Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα, Κύπρος και το λουρί της μάνας.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά πιστεύω ότι οι Κύπριοι αισθάνονται Έλληνες( και είναι, όχι όμως ότι θα τους ρωτήσουμε κιόλας). Απλά υπάρχουν κάποιοι που βγαίνουν εκτός οριων. Τώρα μη μιλήσουμε για κλικες γιατί όλη η Ελλάδα είναι μια κλίκα. Όπου και να πας.

Αναφορικά με την ελληνικότητα του νησιού, συγκριτικά για την Κρήτη έχουν γίνει 3 πόλεμοι και το κρητικό ζήτημα ήταν πιο δύσκολο να λυθεί. Και ελυθη.

Στην Κύπρο υπάρχουν όμως και Τούρκοι. Ένα ομοσπονδιακό κράτος με εκπροσώπηση στη βουλή ανάλογα με το πληθυσμό και στη δικαστική εξουσία με ισάριθμα μέλη, είναι η πιο δίκαιη λύση.

Μη καθεστε και ασχολείστε με αγαμητους/τες κυπρίους που βγαίνουν εκτός οριων. Και στην Κρήτη τα ίδια γίνονται. Αν σηκωθούν όμως απο τους τάφους οι Κρητες ήρωες του 21 και της Μακεδονίας , θα τους βάλουν την ψευτοκρητικη σημαία στον κωλο.

post-66111-1313144146,82_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν σηκωθούν όμως απο τους τάφους οι Κρητες ήρωες του 21 και της Μακεδονίας , θα τους βάλουν την ψευτοκρητικη σημαία στον κωλο.

για το αρχείο του πάνω,συνεχίστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχετε πάθει όλοι και γράφετε τα άρθρα που αφορούν πληθυντικό με η. Η Κύπριοι; Λίγο σεβασμό στα μάτια μας :P

Σόρυ, έχεις δίκιο, απο τη νυστά ήταν. Οι αυπνίες έχουν και αυτές τέλος!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είμαι σίγουρος πως όλοι οι Κύπριοι είναι το ίδιο. :rolleyes:

 

Αυτό που επικαλείστε συνέχεια τι είναι?

Για να εκφράσει δηλαδή γνώμη για τους Κύπριους πρέπει να περάσει από συνέντευξη όλο το νησί.

Αυτούς έχει γνωρίσει βάσει αυτών κρίνει.

Αν πάντως πέτυχε 10/10 όπως τους περιγράφει τότε μάλλον παίζει πρόβλημα. Για τον ίδιο τουλάχιστον.

 

Η δικιά μου γνώμη χίλιες φορές Κύπριος παρά βάζελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που επικαλείστε συνέχεια τι είναι?

Για να εκφράσει δηλαδή γνώμη για τους Κύπριους πρέπει να περάσει από συνέντευξη όλο το νησί.

Αυτούς έχει γνωρίσει βάσει αυτών κρίνει.

Αν πάντως πέτυχε 10/10 όπως τους περιγράφει τότε μάλλον παίζει πρόβλημα. Για τον ίδιο τουλάχιστον.

 

Η δικιά μου γνώμη χίλιες φορές Κύπριος παρά βάζελος..

 

Ακριβώς, στο ποστ αυτό αναφέρεται στους Κύπριους λες και τους γνωρίζει όλους.

Άνθρωποι σαν αυτούς που αναφέρει υπάρχουν σε όλες τις κοινότητες, οι Κύπριοι δεν είναι η εξέρεση.

 

Εγώ παντός που ζω στο νησί, έχω γνωρίσει πολύ κόσμο με διαφορετικές απόψεις, κάποιοι λένε πως είμαστε Έλληνες

άλλοι λένε το αντίθετο. Και όμως σπάνια συναντώ άτομα πού μισούν τους Ελλαδίτες.

