Προς το περιεχόμενο

MSI WIND και PCLinuxOS (προσπαθεια για costumized remaster)


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν....πριν από περίπου ένα μηνα έγινα ευτυχής κάτοχος ενός MSI WInd (μαυρούλι). SPECS http://wiki.msiwind.net/index.php/Specifications

 

Δυστυχώς το πήρα με Windose και οπως είναι φυσικό πρέπει να φύγουν πάραυτα.

Αποφάσισα λοιπόν να προσπαθήσω να φτιάξω ένα ρεμαστερ του PCLinuxOS για το Wind. ο σκοπός είναι να φτιαχτεί μια διανομή πάνω στο PCLOS που να δουλεύει σε όλα και από liveusb και από την εγκατάσταση στο Wind και να είναι έτοιμη για τον έλληνα χρήστη (δλδ και καταρχήν εμένα).

Ξεκίνησα με PCLinuxOS 2008 minime, ώστε να έχω μια όσο πιο καθαρή εγκατάσταση γίνεται και να αρχίσω να το χτίζω από εκεί και πέρα.

Ανάλογα με την πρόοδο (φυσικά εξαρτώμενη από το χρόνο που μου έιναι διαθέσιμος) θα ανανεώνω το Θρεντ αυτό με screenshots και νέα από το που βρίσκεται το εγχείρημα. Πολύ πιθανόν να μη πάει πουθενα.... και να το εγκαταλείψω.... λιγότερο πιθανόν να καταλήξω σε ένα livecd διαθέσιμο προς όλους.

 

γιατί PCLOS? Γιατί τη θεωρώ από τις καλύτερες διανομές που υπάρχουν για τον νέο ειδικά χρήστη linux αλλά γιατί όχι και για τον προχωρημένο. Γιατί έιναι μια σταθερότατη rolling distro. Γιατί ότι τελειωνει σε -untu ή βασίζεται σε Ubuntu (εξαιρεση το Mint) μου προκαλεί αλλεργία (προσωπική άποψη μην αρχήσουμε flame ... δεν προκειται να μου αλλάξετε γνώμη!!!!). και τέλος γιατι έτσι γουσταρω βρε αδερφάκι μου :).

 

Κατάσταση?

Η εγκατάσταση ήταν παιχνιδάκι.

1.Η ανάλυση είναι στα 1024x600, μόλις επιλέξεις με το PCLinuxOS Control Center (PCC) ως driver τον Ιντελ. (το xorg.conf ακόμα έχει για ανάλυση το 1024χ768. Μολις το τροποποίησα με το KWrite και περιμένω να τελειωσουν τα updates για επανεκκίνηση του X). Compiz up and running!!!!

2.Touchpad λειτουργει.

3.κάμερα λειτουργει (uvcvideo module).

4. ενσωματωμένο μικρόφωνο λειτουργεί.

5. cardreader λειτουργει ( με SD, δεν έχω άλλη κάρτα).

6. Bluetooth αναγνωρίστηκε, ακολουθεί επιβεβαίωση. Update:το bluetooth πλέον δουλέυει out of the box με την εγκατάσταση των κατάλληλων rpms . Επιβεβαιώθηκε με μεταφορά αρχείων από και προς SonyEricsson P1i

7. ethernet λειτουργεί

(ακολουθούν οι πραγματικά δύσκολες περιπτώσεις)

8. Η είσοδος ακουστικών δεν μουταρει τα ενσωματωμένα ηχεία, αν και τα aκουστικά δίνουν κανονικό ήχο (θα γίνει καταρχήν update στον alsa και βλέπουμε από εκεί και ύστερα)

9.FN Keys.... χμ....fn+f3 (απενεργοποίηση touchpad)λειτουργούν, fn+f4,f5 (brightness) λειτουργούν,fn+f6 (camera) λειτουργούν, Fn+f11(wireless bluetooth tongle) λειτουργούν τα υπόλοιπα θέλουν δουλεια. UPDATE: Τα FN+f8,f8,f9 για αυξομείωση του ήχου και mute δουλέυουν μετά από ορισμό τους ως Global shortcuts του kmix. Στην οθόνη εμφανίζεται το γνωστό γραφικό του KDE

10. WIRELESS.... όπως είναι ήδη γνωστό η καρτα του wind είναι για τα ΜΠΑΖΑ (realtek). Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει με ndiswrapper και το .inf και .sys από τα windows. To ndiswrapper είδε την κάρτα και την σήκωσε. βρίσκει δίκτυα κανονικά ΑΛΛΑ α) δεν μπορεί να συνδεθεί σε κλειδωμένα (δοκίμασα σε WEP) δίκτυα β) δεν έχει καλή εμβέλεια. Θα το παλέψω λίγο ακόμα και μετα θα αρχίσω compile του driver.

