Προς το περιεχόμενο

Debian. Μια πρώτη επαφή.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το grub-install βλέπει τα σχόλια που υπάρχουν στο menu.lst ανάμεσα από τα

### BEGIN AUTOMAGIC KERNELS LIST

και

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

και αντικαθιστά τις κανονικές γραμμές (χωρίς σχόλια) με βάση αυτά που γράφουν οι σχολιασμένες.

 

Για παράδειγμα, αν αλλάξω root partition θα πρέπει να το ορίσω στην παρακάτω γραμμή με το groot που έχει ένα μόνο #:

## default grub root device

## e.g. groot=(hd0,0)

# groot=(hd0,1)

 

Επομένως για προσαρμογή του menu.lst δεν πειράζουμε τις ασχολίαστες γραμμές ανάμεσα στα δύο παραπάνω guard lines αλλά αυτές που έχουν ένα μόνο #, και μετά τρέχουμε grub-install για να ενημερώσει τις ασχολίαστες.

 

Φυσικά εκτός των guard lines πειράζουμε ό,τι θέλουμε και δεν γίνεται overwrite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Back to debian κι εγώ από σήμερα! Νοιώθω απερίγραπτη συγκίνηση, σαν να βρήκα τις ρίζες μου!

 

Είμαι με testing AMD64 + gnome-core + μερικά ακόμη εξτραδάκια που περιέχονται κανονικά στα μεταπακέτα gnome και gnome-desktop-environment. Ήθελα να το φτιάξω custom-ια πανάθεμά με, και μου έφαγε αρκετή ώρα μέχρι να το χτίσω από base system.

 

Προβλήματα με dependencies δεν υπήρξαν καθόλου, το testing έχει «παγώσει» εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα για να βγει το νέο stable. Μόνο binary driver για nVIDIA δεν παίζει, αν και προσωρινά βολεύτηκα με τον nv που πάει πολύ καλύτερα από ο,τι τον θυμόμουν. Όταν γίνει release το Debian 5.0 όμως, όσοι είμαστε σε testing καλό θα είναι να καθυστερήσουμε αρκετά τα updates μας, γιατί θα αρχίσουν να μπαίνουν αβέρτα πακέτα από το unstable στο testing.

 

 

Αν μαζέψω τίποτα καλές απορίες, θα επανέλθω! Επίσης, έχω και μερικά πραγματάκια στο μυαλό μου για το εδώ Wiki. Ελπίζω να υπάρξει συμμετοχή από τους ντεμπιανάδες, όταν σημάνει το "call to arms"... SmilieHehe.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μαζέψω τίποτα καλές απορίες, θα επανέλθω! Επίσης, έχω και μερικά πραγματάκια στο μυαλό μου για το εδώ Wiki. Ελπίζω να υπάρξει συμμετοχή από τους ντεμπιανάδες, όταν σημάνει το "call to arms"... SmilieHehe.gif

 

Επειδή και εγώ ξεκίνησα πριν λίγες μέρες την εγκατάσταση debian θα χαρώ να βοηθήσω σε κάτι τέτοιο :lol:.

 

To apoikos:

 

Θα το βεβηλώσω το debian αν του τρέξω compiz σε gnome? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βεβηλώσω το debian αν του τρέξω compiz σε gnome? :fear:

 

Όχι βέβαια, αυτά τα πράγματα υπάρχουν για να τα τρέχει όποιος θέλει :). Το θέμα είναι αν θες όντως θες να τρέξεις compiz :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια, αυτά τα πράγματα υπάρχουν για να τα τρέχει όποιος θέλει :). Το θέμα είναι αν θες όντως θες να τρέξεις compiz :P

 

Για να πω την αλήθεια περισσότερο τρέχω το compiz για το awn που έχω βολευτεί απίστευτα και για τις ανάγκες μου είναι αρκετά stable...Το μόνο που με απασχολεί είναι η χρήση μνήμης, μιας και η αφορμή που δοκιμάζω το debian είναι ένα τεράστιο memory leak στο ubuntu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ ξεκίνησα πριν λίγες μέρες την εγκατάσταση debian θα χαρώ να βοηθήσω σε κάτι τέτοιο :lol:.

