Προς το περιεχόμενο

Mονοπωλιακή συμπεριφορά από το plaisio


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έκανα μια βόλτα από το plaisio και είδα σε μια γωνία το asus 900 να τρέχει τα xp. Καταρχήν γνώμη μου είναι ότι τόσο μικρά συστήματα δεν κάνουν να έχουν τα κανονικά desktop λειτουργικά αλλά πρέπει να είναι ειδικά διαμορφωμένα.

Ρώτησα τον υπάλληλο πότε θα φέρουν την linux έκδοση και δεν μπορούσε να μου απαντήση. Μου είπε ότι έχει ένα accer με linux αλλά και αυτό δεν το είχε διαθέσιμο για να το δω αλλά μόνο με παραγγελία θα μπορούσα να το αγοράσω. Νομίζω ότι στο plaisio τα πέρνουν χοντρά για να προωθούν συγκεκριμένα προϊόντα. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει για να αλλάξει αυτή η κατάσταση.

Για μένα ο βασικότερος λόγος αργής διάδοσής του linux είναι το marketing. Η ms έχει όλο το παιχνίδι πάνω της ρυθμίζοντας την αγορά μόνο ε το marketing και με τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω πως αυτο ειναι περιπτωση μονοπωλιακης συμπεριφορας..αν επιμενεις ομως τοσο πολυ οτι ειναι,πηγαινεις μια βολτα απο τα γραφεια της Επιτροπης των Ευρωπαικων Κοινοτητων στην Βασιλισσης Σοφιας 2,τους τα λες με το ν και με το σ και σε περιπτωση που κριθει ως τετοια αυτη η συμπεριφορα,παιζει να φαει προστιμο το πλαισιο.Αν και οπως προειπα,δεν πιστευω οτι θα θεωρηθει αυτο μονοπωλιακη συμπεριφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω κάνεις λάθος. Πολύ απλά φέρνουν με xp γιατί οι περισσότεροι τα θέλουν με xp, ενώ με linux θα το ζητήσεις εσύ και άλλος 1 από τους 100. Και για όσο το ότι δεν μπορούσε να σου απαντήσει μην ξεχνάς ότι ρώτησες έναν απλό υπαλλήλο που η δουλειά του είναι μόνο να πουλάει και οι γνώσεις του όσον αφορά τις παραλαβές είναι ελάχιστες αν όχι ανύπαρκτες. Αν μιλούσες με κάποιον υπέυθυνο ίσως να σου έδινε κάποια απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό κάνεις λάθος. Στο εξωτερικό τα asus με το linux είναι πολύ μπροστά στις πωλήσεις παρά την προσπάθεια της ms να να κάνει το αντίθετο. Είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά από το πλαίσιο γιατί ενώ υπάρχει ενα default σύστημα για το μηχάνημα της asus που είναι το xandros το πλαίσιο παρουσιάζει την xp έκδοση χωρίς να σου δίνει καν την δυνατότητα επιλογής στην κανονική έκδοση του asus. Μόνο εσκεμμένα θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπαναλαμβάνω. Ρώτησες κάποιον υπεύθυνο για την έκδοση Linux ή μόνο τον υπάλληλο? Αν δεν κάνω λάθος νομίζω οτι έκδοση linux υπάρχει έλληψη σε όλη την ευρώπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπαναλαμβάνω. Ρώτησες κάποιον υπεύθυνο για την έκδοση Linux ή μόνο τον υπάλληλο? Αν δεν κάνω λάθος νομίζω οτι έκδοση linux υπάρχει έλληψη σε όλη την ευρώπη

 

Και γιατί στο eshop έχουν επιλογή στην έκδοση που θέλεις? Δλδ υπάρχει έλλειψη στην Ευρώπη για το πλαισιο και όχι για το eshop? Μήπως πίσω από την συμπεριφορά του πλαίσιου κρύβετε κάποια συμφωνία με την ms hellas η είναι τυχαίο και αν μιλάμε για την πρώτη περίπτωση πόσο νόμιμη είναι μια τέτοια συμπεριφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι το Πλαίσιο έχει το δικαίωμα να φέρνει και να πουλάει ό,τι θέλει. Το να υπάρχει κάποια συμφωνία με την MS HELLAS δεν είναι καθόλου απίθανο. Άλλωστε δε θα είναι ούτε η πρώτη ούτε και η τελευταία φορά που η M$ προβαίνει σε τέτοιες τακτικές.

