Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Εμ. Μπενάκης γεννήθηκε στη Σύρο. Η Π. Δέλτα ήταν κόρη του. Ο πατέρας του Καβάφη γεννήθηκε στην Κων/πολη κατά τη διάρκεια της τουρκοκρατίας. Όλους τους, τους θεωρώ Έλληνες. (Προφανώς δεν τα ήξερα/θυμόμουν όλα αυτά, googlισα)

Δεν κατάλαβες καλά.

 

Η Κωνσταντινούπολη πότε ανήκε στο ελληνικό κράτος; Ποτέ. Ο Καβάφης γεννήθηκε στην Αίγυπτο, ο πατέρας του στην Τουρκία (Οθωμανικό κράτος τότε). Επίσης, έζησε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του στην Αίγυπτο. Ποια η σχέση του με την Ελλάδα;

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με το σκεπτικό σου, εκατοντάδες προσωπικότητες που θεωρούμε δεδομένο ότι είναι μέρος της ελληνικής παράδοσης, δε θα έπρεπε να λογίζονται ως Έλληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ξαναλέω ότι δεν ερμηνεύεις σωστά το σκεπτικό μου.

Αν ήταν έτσι ούτε οι αρχαίοι Έλληνες είναι Έλληνες, ούτε οι αρχαίοι Κινέζοι είναι Κινέζοι εφόσον δεν υπήρχαν κράτη μ αυτά τα ονόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω επειδή εστίασες πολύ στο κράτος, μέσα στο οποίο ζει ο καθένας. Δεν αναφέρθηκα στην αρχαία Ελλάδα, γιατί όντως δεν υπήρχε κράτος με το όνομα "Ελλάς". Από το 1830 και μετά όμως, που δημιουργήθηκε, δεν καταλαβαίνω με ποιο κριτήριο διαφοροποιείται ο Καβάφης του 1900 (και οι αντίστοιχοι με αυτόν) με τον Κύπριο του 2000. Οπωσδήποτε ο ελληνικής καταγωγής Κύπριος ή ο Αιγυπτιώτης ή ο Ελληνοαμερικάνος έχουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ο καθενας, αλλά το σκεπτικό που τονίζει τόσο το κράτος, μου φαίνεται αρκετά περιοριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την ίδρυση του ελληνικού κράτους, θεωρώ Έλληνες αυτούς που κατοικούσαν στον (ευρύτερο) ελληνικό χώρο ή αυτούς που σχετικά κοντινοί πρόγονοί τους ήταν Έλληνες (είχαν γεννηθεί σε συγκεκριμένο τόπο). Μετά την ίδρυσή του, νόμιζα πως ο ορισμός της θα μπορούσε να είναι πιο σαφής. Γι αυτό και ζήτησα διευκρινίσεις.

Και ΔΕΝ ήταν σκοπός μου να επικεντρωθώ στην Ελλάδα ή στην Κύπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι έχοντες ελληνική υπηκοότητα είναι Έλληνες, οι έχοντες Κυπριακή είναι Κύπριοι παν' απ΄όλα, και μετά

" Έλληνες" ,διότι έτσι νιώθουν ως επί το πλείστον, όσον αφορά την εθνολογική συγγένεια και σε γενικές γραμμές δεν απέχει πολύ απ΄την πραγματικότητα- όσον αφορά το dna, την ιστορία, την γλώσσα και άλλα τινά, και τέλος το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του και το πρωτάθλημα (απ΄ότι κατάλαβα) στον Ολυμπιακό. Οπότε τί σφαχνόσαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτος δεν ειχε σχεσεις με Ελλαδα αλλα δηλωνε και ηταν απο τους σπουδαιοτερους Ελληνες http://en.wikipedia.org/wiki/Nicholas_G._L._Hammond

 

Αλλο Ελληνας, κι αλλο φιλελληνας.

Κι εμενα μπορει να μου αρεσει η ιστορια της Κινας και να αγαπαω τη ζωη, τα εθιμα του κλπ, και να δηλωνω κινεζος, αυτο ομως δεν με κανει Κινεζο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το θεσω ετσι, περα απο τους ορισμους, ποιος ειναι περισσοτερο Ελληνας ο ξενος φιλελληνας ή ο Ελληνας που μισει την Ελλαδα; και ο συγκεκριμενος τυπος δεν αγαπουσε απλως την Ελλαδα τη λατρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το θεσω ετσι, περα απο τους ορισμους, ποιος ειναι περισσοτερο Ελληνας ο ξενος φιλελληνας ή ο Ελληνας που μισει την Ελλαδα; και ο συγκεκριμενος τυπος δεν αγαπουσε απλως την Ελλαδα τη λατρευε.

 

Συμφωνουμε απολυτα ως προς το σκεπτικο αυτο, αλλα εδω δεν εχουμε να κανουμε με ενα συγκεκριμενο Κυπριο, ενα Ρωσσοποντιο κλπ. αλλα με ενα ολοκληρο κρατος μεσα στο οποιο γενικευμενα δεν μπορεις να πεις οτι το συνολο αγαπα ή μισει την Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιους ο αποκλεισμός από την Ανόρθωση τούς πείραξε το κεφάλι.Ελπίζω όχι μόνιμα!

 

Είπες ότι είπες... στο τέλος πέταξες και μια μαλακία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

 

Εξηγηστε μας τι εννοειται οταν λετε οτι οι κυπριοι δεν ειναι Ελληνες

 

Φυλετικα η συνειδησιακα? Τι ακριβως?

 

 

Διοτι οι κυπριοι ειναι τοσο ελληνες οσο και οι πελλοπονισιοι,οι κρητικοι και οι μακεδονες,ειτε σας αρεσει ειτε οχι. Αν αυριο ανεξαρτητοποιηθει η κρητη θα λετε την επομενη οτι δεν ειναι Ελληνες?

 

Επειδη η μανα μου καταγεται απο εκει και πηγα προσφατα πρωτη φορα, ειδα καποια πραγματα.

 

Η συντριπτικη πλειοψηφια του νησιου νιωθουν Ελληνες ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ,ανεξαρτητα αν θελουν ανεξαρτησια για πολιτικους λογους. Αυτοι που κυριοτατα δηλωνουν οτι δεν ειναι ελληνες ειναι ενα ελαχιστο ποσοστο της "ανησυχης" νεολαιας.

 

 

Δε θα ορισει κανεις σε κανενα να νιωθει οτι θελει. Ειδικοτερα δε θα το ορισετε 10 αφελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.Δεν ήταν ανάγκη να καρφωθείς τόσο.

 

Ότι δεν εννοούσες τον από σπόντα topic starter (δηλαδή εμένα) και το έλεγες γενικά, έτσι;

Αν είναι έτσι... ναι, καρφώθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...