Προς το περιεχόμενο

Ubuntu, το OS του μέλλοντος


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, κι εγώ διαφωνώ. Το OS του μέλλοντος δεν πρέπει να υπάρχει καν αλλά να είναι ένα ABI hardcoded στο hardware που πάνω του θα πατάνε μόνο user level εφαρμογές (εννοώ όταν δεν θα υπάρχουν καν οθόνες και ποντίκια και θα μιλάμε απλά στις συσκευές ή θα δείχνουμε με το χέρι... λειτουργικό του μέλλοντος δεν λέμε; :P)

 

Πάντως από την όλη συζήτηση κάτι έμαθα, τη λέξη troll

 

Καλή όρεξη σε όλους! :)

 

Κάτι τέτοιο;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Firmware_Interface

 

Γεια σου nske.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@firewalker: ε.... περίπου, αυτό είναι το σκεπτικό, αλλά φαντάσου ότι το πλυντήριο θα έχει core 200 duo trio quattro με 200Tb flash μνήμη... οπότε δε μιλάμε για firmware αλλά για πλήρες λειτουργικό χωρίς ιδιαίτερα bugs και ανάγκη για updates αφού το ABI θα έχει κατασταλάξει.

 

Του λέω "μεγάλε πλύνε μου τα ρούχα" και η user-level εφαρμογή "πλυντήριο 3000+" μου απαντάει "ρε βλάκα μη βάζεις τα σώβρακα μαζί με τα κόκκινα πουκάμισα εκτός αν σου αρέσουν τα ροζ εσώρουχα..."

Ε, αν μάθαινα ότι βγήκε κάτι τέτοιο θα μίλαγα κι εγώ για "λειτουργικό του μέλλοντος"! :)

Για την ώρα αρκούμαι σε πιο μετριοπαθείς χαρακτηρισμούς όταν ακούω για την καινούργια έκδοση των Windows ή του Linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δε βλέπω από ποια άποψη το Ubuntu παρέχει καλύτερο support σε σένα απ' ότι π.χ. το FreeBSD παρέχει στον NullScan ή το Debian στον Apoiko.

2) Άλλο η φιλικότητα και άλλο η μικρή καμπύλη εκμάθησης για χρήστες προερχόμενους από τα Windows. Και η μεγαλύτερη καμπύλη εκμάθησης άλλων διανομών, έχει το πλεονέκτημα ότι δεν καλύπτει μόνο τη συγκεκριμένη διανομή αλλά πράγματα που έχουν εφαρμογή σε όλες τις διανομές, το οποίο συν της άλλοις, ανοίγει τους δρόμους για ένα πολύ πιο ευρύ community support από αυτό της κοινότητας οποιασδήποτε μεμονομένης διανομής..

3) Τι πλεονεκτήματα προσφέρει για έναν απλό χρήστη ο "σκληρός" κύκλος των 6 μηνών αντί του rolling development model διανομών όπως το arch linux και το gentoo, ή του εντελώς χαλαρού κύκλου του debian stable;

4) Δε νομίζω ότι χρειάζεται να φτήσεις αίμα για να κάνεις οτιδήποτε παρέχει έτοιμο το Ubuntu σε κάποια άλλη διανομή με μεγάλη συμμετοχή.

5) Κάθε οργανομένη διανομή και οι περισσότερες ανοργάνωτες έχουν τεχνικούς στόχους. Απλά η Canonical τυχαίνει να έχει και (ή πρώτα) οικονομικούς επειδή είναι εταιρία. Αυτό από τη μία είναι καλό γιατί το οικονομικό κίνητρο δίνει ώθηση στην ανάπτυξη, από την άλλη σημαίνει ότι οι αποφάσεις της εταιρίας δεν είναι απαραίτητα συμβατές με το συμφέρον των χρηστών της, οπότε πρέπει οι χρήστες της να είναι σε επαγρύπνηση.

