Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοξοβόλε, η άποψή σου είναι σεβαστή, αλλά θα διαφωνίσω σε κάποια πολύ συγκεκριμένα σημεία.

 

Σε πάρα πολλά παραδείγματα, έχει εμπράκτως αποδειχθεί ότι η μερίδα του πληθυσμού που νιώθουν Έλληνες είναι συντριπτικά μεγαλύτερη αυτών που επιλέγουν να αποστασιοποιούνται από την Ελληνικότητά τους. Ακόμα και αυτοί που εκφράζουν αυτή την άποψη, πιό πολύ μοιάζουν να προσπαθούν να πείσουν τους εαυτούς τους, παρά κάτι άλλο. Όλο το σόι της γυναίκας μου είναι αριστεροί μέχρι το κόκκαλό και τους έχω ζήσει και από τη καλή και από την ανάποδη. Η πλάκα ξέρεις ποιά είναι? Όσες φορές διαφωνίσαμε εντόνως σε συζητήσεις μας, το πρόβλημα δεν ήταν ότι είμαι από Ελλάδα, αλλά ότι είμαι δεξιός, τουλάχιστον στα δικά τους μάτια, γιατί αλλιώς δεν θα διαφωνούσαμε (σύμφωνα με το τρόπο σκέψης τους)...

 

Για τα περι δημιουργίας του έθνους μας κλ, δεν θα ήθελα να το αναλύσω, διότι απλώς θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Προφανώς έχεις βγάλει κάποια πολύ συγκεκριμένα συμπεράσματα, που όμως και πάλι αφορούν τον Κύπριο ακριβώς το ίδιο όσο και τον Έλληνα εξ Ελλάδος.

 

Το πρόβλημα είναι ότι όπως θα δεί κάποιος που θα πάρει το τόπικ αξ αρχής, υπάρχουν συμφορουμίτες που εκφράζουν οργισμένες απόψεις για τους ΕλληνοΚύπριους και τη Κύπρο γενικότερα βασισμένες σε λάθος ή επιφανειακά γεγονότα. Ζούμε στη Κύπρο καμπόσα χρόνια για να μπορούμε να πούμε με ασφάλεια το πόσο Έλληνες ή όχι νιώθουν οι Κύπριοι στο σύνολό τους και το πώς αντιμετωπίζουν τους Έλληνες εξ Ελλάδος εδώ πέρα.

 

Το ότι εγώ περνάω καλά εδώ πέρα, δεν αναιρεί το ξύλο που μπορεί να έφαγε κάποιος ΕΛΔΥΚ-άριος από ακραίους Κύπριους, ούτε τις ματιές αφ'υψηλού των Κύπριων φοιτητών στην Ελλάδα ή την Αγγλία, αλλά δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις όλους τους Κύπριους με βάση αυτά.

 

Ο FilipposMD στο πόστ του πιό πάνω με κάλυψε 100%.

 

 

Δεν γνωριζω οτι στην Κυπρο ο κοσμος νιωθει κατα ''συντριπτικη'' πλειοψηφια Ελληνας.Μιλαω μονο βαση του μπακγραουντ διαβασματος μου και των οσων εχω δει απο την παροικια τους στο Λονδινο.Ουτε θα δεχτω και εγω την αποψη σου βασισμενος μονο στο γεγονος οτι επειδη ζεις στην Κυπρο ξερεις οτι η ''συντριπτικη'' πλειοψηφια των Κυπριων νιωθει Ελληνες.Εαν μπορουσαμε να εχουμε απο καποια επισημη πηγη το ποσοστο του αυτοπροσδιορισμου των Κυπριων τοτε να σε ακουσω,μεχρι τοτε μενουμε κ οι 2 μας στην υποκειμενικοτητα των παρατηρησεων μας.

 

Εν παση περιπτωση εθεσες το θεμα του Εθνους και επειδη λοιπον σοφα κατανοεις οτι ολα απο εκει αρχιζουν αυτο που κανω ειναι να μιλαω για την εννοια του Ελληνισμου και να την αποδομω οπως της αρμοζει. Διοτι βλεπουμε οτι σαφως και στην Κυπρο το παιχνιδακι του ''Ελληνισμου'' βρισκει προσφορο εδαφος αλλα με μοντιφαιντ τροπο.Μεσα σε αυτο το κοντεξτ πλησιαζω λοιπον την Κυπρο.

