Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για μένα, ΔΕΝ είναι Έλληνες.

Οι άνθρωποι είναι Κύπριοι, τέλος.

Έχουν δικό τους κράτος, δική τους ιστορία, δικά τους προβλήματα, δικιά τους σημαία

και ακόμα και δικιά τους γλώσσα. Πείτε με περίεργο, αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω λέξη από όταν μιλάνε μεταξύ τους δύο Κύπριοι, και πολλές φορές δεν είναι εύκολα κατανοητό ότι μιλάνε ΚΑΝ Κυπριακά.

Επίσης και οι δικές μου εμπειρίες με Κύπριους είναι αρνητικές με την έννοια πως δεν γουστάρουν να τους αποκαλείς Έλληνες και πολλοί από αυτούς δεν μας χωνεύουν καν.

Από τη στιγμή που ούτε οι ίδιοι δεν θέλουν να αποκαλούνται Έλληνες, τι τρώγεστε πολλοί εδώ μέσα ντε και καλά να τους βαφτίσουμε έτσι;

Η Ελλάδα είναι μια συγκεκριμένη χώρα, με συγκεκριμένους κατοίκους και συγκεκριμένα σύνορα. Η Κύπρος δεν αποτελεί "παράρτημα" της.

 

Μην μπλέκετε την θρησκεία και την γλώσσα στη μέση, για να μην μιλήσω για την γελοιότητα της Eurovision, και τα κράτη της Ανατολής αλληλουποστηρίζονται, αλλά είναι λόγω θρησκείας και λόγω νοοτροπίας, δεν είναι σημαίνει πως είναι ένας και μοναδικός λαός.

Στο κάτω-κάτω, η γνώμη μου είναι πως μετά από χρόνια επιμιξιών με 15 διαφορετικούς λαούς, δεν θα είχε κάποιος το δικαίωμα να λέγεται οποιασδήποτε εθνικότητας, όχι μόνο Έλληνας, μόνο και μόνο επειδή ο προ-προ-προ-προ-πάππος του ήταν συγκεκριμένης εθνικότητας.

Έχει Ελληνική παιδεία; Αγαπάει την Ελλάδα; Νιώθει ο ίδιος Έλληνας;

 

Το να παίρνω και να κουνάω μια σημαία, εμένα δε μου λέει τίποτα.

 

Να τονίσω πως προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν θέλει ο άλλος να αποκαλείται Έλληνας ή Αμερικάνος ή οτιδήποτε, δεν είμαι κανένας που πιστεύει πως το Έλληνας είναι τίτλος τιμής και τον αξίζουνε λίγοι (μάλλον το αντίθετο, τι τίτλος τιμής...τέσπα) αλλά όπως και να το κάνουμε, δεν είναι Έλληνες, ή να το θέσω αλλιώς, δεν είναι Έλληνες ΠΛΕΟΝ.

 

Ταπεινή μου γνώμη και μπορεί να κάνω και λάθος.

Ένα τελευταίο σχόλιο, τίποτα από αυτά που είπα δεν έχει να κάνει με τον Ολυμπιακό, αδιαφορώ παντελώς για τα αθλητικά, πριν από λίγο έμαθα ότι παίζανε σήμερα ποδόσφαιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators

Άλλο ελληνικό κράτος και άλλο ελληνικό έθνος. :shifty:

Τα σύνορα, η σημαία, η γλώσσα και τα ιδιώματα.... δεν έχουν καμία σχέση.

Έλληνες είναι, και αν νομίζουν (αυτοί και άλλοι) το αντίθετο περαστικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατανοώ τη λογική μερικών. Και οι Βολιώτες, αν τους πεις Λαρισαίους θα σε βρίσουν, αυτό τι σημαίνει; Οι Θρακιώτες θεωρούν υποτιμητικό να τους μπερδέψεις με Πελποννήσιους. Ή οι Κρητικοί για παράδειγμα. Έχω γνωρίσει μερικούς που το έχουν μεγάλη περηφάνια ότι είναι Κρητικοί και όχι σαν τους άλλους κατοίκους της Ελλάδας. Όσο για τη γλώσσα, αν ακούσεις Κρητικό να μιλάει με το ιδίωμά του, δε θα καταλάβεις Χριστό. Οπότε, ούτε οι Κρητικοί είναι Έλληνες, έτσι;

 

Το λάθος που κάνουν μερικοί είναι ότι παίρνουν τα σύνορα πολύ στα σοβαρά. Το ότι κάποια στιγμή ζωγραφίστηκαν 5 γραμμές στο χάρτη και κάποιοι βρέθηκαν σε διαφορετική μεριά, δεν αλλάζει το αν είναι Έλληνες ή όχι. Ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ή ανθέλληνας είσαι, ή ανιστόριτος, ή ζείς σε άλλο πλανήτη, ή απλώς πάνω στα νεύρα σου πετάς κοτσάνες για να ξεσπάσεις όπου ναναι.

