Προς το περιεχόμενο

[εκτός θέματος] Ο St. IGNUcious λέει «αφήστε τη μπύρα και πιάστε το slackware»


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως κάπου είδα μια αγγελία για δουλειά Unix admin και ζήταγαν προαιρετικά κάποιου είδους πιστοποίηση για γνώσεις Linux.

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι πεταμένα λεφτά και άχρηστα αλλά όχι και να την πέφτουμε στην cisco apoikos για τα certifications της. Τουλάχιστον σε κάποια πιο προχωρημένα certifications έχει πολύ καλά πράγματα. Βέβαια αυτή η εμμονή να το γυρίζουν πάντα στο πόσο καλοί είναι οι routers/firewalls μας και πώς τα κάνουν όλα by the book (aka RFC) σπάει νεύρα αλλά είναι και certification της εταιρείας... δεν μπορείς να το γλυτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν είπα ότι είναι κακά τα πιστοποιητικά της cisco, απλά είπα ότι στο Linux δεν υπάρχει μια αντίστοιχη κατάσταση απόλυτης κυριαρχίας. Βρες μου τώρα πιστοποίηση για FreeBSD :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το χοντραίνεις :P

Συμφωνούμε. Πάντως σε αυτές τις ιστορίες δεν είναι και τόσο δύσκολο να σε κρίνει ο πιθανός εργοδότης. Άλλωστε στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν ζητάνε και ατελείωτες γνώσεις για entry level junior administrator και συνήθως υπάρχει ένας σε κάθε εταιρεία που ξέρει αρκετά για να κρίνει αν κάνεις για βασικά πράγματα. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουν στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου γαμώτο κι άλλη δουλειά για το επόμενο καλοκαίρι... πρέπει να αρχίσουν να βγάζουν dual core ανθρώπους αλλιώς δεν τα προλαβαίνουμε όλα με τίποτα! B)

 

Έλα να δεις την γλύκα... Να σπας το σύστημα (αλλά και να το φτιάχνεις) κάθε μέρα. Έλα να δεις πως είναι μία packet manager free διανομή.

 

Είναι πολύ ωραίο αλλά όχι για workstation (όχι για πολύ καιρό δηλαδή, μέχρι να "μάθεις").

 

Πιστεύω ότι όλοι οι αρχάριοι θα έπρεπε να δοκιμάσουν αρχικά Slackware. Αν επιβιώσουν από το shock που θα πάθουν τότε το Linux τους πάει.

 

apoikos, σιγά το FreeBSD που θα μας ζητήσουν και πιστοποίηση. Μια διανομούλα είναι με πολλά bugs στην άδεια χρήσης. :-):-):-)

 

 

Θα ήθελα να πω ότι αν διαβάζουν τα λεγόμενά μου οι περίεργοι του *BSD να μην κάνουν τον κόπο να έρθουν να με βρουν. Μετακόμισα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα να δεις την γλύκα... Να σπας το σύστημα (αλλά και να το φτιάχνεις) κάθε μέρα. Έλα να δεις πως είναι μία packet manager free διανομή.

 

Είναι πολύ ωραίο αλλά όχι για workstation (όχι για πολύ καιρό δηλαδή, μέχρι να "μάθεις").

 

Πιστεύω ότι όλοι οι αρχάριοι θα έπρεπε να δοκιμάσουν αρχικά Slackware. Αν επιβιώσουν από το shock που θα πάθουν τότε το Linux τους πάει.

 

apoikos, σιγά το FreeBSD που θα μας ζητήσουν και πιστοποίηση. Μια διανομούλα είναι με πολλά bugs στην άδεια χρήσης. :-):-):-)

 

 

Θα ήθελα να πω ότι αν διαβάζουν τα λεγόμενά μου οι περίεργοι του *BSD να μην κάνουν τον κόπο να έρθουν να με βρουν. Μετακόμισα!!!

 

You can run but you can't hide! Αν δεις ξαφνικά έναν τύπο με δίχρονο XT άσπρο-κόκκινο και αλυσίδα στο χέρι εγώ θα είμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...