Προς το περιεχόμενο

Debian. Μια πρώτη επαφή.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε ντε, πριν από 3μιση ώρες το ανέφερα. Πάντως εμένα αυτό που λες μία φορά το έχει κάνει, το δικό μου πρόβλημα είναι διαφορετικό (ελπίζω να το έγραψα αρκετά κατανοητά, πάντως είναι ίδιο με αυτού του τύπου: http://forums.debian.net/viewtopic.php?p=165698&sid=9c517daa14c7f9b521148acd4df5ca56 ). Όπως και να έχει και όσο κοντά κι αν είμαστε στο να γίνει το lenny stable, εξακολουθεί να είναι testing, οπότε υποθέτω δεν είναι και τόσο περίεργο κάτι να μη δουλεύει εδώ κι εκεί.

 

 

-----Προστέθηκε 24/10/2008 στις 12 : 49 : 37-----

 

 

Δες αυτό για το δικό σου:

http://forums.debian.net/viewtopic.php?t=30911&highlight=update+manager

 

 

-----Προστέθηκε 24/10/2008 στις 12 : 59 : 30-----

 

 

Ψάχνοντάς το λίγο παραπάνω, είδα ότι τον Ιούλιο για ένα διάστημα το είχαν βγάλει από το lenny επειδή είχε προβλήματα. Μάλλον δεν έχουν λυθεί όλα ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

παιδιά, για να μην ανοίγω άλλο θέμα, τελείωσα την εγκατάσταση επιτυχώς!

τα βρήκε όλα εκτός από το card reader, αλλά μικρό το κακό!

πραγματικά καμιά σχέση με ubuntu με μια πρώτη ματιά!

βρήκε το δίκτυο με τα xp αμέσως κ όλα τέλεια!

3 ερωτησούλες για αρχή:

1) στο δίσκο μου έχω τα εξής partition: 1 ntfs, 1 fat 32 και το ext3 με το swap του debian..

όταν πάω να ανοίξω το partition με το fat 32 (που το είχα σαν αποθηκευτικό χώρο στα xp και τώρα θέλω να το κάνω κοίνο αποθηκευτικό), μου βγάζει το εξής: you are not privileged to mount the volume

τι κάνώ???

2) πως θα το σεττάρω να διαβάζει κ ntfs?

3) τα φοντσ μου στον firefox δεν βλέπονται... κοντεύω να στραβωθώ... το ψάχνω μέχρι τώρα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη... HELP PLS!!!

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@metatron:

1) Να τον βαλεις να γινεται μονιμα mounted απο το fstab. πχ

>/dev/[b]sda2[/b]    /mnt/[i]sda2[/i]     vfat     defaults     0     0

Αν εχεις αρχεια με ελληνικα ονοματα πρεπει μετα το "defaults" να βαλεις και την κωδικοποιηση. Δεν θυμαμαι πως ειναι για fat32, οποιος ξερει ας μας πει.

2) Θα εγκαταστησεις το πακετο ntfs-3g και θα κανεις τα ιδια στο fstab. πχ

>/dev/[b]sda1[/b]    /mnt/[i]sda1[/i]     ntfs-3g     defaults, locale=el_GR.UTF-8     0     0

3) Επειδη οι πιο πολλες ιστοσελιδες χρησιμοποιουν τις γραμματοσειρες τις ms, βαλε το πακετο msttcorefonts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρώτη δοκιμή από απόπειρα εγκατάστασης Debian (4.0r4a) από CD:

 

Στα αρχικά στάδια της εγκατάστασης, βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει κάρτα Etherner και μου προτείνει μια σειρά από drivers στους οποίους δεν περιλαμβάνεται το δικό μου chip (Realtek RTL8111B), το οποίο έχει αναγνωριστεί από οποιαδήποτε άλλη διανομή έχω μέχρι τώρα χρησιμοποιήσει. Μου προτείνει εναλλακτικά να βάλω τον driver από floppy (δεν υπάρχει floppy στο σύστημα) ή να χρησιμοποιήσω Firewire Ethernet. Επιλέγω να μείνω χωρίς δίκτυο.

Στη συνέχεια αναφέρει ότι δεν ανιχνεύεται σκληρός δίσκος και μου προτείνει μια λίστα από drivers στους οποίους δεν περιλαμβάνεται το δικό μου μοντέλο (ένας δίσκος 2,5" της WD, στον οποίο τρέχει ήδη μια εγκατάσταση Kubuntu). Επιλέγω sata_nv με την ελπίδα να αναγνωριστεί, μια που ο δίσκος είναι SATA και το Southbrιdge της nvidia, αλλά εις μάτην.

Τι κάνω λάθος; (εκτός από το ότι αρνούμαι να βάλω floppy στο PC).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cntrl+X τα ίδια προβλήματα που είχα λύθηκαν εγκαθιστώντας με image από εδώ

Πιο ενημερωμένη testing έκδοση εκτός εάν για κάποιο συγκεκριμένο λόγο θες την stable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όμως, όπως έχει ξαναγραφτεί εδώ στο thread:

 

Υπάρχει πλέον και το "Etch and a half", με πιο νέο kernel για να αναγνωρίζεται απρόσκοπτα σχετικά νέο hardware. Εκτός αν δε θες stable branch αλλά testing, οπότε, σου κάνει το netinst ISO με τον lenny beta2 release installer...

