Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο και μικρόφωνο σε Ubuntu


chrismfz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ :) Έχω εδώ και αρκετό καιρό τώρα πια μόνο Ubuntu στο Workstation

μιας και είπα να αποχαιρετήσω την μαμα Microsoft. Όλα δουλέυουν (σχεδον) κανονικα.

Έχω όμως ένα περίεργο (βασικα 2) πρόβλημα με τον ήχο. Έχω την εξείς κάρτα ήχου

(ενσωματομένη της μητρικής Asus P5B Deluxe):

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 02)

 

το 1ο πρόβλημα είναι με την έξοδο του ήχου και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό οπότε

είπα να το ρωτήσω και αυτό. Όταν ένα πρόγραμμα ήδη χρησιμοποιεί τον ήχο, πχ το

VLC, δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανενα άλλο. Πχ στο aMSN δεν ακούγονται τα

μπιπ και τα σχετικά οταν τρέχω εικόνα/ήχο στο VLC. To ίδιο συμβαίνει σχεδόν πάντα

και σε άλλα προγράματα οχι μονο στο VLC απλα έδωσα ενα παράδειγμα. Είναι φυσιολογικό αυτο? Να ξέρω αν συμβαίνει τοτε απλα να το αποδεχτώ :-)

 

2) Δουλέυω αρκετά Skype για να μιλάω με τον συνεργάτη μου πολλές ώρες τη μερα.

Δεν μπορώ να μιλήσω. Νεκρό (οχι το μικρόφωνο το δοκιμασα και αλλου, δουλευεί. Οπως επισης δούλευε και στο ιδιο μηχανημα επι εποχής παραθύρων.)

 

Έχω "δηλώσει" την ύπαρξη μικροφώνου στο alsamix και στο kmix και το Microphone το έχω στο τέρμα. Επίσης μετα απο δοκιμές ανεβασα και ενεργοποίησα και το Microphone Boost αλλά πάλι τίποτα. Καμια ιδέα ?

 

ο πυρηνούλης είναι αυτός:

Linux core 2.6.24-19-generic #1 SMP Wed Aug 20 22:56:21 UTC 2008 i686 GNU/Linux

η κάρτα που εγραψα και παραπάνω είναι η

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 02)

 

btw, σε Ubuntu 8.04 όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ :) ...

το 1ο πρόβλημα είναι με την έξοδο του ήχου και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό οπότε

είπα να το ρωτήσω και αυτό. Όταν ένα πρόγραμμα ήδη χρησιμοποιεί τον ήχο, πχ το

VLC, δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανενα άλλο. Πχ στο aMSN δεν ακούγονται τα

μπιπ και τα σχετικά οταν τρέχω εικόνα/ήχο στο VLC. To ίδιο συμβαίνει σχεδόν πάντα

και σε άλλα προγράματα οχι μονο στο VLC απλα έδωσα ενα παράδειγμα. Είναι φυσιολογικό αυτο?

...

btw, σε Ubuntu 8.04 όλα αυτά.

 

αυτο μου το κανει και σε εμενα μερικες φορες, αλλες οχι, παιζουν ολα μαζι.

 

Μπορείς να βάλεις το live cd και να κάνεις εκεί τα πειράματα σου με τον ήχο να δείς ποιός είναι ο σωστός συνδιασμός και πηγαίνοντας στο Applications > Sound & Video > Sound recorder να δείς αν δουλεύει το μικρόφωνο σου ή πήγαινε στο volume control και χρησιμοποίησε το "capture feedback" για να ακούς την επιστροφή απο το mic. δοκίμασε να κανεις αλλαγές και στο skype (στο Sound Devices). (αυτά έκανα κι εγώ). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο μπέρδεμα η ρύθμιση του mic. Καταρχην για να βεβαιωθείς ότι δουλεύει δώσε σε κονσόλα

 

gstreamer-properties

 

και παίξε με τις ρυθμίσεις και δοκίμασε σε πραγματικό χρόνο αν σου δουλεύει το mic. Μετά θα πρέπει να παίξεις και με τις ρυθμίσεις στο skype για να δεις αποτέλεσμα ιδίως με τις ρυθμίσεις για την έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...