 

Υ.Γ Να προσθέσω, το να μισεί κάποιος ένα άτομο λόγο της εθνικότητας, θρησκείας τού κτλ εγώ το θεωρώ βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που δε λεει κανεις Ελληναρας που γραφει για να κατηγορησει τους Κυπριους για ανθελληνες/τοπικιστες/κομπλεξικους/αρχοντοχωριατες/γλυφτες, ειναι το τι γινεται στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ επαρχια πανω σε αυτο το θεμα. Ας πουμε ενας Αθηναιος, στη Βορεια Ελλαδα δε θα βρει παρομοιες συμπεριφορες? Αρα αντι να κοιταζουν μερικοι να βγαζουν μενος και κομπλεξ προς αλλες χωρες, ας δουν πρωτα τα του οικου τους που δε διαφερουν και πολυ απο αυτο που γενικευουν ως συμπεριφορα ΟΛΩΝ σε μια αλλη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είμαι σίγουρος πως όλοι οι Κύπριοι είναι το ίδιο. :rolleyes:

 

Δεν ξερω τι παιζει με το θεμα αλλα προφανως και αν δεν υπηρχε φωτια δεν θα υπηρχε και καπνος. Οπως ειπε και ο παραπανω αν καποιου οι εμπειριες συσωρευονται στο να δειχνουν οτι υπαρχει καποιο προβλημα τοτε το πιθανοτερο ειναι οτι το προβλημα αυτο πραγματι υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι παιζει με το θεμα αλλα προφανως και αν δεν υπηρχε φωτια δεν θα υπηρχε και καπνος. Οπως ειπε και ο παραπανω αν καποιου οι εμπειριες συσωρευονται στο να δειχνουν οτι υπαρχει καποιο προβλημα τοτε το πιθανοτερο ειναι οτι το προβλημα αυτο πραγματι υπαρχει.

 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως όλοι οι Κύπριοι ή έστω η πλειοψηφία είναι "Συμφεροντολόγοι, αρχοντοχωριάτες του κερατά, Ψευτικοι άνθρωποι και γλύφτες"? Απορώ πως έρχονται κάποιοι σε τέτοια συμπεράσματα. Εντάξει δεν ήμαστε και Άγιοι αλλά όχι και έτσι.

 

Το ότι κάποιοι Κύπριοι δεν συμπαθούν τους Έλληνες δεν σημάνει πως ισχύει για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως όλοι οι Κύπριοι ή έστω η πλειοψηφία είναι "Συμφεροντολόγοι, αρχοντοχωριάτες του κερατά, Ψευτικοι άνθρωποι και γλύφτες"? Απορώ πως έρχονται κάποιοι σε τέτοια συμπεράσματα. Εντάξει δεν ήμαστε και Άγιοι αλλά όχι και έτσι.

 

Το ότι κάποιοι Κύπριοι δεν συμπαθούν τους Έλληνες δεν σημάνει πως ισχύει για όλους.

 

Στην ουσια το προβλημα δεν ειναι ολοι οι Κυπριοι. Ειναι αυτοι οι λιγοι. Διοτι δεν ειναι οτι δε μας συμπαθουν οι Γαλλοι, η οι Μεξικανοι. Ειναι οτι νιωθεις την αντιπαθεια απο ενα λαο που θεωρηστικα ειναι κομματι σου, που τοσα χρονια παλευε να παραμεινει ελληνικο που εχει παρα πολλα κοινα με την ελλαδα. Ε εκει οταν ακομη και λιγοι βλεπεις να σε αντιπαθουν μεγενθυνεται το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τις Κύπριες τις συμπαθώ όλες. Και τις Σουηδέζες επίσης. Φέτος άρχισαν να μου αρέσουν και οι Δανέζες. :P Στους Κύπριους το μόνο κακό που έχω να επιρρίψω είναι το γεγονός ότι μιλάνε Κυπριακά μπροστά σε Έλληνες για να μην καταλαβαίνουν τι λες. Πραγματικά μεγάλη αγένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως όλοι οι Κύπριοι ή έστω η πλειοψηφία είναι "Συμφεροντολόγοι, αρχοντοχωριάτες του κερατά, Ψευτικοι άνθρωποι και γλύφτες"? Απορώ πως έρχονται κάποιοι σε τέτοια συμπεράσματα. Εντάξει δεν ήμαστε και Άγιοι αλλά όχι και έτσι.

 

Το ότι κάποιοι Κύπριοι δεν συμπαθούν τους Έλληνες δεν σημάνει πως ισχύει για όλους.

 

Εγω δεν λεω οτι ειναι ολοι ετσι αλλα προφανως και ειναι αρκετοι ωστε να δημιουργησουν τετοιες εντυπωσεις γιατι αυτα που λεει ο φιλος παραπανω τα εχω ακουσει απειρες φορες και εκτος φορουμ. Δεν μπορει να μην συμβαινει κατι λοιπον. Δεν υπαρχουν τυχαια τετοιες αποψεις ακριβως οπως ισχυει και για τους Ελληνες για τις διαφορες αποψεις που υπαρχουν και ακουω απο τουριστες συνεχεια.

