Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Κύπριοι είναι Κύπριοι γιατί θεωρούνται πλέον ανεξάρτητο κράτος και μαγκιά τους.Δεν ξέρω γιατί κάποιοι προσπαθούν να τους κάνουν ελληνες.Στο κάτω κάτω δεν είναι δα και κάτι εκπληκτικό το να είσαι έλληνας ,ούτε πολιτισμένοι είμαστε ούτε κάποιος εξέχων λαός(μην αρχίζετε πάλι τα περι αρχαίων κτλ. γιατί καμία σχέση δεν έχουμε.).Όσο αφορά την συμπεριφορά των κυπρίων αυτά τα περι πουστοκαλαμαράδων κτλ δεν τα έχω συναντήσει ποτέ.Μια χαρά σχέση έχω με τους κύπριους στην σχολή μου.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είμαι σε ΤΕΙ γιατί μπορεί επειδή στα ΑΕΙ είναι συνήθως πιο υψηλό το επίπεδο να το παίζουν υπεράνω...Εγώ προσωπικά θα το θεωρούσα τιμή μου και καμάρι μου να θεωρούμαι ανεξάρτητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είναι τόσο χαμηλό το διανοητικό σου επίπεδο που δεν μπορείς να κάνεις τη διάκριση μεταξύ σοβαρού και αστείου(-μαλακίας).

Προφανώς το συγκεκριμένο θρεντ ΝΑΙ ΗΤΑΝ ΑΣΤΕΙΟ για να πειράξω κάποιον που είχε ανοίξει 2-3 απανωτά ίδια θέματα.

Αλλά από εντυπωσιασμούς...άλλο τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορείς να κάνεις τη διάκριση μεταξύ σοβαρού και αστείου(-μαλακίας).

 

Πώς δεν μπορώ... εσένα ας πούμε από τα 3 που μου προτείνεις ξέρω που να σε κατατάξω. Βοήθησες βέβαια και από μόνος σου πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σίγουρα θα βοηθήσει.

Έχεις δει το "Μη αναστρέψιμος" ? :-D

 

Χα χα χα χα... Τέλειος.

 

Την εμπειρία μου στο θέμα την κατέθεσα. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το ψηλαφίζετε τόσο πολύ. Επίσης μην συγκρίνετε τον κόσμο με αυτούς που φωνάζουν συνθήματα στις κερκίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα χα... Τέλειος.

 

Την εμπειρία μου στο θέμα την κατέθεσα. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το ψηλαφίζετε τόσο πολύ. Επίσης μην συγκρίνετε τον κόσμο με αυτούς που φωνάζουν συνθήματα στις κερκίδες.

 

Έχεις δίκιο αυτοί είναι υπόκοσμος και είναι ο λόγος που δεν πατάω σε γήπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί έχουν μπερδέψει λίγο τα πράματα.

 

Επειδή η Κύπρος είναι ανεξάρτητο κράτος, αυτομάτως χάνεται η Ελληνικότητα των πολιτών της?

 

Μάλιστα. Το Ομόεθνο-Ομόγλωσσο-Ομόθρησκο μεταξύ Ελλάδος-Κύπρου μάλλον μερικοί το διαγράφουν από το μυαλουδάκι τους για να το παίξουν έξυπνοι.

 

Εκτός και αν είναι too much για να κατανοηθεί ότι είναι το ίδιο έθνος αλλά διαφορετικά κράτη. Ο Ελληνοκύπριος ανήκει στο Κυπριακό κράτος και στο ελληνικό έθνος.

 

Κύπριος λοιπόν ή Έλληνας???

 

Μάλλον καί τα δύο....

 

Ο ΑΠΟΕΛ ( Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος Ελλήνων) θεωρείται η ομάδα με τους φανατικούς εκείνους που ζητάν ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα. Και τα φασιστικά και χρυσαυγίτικα σύμβολα πάνε και έρχονται στους σκληροπυρηνικούς. Για αυτούς δεν υπάρχει Κυπριακή σημαία παρα μόνο Ελληνική.

 

Από κεί και πέρα φώτος όπως αυτές που είδα παραπάνω δείχνουν απλά πόσο μακριά είστε από τη πραγματικότητα της Κύπρου.