11. το πιο απρόσμενο μέχρι στιγμής δεν έχω cpu throttling .πιστέυω όμως ότι αυτό θα είναι το πιο εύκολο να λυθεί....UPDATE λυθηkε με εγκατάσταση του πακέτου powernow και χρήση του σε συνδυασμό με cpufreq!!!!

12. suspend to RAM and Disk δεν τα έχω δοκιμάσει ακομα.UPDATE πλέον και το suspend to ram και το hibernation δουλεύουν κανονικά. Αναγκαστική χρήση όμως του klaptop αντί του kpowersave. δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα αν μετά το wake up σηκώνεται κανονικά το wireless

 

Ακoλουθούν Screenshots....

dkqsyemqq2ottaz09xx3.png

1nagxpl09pka5ywcq3xh.png

uehsaoag2qbz1z2c1b2g.png

yz6sjqze67nrwe8kzw2n.png

 

Επιδόσεις μέχρι στιγμής boot to login screen 40", boot to kde 18"-20"

Έχει πολύ πολύ πολύ δουλεια ακόμα....

 

Αυτά για σήμερα

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το wireless δες εδω κατω κατω μπας και γινει τπτ.

http://wiki.msiwind.net/index.php/Ubuntu_8.04_Hardy_Heron

 

για τα headphones δοκιμασε το εξης:

στο αρχειο /etc/modprobe.d/alsa-base προσθεσε στο τελος

options snd-hda-intel model=dell

 

με καθε επιφυλαξη (δεν εχω το msi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το wireless δες εδω κατω κατω μπας και γινει τπτ.

http://wiki.msiwind.net/index.php/Ubuntu_8.04_Hardy_Heron

 

για τα headphones δοκιμασε το εξης:

στο αρχειο /etc/modprobe.d/alsa-base προσθεσε στο τελος

options snd-hda-intel model=dell

 

με καθε επιφυλαξη (δεν εχω το msi).

 

Paschalis και τα δυο αυτά τα έχω δει .. είμαι μέλος στο φορουμ (DimitriosM) και η προσπαθεια γίνεται και με βαση αυτά που έχουν κάνει τα παιδια εκεί.

To compile θα γίνει φυσικά με τον driver που δίνουν τα παιδια...

το alsabase θα το πειράξω το απόγευμα.

Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι ο καινουργιος kernel. Θέλω να περάσω kernel 2.6.24.XXXX (τώρα τρέχω με 2.6.22.χχχχ) και να τον .... χμ... χαϊδέψω λιγάκι, οπότε πρώτα θα τελειωσω με αυτό και μετά θα αρχίσω τα compile.

 

Μέχρι στιγμής είναι απόλυτα ικανοποιημένος. Σχεδόν όλα λειτουργούν κανονικά....και απροβληματιστα.... π.χ. αναπαραγωγή βιντεο και ήχου, flash ktl ktl.

Το μόνο σοβαρό ζήτημα (εκτός από wireless, alsa και suspsend (το οποίο πάει κατα διαόλου και θα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα):-):-):-)) είναι ορισμένα προγράμματα που αρνουνται να παιξουν με αναλυση 1024x600 αλλα ανοίγουν παράθυρα μεγαλύτερα σε έκταση.

 

to be continued....

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανανέωση

 

Τα FN+f8,f8,f9 για αυξομείωση του ήχου και mute δουλέυουν μετά από ορισμό τους ως Global shortcuts του kmix. Στην οθόνη εμφανίζεται το γνωστό γραφικό του KDE

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανανέωση ...

το bluetooth πλέον δουλέυει out of the box με την εγκατάσταση των κατάλληλων rpms . Επιβεβαιώθηκε με μεταφορά αρχείων από και προς SonyEricsson P1i.

 

Ακολουθεί το Wireless, μετά το θέμα του ήχου και τέλος το πιο δύσκολο μέρος (suspend).

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE πλέον και το suspend to ram και το hibernation δουλεύουν κανονικά. Αναγκαστική χρήση όμως του klaptop αντί του kpowersave. δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα αν μετά το wake up σηκώνεται κανονικά το wireless

 

Η πρώτη προσπάθεια να γίνει compile ο driver της realtek για την κάρτα σύρματου δικτύου κατέληξε η αποτυχία ουσιαστικά. Ο driver έγινε compile χωρίς μηνύματα λάθους. Με ./wlan0up η κάρτα σηκώθηκε αλλα....

