Προς το περιεχόμενο

Debian. Μια πρώτη επαφή.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο ζήτημα αποτελεί συχνή γκρίνια για πολλούς που έρχονται στο Debian, κυρίως από διανομές σαν το Slackware ή το Gentoo (και το Arch προφανώς). Προσωπικά, επειδή ξεκίνησα και συνέχισα με διανομές αυτής της φιλοσοφίας (π.χ. SuSE), μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό. Δυστυχώς μερικές φορές μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, καθώς για κάποιες σπάνιες περιπτώσεις, είναι δύσκολο να βρεις τα ακριβή πακέτα που σου ζητάει το εκάστοτε configure script. Πολύ βολική πάντως σε αυτό το θέμα είναι η εντολή apt-get build-dep, που τραβάει όλα τα build dependencies ενός πακέτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τα -dev πακέτα περιέχουν 2 πράγματα (συνήθως): header files και static εκδόσεις των βιβλιοθηκών (.a αρχεία). Το μεν μέγεθος των header files πράγματι δεν είναι σημαντικό (συνήθως), όμως το μέγεθος των .a είναι λίγο μεγαλύτερο από το μέγεθος της shared έκδοσης της ίδιας βιβλιοθήκης.

 

Τα split πακέτα ήταν κάτι που υπάρχει από πολύ παλιά (ίσως και απ' την αρχή; ) στο debian αλλά και στις περισσότερες rpm-based διανομές. Δε νομίζω ότι είναι πλέον θέμα χώρου, είναι περισσότερο θέμα μιας λογικής που λέει ότι σε ένα binary σύστημα με 22.500 πακέτα δε χρειάζεται να υπάρχουν ερήμην header files και ar archives (.a), αλλά τα παρέχουμε για όποιον θέλει να κάνει compile κάτι που δεν υπάρχει έτοιμο στη διανομή.

 

Ώρες-ώρες τα βρίσκω και εγώ εκνευριστικά πάντως :P. Ευτυχώς, για τις εφαρμογές που υπάρχουν ήδη ως πακέτα στο debian, μπορείς να κάνεις apt-get build-dep <package_name> και να εγκαταστήσεις αυτόματα όλα τα build-time dependencies που απαιτούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι γκρίνια. Απορία είναι. :-):-):-)

 

Όπως είπα και πριν αν έχει μείνει από καιρούς που ο χώρος ήταν ακριβός το καταλαβαίνω. Μήπως υπάρχουν άλλοι λόγοι; Υπάρχουν κάποια άλλα πλεονεκτήματα; Αποτρέπουν για παράδειγμα κάποιο μπάχαλο;

 

Edit:

Με πρόλαβε ο apoikos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως για το συγκεκριμένο θέμα δεν πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο με τα δεδομένα του χώρου αποθήκευσης των desktop PCs μας. Στο ARM port π.χ. μπορεί κάλλιστα να αποτελεί θέμα το μέγεθος των λίγων MB (ή και KB ακόμα) πακέτων που κατά τα άλλα δε θα μας πείραζε να υπάρχουν by default στο PC μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν firewalker, έχω μόνο να πω ότι μου άναψες φωτιές! Από την ώρα που είδα το 1ο post, έκανα subscribe και τώρα ψήνομαι, μετά από σχετικά μακρά θητεία στο Arch, να επιστρέψω στο Debian! Ντροπή σου! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετά έχουν άδικο όσοι λένε ότι είματσε λίγο άρρωστοι!!!!

 

Εγώ πάντως τον καιρό αυτό είμαι παντρεμένος με PCLOS, αλλά σήμερα το βράδυ έχω ραντεβού με Sidux για ποτάκι, κουβεντούλα, installation και ό,τι ήθελε προκύψει.

Με προβληματίζει βέβαια γιατί έχω ξεχάσει αν το σεξ με .deb είναι τόσο kinky όσο με .rpm!!!

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια..εγω πχ που μεχρι τωρα δουλευα με ubuntu,αν το γυρισω σε debian,λετε να τα καταφερω να βγαλω ακρη???(λογικα δε θα μοιαζουν αυτα τα δυο??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα. Κι εγώ το ίδιο έκανα και δεν έχω συναντήσει πρόβλημα. Μοιάζουν πάρα πολύ.

 

πριν ξεκινησω ξεκινησαν τα προβληματα...λοιπον αρχικα κατεβασα 1 σιντι(μεγεθους 150mb)...live cd δεν καταφερα να βρω(ειχε μονο αυτο και αλλη μια εκδοση με πολλα cd)...

αν υπαρχει και live cd ας μου στειλει καποιος το λινκ παρακαλω...

σε αυτη την εκδοση απ οτι καταλαβα τα περισσοτερα θα τα κατεβαζε απο το ιντερνετ...αλλα το προβλημα ηταν οτι δεν ελεγε να αναγνωρησει την καρτα δικτυου μου με τιποτα...(μηπως φταιει οτι στο ιδιο πισι εχω και μια pci wifi καρτα??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ISO κατέβασες; Δώσε ακριβές link.

 

Υπάρχει πλέον και το "Etch and a half", με πιο νέο kernel για να αναγνωρίζεται απρόσκοπτα σχετικά νέο hardware. Εκτός αν δε θες stable branch αλλά testing, οπότε, σου κάνει το netinst ISO με τον lenny beta2 release installer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ISO κατέβασες; Δώσε ακριβές link.

 

Υπάρχει πλέον και το "Etch and a half", με πιο νέο kernel για να αναγνωρίζεται απρόσκοπτα σχετικά νέο hardware. Εκτός αν δε θες stable branch αλλά testing, οπότε, σου κάνει το netinst ISO με τον lenny beta2 release installer...

 

αυτο ειχα κατεβασει...

 

...περιεργο που δεν την αναγνωρησε...αν εβρισκα 1 cd με ετοιμο το gnome θα ηταν οτι πρεπει για μενα...

ολα αυτα εχουν κατι cd set των 5+ cd...χρειαζεται να τα κατεβασω ολα???ή μονο το πρωτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια κάρτα δικτύου μιλάμε;

 

ωπ...σορρυ..παιζει να εκανα λαθος....να μην ηταν αυτο...(απλα ειδα το μεγεθος ιδιο και μπερδευτικα)...η καρτα δικτυου μου ειναι on-board(οχι καποιο εξειδικευμενο μοντελο ή κατι τετοιο)...και η mb μου ειναι η p5k...τωρα θα δοκιμασω το "Etch and a half"...μηπως και δουλεψει

 

EDIT:αυτο που ειχα κατεβασει ηταν το Debian GNU/Linux 4.0 r4a "Etch" - Official i386 NETINST Binary-1 20080804-15:10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...