 

To apoikos:

 

Θα το βεβηλώσω το debian αν του τρέξω compiz σε gnome? :fear:

 

Τον apoikos ρωτάς; Πήγε και υπέβαλε bug report επειδή λέει το instalation cd δεν έχει κύβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον apoikos ρωτάς; Πήγε και υπέβαλε bug report επειδή λέει το instalation cd δεν έχει κύβο.

 

nah...Ο κύβος είναι ντεμοντέ.... Έχουν βγάλει κάτι σφαίρες και κάτι κυλίνδρους τώρα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iceweasel tip: Όσοι βρίσκετε τα fonts που χρησιμοποιεί για το Insomnia ο Iceweasel με τις default ρυθμίσεις λίγο μικρά και δε θέλετε να επιβάλλετε σε όλες τις ιστοσελίδες custom ρυθμίσεις για τα fonts από τα Preferences του browser, δοκιμάστε σε ένα about:config tab να αλλάξετε την τιμή του κλειδιού layout.css.dpi από 0 σε -1.

 

Το "πριν" και το "μετά" στο δικό μου σύστημα:

 

iceweasel1fp2.th.pngthpix.gif

 

iceweasel2qz0.th.pngthpix.gif

 

 

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ: http://kb.mozillazine.org/Layout.css.dpi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα initscrips θα μπορούσαν να τα έχουν με color code. Για τα errors περισσότερο.

 

>
aptitude install splashy 
ή
aptitude install usplash

 

Ακόμα και χωρίς να χρησιμοποιήσεις splash screen, κάνουν τα initscripts πιο όμορφα.

Hint (the debian way):

Το logging output των initscripts (όπως και τα πάντα σχεδόν στο debian), είναι modular. Το /etc/init.d/rc που είναι το πρώτο initscript που τρέχει, κάνει source το /lib/lsb/init-finctions, το οποίο με τη σειρά του κάνει source το /etc/lsb-base-logging.sh. Στο τελευταίο ορίζονται οι συναρτήσεις που χρησιμοποιούνται για την εκτύπωση όλων των μηνυμάτων των initscripts. Τα πακέτα usplash και splashy παραθέτουν τις δικές τους συναρτήσεις, που, υπάρξει splash screen, χειρίζονται την splash screen, ενώ ελλείψη splash screen τυπώνουν λίγο πιο ωραία μηνύματα στην κονσόλα. Φυσικά μπορείς να το παραμετροποιήσεις βάζοντας τα δικά σου ωραία color escapes ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fan control tip: Αν έχετε μητρική με sensors που μπορούν να χαμηλώσουν την ταχύτητα των fans μέσω PWM, μπορείτε να έχετε αυτόματο έλεγχό τους:

 

>~# aptitude install lm-sensors

 

>~# sensors-detect

...στις ερωτήσεις, απαντήστε YES ώστε να κάνει probe για sensor chips σε όλα τα buses.

 

>~# pwmconfig

Βάσει των sensors που έχουν ανιχνευθεί, θα κάνει μερικά tests για να δει αν μπορεί να ρίξει την ταχύτητα των fans και για να συσχετίσει fans με συγκεκριμένους temperature sensors. Απαντήστε προσεκτικά στις ερωτήσεις και στο τέλος, θα γράψει ένα configuration file για τον δαίμονα fancontrol.

 

>~# /etc/init.d/fancontrol start

Αν έγιναν σωστά οι ρυθμίσεις, θα πρέπει να ακούγονται αισθητά λιγότερο οι ανεμιστήρες του συστήματός σας και να αυξάνουν ρυθμό περιστροφής αυτόματα όταν αυξάνουν και οι θερμοκρασίες CPU/case.

 

 

Τα παραπάνω δεν είναι Debian-specific φυσικά, εκτός από τον τρόπο εγκατάστασης πακέτων και έναρξης του δαίμονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flash plugin σε testing AMD64: Τα παρακάτω ως root

 

>~# aptitude install nspluginwrapper

Θα κατεβάσει και ορισμένες απαραίτητες βιβλιοθήκες (~40MBs)

 

>~# cd /tmp
/tmp# wget http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_9_linux.tar.gz

>/tmp# tar -xvzf install_flash_player_9_linux.tar.gz

>/tmp# mv install_flash_player_9_linux/libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins
/tmp# nspluginwrapper -i /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so

>/tmp# nspluginwrapper -v -a -u

 

Με επανεκκίνηση του Iceweasel, θα έχουμε πλέον Flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...