding edge παίρνεις νωρίτερα τις νεότερες εκδόσεις του άρα και την καλύτερη υποστήριξη νωρίτερα από το να περιμένεις το κβαντισμένο ubuntu.

 

Δεν έχω τίποτα με το ubuntu, ισα ισα το θεωρώ καλό που έφερε κόσμο στο linux. Αλλά είναι απλά μια ακόμα διανομή βασισμένη στο debian που παίρνει πακέτα από το sid έτοιμα (ή σχεδόν έτοιμα) και όχι κάτι τόσο ξεχωριστό ώστε να είναι το os του μέλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη υποστήριξη hw εξαρτάται από τον πυρήνα του linux που είναι ένας και δεν έχει να κάνει με κάμια διανομή.

 

Κάνεις λάθος. Μια εταιρία μπορεί να βγάλει precompiled οδηγούς μόνο για τον τάδε πυρήνα του Ubuntu. Δεν θα παίζει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αν πρόκειται να αντιμετωπίζετε το Ubuntu με τόση εμπάθεια, ένα ξεχωριστό sub-forum θα ήταν μια λύση. Να 'σαι καλά ΝοD.

 

ελπίζω ναμ ην το εννοείς αυτό και να μιλάς με σαρκασμό έτσι? το 99% της βοήθειας που δέχτηκα ήτανε απο linux old schoolers, και όταν μπορώ και βοηθάω οι προσπάθειες μου κατά 99% πάνε σε ubuntu users.

 

αυτό που λέω είναι ότι το ubuntu μια χαρά είναι για μένα τον μέσο χρηστη που θέλω να γράφω στο φορουμ/blog/mail να δω ταινεία και οτιδήποτε casual.

 

απο εκεί και πέρα όταν τα πράγματα σοβαρεύουν και το λειτουργικό το χρησιμοποιείς και επαγγελματικά τα πράγματα αλλάζουν.

 

 

όπως προ-είπα "περί ορέξεως" . αν και πέρασα απο αρκετές διανομές όπως FC/suse/debian/mint/debian/arch(με τον καταπληκτικό οδηγό του firewalker) κατέληξα σε ubuntu γιατί έχω ένα συστηματάκι που δεν κουράστηκα και πολύ να στήσω. ότι έμαθα επάνω στο λίνουξ όμως το έμαθα κυρίως από άλλεσ διανομές. ευτυχώς η δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο εκεί και πέρα όταν τα πράγματα σοβαρεύουν και το λειτουργικό το χρησιμοποιείς και επαγγελματικά τα πράγματα αλλάζουν.

 

Ανάλογα τι είδους επαγγελματική χρήση χρειάζεσαι. H συντριπτική πλειοψηφία χρειάζεται ένα office και intranet σε ένα σταθερό και ασφαλές OS.

 

Όσο για τη βοήθεια στην οποία αναφέρεσαι, εγώ το 99% το πήρα από τα Ubuntu forums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι είδους επαγγελματική χρήση χρειάζεσαι. H συντριπτική πλειοψηφία χρειάζεται ένα office και intranet σε ένα σταθερό και ασφαλές OS.

 

Όσο για τη βοήθεια στην οποία αναφέρεσαι, εγώ το 99% το πήρα από τα Ubuntu forums

 

Μπήκες σε άλλα forums και δε βρήκες όμως? Τότε θα ταν πολύ ισχυρό το επιχείρημα σου, τώρα μπορεί να σημαίνει πολλά μπορεί και τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι προβλήματα που αφορούν μόνο το Ubuntu λογικό είναι. Ενώ αν είχε μια bug free και problem free διανομή όπως το Arch (που είναι το OS του μέλλοντος σήμερα) δεν θα ήθελες καμιά βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>/* aitb.c - "Arch Is The Best!" kernel module
*/
#include <linux/module.h> 
#include <linux/kernel.h>


int init_module(void)
{
  printk("Arch is the Best!\n");
   
  return 0;
}


void cleanup_module(void)
{
 printk(KERN_ALERT "Removing aitb module...\n");
 printk(KERN_ALERT "Arch is still the Best!\n");
}

 

Makefile

>obj-m += aitb.o

all:
   make -C /lib/modules/`uname -r`/build M=`pwd` modules

clean:
   make -C /lib/modules/`uname -r`/build M=`pwd` clean

 

make -C /lib/modules/`uname -r`/build M=`pwd` modules

 

sudo insmod aitb.ko

 

dmesg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάθε λογικός άνθρωπος θα έβγαλε συμπέρασμα από τη συζήτηση λίγο πριν το πρώτο post. Τώρα που καταλάβαμε (ελπίζω) ότι ο καθένας χρησιμοποιεί τη διανομή του για τους δικούς του λόγους και δεν είναι καλό να του πρήζουμε τα συκώτια, ήρθε η ώρα να περάσουμε ένα ευχάριστο Σαββατιάτικο απόγευμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...