Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το ξερα. Ωραια λοιπον σε οποιον Κυπριο σε ρωταει τι ομαδα εισαι μπορεις να δηλωνεις Ομονοια επειδη καινε ελληνικες σημαιες και βριζουν την πατριδα τους. Κι αυτοι φαν του indymedia ειναι, μη νομιζεις..

 

Ελα, ελα για να σε φτιαχνω τωρα (αριστερα οι δικοι σου):

051010-apoel.jpg?w=454&h=340

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το ξερεις τι μου λες "να σε φτιαχνω", "οι δικοι σου" και τετοια ? Αφου σου λεω δεν ταυτιζομαι με αυτους.

Ποσο μαλλον του indymedia που χω δηλωσει επανειλλημενα πως ΔΕΝ το γουσταρω, αλλα εσυ το βιολι σου.

 

Επισης διαφωνω με το καψιμο σημαιας απο αλλη εθνικοτητα. Ο Κυπριος να καψει τη δικια του σημαια, ο Ελληνας τη δικια του, ο Αλβανος τη δικια του κλπ. You get the drift.

 

Για τους Ναζι ή τους φιλοΝαζι δεν σε βλεπω να παιρνεις θεση ομως. Εγω πηρα ξεκαθαρη θεση και για τους δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Επισης διαφωνω με το καψιμο σημαιας απο αλλη εθνικοτητα. Ο Κυπριος να καψει τη δικια του σημαια, ο Ελληνας τη δικια του, ο Αλβανος τη δικια του κλπ. You get the drift.

[...]

Δε νομίζω πως μπορεί να θεωρηθεί ιδιοκτησία κάποιου μια σημαία και προφανώς δε μιλάω για το πανί. Αντιπροσωπεύει αυτόν και άλλους Χ κατοίκους της χώρας του. Λανθασμένα (κατά την άποψή μου) κάποιοι την ταυτίζουν με την κυβέρνηση ή την παρούσα πολιτική της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το ξερεις τι μου λες "να σε φτιαχνω" και τετοια ? Αφου σου λεω δεν ταυτιζομαι με αυτους.

Ποσο μαλλον του indymedia που χω δηλωσει επανειλλημενα πως ΔΕΝ το γουσταρω, αλλα εσυ το βιολι σου.

 

Επισης διαφωνω με το καψιμο σημαιας απο αλλη εθνικοτητα. Ο Κυπριος να καψει τη δικια του σημαια, ο Ελληνας τη δικια του, ο Αλβανος τη δικια του κλπ. You get the drift.

 

Για τους Ναζι ή τους φιλοΝαζι δεν σε βλεπω να παιρνεις θεση ομως. Εγω πηρα ξεκαθαρη θεση και για τους δυο.

Η θεση μου πρεπει να καθοριζεται ως προς τα 2 ακρα? Δηλαδη αναμεσα στα 2 ακρα να τοποθετησω καπου τον εαυτο μου? Ετσι ισως να αντιλαμβανεσαι εσυ την πολιτικη, παρολα αυτα καμια σχεση. Επισης, απτη μια μας λες οτι οι σημαιες ειναι για να καιγονται απο τους αντιστοιχους πολιτες μιας χωρας, απτην αλλη δεν ταυτιζεσαι με αυτους που καινε σημαιες. wtf εισαι αρκετα μπερδεμενος ε?

 

Παρεπιπτοντως οι Ομονοιατες που καινε την Ελληνικη σημαια, δεν την καινε ως δικια τους σημαια. Απλα δεν καινε την Κυπριακη επειδη αυτο δεν θα πικαρει τους ΑΠΟΕΛιστες (αυτο ειναι το θεμα τους). Και παρεπιπτοντως η Ελληνικη σημαια ειναι ΚΑΙ δικη τους. Ελληνες ειναι ως φυλο/πατριδα/ιστορια. Υπαρχουν βεβαια και οι αναρχικοι-αριστεριστες που θα σου πουν το αντιθετο, οτι ειναι Κυπραιοι και οχι Ελληνες. Σαν καποιους Κρητικους δηλαδη, που λενε οτι ειναι Κρητικοι και οχι Ελληνες.