6) Όλες οι Win32 εφαρμογές που υποστηρίζονται από το Wine και το ίδιο το Wine εγκαθίστανται εύκολα σε όλες τις μεγάλες διανομές.

7) Τι ενσωματώνει κατ' αποκλειστικότητα το Ubuntu το οποίο να μην υπάρχει σε άλλη διανομή;

8) Όπως και όλες οι διανομές Linux εξ' ορισμού.

9) Όπως πολλές διανομές.

 

1) Δε με ενδιαφέρει τι support μπορεί να έχει ο apoikos από οποιοδήποτε community. Με ενδιαφέρει ότι ΕΓΩ μπορώ να έχω το καλύτερο support από ένα community που έχει αριθμήσει έως και 25.000 ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ online members στο forum του. Αν πραγματικά πιστεύεις ότι το support άλλων διανομών (και δεν αναφέρομαι μόνο σε forum) μπορεί να προσεγγίσει αυτό του Ubuntu και των local κοινοτήτων του, ok πάω πάσο...

 

2) Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα... Δηλαδή μια "hard core" διανομή θα οδηγήσει σε καλύτερο community που ούτως ή άλλως δεν έχει. Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλες από πού; Δώσε μου παράδειγμα μιας διανομής με μεγάλη καμπύλη εκμάθησης και ανάλογο community με του Ubuntu.

 

3) To ερώτημα "γιατί έβαλα ubuntu" πήρε μια προσωπική απάντηση. ΕΓΩ λοιπόν θέλω κάθε 6 μήνες να βάζω τη διανομή μου με cutting-edge χαρακτηριστικά out-of-the-box χωρίς να κάθομαι και να τα install-άρω ξεχωριστά σε μια διανομή με πιο μεγάλο κύκλο.

 

4) Δε διαφωνώ. Τη μεγαλύτερη συμμετοχή όμως την έχει το Ubuntu και όταν το έβαλα τα χαρακτηριστικά που είχε δεν τα βρήκα πουθενά αλλού.

 

5) Άντε πάλι με τους οικονομικούς στόχους. Αν τους έχει ΜΠΡΑΒΟ της. Εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτούς όμως, αλλά στους στόχους που έχουν αναφορικά με το OS που διανέμουν (τεχνικά χαρακτηριστικά)

 

6) Ναι καλά... Αλλά και έτσι να ήταν, προτιμώ τις native λύσεις, οι οποίες όλο και αυξάνονται για το UBUNTU και λιγότερο για τις άλλες διανομές. Το ξέρω ότι δε σας αρέσει αυτό, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι

 

7) Και πάλι αναφέρομαι για την πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή με το Ubuntu. out-of-the-box ήταν ένα κλικ ανώτερο από ότιδήποτε άλλο μπορούσα να εγκαταστήσω εκείνη την εποχή.

 

8) και 9) Δες το 7

 

και φυσικά υπάρχει και το 10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δε με ενδιαφέρει τι support μπορεί να έχει ο apoikos από οποιοδήποτε community. Με ενδιαφέρει ότι ΕΓΩ μπορώ να έχω το καλύτερο support από ένα community που έχει αριθμήσει έως και 25.000 ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ online members στο forum του. Αν πραγματικά πιστεύεις ότι το support άλλων διανομών (και δεν αναφέρομαι μόνο σε forum) μπορεί να προσεγγίσει αυτό του Ubuntu και των local κοινοτήτων του, ok πάω πάσο...

Δεν είναι τα πάντα θέμα ποσότητας... 25.000 μέλη, ναι, αλλά ξέρουν όσα ξέρουν 2 slackware users; (ρητορική ερώτηση). Προσωπικά, τα περισσότερα πράγματα για τα οποία βλέπω να ζητάει ο κόσμος support στο φόρουμ του ubuntu τα έχω δει λυμένα, είτε σε κάποιο bugtracker, είτε στο documentation του πακέτου (/usr/share/doc/<package_name>/README.Debian). Αντί λοιπόν να ρωτήσεις σε ένα forum. μπορείς απλά να διαβάσεις λίγο documentation. Επιπλέον, το ubuntu έχει μια τάση να σπάει, οπότε χρειάζεσαι support. Βλέπε ας πούμε το 8.04 με το pulseaudio.

