Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας περασει αρκετους μηνες στην Κυπρο, ειδα οτι υπαρχουν ανθρωποι που λενε Ελλαδα και σταζει το στομα τους μελι και αλλοι που δεν ειναι τοσο φιλικα προσκειμενοι.Αυτους τους δικαιολογω εν μερει (για την ελληνικη ευθυνη της δικτατοριας κατα τον Αττιλα μιλαω).

Ειλικρινα ειναι θλιβερο να βλεπω αρνητικα σχολια για αυτο το ελληνικο φυλο (οπως ειναι και οι Κρητες ,οι Θρακιωτες κτλ) με αφορμη την κwλομπαλα και τα γ@μημεν@ μαγαζια (ΠΑΕ) των επιχειρηματιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλά τα λέτε ρε παιδιά γιατί αγαπάτε τον Ολυμπιακό καί όχι τόσο πολύ το ποδόσφαιρο.Είστε απόλυτα δικαιολογημένοι καί κανείς δεν πρόκειται να σας κατηγορήσει.Βέβαια εσείς παίζατε ανελλιπώς πολλά χρόνια στο CL καί είναι λογικό να νοιώθται περίεργα.

Αλλά αυτό πού μού τη δίνει τώρα είναι μη δεί ο χωριάτης(οχι ο κάτοικος τού χωριού απλά, αλλά αυτός με χωριάτικη νοοτροπία) χαρά στα σκέλια του.Είναι απίστευτα αυτά πού διαβάζω σε Κυπριακά blogs γιά την περιφανή πρόκριση καί κατατρόπωση τού αντιπάλου.Όταν σπούδαζα είχα στην παρέα μερικούς Κύπριους καί κάποια κοπέλα από η Λευκωσία είχε μονίμως ένα κόλλημα με τα σκριβά ρούχα, αυτοκίνητα κ.λ.π.Όταν περπατάγαμε στο δρόμο μόλις έβλεπε ένα οποιοδήποτε αυτοκίνητο με πίκαρε λέγοντάς μου ότι στην Κύπρο περνάνε καλύτερα από εμάς καί ότι δεν υπάρχουν εκεί 1400άρια αυτοκίνητα καί ότι σε μιά τετραμελή οικογένεια υπάρχουν σίγουρα τρία αυτοκίνητα.Καί ότι στην Ελλάδα δουλεύεις μιά ζωή γιά να αποκτήσεις αμάξι.

(Τότε τα αυτοκίνητα δεν είχαν δασμούς βάσει ενός νόμου γιατί η Κύπρος είχε το ίδο καθεστώς στο εμπόριο με την Μεγάλη Βρετανία λόγω της κατοχής των Άγγλων οπότε ήταν απόλυτα φυσικό να έχουν στην Κύπρο μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη)

Επίσης ότι τι γυρεύει ο Ελληνικός στρατός στην Κύπρο όταν η Ελληνική χούντα είναι υπεύθυνη γιά την τραγωδία κ.λ.π

Πρέπει να επιλέγεις πολύ ποιούς Κύπριους θα κάνεις παρέα.Γιατί φυσικά όπως σε όλα τα μέρη υπάρχουν καί καλά παιδιά πού λέει καί το τραγούδι.

Αλλά αχαριστία καί ειρωνεία προς τη μητέρα Ελλάδα δεν γουστάρω.Το '74 σκοτώθηκαν εκεί ένα σωρό Ελλαδίτες στρατιώτες υπερασπιζόμενοι το νησί τους.Καί ξέρουμε επίσης πως ο προϋπολογισμός γιά την άμυνά μας είναι ανεβασμένος εξ αιτίας τού κινδύνου εκεί αλλιώς αυτά τα χρήματα θα γίνονταν παραγωγικές επενδύσεις στην Ελλάδα.