 

Και για να το πώ λίγο πιό ξεκάθαρα:

 

Μου χρησιμοποιείς τον αγώνα Ολυμπιακού - Ανόρθωσης ως αφορμή για να πείς ότι οι Κύπριοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, όταν στον αγώνα είχες τη κερκίδα της Ανόρθωσης ολόκληρη στα γαλανόλευκα και τίγκα στην Ελληνική σημαία!!!

 

Καταπληκτικά πράματα....Υλικό για τα "Κουφά του Insomnia"

 

Επειδή δεν κόβει να στο κάνω λίγο πιο λιανά...

Δεν χρησιμοποιώ τον αγώνα, είναι πάγια άποψη μου αυτή. Την εξέφρασα όμως τώρα λόγω του αγώνα. Τόσο καιρό δεν την εξέφρασα γιατί δεν μου δόθηκε αφορμή και γιατί γενικά την έχω γραμμένη την Κύπρο. Ένα πράγμα σαν την γνώμη σου δηλαδή.

Στην Κύπρο είχαν Ελληνικές σημαίες στην κερκίδα; Μήπως τις έφεραν μόνο εδώ στην Ελλάδα;

 

ΥΓ: αν προσπαθείς να πικάρεις με κουβέντες του στυλ "για τα κουφά του Ινσόμνια" κάνε σε παρακαλώ μια προσπάθεια παραπάνω... ειλικρινά τι περίμενες; Να τσιμπήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεκτρέπεσαι... Ίσως το παρακάτω βοηθήσει.

 

:-):-):-):-):-)

 

 

fire_extinguisher.jpg

 

 

Σίγουρα θα βοηθήσει.

Έχεις δει το "Μη αναστρέψιμος" ? :-D

 

 

Μου χρησιμοποιείς τον αγώνα Ολυμπιακού - Ανόρθωσης ως αφορμή για να πείς ότι οι Κύπριοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, όταν στον αγώνα είχες τη κερκίδα της Ανόρθωσης ολόκληρη στα γαλανόλευκα και τίγκα στην Ελληνική σημαία!!!

 

 

Ακολουθούν (σε spoiler γιατί είναι αντιαισθητικές) φωτογραφίες των οπαδών του ΑΠΟΕΛ.

Είναι κυπριακή ομάδα. (σε περίπτωση που δεν ασχολείσαι).

 

Που τους κατατάσσεις με βάση τα παρακάτω?

 

 

svasikatsiriopz1.jpg

SA6308%5B1%5D.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακολουθούν (σε spoiler γιατί είναι αντιαισθητικές) φωτογραφίες των οπαδών του ΑΠΟΕΛ.

Είναι κυπριακή ομάδα. (σε περίπτωση που δεν ασχολείσαι).

 

Που τους κατατάσσεις με βάση τα παρακάτω?

 

Βασικά αντίστοιχες φωτογραφίες "οπαδών" υπάρχουν σε όλες τις ομάδες! Δεν παίρνω το μέρος κανενός, απλά θέλω να "πεθάνουν" όλοι αυτοί οι κάφροι που εξαιτίας της μλκιας τους έδιωξαν τον κόσμο από το γήπεδο! Γουστάρω ρε φίλε (αόριστα μιλάω) να πάρω τον μικρό ανηψιό μου και να πάμε χαλαρα στο γήπεδο το Σ/Κ και δεν μπορώ γιατί εσύ έχεις μέσα στο κεφάλι σου ...σκ@τ@! (και πάλι δεν απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα).

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα βοηθήσει. Έχεις δει το "Μη αναστρέψιμος" ? :-D

 

:lol:

 

 

Ακολουθούν (σε spoiler γιατί είναι αντιαισθητικές) φωτογραφίες των οπαδών του ΑΠΟΕΛ.

Είναι κυπριακή ομάδα. (σε περίπτωση που δεν ασχολείσαι).

 

Που τους κατατάσσεις με βάση τα παρακάτω?