 

2) Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα... Δηλαδή μια "hard core" διανομή θα οδηγήσει σε καλύτερο community που ούτως ή άλλως δεν έχει. Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλες από πού; Δώσε μου παράδειγμα μιας διανομής με μεγάλη καμπύλη εκμάθησης και ανάλογο community με του Ubuntu.

Ξαναλέω, το community για σένα είναι απλά το μέγεθος; 25.000 άτομα, ναι. Το debian ολόκληρο με 25.000 πακέτα x 3 branches x 12 αρχιτεκτονικές το συντηρούν 2500 άτομα και δεν κάνουν και τόση φασαρία για το θέμα. Το slackware το συντηρεί ο Volkerding μόνος του, εδώ και 16 χρόνια. Beat that με τους 25.000 των ubuntu forums. Για να μην παρεξηγούμαι, δεν πιστεύω στην ισοπέδωση. Προφανώς και υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν στο ubuntu, αλλά η πλειοψηφία των χρηστών, όπως και να το κάνουμε, δεν.

 

3) To ερώτημα "γιατί έβαλα ubuntu" πήρε μια προσωπική απάντηση. ΕΓΩ λοιπόν θέλω κάθε 6 μήνες να βάζω τη διανομή μου με cutting-edge χαρακτηριστικά out-of-the-box χωρίς να κάθομαι και να τα install-άρω ξεχωριστά σε μια διανομή με πιο μεγάλο κύκλο.

ΕΣΥ λοιπόν έχεις καταλάβει ότι από την αρχή προβάλλεις τις δικές σου ανάγκες ως το στάνταρ και την αποκλειστική κοσμοθεωρία; Εγώ δε θέλω το OS του μέλλοντος να είναι το ubuntu ας πούμε, μου φτάνει που θα μπει modesetting στον πυρήνα σε 3 μήνες. Εγώ θέλω το OS του μέλλοντος να χρησιμοποιεί κρυπτογράφηση παντού και να αντικατασταθούν όλα τα remote πρωτόκολλα με SSH pipes ή SSL tunnels. Όπως βλέπεις οι στόχοι μας μάλλον δε συμπίπτουν, και θεωρώ την ασφάλεια των δεδομένων μας πολύ σημαντικότερη από το αν θα έχει 3 clicks ο installer ή 4, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που βγαίνω να διεκδικώ την αποκλειστικότητα.

 

4) Δε διαφωνώ. Τη μεγαλύτερη συμμετοχή όμως την έχει το Ubuntu και όταν το έβαλα τα χαρακτηριστικά που είχε δεν τα βρήκα πουθενά αλλού.

Απαρίθμησέ μας τα χαρακτηριστικά αυτά σε παρακαλώ :-)

 

5) Άντε πάλι με τους οικονομικούς στόχους. Αν τους έχει ΜΠΡΑΒΟ της. Εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτούς όμως, αλλά στους στόχους που έχουν αναφορικά με το OS που διανέμουν (τεχνικά χαρακτηριστικά)

Όπως; Πες μου ας πούμε που υπερτερεί σε τεχνικά χαρακτηριστικά το ubuntu από οποιαδήποτε άλλη διανομή. Διάλεξε μια στην τύχη. Γιατί προσωπικά δε βλέπω να διαφέρει τόσο δραματικά από τις υπόλοιπες αντίστοιχου ύφους διανομές.

