Προς το περιεχόμενο

Debian. Μια πρώτη επαφή.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2) Θα κατεβάσω την stable έκδοση έτσι? Αν και από ότι διάβασα η testing περιλαμβάνει περισσότερα ενημερωμένα προγράμματα.

 

Διάβασε το 3ο κεφάλαιο του Debian FAQ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είναι για διάφορες αρχιτεκτονικές επεξεργαστών. Π.χ. powerpc είναι για τους επεξεργαστές της κοινοπραξίας των Apple, IBM και Motorola. O sparc είναι ο επεξεργαστής της Sun Microsystems. Ο ΙΑ64 είναι οι native 64 bits επεξεργαστές της Intel (Itanium, Itanium2). Ο mips (Microprocessor without Interlocked Pipeline Stages) είναι της εταιρίας MIPS (νομίζω). Ο arm (Advanced RISC Machine) της ARM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέα δεν είχα για τις τόσες διαφορετικές αρχιτεκτονικές CPU. Για να μη σας πρήζω με απλά πράγματα ξεκινάω διάβασμα και θα επιστρέψω με απορίες. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία έβαλα τα debian πριν από λίγο και δεν αναγνωρίζει καμμία από της δύο κάρτες δικτύου που έχω!! Τι να κάνω, δώστε μου τα φώτα σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

 

-----Προστέθηκε 4/10/2008 στις 09 : 27 : 50-----

 

 

Και το σύστημα είναι:

Pentium D 2.8Ghz

1GB ram

radeon x1600

Realtek RTL-8169 gigabit ethernet

D-link DWL-G520 with Atheros chipset

Έγραψα την εντολή lspci στο terminal και μου εμφανίζει την wireless κανονικά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να συνδεθώ στο router! Στο Αdministration-->Networking δεν την εμφανίζει την κάρτα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειδα σας απασχολησε τις προηγουμενες ημερες η nvidia

μετα απο πολλα πειραματα και συραφες-διορθωσεις κατεληξα στο παρακατω how to

πρωτα πρεπει να δουμε αν η καρτα μας ειναι legacy και αν ναι τοτε ποια

 

-----Προστέθηκε 4/10/2008 στις 11 : 03 : 24-----

 

The 96xx version supports GeForce2 MX/MX 400, GeForce2 MX 100/200, GeForce2 Go, Quadro2 MXR/EX/Go GeForce4 MX 460, GeForce4 MX 440, GeForce4 MX 420, GeForce4 MX 440-SE GeForce4 440 Go, GeForce4 420 Go, GeForce4 420 Go 32M, GeForce4 460 Go Quadro4 550 XGL, GeForce4 440 Go 64M, Quadro NVS, Quadro4 500 GoGL, GeForce4 410 Go 16M, GeForce4 MX 440 with AGP8X, GeForce4 MX 440SE with AGP8X GeForce4 MX 420 with AGP8, GeForce4 MX 4000, Quadro4 580 XGL, Quadro NVS 280 SD, Quadro4 380 XGL, Quadro NVS 50 PCI, GeForce2 Integrated GPU, GeForce4 MX Integrated GPU, GeForce3, GeForce3 Ti 200, GeForce3 Ti 500, Quadro DCC, GeForce4 Ti 4600 GeForce4 Ti 4400, GeForce4 Ti 4200, Quadro4 900 XGL, Quadro4 750 XGL, Quadro4 700 XGL, GeForce4 Ti 4800, GeForce4 Ti 4200 with AGP8X, GeForce4 Ti 4800 SE, GeForce4 4200 Go, Quadro4 980 XGL, Quadro4 780 XGL, and Quadro4 700 GoGL.

οπου

nvidia-kernel-source >>>>> nvidia-kernel-legacy-96xx-source

nvidia >>>>> nvidia-kernel-legacy-96xx

nvidia-glx >>>>> nvidia-glx-legacy-96xx

 

 

The 71xx version supports RIVA TNT, RIVA TNT2/TNT2 Pro, RIVA TNT2 Ultra, Vanta/Vanta LT RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro, Aladdin TNT2, GeForce 256 GeForce DDR, Quadro, GeForce2 GTS/GeForce2 Pro, GeForce2 Ti GeForce2 Ultra, and Quadro2 Pro.