παρουσιάστηκε προβλημα στην εύρεση των δικτύων (δεν τα έβλεπε όλα και με update έβρισκε άλλα και εχανε μερικά από τα προηγούμενα) και δεν μπορούσε να συνδεθεί σε κανένα... είτε σε ελέυθερο είτε σε προστατευμένο με WEP ή WPA. Επίσης το WIND δεν μπορούσε να κάνει shutdown, μετά το Halting the system μήνυμα στη διαδικασία απενεργοποίησης ακολουθούσε μάυρη οθόνη αλλα ο υπολογιστής παρεμενε σε λειτουργία. Στην επανεκίνση δεν μπορούσε να σηκωθεί ο X.

To compile έγινε σε kernel 2.6.22.xx θα ακολουθήσει προσπάθεια στον 2.6.24.xx.

 

Τα μόνα προβλήματα που έχουν μείνει για ένα πλήρως out of the box λειτουργικό PCLinuxOS remaster για το MSI WIND είναι :

1. το Wireless.... (εφόσον μπορεί να παιξει σε -untu, debian kai SUSE δε μπορεί θα παίξει και σε PCLOS).

2. Το ζήτημα του ήχου (mute στα ηχεία με την είσοδο ακουστικών).

 

 

Αυτά προς το παρόν

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανανέωση για το που βρίσκομαι....

Ζητώ συγνώμη αλλα το ποστ είναι στα αγγλικά...(από το ποστ μου εδώ: http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_smf&Itemid=58&topic=49389.msg385193#msg385193) δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το μεταφράσω

 

 

SO... after some hours of hard work i am reporting a huge progress...

 

What follows is how the remaster behaves when running live from usb or is installed.

 

WORKING

1. screen resolution (1024x200, 24b), 3d support and compiz out of the box

2. cpu frequency scalling...out of the box plus specific power profile to run cpu always at 800Mhz.

3. Suspend to ram out of the box

4. Suspend to disk out of the box if you have swap file (=not on live usb, only after installation)

5. camera out of the box (with uvcvideo)

6. mic out of the box

7.card reader out of the box (tested with sd)

8. touchpad out of the box

9. bluetooth out of the box

10. fn keys out of the box except fn+f2 (external screen, not tested), fn+f10 (specific for windows for powersave, normal) fn+f12 (suspend to ram, easy to make it work)

11. ethernet out of the box

12. Sound out of the box Well.... i dont know if i am objective but sound is much better and louder than in windows

 

 

NOT TESTED

VGA out (99,9% sure that it will work as in all my systems)

 

PARTIALLY WORKING

Although headphones work, the speakers don't mute automatically when headphones are inserted. (need to work on that). The card is recognized in hardrake as an intel 82801G (ICH7Family) High Definition Audio Controller using thw snd_hda_intel module.

 

NOT WORKING

Wireless, Unfortunately MSI WIND comes with a realtek wireless card.... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:. There is a driver from realtek (wich can be found here uooops... forum rules.... i forgot...so no link....). I tried to compile the driver.. it did without any errors. wlan went up.... BUT...a) irregularities when scanning for networks (finds some misses some with no pattern) and B) cannot connect to either protected or not. Probably this is due to the kernel i am using for now (2.6.22.xx) which is rather old.... i will try with a 2.6.24.xx and i will report back. Ndiswrapper is a no go (doesnt work) !!!!

 

ANNOYANCES

1. some windows don't fit in the screen (f.e. PCLinuxOS Control Center) which was rather expected and not a big problem after all.... (will try to work on it)

2. HD head parking... yes.... its the well known clicking... sometimes it happens sometimes not... but when it happens its DRIVING me NUTS... hdparm -B 254 /dev/sda solves it.

 

What needs to be done

1. use a newer kernel

2. wireless

3. make a script for hdparm and have it as a button on panel

4. find a solution of the sound issue....

 

The first .iso is out with some applications (koffice amarok firefox kafeine gimp gweview kpdf java flash codecs kopete skype etc) at the size of 612 mb. the final iso will not have any of this... just the minime 2008 tweaked.

 

a few screenshots:

ei6ee9hl672hi1zwt61t_thumb.jpg

gsbx2xsvpxv2yhnibtn7_thumb.jpg

 

 

now.... including the wireless problem (for which i dont think that there will be a solution without a driver and no ndiswrapper), i cann use some help with these issues:

1. is there a way to make speakers automute when headphones are inserted?

