Προς το περιεχόμενο

tar over ssh


ironwiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ καλησπερα. εχω μια ωραια προκλησουλα. :)

 

εχω ανεβασει ενα αρχειο tar.gz πανω στον server που φιλοξενουμαι. εχοντας συνδεθει κανονικα με ssh. δινω την εντολη

>
tar -xvzf arxeio.tar.gz

και μου βγαζει : bash: tar: command not found

 

τι φταιει ? ειναι δικο μου λαθος η απλα δεν εχουν αυτοι (ο server) την εντολη tar?

 

αν δεν την εχουν με ποια εντολη μπορω να κανω untar remote ?

 

ευχαριστω εκ των προτερων[/code]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδέχεται να μην υπάρχει το tar (αν και μου φαίνεται τραβηγμένο). Δοκίμασε να δώσεις το πλήρες path, π.χ. /bin/tar ή /usr/bin/tar. Σε περίπτωση που το tar όντως δεν υπάρχει στο σύστημα, μπορείς να το βάλεις εσύ ή (αν δεν έχεις root), να ανεβάσεις ένα static binary tar στο home directory σου.

 

Δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες. Τι server είναι; Τι διανομή τρέχει; έχεις root; είναι dedicated, virtual, shared;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδέχεται να μην υπάρχει το tar (αν και μου φαίνεται τραβηγμένο). Δοκίμασε να δώσεις το πλήρες path, π.χ. /bin/tar ή /usr/bin/tar. Σε περίπτωση που το tar όντως δεν υπάρχει στο σύστημα, μπορείς να το βάλεις εσύ ή (αν δεν έχεις root), να ανεβάσεις ένα static binary tar στο home directory σου.

 

Δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες. Τι server είναι; Τι διανομή τρέχει; έχεις root; είναι dedicated, virtual, shared;

 

νομιζω redhat, δεν εχω root. δε ξερω αν ειναι dedicated...κτλ. λειτουργει το plesk.

 

δοκιμασα σε ενα ssh με java που εχει μεσα στο cpanel της plesk ουτε εκει δουλεψε, το ιδιο αποτελεσμα.

δοκιμασα επισης αυτα που μου ειπες και μου εβγαλε:

>
bash-3.00$ /bin/tar -xvzf arxeio.tar.gz
bash: /bin/tar: no such file or directory

bash-3.00$ /usr/bin/tar -xvzf arxeio.tar.gz
bash: /usr/bin/tar: no such file or directory

 

μαλλον δεν εχω προσβαση εκει

 

το static binary tar πως ακριβως θα το κανω και θα το ανεβασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή δοκίμασε να αντιγράψεις το tar που έχεις σπίτι σου (αν έχεις) στο directory σου στο server. Μετά κάνε login με SSH και δώσε

>
chmod +x ./tar
./tar

να δούμε τι θα γίνει.

Το να φτιάξεις ένα static binary είναι σχετικά απλό, αλλά αν δεν έχεις ξανακάνει compile πρόγραμμα θα σου συνιστούσα να το αφήσεις προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστω. τελικα μετα απο αναμονη μεχρι κ πριν λιγο. μου εδωσαν σωστη προσβαση. μου ειχαν δωσει bin/bash(chrooted) και την αλλαξαν σε /bin/bash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...