 

Παρολα αυτα ειμαστε offtopic, και εν τελει δεν ανακλυψαμε σημερα την Αμερικη, οτι οι ΑΠΟΕΛιστες ειναι εθνικια και οι Ομονοιατες απο κουμουνια εως αναρχικοι. Οποτε τσαμπα καθομαστε και κανουμε θεμα τις πολιτικες αποψεις ποδοσφαιρικων χουλιγκανων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως μπορεί να θεωρηθεί ιδιοκτησία κάποιου μια σημαία και προφανώς δε μιλάω για το πανί. Αντιπροσωπεύει αυτόν και άλλους Χ κατοίκους της χώρας του. Λανθασμένα (κατά την άποψή μου) κάποιοι την ταυτίζουν με την κυβέρνηση ή την παρούσα πολιτική της χώρας.

 

Συμφωνώ. Όποιος εναντιώνεται πολιτικά έναντι μίας χώρας, μπορεί να πάει να κάψει τη σημαία του εκάστοτε κυβερνώντος κόμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεση μου πρεπει να καθοριζεται ως προς τα 2 ακρα? Δηλαδη αναμεσα στα 2 ακρα να τοποθετησω καπου τον εαυτο μου? Ετσι ισως να αντιλαμβανεσαι εσυ την πολιτικη, παρολα αυτα καμια σχεση. Επισης, απτη μια μας λες οτι οι σημαιες ειναι για να καιγονται απο τους αντιστοιχους πολιτες μιας χωρας, απτην αλλη δεν ταυτιζεσαι με αυτους που καινε σημαιες. wtf εισαι αρκετα μπερδεμενος ε?

 

Αυτο καταλαβες εσυ ? Λεω πως αν ειναι καποιος να καψει σημαια, να αρχισει απο την δικια του. Εγω δεν εχω καψει ποτε τη σημαια της χωρας μου αλλα δεν εχω και προβλημα.

Οταν λεω δεν ταυτιζομαι ενω δεν ταυτιζομαι συνολικα με αυτους, οχι σε καποια επι μερους. Απο reading comprehension λοιπον δεν τα πας καλα μου φαινεται.

Παρεπιπτοντως οι Ομονοιατες που καινε την Ελληνικη σημαια, δεν την καινε ως δικια τους σημαια. Απλα δεν καινε την Κυπριακη επειδη αυτο δεν θα πικαρει τους ΑΠΟΕΛιστες. Και παρεπιπτοντως επισης η Ελληνικη σημαια ειναι ΚΑΙ δικη τους. Ελληνες ειναι ως φυλο.

 

Αυτο ακριβως σου λεω και εγω, οτι δεν καινε τη δικια τους. Να καψουν την κυπριακη και το συζηταμε.

Τι παει να πει 'ελληνικο φυλο' ? Ελληνικα φυλα υπαρχουν πολλα, η ενοποιηση της ελληνικοτητας δεν ειναι βιολογικη αλλα γλωσσικη και θρησκευτικη κυριως.

 

Τελος δεν σου πα γω να προσδιοριστεις ως προς τα ακρα, ΕΣΥ εισαι αυτος που παρεθεσε το αλλο ακρο λεγοντας οτι 'αυτοι ειναι δικοι μου' και αλλες τετοιες ΠΙΠΕΣ!.

Το να κατακρινεις αυτους που βγαινουν να δωσουν φορο τιμης στους Ναζι με σημαιες με στοχαδια κ τετοια δεν σημαινει απαραιτητα οτι προσδιοριζεσαι ως προς τα ακρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο καταλαβες εσυ ? Λεω πως αν ειναι καποιος να καψει σημαια, να αρχισει απο την δικια του. Εγω δεν εχω καψει ποτε τη σημαια της χωρας μου αλλα δεν εχω και προβλημα.

Οταν λεω δεν ταυτιζομαι ενω δεν ταυτιζομαι συνολικα με αυτους, οχι σε καποια επι μερους.

Μια χαρα καλαταβαινω εγω τι λες. Δεν εισαι Ομονοια, δεν υποστηριζεις τον Λουα Λουα και τον Αλονεφτη για να ταυτιζεσαι συνολικα με αυτους, στα επι μερους ψιλοταυτιζεσαι ομως ε (πχ καψιμο σημαιας).