 

 

svasikatsiriopz1.jpg

SA6308%5B1%5D.jpg

 

Έχουν όλοι πάντως το ίδιο βλέμμα, ε; Αυτό το σκοτεινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αντίστοιχες φωτογραφίες "οπαδών" υπάρχουν σε όλες τις ομάδες!

 

Και με αυτό καταλήγουμε ότι δεν σημαίνουν τίποτα οι Ελληνικές σημαίες στο γήπεδο. Όπως υπάρχουν Βρετανικές και ένα καιρό σημαίες το βορείων ή των νοτίων της Αμερικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Και με αυτό καταλήγουμε ότι δεν σημαίνουν τίποτα οι Ελληνικές σημαίες στο γήπεδο. Όπως υπάρχουν Βρετανικές και ένα καιρό σημαίες το βορείων ή των νοτίων της Αμερικής.

 

Βασικά αδιαφορώ ΠΛΗΡΩΣ!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Βρε εσύ μπορεί να αδιαφορείς αλλά η όλη συζήτηση από κάπου ξεκίνησε

 

από κάπου ξεκίνησε ...αλλά δες που ...έφτασε!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι άφιλοι οι Κύπριοι είναι, ότι είναι αρχοντοχωριάτες είναι, ότι πηδιούνται μεταξύ τους στην Αγγλία ανεξαρτήτως φύλου ισχύει, ότι λειτουργούν σχεδόν πάντα σε κλίκες και πάνε 5-5 στον καβγά επίσης... βασικά σας έχω μιλήσει για την θεωρία περί χαμένης σημιτικής φυλής της Κύπρου ;;; :P

 

"Σοβαρά" τώρα, θέλω να πιστέψω την πιο μετριοπαθή αιτιολόγηση ότι οι συνθήκες του παρελθόντος τους έχουν κάνει τόσο σκληρούς (καρ@@@ηδες) και δεν είναι σκατοφάρα. Μετά από τριάντα χρόνια χοντρής κονόμας από τουρισμό, πάσης φύσεως λαθρεμπόριο και ξέπλυμα μαύρου χρήματος και εισροή κεφαλαίων από την ευημερούσα Κυπριακή διασπορά (μόνο το Ισραήλ τους συναγωνίζεται σε πειθαρχία σε αυτό) όμως εξακολουθούν να είναι... παλιοχαρακτήρες :P . Συντηρούν επίσης ένα απ'τα πιο διεφθαρμένα κράτη στην Ευρώπη, κράτος κουμπάρων, έσω και εσώτερο. Συνήθως δεν μου αρέσει να παίρνω τέτοιου είδους αποφάσεις όπως περί Ελληνικότητας κτλ, άμα γίνει δημοψήφισμα να μου πείτε να μην πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ότι είναι άφιλοι οι Κύπριοι είναι, ότι είναι αρχοντοχωριάτες είναι, ότι πηδιούνται μεταξύ τους στην Αγγλία ανεξαρτήτως φύλου ισχύει, ότι λειτουργούν σχεδόν πάντα σε κλίκες και πάνε 5-5 στον καβγά επίσης... βασικά σας έχω μιλήσει για την θεωρία περί χαμένης σημιτικής φυλής της Κύπρου ;;; :P

 

"Σοβαρά" τώρα, θέλω να πιστέψω την πιο μετριοπαθή αιτιολόγηση ότι οι συνθήκες του παρελθόντος τους έχουν κάνει τόσο σκληρούς (καρ@@@ηδες) και δεν είναι σκατοφάρα. Μετά από τριάντα χρόνια χοντρής κονόμας από τουρισμό, πάσης φύσεως λαθρεμπόριο και ξέπλυμα μαύρου χρήματος και εισροή κεφαλαίων από την ευημερούσα Κυπριακή διασπορά (μόνο το Ισραήλ τους συναγωνίζεται σε πειθαρχία σε αυτό) όμως εξακολουθούν να είναι... παλιοχαρακτήρες :P . Συντηρούν επίσης ένα απ'τα πιο διεφθαρμένα κράτη στην Ευρώπη, κράτος κουμπάρων, έσω και εσώτερο. Συνήθως δεν μου αρέσει να παίρνω τέτοιες είδους αποφάσεις όπως περί Ελληνικότητας κτλ, άμα γίνει δημοψήφισμα να μου πείτε να μην πάω.

 

Αν τα ίδια τα έγραφες με λιγότερο φανατισμό και με πιο ...πολιτισμένα επιχειρήματα, να ξέρεις ότι θα συμφωνούσαν πολλοί μαζί σου!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...