 

Σε αυτο που λεει ο πουρναρας συμφωνω απολυτα. Οταν μεσα στην ιδια σου την καστα αντιμετωπιζεις εχθρα (βλεπε Αθηναιους να χαρακτηριζουν τους βορειους "Βουλγαρους" ή αναστροφα το κομπλεξ των βορειων εναντι των Αθηναιων κτλ κτλ) τοτε καταλαβαινεις οτι κατι δεν μπορει να ειναι απλα μυθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι παιζει με το θεμα αλλα προφανως και αν δεν υπηρχε φωτια δεν θα υπηρχε και καπνος. Οπως ειπε και ο παραπανω αν καποιου οι εμπειριες συσωρευονται στο να δειχνουν οτι υπαρχει καποιο προβλημα τοτε το πιθανοτερο ειναι οτι το προβλημα αυτο πραγματι υπαρχει.

 

Τότε για αυτούς των οποίων οι εμπειρίες συσσωρεύονται στο οτι δεν υπάρχει ούτε υπήρχε πρόβλημα, τί δείχνει?

 

Καλό είναι να βασιζόμαστε περισσότερο σε απόψεις ανθρώπων που ζούνε στο τόπο αυτό, παρά στις εκρήξεις κομπλεξισμού του εκάστοτε τουμπανιασμένου από τεστοστερόνη έφηβου.

 

Εκτός και αν συμφωνείτε επίσης ότι όλες οι Σερρέες είναι π....., ότι όλοι οι Πατρινοί είναι π.....- π...., ότι όλοι οι Παοκσήδες είναι Τούρκοι, οι Μακεδόνες Βούλγαροι, οι Κρητικοί έμποροι ναρκωτικών και όλες τις λοιπές βλακείες, λές και έχουμε έμφυτη μέσα στα γονίδιά μας τη ρατσιστική, κομπλεξική ταμπελοποποίηση ολόκληρων κοινωνικών ομάδων ή και λαών με βάση απόψεις τύπου ράδιο αρβύλα, του αδελφού του θείου του παππού του ξαδέλφου μου ή με βάση μειοψηφία επίσης κομπλεξικών ατόμων.

 

Εφόσον αρεσκόμαστε τόσο πολύ στο άθλημα αυτό, γιατι δεν ξαναγυρνάμε στις πόλεις κράτη. Μήπως και έτσι ησυχάσουμε. Και μετά μπορούμε να κόψουμε και τις πόλεις σε μικρότερα κομμάτια, ανάλογα με τις απόψεις της κάθε γειτονιάς.

 

Και έτσι για να τα λέμε τα πράγματα με το όνομά τους όπως τα βιώνω εγώ, το κομπλεξισμό που βλέπω από τους Ελλαδίτες απέναντι στους πάντες, συμπεριλαμβανομένων και των Κυπρίων, δεν την έχω βιώσει από οποιοδήποτε άλλο για εμάς. Και ναί συμπεριλαμβάνω και τους Κύπριους, τους οποίω ζώ καθημερινά από το 2004.

 

Μας έφαγε η μιζέρια μας. Αυτό συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση , αλλα ως τώρα στο Πανεπιστήμιο έχω γνωρίσει πολλές και πολλούς Κύπριους και Κύπριες.

 

ε ρε παιδιά , ΔΕΝ έχω πετύχει ΟΥΤΕ 1 όμορφη Κύπρια ....

 

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός / ατυχία / κλπ αλλα το έχω παράπονο

 

Ξέρω , η ομορφιά είναι υποκειμενικό πράγμα , αλλα έστω μια με καλή εξωτερική εμφάνιση δεν έχω πετύχει

 

Είναι έτσι γενικά οι τσίπριες ή εγω πέφτω πάντα στην περίπτωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πέφτεις στην περίπτωση. Έχω γνωρίσει από ωραίες μέχρι γαμησάble Κύπριες.

 

@panther

 

Εγώ προσωπικά είμαι Έλληνας. Το Ελλαδίτης είναι κομπλεξικός χαρακτηρισμός. Στα αυτιά μου ακούγεται σαν ο τύπος που μένει Ελλάδα, λες και αν με αποκαλέσεις Έλληνα αντί για Ελλαδίτη θα μειώσεις τον Κύπριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...