 

Αυτο ακριβως σου λεω και εγω, οτι δεν καινε τη δικια τους. Να καψουν την κυπριακη και το συζηταμε.

Το οτι την τελευταια 50ετια απεκτησαν διαφορετικη σημαια λογω της ανεξαρτησιας και της μη ενωσης δε σημαινει οτι ο πολιτης υποχρεουται να χρησιμοποιει τη νεα στις δραστηριοτητες του. Οσο για το καψιμο ειπαμε, χρησιμοποιουν την Ελληνικη οχι επειδη ειναι-η δεν ειναι δικια τους. Τη χρησιμοποιουν για να πικαρουν τους αντιπαλους χουλιγκαν. Αν τους πικαρε η Τουρκικη, θα καιγανε την Τουρκικη (αν και αν κανανε κατι τετοιο ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ταυτιζοσουν στα "επι μερους" οπως τωρα). Ειναι χουλιγκαν, τι περιμενεις ακριβως? Να προσεχουν τι σημαιες καινε?

 

Τα σχολεια, τα παιδακια κανουν παρελαση με την Ελληνικη ας πουμε, οι δημοσιες υπηρεσιες εχουν Κυπριακη ΚΑΙ Ελληνικη, τι ακριβως βγαινεις να μας πεις εσυ? Οτι η Ελληνικη δεν ειναι σημαια των Κυπριων και ειναι δικο σου κτημα ας πουμε?

 

 

Τι παει να πει 'ελληνικο φυλο' ? Ελληνικα φυλα υπαρχουν πολλα, η ενοποιηση της ελληνικοτητας δεν ειναι βιολογικη αλλα γλωσσικη και θρησκευτικη κυριως.

Μιας και οι Κυπριοι ειναι Μουσουλμανοι και μιλανε την γλωσσα των Μασαι ε... Τι ακριβως θες να πεις με αυτο το επιχειρημα περα απο αυτο που ειπα εγω?

 

Τελος δεν σου πα γω να προσδιοριστεις ως προς τα ακρα, ΕΣΥ εισαι αυτος που παρεθεσε το αλλο ακρο λεγοντας οτι 'αυτοι ειναι δικοι μου' και αλλες τετοιες ΠΙΠΕΣ!.

Το να κατακρινεις αυτους που βγαινουν να δωσουν φορο τιμης στους Ναζι με σημαιες με στοχαδια κ τετοια δεν σημαινει απαραιτητα οτι προσδιοριζεσαι ως προς τα ακρα.

Aπτη μια μιλας για reading comprehension και απτην αλλη μου τσαμπουνας οτι δεν κατεκρινα τους ΑΠΟΕΛιστες.

 

Δηλαδη δεν σου αρκει αυτο που εγραψα και για τις 2 κατηγοριες, πρεπει να σου κανω μια διαλεξη ειδικα και μονο για τους εθνικιστες, επειδη χαιρεσαι να το ακους/διαβαζεις ξερω γω?

 

Τελος παντων, αφενος ειναι γνωστη η αντιπαραθεση (και πολιτικη) ΑΠΟΕΛ-Ομονοιας, αφεταιρου χεστηκαμε για το τι πιστευουν οι χουλιγκανοι απο οποια χωρα κι αν προερχονται. Ειναι οι τελευταιοι που μας νοιαζει η πολιτικη τους αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι την τελευταια 50ετια απεκτησαν διαφορετικη σημαια λογω της ανεξαρτησιας και της μη ενωσης δε σημαινει οτι ο πολιτης υποχρεουται να χρησιμοποιει τη νεα στις δραστηριοτητες του.

 

Να επιδιωξουν την ενωση τοτε. Απο τη στιγμη που ειναι ανεξαρτητοι και εχουν αλλη σημαια, ειναι αλλο εθνος-κρατος, τελος.

 

Και οι Βελγοι με τους Ολλανδους ιδια γλωσσα μιλανε (το ενα κομματι τουλαχισοτν του βελγιου) και θρησκευμα κοινο εχουν, αυτο δεν σημαινει οτι οι βελγοι ειναι ολλανδοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιδιωξουν την ενωση τοτε. Απο τη στιγμη που ειναι ανεξαρτητοι και εχουν αλλη σημαια, ειναι αλλο εθνος-κρατος, τελος.