2. can i do anything about the widows size to default in lower resolution?

3. which is the best way to make a script with hdparm -B 254 /dev/sda (needs root privileges) command ?

 

As always ... suggestions, critic etc is more than welcomed..

 

Regards

DimitriosM

 

δλδ. Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι στην ευχαριστη θέση ότι πλέον....ΟΛΟ το hardware του MSI WIND δουλευει!!!!

 

Μετά από χχμμμ αρκετούτσικια προσπαθεια....η καταραμενη η realtek κάρτα σύρματου δικτύου δουλέυει.... και μάλιστα στον custom kernel του PCLOS([dimitris@localhost ~]$ uname -a

Linux localhost 2.6.22.15.tex2 #1 SMP Mon Dec 17 23:18:44 CST 2007 i686 Intel® Atom CPU N270 @ 1.60GHz GNU/Linux)

 

To post αυτό γράφηκε στο MSI wind συνδεμένο στο ασύρματο δίκτυο μου στο ξοχικόο....

 

μία screeshot

wsf0dg10676t11lkkgxh.jpg

 

Μόνο το μικρό πρόβλημα με τον ήχο έμεινε \

Αν δε δε βγεί , όπως ψυθιρίζεται η νέα έκδοση του PCLOS αυτό το σαββατοκύριακο.... βγαζω το πρώτο .iso μάλον τη δευτέρα

 

 

Best Regards.... από ένα πολύ χαρούμενο

Hasodiki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η ευχαριστηση στο linux ειναι οταν το hardware δουλευει αλλα οχι αμεσως :lol:

 

συγχαρητηρια Δημητρη, πες μου οτι σε βοηθησε και το κεντρο ελεγχου του pclinuxos, εχουμε το ιδιο, και οι λειτουργιες του κανουν τις διαδικασιες ευκολοτερα και απο windows !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η ευχαριστηση στο linux ειναι οταν το hardware δουλευει αλλα οχι αμεσως :lol:

 

συγχαρητηρια Δημητρη, πες μου οτι σε βοηθησε και το κεντρο ελεγχου του pclinuxos, εχουμε το ιδιο, και οι λειτουργιες του κανουν τις διαδικασιες ευκολοτερα και απο windows !!!

 

 

Μήτσε Μήτσε .... έχυμε χαθεί τελείως τώρα τελευταία.... με δική μου ευθύνη.

 

Κακά τα ψέματα τα μεγαλύτερα προβληματα σε όλη αυτή τη δουλεια... ήταν:

1. ο σκληρός δίσκος με το τρελό του power save που οδηγεί στην καταστροφή του σε δυο χρόνια ανάλογα με την χρήση (παρκάρισμα των κεφαλών 2-3 φορές κάθε λεπτό)....

2. το wireless....

 

και τα δύο αυτά προβλήματα δυστυχώς δεν είχαν να κάνουν με PCC ή για σένα με MCC.

το πρώτο έχει πολλές δυνατότητες αντιμετώπισης (επέλεξα το rc.local με hdparm -B 254 /dev/sda και ταυτόχρoνα script στο πανελ που εκτελει τη ίδια εντολή για τις περιπτώσεις suspend to ram or disk). Η λύση του harddisks εμφανίζει λάθος στην εκκίνηση (δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να το λύσουμε).

Σε ότι αφορά στο wireless ...ο driver που δίνει η realtek (source) είναι για τα μπαζα και γεμάτος λάθη (φανταστείτε ότι ένα παιδί τον patchare και πήραν το patch και το εντάξανε στο driver αθόρυβα). Είναι ασταθής και δεν τον βλέπω να μπαίνει γρήγορα στον kernel. To ζήτημα ήταν ότι το compile έβ γαζε πολλα λάθη και η συσκευή ουσιαστικά δε λειτουργούσε,,,,,

Τώρα είναι σταθερό....

 

Απομένει το προβληματάκι του ήχου το οποίο θα λυθεί μόλις ελευθερωθούν τα testing repos του PCLINUXOS (είναι σε freeze τωρα λόγο της επικείμενης νέας έκδοσης).

 

όπως βλέπεις καλο και άγιο το PCC λοπως και το κάθε control center αλλά... οταν πρέπει να λερωσεις τα χεριάκια σου κονσολα και παλι κονσολα....

 

 

Μήτσε θα τα πούμε σύντομα περνάω διαβολομήνα

 

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...