Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[sarcasm on]

Μπά, εγώ θα ακολουθήσω το παράδειγμα των συμφορουμιτών πιό πρίν.

 

Μερικοί Κύπριοι λένε ότι δεν είναι Έλληνες = Όλοι οι Κύπριοι δεν είναι Έλληνες

 

Οπότε:

 

Μερικοί Έλληνες λένε ότι δεν είναι Έλληνες = Όλοι οι Έλληνες δεν είναι Έλληνες.

[sarcasm off]

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο μιά ταυτότητα πρέπει να αναιρεί μιά άλλη. Αντίθετα η κάθε ταυτότητα ανήκει σε κάποια ευρύτερη.

 

Είμαι Κύπριος και Έλληνας υπήκοος-->Έλληνικής Εθνικότητας--->Βαλκάνιος--->Ευρωπαίος---->Κάτοικος του πλανήτη Γή.

 

Υπάρχει κάτι από τα πάνω που αλληλοαναιρείται με κάποιο άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Ξεκινήσαμε από την αμφισβήτηση της Ελληνικότητας των Κυπρίων από μερικούς και τώρα συζητάμε για την αμφισβήτηση της Ελληνικότητας των Ελλήνων...... :rolleyes:

 

 

εμ,δεν τα πιανεις κ εσυ.Η ουσια ειναι η αποδομηση της Ελληνικοτητας των Ελληνων κ του Ελληνικου εθνους.Εκει χτυπας κατα κρατος τις ιδεοληψιες ''τραγουδαμε τα ιδια τραγουδια με τους Κυπριους,εχουμε τους ιδιους ηρωες ειμαστε αδερφακια ''Αυτο ειναι που μιλαει ''τραγουδιστα'' στην καρδια του Ελληνα.Εκει τον φερνεις στην πραγματικοτητα κ τον προσγειωνεις.Θες τους Κυπριους Ελληνες?Με γεια σου κ χαρα σου,αναρωτησου ομως τι σημαινει Ελληνας πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ,δεν τα πιανεις κ εσυ.Η ουσια ειναι η αποδομηση της Ελληνικοτητας των Ελληνων κ του Ελληνικου εθνους.Εκει χτυπας κατα κρατος τις ιδεοληψιες ''τραγουδαμε τα ιδια τραγουδια με τους Κυπριους,εχουμε τους ιδιους ηρωες ειμαστε αδερφακια ''Αυτο ειναι που μιλαει ''τραγουδιστα'' στην καρδια του Ελληνα.Εκει τον φερνεις στην πραγματικοτητα κ τον προσγειωνεις.Θες τους Κυπριους Ελληνες?Με γεια σου κ χαρα σου,αναρωτησου ομως τι σημαινει Ελληνας πρωτα.

 

Τι είναι η Ελληνικότητα για ν΄αποδομηθεί ρε κουμπάρε ; Μια φαντασιακή κατασκευή είναι, στο μυαλό του καθενός, συλλογική και προσωπική μαζί. Σίγουρα υπάρχουν κάποια βασικά σημεία αναφοράς, αλλά δεν μπορεί να οριστεί σαν ένα σύνολο από αντικειμενικούς κανόνες που καθορίζουν ποιος είναι ή δεν είναι Έλληνας ανά τους αιώνες. Ποιά η διαφορά των Αρβανιτών του πρόσφατου παρελθόντος με τους Ρωμαίους ευγενείς που φτιάχναν οικογενειακούς μύθους περί Αθηναϊκής καταγωγής ας πούμε ; Ανεξάρτητα από τα αποκλειστικά προσωπικά σου (ευγενή) κίνητρα, αυτός ο ρεβιζιονισμός που προσπαθεί κατά κάποιο τρόπο να διορθώσει τις συνέπειες του εθνικισμού σε όλη την Ευρώπη τον περασμένο αιώνα, πάει πολύ μακριά μου φαίνεται ώρες ώρες. Γιατί θα πρέπει εμείς να φορτωθούμε και τις τύψεις των Γερμανών και των Ιταλών να πούμε, αν με εννοείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα το ειπες.Μια φαντασιακη κατασκευη ειναι ο Ελληνισμος κ οι Ελληνες και ειμαστε το ιδιο ''Ελληνες'' με τους Τουρκους,Σλαβους,Αλβανους κτλ κ αυτοι το ιδιο Αλβανοι,Τουρκοι,Σλαβοι με εμας :mrgreen:

 