 

Από κει και πέρα στο anand θα βρεις μια πολύ όμορφη παρουσίαση του νέου Dell mini netbook που λογικά έρχεται με Ubuntu.

 

Οι Ελληνάρες είναι σε πολλά θέματα βαθιά νυκτωμένοι. Τι περιμένεις; Να πάει ο μέσος noob-άς και να ζητήσει eee pc με linux? Αυτά είναι ψιλά γράμματα και γι' αυτό το Πλαίσιο και το κάθε Πλαίσιο θα κάνουν ό,τι γουστάρουν.

 

Ευχαριστώ που έθεσες το θέμα, εγώ θα αντιδράσω με email στο Πλαίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα,αν θέλήσετε κάτι άλλο φωνάχτε,κάπου εδώ γύρω θα ΄μαι.

 

 

Επειδή είσαι και αγενης και ειρωνας , να σου το πω ξεκαθαρα : αν οσα εργαψες ήταν αντικείμενα , θα κατεληγαν στα σκουπίδια ... φρόντισε στη συνεχεια μην είσαι και ανταξιος των γραφόμενων σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic τωρα . Επειδή είναι επικαιρη η λέξη μονοπώλιο ας μην τη κοτσαρουμε οπου ναναι. Δικαίωμα ενος μαγαζιου είναι να προωθει αυτό που θεωρεί οτι θα πουλήσει περισσότερο. Οταν 10 μετρα πιο πάνω είναι το e-shop ποιος εμποδίζει παρανομα το να αποκτησεις το eeepc με linux ???

 

Καλώς ή κακώς εγω στο υποθετικό μαγαζί μου να μην εχω δυνατότητα αναπτυξης τεχνικού τμήματος για υποστηριξη linux. Πως λοιπον θα πουλήσω είδη με linux ?

 

Εσυ μπορεις να στοχευσεις σε linux πελάτες. Θα πληρώνεις και εκπαιδευση τεχνικού για MS ? ή τοτε θα μιλας για μονοπωλιο ....linux ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι σοφός κι έξυπνος,να σου το πω ξεκάθαρα:Αν οι αδικίες που γίνονταν κατά του Linux γίνονταν στον Βασιλάκη Καίλα,δεν θα κατέβαινε ποτέ να καθαρίσει παπούτσια στην Ακρόπολη,θα χε κρεμαστεί.

Πολύ αδικία ρε παιδί μου γιατί φέρεται έτσι η μοίρα σε αυτό το λειτουργικό,θα με πάρουν τα κλάματα σταματάω-δεν αντέχω άλλο τόσο πόνο.Κλαψ,κλαψ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πειράζει μωρέ κάποια άλλη φορά.ΆΣε τώρα αυτά και ας πούμε για την παγκόσμια συνωμοσία κατά του Λίνουξ.

 

Άκουσα ότι τα αεροπλάνα που πετάνε και ψεκάζουν,ρίχνουν λέει και μια ουσία που σε κάνει να μην θέλεις να βάλεις Λίνουξ,αληθεύει;

Ακόμα ο Λιακό λέει ότι οι Νεφελίμ θέλουν να καταστρέψουν το Λίνουξ ενώ λέει κι ότι οι Ρώσοι επιτέθηκαν στη Γεωργία γιατί έβαλαν Λίνουξ,κάτι που η παγκόσμια τάξη των πραγμάτων δεν θέλει.

 

Παιδιά μήπως μας κρύβουν κάτι;Γιατί πολεμάν τo Linux;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...