 

on topic:

Αυτά παθαίνει όποιος πρόεδρος προσπαθεί να το παίξει προπονητής καί να κάνει αυτός το σχεδιασμό της ομάδας του.Τι λέει τώρα ο Κόκκαλης γιά την κίνηση να διώξει το Λεμονή επειδή έβλεπε ότι το πρωτάθλημα χανόταν?Είχε πεί τότε ότι σιγά μην αφήναμε την τύχη τού Ολυμπιακού στα χέρια τού Τάκη.Ενώ τώρα πού αυτός έχει τον απόλυτο έλεγχο είδατε κα καλά του.Ο Ολυμπιακός καί με αυτόματο πιλότο να πηγάινει το έχει το Ελληνικό πρωτάθλημα είτε έτσι είτε αλλιώς γιατί είναι κάτι πού τού ταιριάζει.Η Ευρώπη πλην της περσυνής φωτεινής εξαίρεσης φαίνεται δεν τον θέλει καί πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας περασει αρκετους μηνες στην Κυπρο, ειδα οτι υπαρχουν ανθρωποι που λενε Ελλαδα και σταζει το στομα τους μελι και αλλοι που δεν ειναι τοσο φιλικα προσκειμενοι.Αυτους τους δικαιολογω εν μερει (για την ελληνικη ευθυνη της δικτατοριας κατα τον Αττιλα μιλαω).

Ειλικρινα ειναι θλιβερο να βλεπω αρνητικα σχολια για αυτο το ελληνικο φυλο (οπως ειναι και οι Κρητες ,οι Θρακιωτες κτλ) με αφορμη την κwλομπαλα και τα γ@μημεν@ μαγαζια (ΠΑΕ) των επιχειρηματιων.

 

Επιτέλους! Nicely said mate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτα αυτά πού διαβάζω σε Κυπριακά blogs γιά την περιφανή πρόκριση καί κατατρόπωση τού αντιπάλου.Όταν σπούδαζα είχα στην παρέα μερικούς Κύπριους καί κάποια κοπέλα από η Λευκωσία είχε είχε μονίμως ένα κόλλημα με τα σκριβά ρούχα, αυτοκίνητα κ.λ.π.Όταν περπατάγαμε στο δρόμο μόλις έβλεπε ένα οποιοδήποτε αυτοκίνητο με πίκαρε λέγοντάς μου ότι στην Κύπρο περνάνε καλύτερα από εμάς καί ότι δεν υπάρχουν εκεί 1400άρια αυτοκίνητα καί ότι σε μιά τετραμελή οικογένεια υπάρχουν σίγουρα τρία αυτοκίνητα.Καί ότι στην Ελλάδα δουλεύεις μιά ζωή γιά να αποκτήσεις αμάξι.

 

 

Επίσης ότι τι γυρεύει ο Ελληνικός στρατός στην Κύπρο όταν η Ελληνική χούντα είναι υπεύθυνη γιά την τραγωδία κ.λ.π

 

Πρέπει να επιλέγεις πολύ ποιούς Κύπριους θα κάνεις παρέα.

 

Αλλά αχαριστία καί ειρωνεία προς τη μητέρα Ελλάδα δεν γουστάρω.Το '74 σκοτώθηκαν εκεί ένα σωρό Ελλαδίτες στρατιώτες υπερασπιζόμενοι το νησί τους.

 

 

Eπίσης οι Κύπριοι είναι φορέας μολυσματικών ασθενειών.

 

Α ρε γέλια!

 

Η κλήρωση πάντως είναι στις 19:00 απευθείας από την ΝΕΤ

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω συμφωνω με τον wizzy κ τον tech25 αν κρινεις ενα λαο απο 5-10 ανθρωπους που ετυχε να γνωρισεις τοτε μαλλον κατι κανεις στραβα ή εισαι προκατειλημενος. Αν π.χ. εκρινα τους Κυπριους απο 3-4 συμφοιτητες μου τοτε αστα να πανε θα επρεπε να φωναζω να κλεισουν τα συνορα και να απελαθουν αμεσα οι κυπριοι που βρισκονται στην Ελλαδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Chrisxxx και wizzy για τα ιστορικά στοιχεία που παραθέσατε :)

Δεν εξετάζω την σχέση που θα έπρεπε να έχουν (ή έχουν) τα δύο κράτη ή οι πολίτες τους. Επικεντρώνομαι στο αρχικό ερώτημα (του πρώτου post) και νομίζω πως ο καλύτερος προσδιορισμός θα ήταν "ελληνικο φυλο" όπως είπε ο tech25 κι όχι Έλληνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως ο καλύτερος προσδιορισμός θα ήταν "ελληνικο φυλο" όπως είπε ο tech25 κι όχι Έλληνας.