 

Να σας βοηθήσω λίγο:

Bρείτε φώτος από τον αγώνα του ΑΠΟΕΛ με την Ομόνοια και δείτε τί πανώ σήκωσε η Ομόνοια.

 

Πάντως το φαρμάκι που βγάζουν μερικοί για τη Κύπρο είναι πραγματικά απίστευτο. Και η πλάκα είναι ότι πρίν έρθω εδώ όλοι έτσι μου λέγαν. Πού πάς και τί θα κάνεις από κεί και οι Κυπραίοι μας μισούν κλ κλ κλ κλ.

 

Τελικά ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει....

 

Αλλά Έλληνες δεν είμαστε? Ξέρουμε να βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας καλύτερα από τον οποιοδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που η κυπρος ειναι ανεξαρτητο κρατος ειναι λογικο να θελουν να λεγονται κυπριοι και οχι ελληνες παρολο που εχουμε ιδια θρησκεια, γλωσσα κτλ

εχουν τα δικα τους συμβολα και αυτοι (σημαια κτλ)

σαν λαοι υποστηριζομαστε οσο δεν παει

 

μην κραταμε ομως σαν βαση τις ομαδες

εκει δεν υπαρχει τιποτα αλλο. κανενα κοινο σημειο επαφης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατανοώ τη λογική μερικών. Και οι Βολιώτες, αν τους πεις Λαρισαίους θα σε βρίσουν, αυτό τι σημαίνει; Οι Θρακιώτες θεωρούν υποτιμητικό να τους μπερδέψεις με Πελποννήσιους. Ή οι Κρητικοί για παράδειγμα. Έχω γνωρίσει μερικούς που το έχουν μεγάλη περηφάνια ότι είναι Κρητικοί και όχι σαν τους άλλους κατοίκους της Ελλάδας. Όσο για τη γλώσσα, αν ακούσεις Κρητικό να μιλάει με το ιδίωμά του, δε θα καταλάβεις Χριστό. Οπότε, ούτε οι Κρητικοί είναι Έλληνες, έτσι;

 

Το λάθος που κάνουν μερικοί είναι ότι παίρνουν τα σύνορα πολύ στα σοβαρά. Το ότι κάποια στιγμή ζωγραφίστηκαν 5 γραμμές στο χάρτη και κάποιοι βρέθηκαν σε διαφορετική μεριά, δεν αλλάζει το αν είναι Έλληνες ή όχι. Ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

 

Aν ρωτήσεις όμως έναν απο αυτούς "τί είσαι ρε?" ΕΛΛΗΝΑ΅θα σου πεί. Ενώ δεν υπάρχει Κυπραίος που να δου δώσει τέτοια απάντηση. Άρα το παράδειγμά σου είναι άστοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο ΑΠΟΕΛ ( Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος Ελλήνων) θεωρείται η ομάδα με τους φανατικούς εκείνους που ζητάν ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα. Και τα φασιστικά και χρυσαυγίτικα σύμβολα πάνε και έρχονται στους σκληροπυρηνικούς. Για αυτούς δεν υπάρχει Κυπριακή σημαία παρα μόνο Ελληνική.

 

Από κεί και πέρα φώτος όπως αυτές που είδα παραπάνω δείχνουν απλά πόσο μακριά είστε από τη πραγματικότητα της Κύπρου.

 

Οι φώτος παραπάνω, δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα αντεπιχείρημα στην φράση σου που έλεγε:

 

Μου χρησιμοποιείς τον αγώνα Ολυμπιακού - Ανόρθωσης ως αφορμή για να πείς ότι οι Κύπριοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, όταν στον αγώνα είχες τη κερκίδα της Ανόρθωσης ολόκληρη στα γαλανόλευκα και τίγκα στην Ελληνική σημαία!!!

 

Γι'αυτό μπήκε εκεί και το quote.

 

Το point δεν είναι πως οι Κύπριοι είναι όλοι φασίστες.

Το point είναι πως δεν έχει σημασία τι σημαίες κουβάλει ο καθε μαλάκας στο γήπεδο.

