Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά σε linux


nurse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι νέος χρήστης του linux ubuntu. Όλα καλά στην εγκατάσταση αλλά δεν μπορώ να γράψω Ελληνικά παρά μόνο όταν πηγαίνω στο σύστημα - πληκτρολόγιο και εκεί χειροκίνητα κάνω την αλλαγή. Υπάρχει τρόπος να κάνω την αλλαγή με τον απλό συνδυασμό πλήκτρων όπως στα windows;

Επίσης στις ιδιότητες οθόνης και στα εφέ, δεν μου ενεργοποιεί τα σύνθετα εφέ. Ο υπολογιστής είναι καινούριος και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα δυνατοτήτων pc.

Επίσης έχω εγκαταστήσει το ubuntu στο δεύτερο partition και έχω και τα windows στο πρώτο. Περίεργο αλλά δεν βλέπω πλέων με μια πρόχειρη ματιά το partition d που είναι εγκατεστημένα τα Linux.

Επίσης είναι εγκατεστημένη η έκδοση του open office 2,4. Μπορώ να βάλω άλλη;

Υπάρχει καλύτερος ορθογράφος για το Open office;

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και συγνώμη για την ανυπομονησία μου. Είναι σίγουρο ότι κάπου στο φόρουμ υπάρχουν απαντήσεις αλλά στο search δεν έβγαλε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σε GNOME: Διαχείριση Συστήματος > Πληκτρολόγιο > Διατάξεις > Επιλογές Διάταξης

 

Ο υπολογιστής είναι καινούριος και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα δυνατοτήτων pc.

ενεργοποιήσες τους drivers?

 

Επίσης έχω εγκαταστήσει το ubuntu στο δεύτερο partition και έχω και τα windows στο πρώτο. Περίεργο αλλά δεν βλέπω πλέων με μια πρόχειρη ματιά το partition d που είναι εγκατεστημένα τα Linux.

Εννοείς από τα Windows? Τα Παράθυρα δεν βλέπουν το σύστημα αρχείων του Linux (ext3).

 

Επίσης είναι εγκατεστημένη η έκδοση του open office 2,4. Μπορώ να βάλω άλλη;

Αυτή είναι η πιο πρόσφατη . Εκτός αν θέλεις τη beta της 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αλλαγή γλώσσας εντάξι ...

απο το linux βλεπω μονο το μεγεθος του c απο τον περιηγητη αρχειων και οχι το μεγεθος του d.

Τώρα για τον οδηγο, τον κατέβασα απο την nvidia, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Παω στο σύστημα - διαχείρηση - οδηγοί υλικού... μετά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον driver θα το βάλει μόνο του το Ubuntu, δε χρειάζεται να κατεβάσεις κάτι, απλά ακολούθησε τις οδηγείες του vistakiller.

 

Ο δίσκος C:/ λογικά είναι στο /media/<disklabel> και ο D:/ είναι ο ριζικός κατάλογος (/).

ΑΝ εκάνες εγκατάστση με το Wubi όμως αλλάζουν το πράγματα. Ο D:/ είναι προσβάσιμος από το /host

Δεν κατάλαβα τι λες για το μέγεθος. Του hdd εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το μέγεθος του δίσκου. Η εγκατάσταση πραγματοποιήθηκε μέσω των windows.

στο ένα εικονίδιο λέει Δεδομένα 367GB

στο άλλο που καλείται σύστημα αρχείων μόνο 22Gb

Σαφώς ο d που είχα εγκαταστίσει τα linux είχαι πολύ περισσότερο μέγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ftso καταπλικτική υπογραφή έχεις.

 

Δες τον οδηγό που έχει στο τέλος για το τερματικό και μετά ξανα εκτέλεσε την εντολή df και πόσταρε όλο το αποτέλεσμα αυτήν την φορά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ftso θα μελετήσω λίγο και θα επανέλθω. Τα links στην υπογραφή σου με βοηθούν. Κάτσε να εντοπίσω τα βασικά γιατί δεν θα μπορούμε στο τέλος να συνεννοηθούμε.

 

Α και άσχετο. NVIDIA GEFORSE 9500 δεν είναι αρκετή για τα ubuntu???? Τα screen savers μόνο να φανταστείτε σέρνονται.... Εκτός εάν δεν εγκαταστάθηκαν οι σωστοί drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα είναι υπέρ-αρκετή ακόμα και για τα πιό βαριά γραφικά. Το θέμα είναι ποιόν screensaver τρέχεις. Αν τρέχεις κάποιον που απαιτεί OpenGL και δεν έχεις βάλει τον closed source driver της NVIDIA ή έστω τον open source nv, τότε θα έχεις πρόβλημα. Επίσης μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα με το gl extension του x server. Όπως είπες κι εσύ όμως, ενημερώσου λίγο και θα τα βρεις όλα μετά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...