 

Δεδομενων τωρα των πολιτικων κ ιστορικων ατυχιων θεωρω οτι ειναι πιο πιθανο να βλεπουμε απο την οριμη μεριδα του Κυπριακου ''Ελληνισμου'' να αποστασιοποιειται απο την Ελλαδα,τις επιρροες της και εν γενη απο το παραμυθακι του ''Ελληνισμου''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο Τοξοβόλος, με άνεση βλέπω θα υπέγραφε την θανατική καταδίκη ενός λαού 800.000 Ελλήνων που ιστορικά έχουν δώσει τη ζωή τους για την ελευθερία της Ελλάδας. Εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω. Η απόσυρση της ΕΛΔΥΚ ισοδυναμεί με θανατική καταδίκη για τους Κυπρίους κι ας μην το παραδέχονται ούτε οι ίδιοι ακόμα που προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους οτι είναι ανεξάρτητοι. Ανεξάρτητη χώρα με στρατό 5000 ατόμων δίπλα σε μια Τουρκία, δεν γίνεται. Η Κύπρος δεν θα γίνει ποτέ Μονακό γιατί συνορεύει με βαρβάρους. Είμαστε ηθικά και ανθρώπινα υποχρεωμένοι να τους στηρίξουμε και όχι λόγω συνθήκης.

 

Πολλά ειπώθηκαν περι εθνικότητας. Δύσκολο στον ορισμό. Αυτή η έννοια δημιουργήθηκε μαζί με τη δημιουργία των εθνικών κρατών, νομίζω κάπου στον 17ο αιώνα. Παλιότερα οι άνθρωποι διαχωρίζονταν βάσει θρησκείας. Οι Κύπριοι λοιπόν, ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι με την Ελληνική γλώσσα. Οτι δηλαδή και οι Πόντιοι, οι Κωστναντινουπολίτες, οι Σμυρνιοί. Αυτό ήταν το κοινό μας και αυτά τα στοιχεία αργότερα ονομάστηκαν εθνικότητα. Μαζί περιλαμβάνονται και τα διάφορα ήθη και έθιμα πάλι θρησκευτικού χαρακτήρα.

 

Η ειρωνία είναι οτι πολλοί Κωσταντινουπολίτες σήμερα ζούν στην Ελλάδα με άδειες παραμονής και δεν έχουν ελληνικά διαβατήρια. Έχουν μόνο τουρκικά. Αντίθετα οι Πομάκοι στη Θράκη έχουν Ελληνικά διαβατήρια.

 

Ερώτηση: Οι κάτοικοι της Κύπρου, που σήμερα αποκαλούνται Κύπριοι, πριν την ανεξαρτησία της Κύπρου το 1960 , τι εθνικότητας ήταν;

Κύπριοι; --> μάλλον όχι γιατί δεν υπήρχε κράτος της Κύπρου

Άγγλοι; ---> μάλλον όχι γιατί μιλούσαν Ελληνικά και ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι

Ελληνες; -> όχι κατα τα λεγόμενα των περισσοτέρων εδω μέσα

 

Τι ήταν τελικά;

 

Και άλλη μια ερώτηση:

Βρίσκομαι σε μια ταβέρνα στο Μέτσοβο. Δίπλα μου, σε ένα τραπέζι τρώνε 3 ζευγάρια 50αρηδων απο την Κύπρο. Μιλάνε κανονικά Ελληνικά. Πιο δίπλα, σε ένα άλλο τραπέζι κάθονται 6 ντόπιοι που μιλούσαν μισά Ελληνικά και μισά τη βλάχικη διάλεκτο;

Ερώτηση: Ποια απο τις δύο παρέες θεωρείτε οτι είναι Έλληνες;

 

ΥΓ. Οι κύπριοι δοκίμασαν τα πάντα στην ταβέρνα. Υπολογίζω οτι πρέπει να άφησαν κανα 300αρι ευρώ τουλάχιστον. Και σε κάποια φάση νομίζω οτι ένας απο τους Κυπρίους πρέπει σχολίαζε στη σύζυγο τους βλάχους στο διπλανό τραπέζι, γιατί τους κοιτούσε και γελούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Οι κύπριοι δοκίμασαν τα πάντα στην ταβέρνα. Υπολογίζω οτι πρέπει να άφησαν κανα 300αρι ευρώ τουλάχιστον.

