Προς το περιεχόμενο

Ταυτόχρονη σύνδεση εκτυπωτή μέσω USB/LPT και LAN


A453

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

υπάρχει το εξής θεματάκι:

 

δικτυακός εκτυπωτής διαθέτει επιπλέον usb και lpt θύρες. Σκέφτομαι να τον συνδέσω μέσω usb ή lpt σε ΗΥ με Windows XP που συνδέεται στο internet και μέσω lan στο switch που υπάρχουν ήδη άλλοι 2 ΗΥ που είναι ξεκομμένοι από τον έξω κόσμο. Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέει το manual?

 

Αν δεν λέει κάτι σχετικό, δοκίμασε το για να δεις (λίγο χλωμό το βλέπω να παίζει αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Ζημιά δεν πρόκειται να πάθει πάντως. Απλά δεν θα τυπώσει και θα σου βγάλει κάποιο error εκτύπωσης.

 

Έχω ένα Lexmark με Ethernet και USB θύρα.

Όταν κάνω εγκατάσταση τον driver σε υπολογιστές ρωτάει τι θέλεις να εγκαταστήσεις, LAN ή USB σύνδεση.

 

Δεν θυμάμαι αν ήθελε κάποια ρύθμιση στο setup του print server ώστε να του ορίσεις αν θα παίζει σαν print server από την ethernet ή σαν local printer από την usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας ... θα δουλεψει. σου εχω απαντησει και αλλου.

 

θα προτεινα χρηση δικτυου με επιλογη subnet για κρυψιμο υπολογιστων εκτος internet.

 

Όταν κάνω εγκατάσταση τον driver σε υπολογιστές ρωτάει τι θέλεις να εγκαταστήσεις, LAN ή USB σύνδεση.

δεν εχει σχεση αυτο, σου λεει οτι απο εναν υπολογιστη με αυτον τον driver μπορεις να τυπωνεις με εναν μονο τροπο (απο αλλον υπολογιστη μπορεις με αλλο τροπο αν θελεις).

Και αν το ψαξουμε περισσοτερο, ισως να γινεται να στησεις δυο driver/πορτες και για τους δυο τροπους απο τον ιδιο υπολογιστη (αλλα δεν το βρισκω απαραιτητο). ειναι σαν να θελεις να μπεις σε ενα αυτοκινητο και σου λεει οτι πρεπει να μπεις μονο απο μια πορτα (οποια θελεις), αν μπεις ταυτοχρονα απο δυο υπαρχει προβλημα (πλακα κανω, δεν θελω να σε πειραξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά νου έχω να πάρε έναν Brother 7820 ή 7840, δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

Το σκεπτικό πάντως είναι οι δικτυωμένοι ΗΥ να τον βλέπουν μέσω ethrnet, με εγκατάσταση σχετικών οδηγών, και ο μεμονωμένος να τον βλέπει μέσω usb.

 

Θα ήθελα να αποφύγω λύσεις μέσω λογισμικού/πρωτοκόλλων, βλέπε subnet mask. Το θέμα είναι ότι δεν τον έχω ακόμη και το να δώσω 400Ε για να τον αγοράσω και μετά να δω ότι δε με ταιριάζει, πιστεύω πως θα με κάνει να πονέσω λιγάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...