Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δηλαδή θα βγάλεις συμπέρασμα για εκατομμύρια ανθρώπους γνωρίζοντας μόνο 10 από αυτούς;

Σωστά. Δεν θα έπρεπε, αλλά όμως σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται να μην έχεις έστω και μια αρνητική προδιάθεση για τους επόμενους. Δεν είναι λογικό;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά απογοητεύομαι με αυτά που διαβάζω και ζώντας εδώ στη Κύπρο μου χτυπάνε ακόμα πιό άσχημα.

 

Δεν υπάρχει επιτυχία της Ελλάδας που να μή γιορταστεί εδώ ή πρόβλημα που να μή προβληματίσει και από εδώ.

 

Έλεος ρε παιδιά, η Κυπριακή σημαία κάθεται πάντα δίπλα στην Ελληνική. Τις ίδιες εθνικές επετείους έχουν Ελλάδα και Κύπρος.

 

Και το καλύτερο και πιό πρόσφατο:

 

Κάηκε πέρσι η Πελοπόννησος όλη, το θυμάστε δεν το θυμάστε? Κάηκαν ένα κάρο χωριά, δάση κλ κλ κλ.

 

Η Κύπρος κατευθείαν μίλησε με την Ελληνική κυβέρνηση και είπαν ότι η Κύπρος θα ξαναχτίσει το χωριό που έπαθε τη μεγαλύτερη καταστροφή και μάλιστα όχι μόνο θα ξαναφτιάξει τα σπίτια, αλλά θα ξαναφτιάξουν τις κτηνοτροφικές ή γεωργικές μονάδες τους και μέχρι τότε θα πληρώνει και μισθό στους κατοίκους του χωριού κάθε μήνα.

 

Δεν είναι φυσικά η πρώτη φορά που η Κύπρος βοηθάει έτσι. Στο 2ο Παγκόσμιο πόλεμο, η Κύπρος απέστειλε χρυσάφι στην Ελλάδα για να τη βοηθήσει. Τί χρυσάφι? Ότι χρυσάφι είχε ο κάθε κάτοικος του νησιού. Μάλιστα έπαιρναν τις χρυσές βέρες των παντρεμένων και τους έδιναν πίσω χάλκινες.

 

Εν πάση περιπτώση, τέλος στην παρένθεση και συνεχίζω. Το χωριό που ανέλαβε να ξαναφτιάξει η Κύπρος ήταν φυσικά η Αρτέμιδα.

 

Η Αρτέμιδα ξαναχτίστηκε από τη Κύπρο και τα συνολικά έξοδα ξεπέρασαν τα 200 εκατομμύρια ευρώ. Η Ελλάδα τί έχτισε? Τίποτα.

 

Και ένα χρόνο μετά, η Κύπρος, η οποία δεν έχει σταγόνα νερό, έκανε έκληση σε όλα τα γειτονικά κράτη για βοήθεια. Προσφέρθηκε το Λίβανο με δωρεάν νερό, να πάρουμε όσο θέλουμε, αλλά στις αναλύσεις το νερό βρέθηκε μέτριας ποιότητας.

 

Προσφέρθηκε και η Ελλάδα και είπε "Νερό αδέλφια μας όσο θέλετε". "Αλλά θα το πληρώσετε".

 

Και έτσι αγοράστηκαν 8 εκατομμύρια κυβικά μέτρα νερού προς 30 εκατομμύρια Ευρώ(!!!), τα οποία και παραλαμβάνουμε αυτή τη στιγμή.

 

Αυτά είναι. Ελλάς το μεγαλείο σου.

 

Κυβερνητικός εκπρόσωπος της Κυπριακής κυβέρνησης είσαι; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από χρόνιες μελέτες πάντως καθημερινά στο αεροδρόμιο το συμπέρασμα μου είναι ότι είναι λίγο περισσότερο ξέκωλια απ τις Ελληνίδες.

Μην αρχίσουμε δεν είναι όλες έτσι μην κρίνεις από μόνο 1500 Κύπριες που έχεις δει.