 

Χμ, ηταν εκεινη τη μερα που λιγο πιο περα γκρεμιστηκε ενας φουρνος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενων τωρα των πολιτικων κ ιστορικων ατυχιων θεωρω οτι ειναι πιο πιθανο να βλεπουμε απο την οριμη μεριδα του Κυπριακου ''Ελληνισμου'' να αποστασιοποιειται απο την Ελλαδα,τις επιρροες της και εν γενη απο το παραμυθακι του ''Ελληνισμου''

Ο Ελληνισμός είναι η μοναδική πολιτισμική ασπίδα που έχουν οι Κύπριοι απέναντι στον εξισλαμισμό που θα τους επιβάλλει η ΤΔΒΚ μετά την επανένωση. Αν θέλουν να γίνουν Τούρκοι οικειοθελώς, δεν θα τους σταματήσει η Ελλάδα πάντως. Ας κάνουν οτι θέλουν. Μόνο οι ανεγκέφαλοι επιβάλλουν τον ελληνισμό με το ζόρι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τοξοβόλος, με άνεση βλέπω θα υπέγραφε την θανατική καταδίκη ενός λαού 800.000 Ελλήνων που ιστορικά έχουν δώσει τη ζωή τους για την ελευθερία της Ελλάδας. Εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω. Η απόσυρση της ΕΛΔΥΚ ισοδυναμεί με θανατική καταδίκη για τους Κυπρίους κι ας μην το παραδέχονται ούτε οι ίδιοι ακόμα που προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους οτι είναι ανεξάρτητοι. Ανεξάρτητη χώρα με στρατό 5000 ατόμων δίπλα σε μια Τουρκία, δεν γίνεται. Η Κύπρος δεν θα γίνει ποτέ Μονακό γιατί συνορεύει με βαρβάρους. Είμαστε ηθικά και ανθρώπινα υποχρεωμένοι να τους στηρίξουμε και όχι λόγω συνθήκης.

.

 

 

Ναι,με ανεση θα την υπεγραφα.

 

Ισως ομως δεν διαβασες καλα τι λεω.Μιλαω απο την σκοπια της Ελλαδας κ απο την σκοπια του συμφεροντος της Ελλαδας,οπως τουλαχιστον προσωπικα βλεπω τα πραγματα.Ποιο ειναι το οφελος μας σημερα να εχουμε το βαριδι ενος τεραστιου εθνικου προβληματος?

 

Τεσπα,μαντης δεν ειμαι να ξερω τι θα γινει εαν η Ελλαδα αποσυρθει απο την Κυπρο κ μονομερος απωλεσει ολα τα δικαιωματα της επι του νησιου κ γενικα δεν εκανα καποιο κλειμ οτι εχω μαντικες ικανοτητες.Η Κυπρος ας κανει οτι θελει.Αρκετα ταλαιπωρηθηκε τοσα χρονια απο τις επιβουλες κ της Ελλαδας κ της Τουρκιας.Τον λογο να συμμετεχουμε κ εμεις ως Ελλαδα δεν βλεπω σε αυτο το πανηγυρακι.Στα πλαισια της Ε.Ε καναμε το χρεος μας μεταπολιτευτικα,βαλαμε την Κυπρο στην Ενωση κ τπτ δεν εμποδιζει την Κυπρο να χτισει γερες διπλωματικες σχεσεις κ με αλλες χωρες εκτος Ελλαδας αποδεσμευοντας μας κ εμας μια κ καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, ηταν εκεινη τη μερα που λιγο πιο περα γκρεμιστηκε ενας φουρνος?

Κοίτα φίλε, εμείς 2 άτομα, με 2 πιάτα, 2 ορεκτικά και ένα μπουκάλι μπύρα, πληρώσαμε 35€. Αυτοί ήταν 6 άτομα, με κάμποσες καράφες κρασί, με τα μετσοβόνε που έκαναν 5,50€ το πιατάκι με μπακλαβάδες γιαννιώτικους, ρετσίνες δοκίμασαν και δεν ξέρω τι άλλο, μάλλον κάπου τόσο θα πήγε. Αμα θες το πιστεύεις.

 

Εκείνη τη μέρα είχε πολλούς Κυπρίους το Μέτσοβο, είχαν έρθει με πούλμαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε, ανεξάρτητα από τις πεποιθήσεις σου με τις οποίες διαφωνώ απόλυτα, στο μόνο που επικεντρώνομαι είναι στο ότι τα κοινά που έχουν οι Έλληνες εξ Ελλάδος με τους Κύπριους είναι πάρα πολλά και σημαντικά και δεν δικαιολογείται η εχθρότητα ή ο αρνητισμός.