Ενα μπασταρδεμενο συνοθυλευμα ειμαστε που οι ιδεοληψιες επι εποχης αναγκαιοτητας δημιουργιας του Ελληνικου εθνους μας εκανε απ ευθειας απογονους του Αριστοτελη. :devil: . Σε αυτο το κοντεξτ δεν με χαλαει οι Κυπριοι να ειναι ''Ελληνες'' κ η κουτση Μαρια αν θελει να ειναι ''Ελληνιδα'' ,νο προμπλεμο B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φαντασιακή κατασκευή είναι κάθε έθνος, ακόμη και τα καθαρά πολιτικά έθνη. Έχεις την αίσθηση πως σήμερα η πλειοψηφία των Ελλήνων πιστεύει ότι κατάγεται κατευθείαν από την αρχαία Ελλάδα ; Εγώ δεν την έχω. Η ουσιοκρατία φθίνει, και κάποια στιγμή θα γίνει περθωριακή αντίληψη, αλλά εσύ την περιεργάζεσαι λες και είναι ο πυλώνας της ελληνικής τατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά εσύ την περιεργάζεσαι λες και είναι ο πυλώνας της ελληνικής τατότητας.

 

μα ειναι πυλωνας της ελληνικης ταυτοτητας.Βασει ακριβως πανω της ενδοξου καταγωγης μας ταχα μου δηθεν δημιουργηθηκε το Ελληνικο ΕΘνος κ γι αυτο σχολιαζω τον Ελληνισμο κ την Μεγαλη Ιδεα, θυματαρα της οποιας ηταν κ η Κυπρος ,με αυτο τον τροπο.Ειναι σαφες οτι ολα τα Εθνη ειναι φαντασιακες κατασκευες,σε οτι αφορα την Ελλαδα ομως καταδυκνειουμε τις ακυροσυνες της εθνογεννεσης που χρησιμοποιουνται σαν οχημα ακομα κ σημερα Μεγαλοιδεατικων παραληρηματων...εδω να πουμε βγηκε ο αλλος κ μας ελεγε εν ετη 2011 οτι η Κυπρος πρεπει να ενωθει με την Ελλαδα κ μαλιστα το εδινε κ μπολνταρισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φαντασιακή κατασκευή είναι κάθε έθνος, ακόμη και τα καθαρά πολιτικά έθνη. Έχεις την αίσθηση πως σήμερα η πλειοψηφία των Ελλήνων πιστεύει ότι κατάγεται κατευθείαν από την αρχαία Ελλάδα ; Εγώ δεν την έχω. Η ουσιοκρατία φθίνει, και κάποια στιγμή θα γίνει περθωριακή αντίληψη, αλλά εσύ την περιεργάζεσαι λες και είναι ο πυλώνας της ελληνικής τατότητας.

 

Εγώ είμαι ανηψιός του Περικλή του Αθηναίου :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να ξερα τι μύγα τσίμπησε αυτόν που ξέθαψε το thread από το 2009..

Τι πίνεις ρε μεγάλε ??

 

 

 

Εγώ πάντως αγαπώ πολύ την Τουρκία και την κουλτούρα της,τους Οθωμανούς,από τα αλήθεια.Όπως και την Περσία.Την λάτρευα από μικρός.

 

Την Ελένη Περσία ;

Ωραίο παιδί, δε λέω. Καλά κάνεις και τη λατρεύεις :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε, πώς προσδιορίζεις τον όρο έθνος, ώστε να το θεωρείς κάτι το πλαστό?

 

Επίσης, όπως ήδη σε έχω ρωτήσει, σε ποιά βάση στηρίζεσαι για να θεωρείς την αρχαιοελληνική ιστορία παραμυθάκια?

 

Διότι προφανώς εσύ ανακάλυψες κάπου την "πραγματική" ιστορία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε, πώς προσδιορίζεις τον όρο έθνος, ώστε να το θεωρείς κάτι το πλαστό?

 

Επίσης, όπως ήδη σε έχω ρωτήσει, σε ποιά βάση στηρίζεσαι για να θεωρείς την αρχαιοελληνική ιστορία παραμυθάκια?

 

Διότι προφανώς εσύ ανακάλυψες κάπου την "πραγματική" ιστορία....

 

κ περιμενεις να μπω σε κυκλικο διαλογο για αυτο το ζητημα?.Δωσε την δικη σου εννοια του εθνους αμα ειναι να την χορεψω κανονικα στο ταψι,διοτι προφανως για εσενα το εθνος ΔΕΝ ειναι κατι πλαστο, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...