Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπεσες σε περίπτωση.

 

Έλα μιά βόλτα από τα μέρη μας να ανοίξει το μάτι σου :-D

 

@panther

Εγώ προσωπικά είμαι Έλληνας. Το Ελλαδίτης είναι κομπλεξικός χαρακτηρισμός. Στα αυτιά μου ακούγεται σαν ο τύπος που μένει Ελλάδα, λες και αν με αποκαλέσεις Έλληνα αντί για Ελλαδίτη θα μειώσεις τον Κύπριο.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι κομπλεξικός χαρακτηρισμός. Αντίθετα μάλλον παρερμηνεύεις το τί σημαίνει.

 

Ελλαδίτης σημαίνει Έλληνας εξ Ελλάδος, για να μπορεί να ξεχωρίζει από τον Έλληνα εκ Κύπρου.

 

Γιατί αν είσαι Κύπρο και πείς ότι είσαι Έλληνας, ο Κύπριος θα προσβληθεί, μιάς και θεωρεί τον εαυτό του επίσης Έλληνα.

 

Τα έχουμε πεί πάρα πολλές φορές αυτά εδώ πέρα.

 

Επίσης ο Ελλαδίτης, τα πιό συνηθισμένα του παρατσούκλια είναι "Καλαμαράς" και "Πατρίδα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

το ακούω και εγω συνέχεια αυτό

 

υποθέτω το "Ελλαδίτης" είναι με την έννοια του "Έλληνας κάτοικος Ελλάδας " ενω αντίστοιχα οι Κυπραίοι είναι "'Ελληνες κάτοικοι Κύπρου"

 

 

θέλω να κάνω μια ιστορική ερώτηση:

 

Ξέρει κανείς πού ωφείλεται αυτή η σχέση Ελλάδας Κύπρου ? Εννοώ , ιστορικά πάντα , πώς προέκυψε και η Κύπρος μιλάει Ελληνικά , "αδέρφια ελλαδα-κυπρος " κλπ ?

 

γνωρίζει κάποιος απο την σιτορία πως εφτασε το Ελληνικο στοιχείο εκει και διατηρήθηκε μέχρι σήμερα και υπάρχει αυτη η στενή σχέση ?

 

σόρρυ , η περιγραφη της απορίας είναι για τον φαλλό , αλλα δεν μπορώ να περιγράψω τώρα καλύτερα την σκέψη μου , σορρυ ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη ξανακούσω για Ελληνάρες και νεο-έλληνες και χαζές ελληνικές νοοτροπίες ε,δεν γίνεται απο πείρα να βγάζετε γενικά συμπεράσματα,μέχρι να γνωρίσετε και τον τελευταίο παππού που μένει σε καλύβι στο βουνό δεν μιλάτε,άντε γιατί,άντε γιατί,άντε.Γιατί;

 

 

απο πάνε η Κύπρος είναι ελληνική όσο η Κρήτη κ.α,απο την μυθολογία αναφέρεται το νησί και κατοικούσαν ελληνικά φύλλα απο τότες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adon1s, η Κύπρος αποικήθηκε από τα Ελληνικά φύλα σχεδόν ταυτόχρονα με την υπόλοιπη Ελλάδα.

 

Είναι τόσο Ελληνική όσο οποιοδήποτε άλλο μέρος της Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις κοπελες/ γυναικες/ κοριτσια απο Σερρες ομως θα μου επιτρεψεις να την εχω αυτην την αποψη. Εχω εκτεταμενη εμπειρια με δαυτες. Δυσκολα θα μου αλλαξει καποιος τη γνωμη μου γι αυτες μιας και η ζυγαρια εχει βαρυνει μονοτερμα 100% (μα ουτε μια δεν εχω γνωρισει που να μην ειναι "τανα" ειτε στο σωμα ειτε στην ψυχη ειτε και στα 2 μαζι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να σου πώ φίλε μου. Εγώ θα σου έλεγα ότι έπεσες στη περίπτωση.

 

Προσωπικά γνώρισα αξιοπρεπέστατες κοπέλες στα φοιτητικά μου χρόνια και μάλιστα ένιωθαν ιδιαίτερα άβολα ακριβώς λόγω της φημολογίας αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη ξανακούσω για Ελληνάρες και νεο-έλληνες και χαζές ελληνικές νοοτροπίες ε,δεν γίνεται απο πείρα να βγάζετε γενικά συμπεράσματα,μέχρι να γνωρίσετε και τον τελευταίο παππού που μένει σε καλύβι στο βουνό δεν μιλάτε,άντε γιατί,άντε γιατί,άντε.Γιατί;

Αν αναφερεσαι εδω, χρησιμοποιησα τον ορο Ελληναρας στο προηγουμενο μου ποστ πολυ ευστοχα. Σε υπερθετικο βαθμο ΕλληΝΑΡΕΣ αυτοι στους οποιους αναφερθηκα :)

 

Με τον οποιο ορο "Ελληναρας" εννοω αυτον που: Ελλαδα να ουμ, Ελλαδαρα ρε, Ελλαδα και τα μυαλα στα καγελα αδερφε κι ολοι οι αλλοι να παν να γ@&^*ουν γιατι ειναι αχρηστοι, γλυφτες, κοροιδα, πιθηκοι οταν εμεις καναμε την Ακροπολη, ανθελληνες, κρυοκωλοι, κουτοπονηροι, αρχοντοχωριατες, μας μισουν, θελουν το κακο μας, μας βλεπουν με μισο ματι ΟΛΟΙ κλπ κλπ. Ειναι να μη σε πιασει στο στομα του ο υπερηφανος Ελληναρας με την δεικτικη του διαθεση. Θα σε στολιζει μεχρι αυριο με αυθαιρετους γενικευμενους χαρακτηρισμους.

