Προς το περιεχόμενο

[εκτός θέματος] Ο St. IGNUcious λέει «αφήστε τη μπύρα και πιάστε το slackware»


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι BSD licensed :P

 

Πάρτε τα παιδιά μακριά από τις οθόνες.

 

NullScan, τι δαιμόνιο έχει μπει μέσα σου; Ο Ignucius θα σε σώσει.

 

saintignucius.jpg

 

 

Το .screenrc που είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλό!

Δεν ξέρω, από τότε που εκφράστηκε ο Linus με τα κολακευτικά εκείνα σχόλια για μαϊμούδες και ασυγκράτητες libido έχω πάθει κάτι....

[ψώνιο mode] Ρε μήπως είμαι το beast και ο αριθμός μου είναι το 31337? :devil:[/ψώνιο mode]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό!

Δεν ξέρω, από τότε που εκφράστηκε ο Linus με τα κολακευτικά εκείνα σχόλια για μαϊμούδες και ασυγκράτητες libido έχω πάθει κάτι....

[ψώνιο mode] Ρε μήπως είναι το beast και ο αριθμός μου είναι το 31337? :devil:[/ψώνιο mode]

 

Έλα μωρέ τώρα... Αφού δικός σας είναι. Διαφήμιση σας έκανε...

 

Χα χα χα χα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικός μας.... Όσον αφορά τις μαϊμούδες? Γιατί αλλιώς δεν το βλέπω. Πάντως θα ήθελα να έβλεπα σε ένα project τον Linus με τον Theo μαζί και τον Cox να κάνει τον διαιτητή. Αυτοί είναι ικανοί να διαφωνήσουν και το syntax της int main (char *argc, int **argv)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα ήθελα να έβλεπα σε ένα project τον Linus με τον Theo μαζί και τον Cox να κάνει τον διαιτητή. Αυτοί είναι ικανοί να διαφωνήσουν και το syntax της int main (char *argc, int **argv)

 

Χα χα χα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε apoikos,λυσε μου μια-2 αποριες;

1)ποσω ετων εισαι

2)ποσα χρονια μετρας στο λινουξ

3)ποσο διαβασμα εχεις ριξει επι του θεματος;

4)με τι ασχολεισαι επαγγελματικα..

 

αυτα τα λιγα.λογικες αποριες,ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε apoikos,λυσε μου μια-2 αποριες;

1)ποσω ετων εισαι

2)ποσα χρονια μετρας στο λινουξ

3)ποσο διαβασμα εχεις ριξει επι του θεματος;

4)με τι ασχολεισαι επαγγελματικα..

 

αυτα τα λιγα.λογικες αποριες,ε;

 

1) Void

2) Today minus (-) Date of birth

3) Natural talent

4) Master of the universe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε apoikos,λυσε μου μια-2 αποριες;

1)ποσω ετων εισαι

(σχεδόν) 26

2)ποσα χρονια μετρας στο λινουξ

10 από την πρώτη επαφή, αποκλειστική χρήση γύρω στα 5-6, συνειδητοποιημένη χρήση σκάρτα 4.

 

3)ποσο διαβασμα εχεις ριξει επι του θεματος;

Αρκετό ;) Βασικά αντί να παίζω WoW, σκαλίζω πράματα αριστερά δεξιά. Περίεργο hobby ;) Α, και πέρασα και από Slackware και AWMN μεριά για αρκετό καιρό (beats διάβασμα :P). Το slackware μου έμαθε τον τρόπο λειτουργίας του GNU/Linux και το AWMN μου έμαθε βαρβάτα δίκτυα.

 

4)με τι ασχολεισαι επαγγελματικα..

Μηχανικός (όχι Η/Υ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αντί να παίζω WoW

 

Όλο CS (Counter Strike) έπαιζες στην skilla. :-):-):-)

 

και το AWMN μου έμαθε βαρβάτα δίκτυα.

 

Τρελά πράγματα μιλάμε!!! Μου λείπει πολύ. Εγώ εκεί έμαθα και το Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο CS (Counter Strike) έπαιζες στην skilla. :-):-):-)

Φήμες, φήμες :P

 

Τρελά πράγματα μιλάμε!!! Μου λείπει πολύ. Εγώ εκεί έμαθα και το Linux.

Κρίμα που η κατάσταση ξεφτιλίστηκε, από τη στιγμή που επικράτησε το δόγμα «θέλουμε μάζα, χωρίς να μας ενδιαφέρει η ποιότητα». Ε, ήρθε και το Mikrotik και έδεσε η σάλτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις....

 

να ρωτησω και κατι σχετικοασχετο,μιας και το χουμε σκισει το θεμα.πως μπορεις να δειξεις οτι γνωριζεις unix?λεει πχ η αγγελια οτι ζητουνται ατομα με καλη γνωση του λειτουργικου linux (ok,GNU/Linux).Σκαω μυτη εγω και ο apoikos.πως μας "ξεχωριζουν"? (ok λιγο αστοχο,αλλα u get the point)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις....

 

να ρωτησω και κατι σχετικοασχετο,μιας και το χουμε σκισει το θεμα.πως μπορεις να δειξεις οτι γνωριζεις unix?λεει πχ η αγγελια οτι ζητουνται ατομα με καλη γνωση του λειτουργικου linux (ok,GNU/Linux).Σκαω μυτη εγω και ο apoikos.πως μας "ξεχωριζουν"? (ok λιγο αστοχο,αλλα u get the point)

 

Αν εννοείς αν υπάρχει κάποια «πιστοποίηση», τότε όχι, δεν είναι χωράφι της cisco εδώ. Υπάρχουν κάποιες πιστοποιήσεις της RedHat, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον μετράνε. Γενικά είναι εύκολο αν ο υποψήφιος εργοδότης κατέχει το άθλημα να καταλάβει αν ξέρεις ή όχι με απλές ερωτήσεις. Στη google π.χ. που έχω 2-3 γνωστούς που έχουν περάσει συνέντευξη, δεν πολυασχολούνται με τα χαρτιά σου, αλλά σε ρωτάνε «πονηρές» ερωτήσεις. Τώρα, αν ο εργοδότης δεν έχει ιδέα επί του θέματος, δεν έχω και εγώ ιδέα πως θα ξεχωρίσει (πέρα από προφανή κριτήρια όπως προϋπηρεσία, συστατικές κλπ) :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ο apoikos έχει tatοο που λέει "I love Linux". Δεν σας λέω που.

 

2) Σας ρωτάνε πόσες γραμμές κώδικα έχει ο τελευταίος Linux kernel. Ο apoikos τις ξέρεις όλες μία προς μία.

 

3) Μάλλον αυτός που ζητά θα έχει βρει λύση σε πρόβλημα που είχε από έναν περίεργο με το όνομα apoikos.

 

:-):-):-)

 

Είναι πολύ γενικό το να "Γνωρίζει Linux". Αλλά μπορούν να σε βάλουν σε ένα workstation και να πούνε θέλουν 1, 2, 3 πραγματάκια. Πάμε...

 

apoikos, όντως η φάση με το Mikrotik ήταν άσχημη για όσους ήθελαν να μάθουν. Αν και εγώ δεν την πρόλαβα καλά. Σε μία μέρα τα είχες όλα έτοιμα χωρίς να ξέρεις τι και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη google π.χ. που έχω 2-3 γνωστούς που έχουν περάσει συνέντευξη, δεν πολυασχολούνται με τα χαρτιά σου, αλλά σε ρωτάνε «πονηρές» ερωτήσεις.

 

Για δώσε κανα hint... (π.χ. πως σκοτώνουμε μία fork bomb :-); )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...