 

Διότι αν συνεχίσουμε έτσι, αύριο θα χωριστούμε σε βόρειους και νότιους, στερεοελλαδίτες και νησιώτες κλ κλ, για να καταλήξουμε σε προ-εθνοποίησης όπως το λές καταστάσεις.

 

Μετά ας πούμε και ένα "Εμπάτε σκύλοι αλέστε" να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε, ανεξάρτητα από τις πεποιθήσεις σου με τις οποίες διαφωνώ απόλυτα, στο μόνο που επικεντρώνομαι είναι στο ότι τα κοινά που έχουν οι Έλληνες εξ Ελλάδος με τους Κύπριους είναι πάρα πολλά και σημαντικά και δεν δικαιολογείται η εχθρότητα ή ο αρνητισμός.

 

 

Ποια εχθροτητα?Εσυ μιλησες για τα ακρα κ στις 2 κοινωνιες.Μια χαρα βλεπω να τα παμε χωρις κανενα θεμα.Το καλυτερο σεξ στην ζωη μου μαλιστα με Κυπριο το εκανα κ το θυμαμαι ακομα κ σημερα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν αναφέρθηκα σε εχθρότητα δεν αναφερόμουν σε εσένα. Είμαι σίγουρος ότι παρόλο που διαφωνώ απόλυτα μαζί σου, θα μπορούσαμε να αμπελοφιλοσοφούμε με τις ώρες.

 

Αναφερόμουν σε συγκεκριμένες οργισμένες απόψεις φίλων εδώ μέσα.

 

Αν τώρα εννοείς γενικότερα για εχθρότητα μεταξύ Ελλαδιτών Κυπρίων, όχι δεν υπάρχει και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω εδώ πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

google translate στα Ινδικα και απευθειας email ξερεις που

 

Ε,για να τα λεω ανοιχτα λες να μην τα ξερει?Σαφως κ με το μωρο μου κανω τελειο σεξ (babe you r the only one in my heart ignore em :mrgreen: ) αλλα εχουμε μιλησει για αυτα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα,μαντης δεν ειμαι να ξερω τι θα γινει εαν η Ελλαδα αποσυρθει απο την Κυπρο κ μονομερος απωλεσει ολα τα δικαιωματα της επι του νησιου κ γενικα δεν εκανα καποιο κλειμ οτι εχω μαντικες ικανοτητες.Η Κυπρος ας κανει οτι θελει.Αρκετα ταλαιπωρηθηκε τοσα χρονια απο τις επιβουλες κ της Ελλαδας κ της Τουρκιας.Τον λογο να συμμετεχουμε κ εμεις ως Ελλαδα δεν βλεπω σε αυτο το πανηγυρακι.Στα πλαισια της Ε.Ε καναμε το χρεος μας μεταπολιτευτικα,βαλαμε την Κυπρο στην Ενωση κ τπτ δεν εμποδιζει την Κυπρο να χτισει γερες διπλωματικες σχεσεις κ με αλλες χωρες εκτος Ελλαδας αποδεσμευοντας μας κ εμας μια κ καλη.

