Προς το περιεχόμενο

Τι να βάλω για να έχω αυτά τα αποτελέσματα;


nurse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα αυτό:

και αυτό :

 

Ομολογώ ότι τα linux είναι υπό σκέψη και έλεγα να τα βάλω στο παλιό μου ύπολογιστή. Ο ανιψιός μου, μου έδειξε τα παραπάνω βίντεο και ,..,.,.,.,.,,

 

Τι είναι αυτά; ubuntu και beryl....

Το πρώτο το ξέρω το άλλο....

Για να έχω τα ίδια αποτελέσματα τι προγράμματα πρέπει να κατεβάσω και τι υπολογιστή απαιτούν;

Να πω επίσης ότι δεν έχω ξανά ασχοληθεί με το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το compiz (πρωην beryl) απαιτει (εκτος απο το να το εγκαταστησεις :P)

 

1) Καρτα γραφικων που να εχει τις στοιχειωδεις ικανοτητες για 3d, αρα οχι onboard. Δεν ειναι αναγκη να ειναι τελευταιας γενιας. Εγω ετρεχα πριν ενα χρονο με Gforce 4 MX. Τωρα που το compiz εχει αλλαξει κατα πολυ, δεν ξερω αν θελει κατι παραπανω. Με την 3850 δεν δοκιμασα καν να δω πως ειναι (εξηγω παρακατω γιατι).

 

2) Εγκατεστημενους drivers για την παραπανω καρτα για να εχεις 3d acceleration. Αν εχεις nvidia, θες τους αντιστοιχους drivers κλειστου κωδικα απο την nvidia, αν εχεις ati θες τους αντιστοιχους της ati (fglrx).

 

3) Για μεγαλυτερη απολαυση συστηνεται να εχεις nvidia καθως οι drivers της ati για το linux ειναι χαλια και απαιτουν ματσακονιες για να δουλεψει το compiz. Με nvidia δουλευει μια κι εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Beryl μας άφησε χρόνους. Πλέον υπάρχει το Compiz Fusion για 3D Desktop, που νομίζω έρχεται προεγκατεστημένο στο Ubuntu, αλλά αν δεν είναι το κατεβάζεις από τα αποθετήρια σου, 1 λεπτό θα σου πάρει.

 

Απαιτήσεις από το pc δεν έχει πολλές. 256ΜΒ Ram και μια κάρτα γραφικών που έχει υποστήριξη για λίνουξ (nV, ATI, Intel). Εγώ σε pc με Intel On Board και 32MB VRAM τρέχω το Compiz μια χαρά.

 

ΥΓ. Με πρόλαβε ο jim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://vistakiller.blogspot.com/

 

πληρης οδηγος για ενεργοποιηση κυβου και αλλα εφε

 

αλλος ενας που εχει και οδηγιες για dock

 

πολλα ευχαριστω στον vista killer για την προσφορα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης Ubuntu ή Kubuntu? To δεύτερο μου φάνηκε λίγο πιο σοβαρό,,,, δεν ξέρω. Κάθε άποψή σας σεβαστή.

 

όποιο σου αρέσει περισσότερο.

Μπορείς και τα δυο στην ίδια εγκατάσταση και επιλογή κατα το login!

Στην αρχή καλό είναι να μείνεις λίγο χωρίς compiz.

 

@jim_p στο 1) νομίζω έχεις λάθος. Οι intel κάρτες (onboard) μια χαρά παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως εκανα λαθος. Υπεθεσα οτι θες γερες επιδοσεις σε 3d γιαυτο και προτεινα οχι onboard.

 

Οσο για το Kubuntu vs Ubuntu, προτεινω Ubuntu (gnome) γιατι το kde εχει μικροπροβληματα με το compiz (δεν εχω kde, ετσι εχω ακουσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

compiz είναι αυτά τα υπέροχα εφε κλπ.?

Και μια πρακτική ερώτηση. Office 2007 θα μπορώ να τρέξω μέσω του linux? Κάπου διάβασα ότι μπορείς με ένα πρόγραμμα αλλά δεν κάνει και θαύματα. Υπάρχουν κωλύματα.

Είναι από τις σουίτες που δεν μπορώ να αποχωριστώ.

Ναι Ναι ξέρω υπάρχει και το Open office αλλά θέλει δρόμο ακόμη να φτάσει αυτό τηw Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είναι λίγο επικίνδυνο να μιλάω για microsoft σε φόρουμ για linux. Αλλά δείξτε κατανόηση. Το Word το PPoint τρέχουν πάντα στο PC μου λόγο δουλιάς. Τουλάχιστον μέχρι να βγει η έκδοση 3 στο Open Office. Άκουσα ότι θα είναι εφάμιλλη με το 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το compiz (πρωην beryl) απαιτει (εκτος απο το να το εγκαταστησεις :P)

 

1) Καρτα γραφικων που να εχει τις στοιχειωδεις ικανοτητες για 3d, αρα οχι onboard. Δεν ειναι αναγκη να ειναι τελευταιας γενιας. Εγω ετρεχα πριν ενα χρονο με Gforce 4 MX. Τωρα που το compiz εχει αλλαξει κατα πολυ, δεν ξερω αν θελει κατι παραπανω. Με την 3850 δεν δοκιμασα καν να δω πως ειναι (εξηγω παρακατω γιατι).

 

2) Εγκατεστημενους drivers για την παραπανω καρτα για να εχεις 3d acceleration. Αν εχεις nvidia, θες τους αντιστοιχους drivers κλειστου κωδικα απο την nvidia, αν εχεις ati θες τους αντιστοιχους της ati (fglrx).

 

3) Για μεγαλυτερη απολαυση συστηνεται να εχεις nvidia καθως οι drivers της ati για το linux ειναι χαλια και απαιτουν ματσακονιες για να δουλεψει το compiz. Με nvidia δουλευει μια κι εξω.

 

1) Μέγα Λάθος. ΟΚ, το επισήμαναν κ άλλοι

3) Πλέον τα πράγματα με τους νέους drivers έχουν αλλάξει. Καταθέτωντας προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι της Ati σε Mobility σε φορητό μπήκαν πολύ ευκολότερα από nvidia σε desktop (6800).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...