Ωραια. Επειδη η ενωση εκτος απο αδυνατη ειναι και ηλιθια σαν ιδεα για διαφορους εθνικους λογους κυριως (ασε που την επεδιωξαν κιολας), εσυ θα τους απαγορευσεις ας πουμε να κατεβαινουν παρελασεις με τη σημαια της χωρας τους ε? Απλα επειδη συμφωνηθηκε κατα την Ανεξαρτησια να εχουν αλλη σημαια απτην Ελληνικη, ερχεσαι εσυ ξερωγω να καθορισεις αν και ποια σημαια δικαιουνται να χρησιμοποιουν οι Ελληνες της Κυπρου ε?

 

Μηπως να παψουν να τιμουν την 25η Μαρτιου και την 28η Οκτωβριου να εισαι happy? (Φυσικα με οσα γραφεις αμφιβαλλω αν γνωριζεις οτι εχουν ολες τις Εθνικες εορτες που εχει και η Ελλαδα).

Μηπως κατα τον εορτασμο της 25ης Μαρτιου να τους υποχρεωσεις να χρησιμοποιουν μια σημαια που ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝ οταν συμετειχαν στην Επανασταση και την απελευθερωση?

Σκεφτειτε τι γραφετε...

 

Και οι Βελγοι με τους Ολλανδους ιδια γλωσσα μιλανε (το ενα κομματι τουλαχισοτν του βελγιου) και θρησκευμα κοινο εχουν, αυτο δεν σημαινει οτι οι βελγοι ειναι ολλανδοι.

Αυτην την παρομοιωση την κανεις για εναν απτους παρακατω 2 λογους:

1. Η εισαι ανιστορητος.

2. Η επιτηδευμενα την χρησιμοποιεις ξεροντας εκ των προτερων την αδυναμια της.

 

Αποψη μου απο οσα γραφεις ειναι οτι εχεις αρκετα ιστορικα κενα. Δε μπορει να λες "να επιδιωξουν ενωση τοτε", οταν εχουν γινει οσα γινανε κατα το παρελθον λογω αυτης της επιδιωξης ακριβως... Ουτε να συγκρινεις Κυπρο-Ελλαδα με Βελγιο-Ολλανδια. Ακουσον ακουσον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης περι ταυτισης

Θεωρω οτι ο αντιεθνικισμος και εκδηλωση του εχει νοημα μονο αν γινεται απο πολλα εθνη. Δηλαδη εγω μεσα να καψω τη σημαια μου αν ξερω οτι θα βγει ο αλβανος η ο τουρκος να καψει τη δικια του. Μεχρι να συμβει αυτο, δεν θα βγω να καψω τη σημαια μου.

 

Τελος θεωρω οξυμωρο καποιος να ειναι αντιεθνικιστης αλλα οπαδος ομαδας, γιατι εχουν ενα κοινο γνωρισμα αυτα, ομαδοποιηση και προσδιορισμος ως 'κατα της αντιθετης ομαδες-εθνους-στρατοπεδου'.

 

εσυ θα τους απαγορευσεις ας πουμε να κατεβαινουν παρελασεις με τη σημαια της χωρας τους ε?

 

Ποιος ειμαι να τους απαγορευσω εγω μωρε? Ας κατεβουν και με σημαια της Τζαμαικα. Στα παπαρια μου.

 

Αυτην την παρομοιωση την κανεις για εναν απτους παρακατω 2 λογους:

1. Η εισαι ανιστορητος.

2. Η επιτηδευμενα την χρησιμοποιεις ξεροντας εκ των προτερων την αδυναμια της.

 

Σορρυ να το θεσω καλυτερα, υπηρχε μια ανακριβεια.

 

Και οι Βελγοι με τους Ολλανδους ιδια γλωσσα μιλανε (το ενα κομματι τουλαχισοτν του βελγιου) και θρησκευμα κοινο εχουν, αυτο δεν σημαινει οτι οι βελγοι ειναι ολλανδοι ΠΛΕΟΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελα μωρε. Αφου της ομονοιας ειναι αναρχοκουμουνια, δεν δικαιουται και αυτος ειναι νεοναζι?

Αυτη ειναι η λογικη καποιων μελων απο εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...