 

 

Αυτήν τη στιγμή, δίνει 2.6.24 kernel. Κατά δήλωση Debian developer που διάβασα σε άλλο forum, στο Debian σκέφτονται να κρατήσουν αυτό το feature και μάλιστα, να δίνουν περισσότερες από μία ενημερώσεις με νέες kernel versions στο μεσοδιάστημα μεταξύ δύο Stable releases...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@soturin,

Σ' ευχαριστώ πολύ, θα δοκιμάσω ένα από αυτά τα image. Με ενδιαφέρει η stable. Αν είναι να δοκιμάσω το Debian, ας το δοκιμάσω για κάτι που υποτίθεται ότι το χαρακτηρίζει μεταξύ άλλων: Τη σταθερότητά του. Έχω υποστηρίξει παλαιότερα ότι η σταθερότητα δεν είναι ένα από εκείνα τα χαρακτηριστικά που κάνουν το linux να ξεχωρίζει έναντι εναλλακτικών λύσεων (η ασφάλεια είναι ένα άλλο θέμα) αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις υποτιθέμενες κατεξοχήν σταθερές διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι δυνατόν να μπει το etch σε καινούργια home συστήματα-από άποψη hardware- και laptops :lol:

δεν παίζει τέτοιο ενδεχόμενο

 

δεν εκανα εγκατασταση etch και δεν ειχα ουτε την προθεση απλα τον stable εγκαταστατη χρησημοποιουσα (busiesscard)

δες και την υπογραφη:lol::lol::lol:

αλλα για εξηγησε μου γιατι δεν να μην εχει καποιος την stable???

η etch εχει τα παντα δεν της λειπει κανενα πακετο που εχει αναγκη ο μεσος χρηστης

απλα επιδη τα 2-3 τελαιταια χρονια οι ρυθμοι αναπτιξης του λινουξ απογειωθηκαν το προ 2ετιας πακετο (etch πχ openoffice 2.0) σου φενεεται παλιο σε σχεση με το νυν (release openoffice 3.0)

και μια προβλεψη (με κληνορομικο χαρισμα:shock::shock::shock:)

οσο περναει ο καιρος αυτο το προβλημμα στη stable θα επιδηνονεται καθως και σε ολες τις διανομες με μεγαλο κυκλο release και θα της απομακρηνει ακομα περισοτερο απο τα desktops

μου φαινεται ομως οτι το δεβιαν βρηκε λυση και σε αυτο το προβλημμα

σε πρωτη φαση etch 'n half (και απ οτι ακουγεται στην επομενη stable μπορει να εχει δυο lenny 'n half

επισεις κατι ακουγεται για επισημοποιηση του backport.org

με ολα αυτα γιατι να μην τρεχεις stable?

αλλωστε στα windows ετρεχα λειτουργκο 6ετιας και ημουν και χαρουμενος

ηληκρινα περνα απο το μυαλο μου ολο και πιο συχνα να πεσω σε stable:confused::confused::confused:

 

 

-----Προστέθηκε 25/10/2008 στις 08 : 32 : 15-----

 

 

Έχω υποστηρίξει παλαιότερα ότι η σταθερότητα δεν είναι ένα από εκείνα τα χαρακτηριστικά που κάνουν το linux να ξεχωρίζει έναντι εναλλακτικών λύσεων (η ασφάλεια είναι ένα άλλο θέμα) αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις υποτιθέμενες κατεξοχήν σταθερές διανομές.

 

αν η σταβλε ειναι βραχος σταθεροτητας τοτε η sid ειναι ντουβαρι σταθεροτητας:-):-):-)

αφου ερχεσαι απο τις μη σταθερες διανομες δοκημασε sid δε θα εχεις προβλημματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@soturin,

Σ' ευχαριστώ πολύ, θα δοκιμάσω ένα από αυτά τα image. Με ενδιαφέρει η stable. Αν είναι να δοκιμάσω το Debian, ας το δοκιμάσω για κάτι που υποτίθεται ότι το χαρακτηρίζει μεταξύ άλλων: Τη σταθερότητά του. Έχω υποστηρίξει παλαιότερα ότι η σταθερότητα δεν είναι ένα από εκείνα τα χαρακτηριστικά που κάνουν το linux να ξεχωρίζει έναντι εναλλακτικών λύσεων (η ασφάλεια είναι ένα άλλο θέμα) αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις υποτιθέμενες κατεξοχήν σταθερές διανομές.

 

Αν σε ενδιαφέρει και σταθερότητα δοκίμασε αυτό που λέει ο parsifal (το χα ξεχάσει:X). Στην έκδοση πυρήνα είναι ουσιαστικά η υποστήριξη συσκευών, δεν έχεις λόγο να φορτωθείς "ασταθείς" εφαρμογές με το testing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...