 

6) Ναι καλά... Αλλά και έτσι να ήταν, προτιμώ τις native λύσεις, οι οποίες όλο και αυξάνονται για το UBUNTU και λιγότερο για τις άλλες διανομές. Το ξέρω ότι δε σας αρέσει αυτό, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι

Και αυτό θεωρείς λοιπόν ότι έχει κάνει καλό στην ελευθερία και το ελεύθερο λογισμικό το οποίο διατυμπανίζεις ότι η canonical θα φέρει τις μάζες;

 

7) Και πάλι αναφέρομαι για την πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή με το Ubuntu. out-of-the-box ήταν ένα κλικ ανώτερο από ότιδήποτε άλλο μπορούσα να εγκαταστήσω εκείνη την εποχή.

Το out-of-the-box είναι μια παράμετρος. Προσωπικά τον υπολογιστή μου τον έχω στήσει μια φορά, αλλά τον λειτουργώ καθημερινά γιατί είναι πολύτιμο εργαλείο για τη δουλειά μου. Προτιμώ λοιπόν να δαπανήσω χρόνο στο στήσιμο και να το κάνω όπως ακριβώς με βολεύει, παρά να πάρω μια generic out-of-the-box λύση που δουλεύει για έναν στατιστικό «μέσο χρήστη». Γιατί λοιπόν να μην πω και εγώ ότι το OS του μέλλοντος είναι αυτό που θα είναι τελείως custom για κάθε χρήστη και όχι το ομοιόμορφο windows-like GNOME desktop που προωθεί η canonical;

 

Επειδή δε διάβασες αυτό που είπα:

Σταμάτα να ισχυρίζεσαι με απόλυτα νούμερα, σταμάτα να προτάσεις τη διανομή σου γιατί δεν το κάνει κανείς άλλος εδώ μέσα. Το Ubuntu κάνει αυτό που θες εσύ καλύτερα για σένα (ενδεχομένως) από οτιδήποτε άλλο και εκεί τελειώνει το παραμύθι. Οι υπόλοιποι έχουμε άλλες ανάγκες, άλλες απαιτήσεις και άλλες γνώσεις ο καθένας και έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε κατά πόσον τα περί OS του μέλλοντος είναι μπαρούφες και λόγια του αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

menubgr.gif

Εγώ πάντως πιστεύω πως το come-back του Τζίμη Πανούση στο ραδιόφωνο ήταν αναγκαίο. Θεωρούμαι troll με αυτό που έγραψα? :P

 

Αστειάκι, μη με κάνετε ban... :X

 

 

Από όσα έχω διαβάσει πάντως σε όλο το thread θα έρθω να συμφωνήσω με τον μπλεκ.

σα νεος αν δεν εχεις διαθεση να ψαχτεις επιλεγεις λιγο ως πολυ οτι βλεπεις να συζητιεται πιο πολυ.

απο εκει και περα προχωρας αν το επιθυμεις.

Και εγώ χρήστης ubuntu είμαι τώρα αλλά ασχολούμαι με τα βασικά. Αργότερα που θα θελήσω να ψαχτώ θα δοκιμάσω άλλη διανομή.

Επίσης όπως σωστά το έθεσε ο headbanger

δεν θέμα καλύτερης η χειρότερης επιλογής.

μην με παρεξηγείς και γω ubuntu έχω' date=' αλλά μερικά πράγματα είναι

"περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!"

 

ο καθένας χρησιμοποιεί ότι τον βολεύει , για να κάνει την δουλειά του όπως τον βολεύει.[/quote']

 

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα λοιπόν

 

Αυτό που ίσως εκνευρίζει μερικούς είναι η επικεφαλίδα που μόνο αντικειμενική δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Αυτά! Καλή συνέχεια λοιπόν, καλή όρεξη και ας μην τσακωνόμαστε για τα "επουσιώδη". Υπάρχουν και άλλα σημαντικότερα στη ζωή μας... :-)

 

 

 

Κύριε gtroza, παρατήρησα την τελεία που βάζετε κάθε φορά στο τέλος του post σας, ακόμα και αν προηγούνταν άλλο σημείο στίξης. Από συνήθεια ή κάτι άλλο?