Δεν χρειάζεται να είσαι μάντης. Χρησιμοποίησε τη φαντασία σου. Και δυστυχώς βλέπω οτι αγνοείς πολλά πράγματα, τα σκέφτεσαι απλοϊκά σαν Κύπριος αριστερός. Η Κύπρος ποτέ δεν ταλαιπωρήθηκε απο την Ελλάδα. Ταλαιπωρήθηκε απο τους εθνικιστές και της Ελλάδας και της ίδιας της Κύπρου που κυνηγούσαν το όνειρο της ένωσης το οποίο τα κράτη Ελλάδας και Κύπρου είχαν απαρνηθεί με την υπογραφή της Ζυρίχης-Λονδίνου το 1960. Η Ελλάδα πάντα προσέφερε την αμέριστη συμπαράσταση στον Κυπριακό λαό, προσπαθώντας ταυτόχρονα να κρατήσει τις ισορροπίες με την Τουρκία και γι΄αυτό να δυσαρέστησε ίσως την Κύπρο γιατί δεν την βοήθησε πιο ενεργά. Η Ε.Ε. την έχει χεσμένη την Κύπρο (στρουθοκαμηλίζει χρόνια τώρα για το Κυπριακό και δεν θέλει πιάσει την καυτή πατάτα) και δεν ήταν η Ελλάδα που την έβαλε στην Ε.Ε.. Η Κύπρος μπήκε με την αξία της στην ΕΕ γιατί είχε πολύ καλή οικονομία όπως και η Μάλτα. Και αυτό που εσύ αποκαλείς "γερές διπλωματικές σχέσεις" στην ουσία για την Κύπρο είναι "νταβατζηλίκι". Γιατί αυτό το νησάκι που είναι ίσα με την Πελλοπόνησο, μόνο με νταβατζή μπορεί να επιβιώσει δίπλα στην Τουρκία, και η Ελλάδα ήταν η μοναδική χώρα που προσέφερε συμπαράσταση δίχως πολιτικά ανταλλάγματα. Είδαμε και που οδήγησε το καλόπιασμα του Χριστόφια στο Ιράν και τη Συρία με πυρομαχικά. Οι Κύπριοι αυτή τη στιγμή έχουν ρεύμα χάρη στις γεννήτριες 70MW ξήλωσε η ΔΕΗ απο τη Μεγαλόπολη και την Κρήτη και απεξαρτήθηκαν εν μέρει απο το ρεύμα του κατακτητή τους. Η Ρωσία στηρίζει λέει την εξόρυξη φυσικού αερίου στην ΑΟΖ της Κύπρου, αλλά ταυτόχρονα κατασκευάζει τον πυρηνικό σταθμό ενέργειας στο Ακούγιου της Τουρκίας που μια μέρα με ένα ατύχημα μπορεί να εξολοθρεύσει σε λίγες μέρες ολόκληρη την Κύπρο.

 

Ναι ,η Ελλάδα δεν έχει συμφέροντα στην Κύπρο και με την ψυχρή λογική σου, έχεις δίκιο.

Προφανώς υπάρχει και ένα συναισθηματικό δέσιμο λόγω της κοινής μας κουλτούρας γλώσσας και θρησκείας. Είναι αυτό που μας κάνει να αισθανόμαστε μια αλληλεγγύη μεταξύ μας που πάει παραπάνω απο το ψυχρό συμφέρον. Είναι αυτό, που αποκαλείται "εθνικότητα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να είσαι μάντης. Χρησιμοποίησε τη φαντασία σου. Και δυστυχώς βλέπω οτι αγνοείς πολλά πράγματα, τα σκέφτεσαι απλοϊκά σαν Κύπριος αριστερός. Η Κύπρος ποτέ δεν ταλαιπωρήθηκε απο την Ελλάδα. Ταλαιπωρήθηκε απο τους εθνικιστές και της Ελλάδας και της ίδιας της Κύπρου που κυνηγούσαν το όνειρο της ένωσης το οποίο τα κράτη Ελλάδας και Κύπρου είχαν απαρνηθεί με την υπογραφή της Ζυρίχης-Λονδίνου το 1960. Η Ελλάδα πάντα προσέφερε την αμέριστη συμπαράσταση στον Κυπριακό λαό, προσπαθώντας ταυτόχρονα να κρατήσει τις ισορροπίες με την Τουρκία και γι΄αυτό να δυσαρέστησε ίσως την Κύπρο γιατί δεν την βοήθησε πιο ενεργά. Η Ε.Ε. την έχει χεσμένη την Κύπρο (στρουθοκαμηλίζει χρόνια τώρα για το Κυπριακό και δεν θέλει πιάσει την καυτή πατάτα) και δεν ήταν η Ελλάδα που την έβαλε στην Ε.Ε.. Η Κύπρος μπήκε με την αξία της στην ΕΕ γιατί είχε πολύ καλή οικονομία όπως και η Μάλτα. Και αυτό που εσύ αποκαλείς "γερές διπλωματικές σχέσεις" στην ουσία για την Κύπρο είναι "νταβατζηλίκι". Γιατί αυτό το νησάκι που είναι ίσα με την Πελλοπόνησο, μόνο με νταβατζή μπορεί να επιβιώσει δίπλα στην Τουρκία, και η Ελλάδα ήταν η μοναδική χώρα που προσέφερε συμπαράσταση δίχως πολιτικά ανταλλάγματα. Είδαμε και που οδήγησε το καλόπιασμα του Χριστόφια στο Ιράν και τη Συρία με πυρομαχικά. Οι Κύπριοι αυτή τη στιγμή έχουν ρεύμα χάρη στις γεννήτριες 70MW ξήλωσε η ΔΕΗ απο τη Μεγαλόπολη και την Κρήτη και απεξαρτήθηκαν εν μέρει απο το ρεύμα του κατακτητή τους. Η Ρωσία στηρίζει λέει την εξόρυξη φυσικού αερίου στην ΑΟΖ της Κύπρου, αλλά ταυτόχρονα κατασκευάζει τον πυρηνικό σταθμό ενέργειας στο Ακούγιου της Τουρκίας που μια μέρα με ένα ατύχημα μπορεί να εξολοθρεύσει σε λίγες μέρες ολόκληρη την Κύπρο.