Προσδιορισε το Ελληνας και διαχωρισε το μου απο το ελληνικο φυλο, για να καταλαβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσδιορισε το Ελληνας και διαχωρισε το μου απο το ελληνικο φυλο, για να καταλαβω..

Έλληνας είναι αυτός που έχει ελληνική καταγωγή (έχει γεννηθεί στην -χώρα- Ελλάδα ή από Έλληνες γονείς -που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα- ή κάτι τέτοιο).

Ελληνικό φύλο είναι μια γενικότερη ομάδα ανθρώπων. Όπως αγγλοσάξονες, κέλτες κλπ που έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά.

 

Οι παραπάνω "ορισμοί" είναι δικοί μου, δεν googlισα καθόλου. Αν διαφωνείς επειδή δεν είναι ακριβείς ή αν έχεις κάποια πηγή ευχαρίστως να σ ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στείλανε και πμ χθες γι' αυτό, τι διάολο.

Είχα απλώς στο μυαλό μου το keep talking, δεν το λένε κάπου συγκεκριμένα, απλώς το χω αφομοιώσει με την ευγενή έννοια του talking =p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζντας και τις 7 σελιδες (μεχρι τωρα), βρισκω οτι υπαρχει μια μεγαλη συγχιση με το αν οι Ελληνες αγαπανε και τα εχουν καλα με τους Κυπριους και το αν οι Κυπριοι ειναι Ελληνες.

Αυτο που καταλαβα απο πληθος προηγουμενων ποστς ειναι οτι αν βρισω ενα Κυπριο τον απορριπτω απο Ελληνα, ενω αν τα εχω καλα μαζι του, αυτοματα τον κανω Ελληνα... κουφο... ισως αλλα σε γενικες γραμμες αυτο βγαινει.

 

Ο Γερμανος ειναι Γερμανος και Γερμανος

Ο Γαλλος ειναι Γαλλος και Γαλλος

Ο Ελληνας ειναι Ελληνας και Ελληνας

 

Ο Κυπριος ειναι Κυπριος και Ελληνας.

 

Σημασια δεν εχει τι θελουμε εμεις ως Ελληνες αλλα εσεις ως Κυπριοι. Θελετε να εχετε οπως ολοι ενα ανεξαρτητο κρατος, ανεξαρτητη οικονομια, ανεξαρτητη παιδεια κλπ καλα κανετε, κανενας δε σας το στερησε ειστε Κυπριοι και θα παραμεινετε Κυπριοι. Θελετε να λεγεστε Ελληνες και να νιωθετε κομματι μιας μεγαλυτερης Ελλαδας; Πολυ ωραια αυριο καντε ενα δημοψιφησμα για συννενωση και διαλυστε το κυπριακο κρατος.

Το να κλαιγεστε ομως σε καθε περιπτωση που απλα σας λεμε οτι δεν ειστε Ελληνες (δε σας βρισαμε, δε σας βαρεσαμε, δεν σας ονομασαμε Τουρκους που "υποθετικα" μισειτε), απλα σας ονομαζουμε Κυπριους, οπως και τους Αυστριακους δεν τους λεει κανενας Γερμανους κι ας μιλανε επισημα γερμανικα με ιδια θρησκεια και σχεδον ιδια ιστορια.

 

Αποφασιστε εσεις τι ειστε και εμεις εδω ειμαστε να σας στηριξουμε, σε αυτο που τελικα θελετε να ειστε, οχι τη μια ετσι και την αλλη γιουβετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζντας και τις 7 σελιδες (μεχρι τωρα), βρισκω οτι υπαρχει μια μεγαλη συγχιση με το αν οι Ελληνες αγαπανε και τα εχουν καλα με τους Κυπριους και το αν οι Κυπριοι ειναι Ελληνες.