 

 

Πάντως το φαρμάκι που βγάζουν μερικοί για τη Κύπρο είναι πραγματικά απίστευτο. Και η πλάκα είναι ότι πρίν έρθω εδώ όλοι έτσι μου λέγαν. Πού πάς και τί θα κάνεις από κεί και οι Κυπραίοι μας μισούν κλ κλ κλ κλ.

 

Τελικά ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει....

 

Δεν νομίζω πως στάζει κανένας φαρμάκι. Κουβέντα να γίνεται.

Προσωπικά, καθόλου δεν με ενδιαφέρει αν οι Κύπριοι είναι-νιώθουν-θεωρούνται έλληνες.

 

Εδώ δεν με νοιάζει καν αν εγώ θεωρούμαι έλληνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που η κυπρος ειναι ανεξαρτητο κρατος ειναι λογικο να θελουν να λεγονται κυπριοι και οχι ελληνες παρολο που εχουμε ιδια θρησκεια, γλωσσα κτλ

εχουν τα δικα τους συμβολα και αυτοι (σημαια κτλ)

σαν λαοι υποστηριζομαστε οσο δεν παει

 

μην κραταμε ομως σαν βαση τις ομαδες

εκει δεν υπαρχει τιποτα αλλο. κανενα κοινο σημειο επαφης

 

Και δεν μου λές αφού υποστηριζόμαστε... Γιατί ένας Έλληνας που πάει να δουλέψει εκεί πρέπει να βγάλει ALIEN CARD??? Το ίδιο χαρτί με έναν Ινδό, Πακιστανό κ.ο.κ (χωρίς να θέλω να μειώσω κάποια εθνικάοτητα). Μόνο τους Άγγλους γουστάρουν τρελά. Σε ενα σημείο μια περιοχή είναι υπο την κατοχή των Άγγλων αν γνωρίζεται και μέσα εκεί ισχύοει η νομοθεσία της Αγγλίας. Αφήστε λοιπόν τα σάπια για αδελφοσύνη, εξάλου δεν είανι μόνον έλληνες. Απο παλιά στο νησί υπήρχαν Άγγλοι, Τούρκοι και πιρατές που έκαναν την δουλειά τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, καθόλου δεν με ενδιαφέρει αν οι Κύπριοι είναι-νιώθουν-θεωρούνται έλληνες.

 

Εδώ δεν με νοιάζει καν αν εγώ θεωρούμαι έλληνας...

 

Συμφωνούμε, σε βαθμό παρεξήγησις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινή θρησκεία και γλώσσα δε μου λένε τίποτα καθώς σ όλον τον κόσμο υπάρχουν πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις με αυτό το φαινόμενο, χωρίς να πρόκειται για κατοίκους της ίδιας χώρας.

Επίσης (καθώτι καλοπροαίρερος) δεν αμφισβητώ την αλληλοϋποστήριξη και τη συμπάθεια που υπάρχει εκατέρωθεν.

Όμως δε μπορώ να καταλάβω από πού κι ως πού κάποιος που γεννήθηκε στην Κύπρο είναι Έλληνας κι όχι Κύπριος. Ήξερα πως αυτός ο προσδιορισμός έχει να κάνει με τον τόπο καταγωγής σου (ας μην πάρουμε σαν παράδειγμα τα παιδιά μεταναστών κλπ).

Επίσης το τι πιστεύουν και εκφράζουν οι οπαδοί μιας ποδοσφαιρικής ομάδας δε νομίζω πως μπορεί να ληφθεί σοβαρά υπόψη. Αν είναι έτσι οι (μ)ΠΑΟΚτζήδες είναι Βούλγαροι κι ΑΕΚτζήδες Τούρκοι.

Να ρωτήσω και κάτι μιας και από μνήμη δεν τα πάω καλά. Πότε οι κάτοικοι του ελλαδικού χώρου είχαν κοινή ιστορία σε σχέση με τους κάτοικους της Κύπρου (πιο ιδιαίτερη από ό,τι με τις άλλες γειτονικές περιοχές); Εννοώ από τα χρόνια πΧ μέχρι και τους πρόσφατους ιστορικούς χρόνους.

 

 

 

Συμφωνούμε, σε βαθμό παρεξήγησις...

Τελικά τι παίζεται μ εσάς τους δύο; :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...