 

 

Edit: Το post αυτό γράφτηκε πριν δω την απάντηση του apoikou ( ακόμα να τη διαβάσω βασικά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@soturin man εδω μέσα έχεις γίνει ο αρχηγός του troll εδώ και μερικές σελίδες.

 

και έχω να σου πω για την απάντηση που μου έδωσες μέσω του apoikos, πως αυτό το πιστεύουν - δυστυχώς - ελάχιστα άτομα.

 

τώρα αν όροι του στυλ: "μεγαλύτερη καμπύλη εκμάθησης" νομίζεται οτι προσελκύουν τον κόσμο, τι να κάνουμε όχι.

 

ε. οχι. ούτε και περισσότερα κεφάλαια. μαζεύουν κεφάλαια μόνον απο τις μεγάλες εταιρείες που θα τα χρησιμοποιούν αποκλειστικά σαν παραμετροποιημένο λειτουργικό και έτσι επέρχεται η στασιμότητα.

 

και στο κάτω κάτω όταν απο το γυμνάσιο ακόμα ήθελα να ασχοληθώ με linux, αυτό που έτρωγα στη μάπα απο τους hardcore χρήστες ήταν το φοβερό: rtfm.

 

απλά κάποια στιγμή μέσα απο την ίδια τη κοινότητα δημιουργήθηκε το ubuntu το οποίο αποτελούσε μια ειλικρινή προσπάθεια να κάνεις πρώτα τις δουλειές σου και μετά να μάθεις.

 

μέχρι και πριν απο αυτό είχαμε κάτι καραγκιόζηδες να το παίζουν cosplay tux και να μοιράζουν διανομές στον άσχετο κοσμάκη... clap, clap.

 

ps: δε λέω πως έτσι πρέπει να είναι όλες οι διανομές, αλλά ρε πούστη μου, εγώ και ο άλλος ο ανίδεος και arch μέσω του καλύτερου manual και wiki να εγκαταστήσουμε, @@ θα μάθουμε...

 

ps2: το ubuntu προώθησε όπως τπτ άλλο στη κοινότητα, τη δημοτικότητα του λειτουργικού μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα (σε σχέση με τη ζωή του linux), τώρα δηλώσεις του στυλ: "μεγάλε βάλε debian/gentoo/arch/wtf? γιατί είναι 600% πιο γρήγορο στο swaping και τα φτιάχνεις όλα μόνος σου - @@ φτιάχνεις γτ πάλι οδηγό ακολουθείς, απλά σου τονώνει τον εγωισμό και τη ματαιοδοξία - το ubuntu είναι για lozerzzzzz" ε, μάλλον μόνο κακό κάνουν, όπως δλδ έκαναν όλα τα τελευταία χρόνια.

 

EDIT:

 

με τόσες διανομές πιστεύω πως οι αρχάριοι χρήστες, αναπόφευκτα θα εισάγονται μέσω ubuntu στη κοινότητα, θα συνεχίζουν σε debian πχ και όταν καούν τελείως :P θα εγκαθιστούν native arch :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δε με ενδιαφέρει τι support μπορεί να έχει ο apoikos από οποιοδήποτε community. Με ενδιαφέρει ότι ΕΓΩ μπορώ να έχω το καλύτερο support από ένα community που έχει αριθμήσει έως και 25.000 ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ online members στο forum του. Αν πραγματικά πιστεύεις ότι το support άλλων διανομών (και δεν αναφέρομαι μόνο σε forum) μπορεί να προσεγγίσει αυτό του Ubuntu και των local κοινοτήτων του, ok πάω πάσο...