οπου

nvidia-kernel-source >>>>> nvidia-kernel-legacy-71xx-source

nvidia >>>>> nvidia-kernel-legacy-71xx

nvidia-glx >>>>> nvidia-glx-legacy-71xx

 

 

-----Προστέθηκε 4/10/2008 στις 11 : 05 : 55-----

 

και η συνταγη....

 

 

STANDARD METHOD

You need some specific tools to build this

#aptitude install nvidia-kernel-source (nvidia-settings nvidia-xconfig mesa-utils)

 

Build the driver

#m-a prepare && m-a a-i nvidia

#grep -q ^nvidia /etc/modules || echo nvidia >> /etc/modules

#aptitude install nvidia-glx

 

I'd switch to a VT at this point and stop your DM

CTRL+ALT+F1

#/etc/init.d/gdm stop

 

If you're already using an nvidia driver you need to remove it first.

If you try to modprobe the new nvidia driver without first removing your existing nvidia driver it won't work.

#rmmod nvidia

#modprobe nvidia

 

Obviously if you're already using the nvidia driver there is no need to edit xorg.conf. Just restart your login manager.

If you have not yet set up xorg.conf to use the nvidia driver just do it.

#nano /etc/X11/xorg.conf

 

Section "Device"

Identifier "Configured Video Device"

EndSection

 

Section "Device"

Identifier "Configured Video Device"

Driver "nvidia"

EndSection

 

Now just restart your DM.

#/etc/init.d/gdm restart

 

After you've gotten the driver to build and Xwindows working you can do a quick test for Direct Rendering

#glxinfo|grep rendering

 

SPEED METHOD

If you already built Nvidia once before but install a new kernel & headers (your own or one from Debian) and keep the nvidia-kernel-source on your system you need only do this

CTRL+ALT+F1

#/etc/init.d/gdm stop

#rmmod nvidia

#m-a a-i nvidia

#aptitude install nvidia-glx

 

TIPS

*TIP* If you want to run nvidia-settings on log in (and not see the GUI) simply add nvidia-settings -l to your login script (whatever that may be for your desktop).

*TIP* If you need help generating a working xorg.conf switch to a VT CTRL+ALT+F1, log in as root and issue

#nvidia-xconfig

*TIP* If you want to run

#glxinfo|grep rendering

simply install mesa-utils

#aptitude install mesa-utils

 

 

-----Προστέθηκε 4/10/2008 στις 11 : 17 : 39-----

 

 

ξεχασα να αναφερω οτι δουλευει και σε i386 kai se amd64

επισης δουλευει και σε stable testing kai sid

ειναι αυτο που αγαπαμε ολοι the debian way

το μονο που δεν κααφερα ειναι οταν κανω αλλαγη πυρηνα να φτιαχνονται οι modules αυτοματα ολεσ

καπου ειχα δει οτι γινεται αλλα τοτε ημουν πολλη νεοπας και ειχα αλλες σκουτουρες (αν ξερει καποιος θα ταν ωραια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η μετάβαση από μία φάση stable στην νέα φάση stable γίνετε ομαλά; Δεδομένου του σχετικά μεγάλου χρονικού διαστήματος των δύο φάσεων φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετές αλλαγές σε πακέτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετάβαση από μία φάση stable στην νέα φάση stable γίνετε ομαλά; Δεδομένου του σχετικά μεγάλου χρονικού διαστήματος των δύο φάσεων φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετές αλλαγές σε πακέτα...

