Προς το περιεχόμενο

Μειώστε τις μακροσκελείς εντολές του τερματικού


ants_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα πράμα σαν το... tinyurl.com, δηλαδή! :-D

 

62703-3.png

 

Όσοι γνωρίζουν, τι είναι τα bash aliases, θα βρουν αρκετά χρήσιμη την εφαρμογή. Μας δίνει τη δυνατότητα να αντιστοιχούμε μια μακροσκελή εντολή που χρησιμοποιούμε συχνά στην κονσόλα σε μία νέα, το όνομα της οποίας θα φανταστούμε εμείς, μονολεκτική. Έτσι γλιτώνουμε χρόνο, κόπο και εξοικονομούμε νεύρα για κάποιο άλλο σημείο της καθημερινότητας. :-D

 

Για παράδειγμα, η εντολή:

>sudo cp -v /var/cache/apt/archives/*.deb media/BACKUP/Linux/Kubuntu/Synaptic/archives/

μπορεί εύκολα να αντικατασταθεί με:

>debbackup

!!!!

 

Ο QAliasEditor αυτοματοποιεί τη διαδικασία, που μπορεί να κάνει κάποιος που γνωρίζει "χειροκίνητα", και τη μετατρέπει σε υπόθεση μερικών κλικ.

 

Έχει όμορφο και απλό GUI σε qt4 και σας περιμένει να την δοκιμάσετε και να την σχολιάσετε.

 

Download εδώ

 

Διατείθεται και σε πακέτο .deb. Πιο πρόσφατη έκδοση η 2.0.0.

 

(Head developer: Art_Fowl, Graphics: hoagie2)

 

gallery_13269_502_672.png

Όλα τα credits πάνε στα παιδιά απ'το e-pcmag.gr που το υλοποίησαν!

Η περιγραφή του προγράμματος καθώς και όλο το τόπικ είναι του prts_1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταναλώνοντας λιγότερο bandwidth και λιγότερο χρόνο απ' ότι προσπαθώντας να κάντε compile το παραπάνω πρόγραμμα σε μια τυχαία διανομή, μπορείτε να διαβάσετε αυτό ή

αυτό ή κάτι άλλο, τα οποία θα σας λύσουν τα χέρια σε σαφώς περισσότερα ζητήματα, με σαφώς καλύτερα αποτελέσματα για εσάς ;).

 

 

Graphical alias editor, να δω τι άλλο θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια για το σκοπο της χρησης ενος τετοιου προγραμματος.

 

Το εν λογω προγραμμα επιτρεπει σε εναν αρχαριο (ή εστω καινουριο στο χωρο του linux) να δημιουργησει τα δικα του aliases, σωστα?

 

Απο την αλλη, δημιουργια ενος alias γινεται με σκοπο να βοηθησει το χρηστη οταν αυτος χρησιμοποιει την ιδια εντολη ξανα και ξανα ή θελει να "ορισει" κατι σαν προεπιλογη σε μια εντολη που χρησιμοποιει συχνα (πχ alias streamplayer = mplayer -cache 256).

 

Για να φτασει ενας χρηστης στο σημειο να κανει alias για κατι, παει να πει οτι κανει εκτεταμενη χρηση του τερματικου, αρα καθε αλλο παρα αρχαριος θα ειναι! Αρα λογικα θα ξερει να το κανει και χωρις gui.

 

Δεν βλεπω καποιο προφανη λογο υπαρξης της παραπανω εφαρμογης, συγγνωμη.

Ομολογω οτι το μοναδικο alias που εχω κανει ειναι το

>alias pacman=pacman-color

,το οποιο ειναι "διακοσμητικο" βεβαια, αλλα ως εκει.

 

Ισως μια καλη χρηση για alias θα ηταν κατι σαν το

>alias temps = sensors | grep "Core 0" && sensors | grep "Core 1" 
(+μερικα cut)

που θα μου δεινει την εξοδο ετοιμη για το conky ωστε να μην χρειαζεται να ψαχνομαι στο λεπτομερεστατο .conkyrc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Nα σας πω ότι και γω μέσω του ~/.bashrc ορίζω τα aliases μου .

2)Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι τόσο προχωρημένος ώστε να χρησιμοποιεί μακροσκελείς εντολές , λχ είχα ένα πρόβλημα με τον σκληρό μου [εξωτερικό] και έπρεπε να τον κάνω force για να γίνει mount και νταξ ήταν αρκετά μεγάλη εντολη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι να πω ένα μπράβο στον developer που απ'ότι βλέπω, παρόλο που είναι μικρός σε ηλικία έχεις προσφέρει εως τώρα εκτός αυτής της εφαρμογής και τον KGRUBEditor (αν δεν κάνω λάθος)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...