 

τόσο επιτυχημένη κοινότητα που αναγκάστηκε να πάρει μέτρα πρόσφατα γιατί διάφοροι «βοηθούσαν» τα μέλη να διαλύσουν το σύστημα τους

http://ubuntuforums.org/announcement.php?a=54'>http://ubuntuforums.org/announcement.php?a=54

 

2) Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα... Δηλαδή μια "hard core" διανομή θα οδηγήσει σε καλύτερο community που ούτως ή άλλως δεν έχει. Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλες από πού; Δώσε μου παράδειγμα μιας διανομής με μεγάλη καμπύλη εκμάθησης και ανάλογο community με του Ubuntu.

 

τόσο επιτυχημένη κοινότητα που αναγκάστηκε να πάρει μέτρα πρόσφατα γιατί διάφοροι «βοηθούσαν» τα μέλη να διαλύσουν το σύστημα τους

http://ubuntuforums.org/announcement.php?a=54

 

 

 

 

3) To ερώτημα "γιατί έβαλα ubuntu" πήρε μια προσωπική απάντηση. ΕΓΩ λοιπόν θέλω κάθε 6 μήνες να βάζω τη διανομή μου με cutting-edge χαρακτηριστικά out-of-the-box χωρίς να κάθομαι και να τα install-άρω ξεχωριστά σε μια διανομή με πιο μεγάλο κύκλο.

 

για να έχεις άποψη για άλλη ή άλλες διανομές θα πρέπει να έχεις δοκιμάσει και μερικές ή έστω μια

Από τα λεγόμενα σου απλά δεν έχεις ιδέα και είσαι ένα κοινό fanboy

Θα μπορούσες να ήσουν οπαδός του Ολυμπιακού ή άλλης ομάδας. Δυστυχώς μας έφεξε και στην βάρεσε με διανομή linux

 

 

4) Δε διαφωνώ. Τη μεγαλύτερη συμμετοχή όμως την έχει το Ubuntu και όταν το έβαλα τα χαρακτηριστικά που είχε δεν τα βρήκα πουθενά αλλού.

 

για να έχεις άποψη για άλλη ή άλλες διανομές θα πρέπει να έχεις δοκιμάσει και μερικές ή έστω μια

Από τα λεγόμενα σου απλά δεν έχεις ιδέα και είσαι ένα κοινό fanboy

Θα μπορούσες να ήσουν οπαδός του Ολυμπιακού ή άλλης ομάδας. Δυστυχώς μας έφεξε και στην βάρεσε με διανομή linux

 

5) Άντε πάλι με τους οικονομικούς στόχους. Αν τους έχει ΜΠΡΑΒΟ της. Εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτούς όμως, αλλά στους στόχους που έχουν αναφορικά με το OS που διανέμουν (τεχνικά χαρακτηριστικά)

 

μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά

 

6) Ναι καλά... Αλλά και έτσι να ήταν, προτιμώ τις native λύσεις, οι οποίες όλο και αυξάνονται για το UBUNTU και λιγότερο για τις άλλες διανομές. Το ξέρω ότι δε σας αρέσει αυτό, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι

 

για να έχεις άποψη για άλλη ή άλλες διανομές θα πρέπει να έχεις δοκιμάσει και μερικές ή έστω μια

Από τα λεγόμενα σου απλά δεν έχεις ιδέα και είσαι ένα κοινό fanboy

Θα μπορούσες να ήσουν οπαδός του Ολυμπιακού ή άλλης ομάδας. Δυστυχώς μας έφεξε και στην βάρεσε με διανομή linux

 

 

 

7) Και πάλι αναφέρομαι για την πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή με το Ubuntu. out-of-the-box ήταν ένα κλικ ανώτερο από ότιδήποτε άλλο μπορούσα να εγκαταστήσω εκείνη την εποχή.