 

Αν εννοείς η αναβάθμιση από μια stable στην επόμενη, τότε ναι, γίνεται ομαλά. Παρ' όλο που διαφέρουν ριζικά, ένας από τους στόχους είναι το λεγόμενο «upgrade path» από τη μια έκδοση στην επόμενη να δουλεύει ομαλά, οπότε γίνονται οι σχετικές δοκιμές και οι σχετικές αναφορές σφαλμάτων πριν βγει η επόμενη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο προβληματάκια (είμαι σε lenny και δεν το έχω "πειράξει"):

1) Το update manager μού κάνει νερά. Μερικές φορές, ενώ ψάχνω για ενημερώσεις και μου βγάζει κάποιες, όταν πατάω εγκατάσταση κάνει πάλι έλεγχο για ενημερώσεις. Αυτό μού το έκανε και παλιότερα που είχα lenny, αλλά επειδή είχα πειράξει κάποια πράγματα και είμαι λίγο άσχετος το ξαναπέρασα clean install και από τότε μού δούλευε κανονικά μέχρι προχτές. Από τότε μία το κάνει μία δεν το κάνει, πχ προχτές το μεσημέρι το έκανε, το βράδυ δούλεψε. Τώρα πριν από πέντε λεπτά το έκανε, μόλις τώρα το ξανάνοιξα και αυτή τη στιγμή κατεβάζει τις ενημερώσεις κανονικά.

2) Κατέβασα ένα παιχνίδι και για κάποιο λόγο μού το είχε βάλει τρεις φορές στο εφαρμογές>παιχνίδια. Πάω να σβήσω τη μία και μου σβήνει και τις τρεις (ίσως λόγω κοινού ονόματος, τι να πω). Το θέμα είναι ότι όταν πήγα να το ξαναβάλω χειροκίνητα δεν έμπαινε (γίνονται όλα κανονικά, απλά στο τέλος δεν το βρίσκω πουθενά). Αυτό δεν γίνεται μόνο σε αυτό το παιχνίδι, με όποια άλλη εφαρμογή προσπάθησα να βάλω στο μενού το ίδιο γίνεται (και κάποιες που υπάρχουν ήδη πχ και προσπάθησα να τις βάλω με άλλο όνομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου το έκανε και εμένα αυτό, δηλαδή ενώ είχα κάνει update και upgrade μου έβγαινε ενοχλητικά πάνω αριστερά το εικονίδιο για τις ενημερώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που έχω ένα celeron 64bit laptop κ θέλω να δοκιμάσω την testing (lenny) έκδοση, ποιά αρχιτεκτονική πρέπει να κατεβάσω, την amd64 ή την ia64?

ευχαριστώ!

 

Αφού έχεις celeron (Intel), δε θα κατεβάσεις amd64.. Λογικό δεν είναι;:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@metatron: Την amd64 θα κατεβάσεις. Το σετ οδηγιών EM64T της Intel είναι σχεδόν το ίδιο με το AMD 64, οπότε είθισται να χρησιμοποιείται η ονομασία amd64, αφού οι επεξεργαστές της AMD ήταν οι πρώτοι 64bitοι.

 

Το ia64 είναι για τους Itanium και δεν τρέχει σε συμβατικούς επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση απάντηση! έχω δοκιμάσει για αρκετό καιρό ubuntu αλλά η επιχειρηματολογία σας κ το επίπεδο αυτής μου κέντρισαν το ενδιαφέρον κ λέω να προβώ στο εγχείρημα! Ελπίζω να έχω την συνδρομή σας στην προσπάθεια μου!

 

 

-----Προστέθηκε 23/10/2008 στις 11 : 23 : 08-----

 

 

είμαι στην διαδιακασία της εγκατάστασης! μια βοήθεια παρακαλώ, στο software selection (από γραφικό περιβάλλον) έχει προεπιλεγμένα τα: desktop env., laptop κ desktop (έχω laptop), χρειάζεται να επιλέξω κ κάποιο άλλο? (μήπως να ξετσεκάρω το desktop?)

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν απάντησε κανείς τι γίνεται με αυτό το ενοχλητικό εικονίδιο των ενημερώσεων που εμφανίζεται κάθε τρεις και λίγο στην έκδοση lenny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...