Αυτο που καταλαβα απο πληθος προηγουμενων ποστς ειναι οτι αν βρισω ενα Κυπριο τον απορριπτω απο Ελληνα, ενω αν τα εχω καλα μαζι του, αυτοματα τον κανω Ελληνα... κουφο... ισως αλλα σε γενικες γραμμες αυτο βγαινει.

 

Ο Γερμανος ειναι Γερμανος και Γερμανος

Ο Γαλλος ειναι Γαλλος και Γαλλος

Ο Ελληνας ειναι Ελληνας και Ελληνας

 

Ο Κυπριος ειναι Κυπριος και Ελληνας.

 

Σημασια δεν εχει τι θελουμε εμεις ως Ελληνες αλλα εσεις ως Κυπριοι. Θελετε να εχετε οπως ολοι ενα ανεξαρτητο κρατος, ανεξαρτητη οικονομια, ανεξαρτητη παιδεια κλπ καλα κανετε, κανενας δε σας το στερησε ειστε Κυπριοι και θα παραμεινετε Κυπριοι. Θελετε να λεγεστε Ελληνες και να νιωθετε κομματι μιας μεγαλυτερης Ελλαδας; Πολυ ωραια αυριο καντε ενα δημοψιφησμα για συννενωση και διαλυστε το κυπριακο κρατος.

Το να κλαιγεστε ομως σε καθε περιπτωση που απλα σας λεμε οτι δεν ειστε Ελληνες (δε σας βρισαμε, δε σας βαρεσαμε, δεν σας ονομασαμε Τουρκους που "υποθετικα" μισειτε), απλα σας ονομαζουμε Κυπριους, οπως και τους Αυστριακους δεν τους λεει κανενας Γερμανους κι ας μιλανε επισημα γερμανικα με ιδια θρησκεια και σχεδον ιδια ιστορια.

 

Αποφασιστε εσεις τι ειστε και εμεις εδω ειμαστε να σας στηριξουμε, σε αυτο που τελικα θελετε να ειστε, οχι τη μια ετσι και την αλλη γιουβετσι.

 

Πιστεύεις όμως οτι το Ελληνικό κράτος έχει την δύναμη για να κάνει την λεγόμενη ένωση με την Κύπρο?

Αν θέλαμε να το κάνουμε αυτό θα είχαμε επέμβει πριν απο πολλά χρόνια κατά την εισβολή των Τούρκων. Πήραμε όμως ουδέτερη στάση και δικαίωμα τους είναι να μας κατηγορούν γι'αυτό.

Αλλά ακόμη και σήμερα δεν μπορεί να γίνει η ένωση αυτή, όσο παραμένει άλυτο το κυπριακό ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κυπριοι ειναι ελληνες. Ο τοπος τους ειναι διαιρεμενος εξαιτιας της βλακειας μας επι χουντας.

Ειμαστε υπαιτιοι για το κυπριακο πραξικοπημα που οργανωσε η εδω Χουντα και εδωσε λαβη στους Τουρκους να εισβαλλουν.

 

Οι βασεις των Αγγλων υπαρχουν παρα τη θεληση των κυπριων.Ημαρτον!

 

Η κυπριακη εκκλησια ειχε οργανωσει ανεξαρτητο δημοψηφισμα για την ενωση με την Ελλαδα (πριν απο τα επεισοδια του 1974) και πανω απο το 90% ειχε ψηφισει ΝΑΙ. Γιατι να ψηφισουν ναι?

Το να συντηρειται ελληνικος στρατος εκει, ειναι το ελαχιστο για ενα λαο που περασε οσα περασε, για να ενωθει με την Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά με αφορμή ένα ποδοσφαιρικό αγώνα έπρεπε να ανοίξετε θέμα γιά τη σχέση μας με τούς Κύπριους?Να επαναπροσδιορίσουμε τι δηλαδή.Γιά να κάνουμε δηλαδή ταυτοποίηση DNA γιατί υπάρχουν αμφιβολίες?Ντροπή μας ρε γαμώτο.

