Προς το περιεχόμενο

kde4 στο debian testing και apt-pinning


antonis_wrx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λόγω προβλημάτων με gnome σκέφτομαι να βάλω kde. Είμαι μεταξύ του 3.5.9 και 4.1.1. Έχω testing, οπότε λόγω έλλειψης χρόνου σε αυτή τη φάση σκέφτομαι την λύση του 3.5.9 που ' υπάρχει στα repos αν και με ενδιαφέρει περισσότερο να δω το 4.1 (δεν πρέπει να ναι και τόσο προβληματικό πλέον). Άμα μπλέξω με experimental πόσο πιθανό είναι να σπάσει το σύμπαν; απ' ότι βλέπω πρέπει να βάλω και τα repos του sid και του experimental. Να υποθέσω ότι εκτός απ' το main sid/experimental repo θα πρέπει να προσθέσω και τα υπόλοιπα; contrib security non-free κλπ; το /etc/apt/preferences κάπως έτσι θα ναι καλά;

>

Package: *
Pin: release a=testing
Pin-Priority: 900

Package: *
Pin: release a=sid
Pin-Priority: 500

Package: *
Pin: release a=experimental
Pin-Priority: 200

 

Δεν με ενδιαφέρει να εγκαθιστώ πράγματα εκτός από kde4 από experimental,sid.

 

Άμα βάλω προσωρινά τώρα kde 3 μετά για να το κάνω upgrade σε 4 τι χρειάζεται να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πλέον backports του kde4 για lenny:

 

http://kde4.debian.net/

 

Επομένως δε χρειάζεται να παιδεύεστε με το experimental.

 

Κατά δεύτερον, το experimental από μόνο του έχει priority (νομίζω) 1, το οποίο σημαίνει ότι δεν εγκαθίσταται αυτόματα τίποτα από κει. Αν του βάλεις priority 200, τότε τα πακέτα του (εφόσον δε βρίσκονται και αλλού) θα αναβαθμίζονται αυτόματα, πράγμα το οποίο (μάλλον) δε θες.

 

Γενικά το experimental υποθέτει ότι χρησιμοποιείς sid, επομένως ενδέχεται για να εγκαταστήσεις κάτι από το experimental να πρέπει να αναβαθμίσεις το μισό σου σύστημα σε sid. Ως εκ τούτου θέλει προσοχή η χρήση του, αν και (προφανώς) δεν μπορεί να κάνει πιο καταστροφικά πράγματα απ' ότι θα έκανες εσύ αν έκανες το KDE compile με το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...