 

για να έχεις άποψη για άλλη ή άλλες διανομές θα πρέπει να έχεις δοκιμάσει και μερικές ή έστω μια

Από τα λεγόμενα σου απλά δεν έχεις ιδέα και είσαι ένα κοινό fanboy

Θα μπορούσες να ήσουν οπαδός του Ολυμπιακού ή άλλης ομάδας. Δυστυχώς μας έφεξε και στην βάρεσε με διανομή linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε apoikos (απάντηση στο #142) , επειδή δε θα βρούμε άκρη ποτέ (και επειδή σαφώς πρέπει να έχεις τα δικά σου πιστεύω για το OS του μέλλοντος) :

 

Η πλειοψηφία των χρηστών Linux μάλλον έχει κάνει την επιλογή της. Και αυτή λέγεται Ubuntu. Η γνώμη μου είναι ότι αυτή η δυναμική που έχει το συγκεκριμένο OS θα μεταφράζεται σε όλο και μεγαλύτερες μάζες χρηστών που θα φέρουν καλύτερη hw υποστήριξη. Επίσης αυτές οι μάζες χρηστών εμπιστεύονται την canonical και το όραμά της. Όλοι μαζί ελπίζουμε ότι το Ubuntu θα εξελιχθεί σε ένα ολοκληρωμένο και ενιαίο περιβάλλον εργασίας που θα μπορέσει να αμφισβητήσει εταιρείες όπως την Apple και την M$ προσφέροντάς μας μια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ και ΒΙΩΣΙΜΗ επιπλέον επιλογή. Όλοι εμείς οι χρήστες του Ubuntu είμαστε ευτυχείς με αυτή την προοπτική, η οποία σημειωτέον ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ τις δικές σου επιλογές και ελευθερίες ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Υ.Γ. snapshot ποιανού alt είσαι αγόρι μου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@soturin man εδω μέσα έχεις γίνει ο αρχηγός του troll εδώ και μερικές σελίδες.

 

δυστυχώς έχεις δίκιο, καλό να μην ξαναπανταω, όπως αρχικά με συμβουλέψανε :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το Cutting Edge του Ubuntu και τον άλλον Debianοειδή. Βάλτε Arch να δείτε τι σημαίνει cutting edge (ωχ, κόπηκα...).

 

Μετά το Arch το χάος. Όλα τα υπόλοιπα ζέχνουν μπροστά του. Καταρχήν διανομές τύπου Ubuntu, Suse, Slackware, Debia, Gentoo κ.τ.λ. καταχρηστικά θεωρούνται Linux. Είναι λειτουργικά συστήματα που η μόνη σχέση που έχουν με το Linux είναι ένας τραβεστί πυρήνας που χρησιμοποιούν.

 

Η καλύτερη kiss distro.

 

Κάνει το Ubuntu να μοιάζει με ξέπλυμα. Άκου να βάλω Ubuntu. Η δια νομή του μέλλοντος... Είναι δυνατόν διανομή που πατάει στο Debian να είναι συμβατή με το μέλλον; Το πολύ πολύ να γίνει διανομή της νοικοκυράς. Ρε κοριτσίστικες διανομές έχετε!

 

ArchLinux rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφία των χρηστών Linux μάλλον έχει κάνει την επιλογή της. Και αυτή λέγεται Ubuntu.

 

Τους χαιρετισμούς μου στην πλειοψηφία. Α, και που'σαι; Μέτρα τους να μου πεις και πόσοι είστε ;-) Καλό μεσημέρι.

 

/edit: (Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι εσύ σηκώνεις διαχωριστικά τείχη, έτσι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση στον mod:

στις κατηγορίες λειτουργικών μάλλον πρέπει να είναι Windows/Linux/MacOS/Ubuntu.

Είναι καλή πρόταση, σκέφτειτε το, όλοι εσείς οι παλαιολιθικοί ελιτιστές βροντόσαυροι. :P

Ή έστω μια υποκατηγορία στο Linux μόνο για το λειτουργικό του μέλλοντος.

 

Edit: πρέπει να ανοιχτεί sticky thread ε, Ubuntu Facts. Θα σπείρει. Χουχου. Σκεφτείτε και αυτό σοβαρά σαρκοβόρα κτήνη, παλαιολιθικά, υποκινούμενα ανθρωπάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...