Καί είναι απόλυτα φυσιολογικό ο Έλληνα να τρώγεται με οτιδήποτε, αφού ανήκει στην πιό περίεργη ράτσα ανθρώπου.Εγώ ρωτώ.Όλοι οι Έλληνες "χωνεύουν" το ίδιο τούς Κρητικούς ένας απ' αυτούς είμαι κι εγώ?Σας λέω όχι.Υπάρχουν πολλοί Έλληνες(ο Θεός να τούς κάνει Έλληνες) πού λένε άντε να κάνετε κωλοκρητικοί δικό σας κρατίδιο να σκοτώνεστε μόνοι σας εκεί καί να μας αφήσετε ήσυχους.Ναί, ναί έτσι δυστυχώς.

Αλλά τέτοιες συζητήσεις όχι με αφορμή την κωλόμπαλλα ρε παιδιά.Πρόκειται γιά εθνικά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanos-buzzzzy: μισό λεπτό να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Στην Κύπρο πέραν των Ελληνοκύπριων, ζούνε και άλλες εθνότητες, μεταξύ αυτών και η μεγαλύτερη τους, αυτή των Τουρκουκύπριων. Είμαι σίγουρος ότι το ποσοστό στο δημοψήφισμα ΔΕΝ ΗΤΑΝ 90%. Δεν μπορώ να βρω τώρα ιστορική πηγή, αλλά ξέρω ότι οι Τουρκοκύπριοι δεν ψήφισαν υπέρ της ένωσης. Επίσης, να σε πληροφορήσω ότι η διεξαγωγή του δημοψηφίσματος ήταν αποτέλεσμα των πιέσεων που άσκησε η Ε.Ο.Κ.Α. (Εθνική Οργάνωση Κυπρίων Αγωνιστών) η οποία απελευθέρωσε το νησί από τους Άγγλους. Η ΕΟΚΑ ήταν μια οργάνωση που αποτελείτο κατεξοχήν από δεξιά και ακροδεξιά (στην δεύτερη φάση της, την ΕΟΚΑ Β΄) στοιχεία τα οποία εν ολίγοις όπου έβρισκαν αριστερό τον καθαρίζανε. Οπότε, φαντάσου τον εαυτό σου μια ωραία πρωία να έρχεται ένας τύπος με αυτόματο και να σου λέει "ξέρεις θα κάνουμε δημοψήφισμα και αν δεν ψηφίσεις υπερ θα σε σκοτώσω". Δημοκρατία for the win! Επιπλέον, γράφεις ότι το δημοψήφισμα το οργάνωσε η εκκλησία. Χμμμμμ, από πότε είπαμε ότι τα δημοψηφίσματα της Εκκλησίας έχουν νομική/πολιτική ισχύ;

 

Τέλος, το πραξικόπημα το οργάνωσε η εδώ Χούντα, αλλά στην Κύπρο βρήκε πάτημα και συνεργάτες στο πρόσωπο της ΕΟΚΑ Β΄. Μεγάλη ιστορία η τελευταία, και όχι επί του παρόντος.

 

geovard: Φιλαράκι, δίκιο έχεις, αλλά όταν διαβάζω μ@λ@κίες^2 από κάποιους εδώ μέσα, δεν μπορώ να αντισταθώ. Με ενοχλεί η παραπληροφόρηση, αυτό πολεμάω. Ο Κύπριος ας είναι ότι γουστάρει να είναι, κι ο Έλληνας το ίδιο. Αν και να σου πω που είναι το πρόβλημα: Στην Κύπρο, αν δηλώσεις ομάδα, δηλώνεις και πολιτική πεποίθηση, από εκεί ξεκινάνε όλα τα σκατά. Όταν αποκολλήσουν το ποδόσφαιρο από την πολιτική, μπορεί και να δουν καμιά άσπρη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...