Κατι που δεν περιοριζει μονο στους μη Ελληνες. Φυλαει και για τους ιδιους τους Ελληνες μερος απο το ταλεντο του. Για ρωτα τον για τους Πατρινους, για τους Θεσσαλονικιους, για τους Αθηναιους, για τους Πελοπονησιους κλπ κλπ. Αλλα ουτε στην επαρχια/νομο/πολη περιοριζεται. Μετα, αν ειναι ενας υπερηφανος Αθηναιος, για ρωτα τον για τους Μπουρναζιωτες, τους Β.Π, τους Δ.Π. Μετα, αν ειναι Μπουρναζιωτης για ρωτα τον για τη γειτονια του. Ολους μ@λ@κες θα τους ανεβασει, ολους ιδιορυθμους περιεργους και χωριατες θα τους κατεβασει. Μετα αφου εχεις ξεμπερδεψει με τους αλλοδαπους/ημεδαπους/πολη του/γειτονια του και αφου στους εχει θαψει ολους, ρωτα τον για το σοι του. Εκει να δεις... Στο τελος, ρωτα τον και για τον εαυτο του. Αν τον πετυχεις σε καμια κριση ειλικρινειας ισως σου εξομολγηθει οτι ουτε τον εαυτο του χωνευει ωρες ωρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφερεσαι εδω, χρησιμοποιησα τον ορο Ελληναρας στο προηγουμενο μου ποστ πολυ ευστοχα. Σε υπερθετικο βαθμο ΕλληΝΑΡΕΣ αυτοι στους οποιους αναφερθηκα :)

όχι δεν ήταν για σένα συγκεκριμένα

απλά ο καθένας λέει για την προσωπική του εμπειρία,πχ γνωρίζω 10 βλάκες και τυχαίνει να ναι Άγγλοι,ε θα πω τι βλάκες αυτοί οι Άγγλοι

δεν γίνεται να γνωρίσει όλο το νησί κάποιος,οπότε αυτό το "τους γνώρισες όλους;" δεν κολλάει επειδή δεν μας αρέσει η άποψή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν ήταν για σένα συγκεκριμένα

απλά ο καθένας λέει για την προσωπική του εμπειρία,πχ γνωρίζω 10 βλάκες και τυχαίνει να ναι Άγγλοι,ε θα πω τι βλάκες αυτοί οι Άγγλοι

δεν γίνεται να γνωρίσει όλο το νησί κάποιος,οπότε αυτό το "τους γνώρισες όλους;" δεν κολλάει επειδή δεν μας αρέσει η άποψή του

Στο μεταξυ βαζω στοιχημα οτι αυτοι που λενε πως "ΟΛΟΙ (οι Κυπριοι πχ) ειναι ετσι και γιουβετσι" σιγουρα γνωρισαν και την αλλη πλευρα, απλα αυτο που τους εμεινε στο κεφαλι ηταν οι 2-3-13-103 μ@λ@κες. Ισως γιατι αυτες οι συμπεριφορες να τους μειωσαν το εγω τους και να δωσαν παραπανω σημασια αποσο χρειαζεται. Αρα, να σου οι γενικευσεις στα φορουμ μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν

μετά από καιρό που έχω πολλούς κύπριους φίλους και έναν σχεδόν κολλητό ανακάλυψα ότι:

 

Οι κύπριοι ο καθένας τους είναι γαμώ τα παιδιά, ευχάριστοι με humor αλλά λίγο ψηλομύτες/ψώνια

 

Το μεγάλο πρόβλημα ξεκινάει όταν βάλεις πάνω από 3 μαζί! λες και μεταμορφώνονται και γίνονται άκρως αντιπαθητικοί :P

 

(επίσης και λίγο η τριχοφυΐα τους είναι ενοχλητική...και στα 2 φύλα :P αλλά αυτό είναι θέμα γούστου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν ήταν για σένα συγκεκριμένα

απλά ο καθένας λέει για την προσωπική του εμπειρία,πχ γνωρίζω 10 βλάκες και τυχαίνει να ναι Άγγλοι,ε θα πω τι βλάκες αυτοί οι Άγγλοι

δεν γίνεται να γνωρίσει όλο το νησί κάποιος,οπότε αυτό το "τους γνώρισες όλους;" δεν κολλάει επειδή δεν μας αρέσει η άποψή του

 

Δηλαδή θα βγάλεις συμπέρασμα για εκατομμύρια ανθρώπους γνωρίζοντας μόνο 10 από αυτούς;

Και δεν είναι θέμα οτι δεν μου αρέσει η άποψη του, αλλά το οτι την βρίσκω πολύ λανθασμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα βγάλεις συμπέρασμα για εκατομμύρια ανθρώπους γνωρίζοντας μόνο 10 από αυτούς;

Και δεν είναι θέμα οτι δεν μου αρέσει η άποψη του, αλλά το οτι την βρίσκω πολύ λανθασμένη.

όχι,είναι τρόπος έκφρασης,σε σένα μένει να καταλάβεις ότι δεν εννοεί του πάντες αλλά αυτούς που γνώρισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι,είναι τρόπος έκφρασης,σε σένα μένει να καταλάβεις ότι δεν εννοεί του πάντες αλλά αυτούς που γνώρισε

 

" Ναι , τους έχω ζήσει πολύ , και τους μισώ....."

Εγώ με αυτό καταλαβαίνω πως αναφέρεται σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...