 

Ναι ,η Ελλάδα δεν έχει συμφέροντα στην Κύπρο και με την ψυχρή λογική σου, έχεις δίκιο.

Προφανώς υπάρχει και ένα συναισθηματικό δέσιμο λόγω της κοινής μας κουλτούρας γλώσσας και θρησκείας. Είναι αυτό που μας κάνει να αισθανόμαστε μια αλληλεγγύη μεταξύ μας που πάει παραπάνω απο το ψυχρό συμφέρον. Είναι αυτό, που αποκαλείται "εθνικότητα".

 

 

Eλα τωρα....2 φορες η Ελλαδα ξεπουλησε την Κυπρο μια στο Α Παγκοσμιο πολεμο που μας προσφεροταν στο πιατο απο την Βρετανια κ μια με το σχεδιο Ατσερσον Β η Γ (ξεχναω). Κ αυτο δεν εγινε απο καμια ακραια μεριδα του πληθυσμου αλλα απο τις εκαστοτε επισημες Ελληνικες Κυβερνησεις.Ενα πιονι κ μισο την ειχαμε κ θα εξακολουθουμε να εχουμε την Κυπρο κ θα την παμε αναλογα με τα συμφεροντα μας,απλα σημερα αδυνατω πλεον να σκεφτω ποια ειναι τα συμφεροντα μας να εχουμε ενα τεραστιο εθνικο προβλημα στα ποδια μας.

 

Επισης ειναι σαφες οτι η Ελλαδα εκβιασε κανονικα κ με τον νομο την διευρυνση της Ε.Ε του 2004 εαν ΔΕΝ εμπαινε η Κυπρος κ μαλιστα ειχαμε μιλησει κ ανοιχτα για βετο,δεν ειχαμε υπολογισει ΟΥΤΕ την εισοδο της Πολωνιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα τωρα....2 φορες η Ελλαδα ξεπουλησε την Κυπρο μια στο Α Παγκοσμιο πολεμο που μας προσφεροταν στο πιατο απο την Βρετανια κ μια με το σχεδιο Ατσερσον Β η Γ (ξεχναω). Κ αυτο δεν εγινε απο καμια ακραια μεριδα του πληθυσμου αλλα απο τις εκαστοτε επισημες Ελληνικες Κυβερνησεις.Ενα πιονι κ μισο την ειχαμε κ θα εξακολουθουμε να εχουμε την Κυπρο κ θα την παμε αναλογα με τα συμφεροντα μας,απλα σημερα αδυνατω πλεον να σκεφτω ποια ειναι τα συμφεροντα μας να εχουμε ενα τεραστιο εθνικο προβλημα στα ποδια μας.

 

Επισης ειναι σαφες οτι η Ελλαδα εκβιασε κανονικα κ με τον νομο την διευρυνση της Ε.Ε του 2004 εαν ΔΕΝ εμπαινε η Κυπρος κ μαλιστα ειχαμε μιλησει κ ανοιχτα για βετο,δεν ειχαμε υπολογισει ΟΥΤΕ την εισοδο της Πολωνιας

Λες βαριές κουβέντες (ξεπούλησε) χωρίς να γνωρίζεις. Θέλεις να μας πεις τους λόγους της άρνησης το 1914 και τι προέβλεπαν τα σχέδια Άτσεσον;

Αν διαβάσεις καλύτερα, θα δεις οτι δεν μας την προσέφεραν ακριβώς "στο πιάτο". Ζητούσαν ανταλλάγματα, που δεν μπορούσαν να δωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...