Είναι απλά αυτό που χω παρατηρήσει εγώ βλέποντας καθημερινά τουλάχιστον 50 Κύπριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς ήθελα να εξακριβώσω, αν βλέπεις τις ίδιες 50, αν βλέπεις άλλες 50 καθημερινά επί χ μέρες (κλωνοποίηση) ή αν δουλεύεις σε αεροδρόμιο.

 

Κατά τα άλλα δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω το αν είναι ξέκωλα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα αεροδρόμιο, 50 ξέκωλα και ένας τύπος που τις χαζεύει καθημερινά επί 5 χρόνια... σαν σενάριο από ταινία του Γούντι Άλεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην το δέσεις ότι είναι 50. Μπορεί μια μέρα να ναι 20 μπορεί και 70.

Γενικά πάντως σαν επιβάτες είναι τσακάλια οι περισσότεροι, δεν είναι μπετά σαν τους Έλληνες.

Καταλαβαίνουν που πρέπει να πάνε και τι να κάνουν, στους Έλληνες τους φαίνεται επιστήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από μεγάλα σαλόνια οι Κύπριοι, γι' αυτό...

 

Το ότι ο Έλληνας ας πούμε μπαίνει σε αεροπλάνο μία φορά τον χρόνο και αν, ενώ ο Κύπριος το έχει ψωμοτύρι, επειδή είτε θα σπουδάζει Ελλάδα, είτε στα Λονδίνα, είτε θα πηγαινοέρχεται για business μας λέει κάτι?

 

Αν βάλω τον πατέρα μου στο αεροδρόμιο, που έχει μπει όλο κι όλο μία φορά σε αεροπλάνο, θα πρέπει να βρει κατευθείαν τα duty free? Δε νομίζω Τάκη. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από μεγάλα σαλόνια οι Κύπριοι, γι' αυτό...

 

Το ότι ο Έλληνας ας πούμε μπαίνει σε αεροπλάνο μία φορά τον χρόνο και αν, ενώ ο Κύπριος το έχει ψωμοτύρι, επειδή είτε θα σπουδάζει Ελλάδα, είτε στα Λονδίνα, είτε θα πηγαινοέρχεται για business μας λέει κάτι?

 

Αν βάλω τον πατέρα μου στο αεροδρόμιο, που έχει μπει όλο κι όλο μία φορά σε αεροπλάνο, θα πρέπει να βρει κατευθείαν τα duty free? Δε νομίζω Τάκη. :P

 

Δεν τους παίνεψα ρε ερωδιέ μην τρελαίνεσαι. Το ίδιο μου κάνει κύπριος, έλληνας και πολυνήσιος, μια παρατήρηση έκανα.

Ο κάθε λαός έχει βασικά χαρακτηριστικά στη συμπεριφορά του, όσο και αν αρνούνται να το παραδεχτούν κάποιοι.

Η ξεκωλίαση είναι βασικότατο χαρακτηριστικό πάντως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι μείον. Από το να είναι παρθενόπη, και μη, μα , μου, δέκα φορές να δείχνει τις προθέσεις της, να ξέρουμε κι εμείς τι θα κάνουμε την επόμενη μέρα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυβερνητικός εκπρόσωπος της Κυπριακής κυβέρνησης είσαι; :rolleyes:

 

Όχι, Θεσσαλονικιός που ζεί Κύπρο είμαι και βαρέθηκα το κομπλεξισμό μας απέναντι στους πάντες και τα πάντα.

 

Ειδικά με το θέμα του νερού, ήταν πολύ πονεμένη ιστορία, μιάς και από το 2008 μέχρι και το 2010 όλο το νησί είχε νερό 3 φορές την εβδομάδα.

 

Για το θέμα της "ξεκωλίασης" που αναφέρθηκε.

 

Οι Κύπριες στη πλειοψηφία τους είναι εξαιρετικά "φιλελεύθερες", δέν το παίζουν ντίβες και πάνω από όλα τρελαίνονται για "Καλαμαράδες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...