Προς το περιεχόμενο

fluxbox


teliparas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τα παρακάτω:

η ερωτηση εγινε με σκοπο να διαπιστωσω το κατα ποσο αφομοιονονται οι gtk εφαρμογες

δουλευω μονο τετοιες:lol:

...

newbie

 

και

να σημειωθει οτι δουλευω αποκλιστικα και μονο gtk apps τα qt apps δε μου αρεσουν καθολου (παραφωρτωμενα με αδιαφορες για μενα επιλογες και παιδικο στυλακι)

 

Νομίζω πως έχεις καταλάβει λίγο λάθος.

Μια qt εφαρμογή μπορεί να εμφανίζεται πολύ καλύτερα σε gnome παρά σε kde, αν αυτό είναι μια απορία σου.

 

Τι είδες δηλαδή σε qt-apps και σε ενόχλησε?

Ποιά ήταν αυτή η εφαρμογή που σου την έδωσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τα παρακάτω:

 

 

και

 

 

Νομίζω πως έχεις καταλάβει λίγο λάθος.

Μια qt εφαρμογή μπορεί να εμφανίζεται πολύ καλύτερα σε gnome παρά σε kde, αν αυτό είναι μια απορία σου.

 

Τι είδες δηλαδή σε qt-apps και σε ενόχλησε?

Ποιά ήταν αυτή η εφαρμογή που σου την έδωσε?

χωρις καμια διαθεση για flame

απλα θα πω οτι οι qt ειναι κουραστηκες και φορτωμενες σα λατερνες

ενας αλλος λογος που προτημω gtk ειναι διοτι δουλευω σε gnome και οι gtk αφομοιωνουν τα dark themes σε αντηθεση με τις qt που θελουν συμαζεμα με qt-engine (και παλι ....)

συνοψιζοντας ο καθενας δουλευει σε οποια πλατφορμα θελει

και στις δυο υπαρχουν ωραιοτατες εφαρμογες (deluge=gtk k3b=qt)

αλλα ουδης αναντικαταστατος και οποιος νομιζει χρειζει αμεσης αντικαταστασης (δες windows:lol::lol::lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις καμια διαθεση για flame

απλα θα πω οτι οι qt ειναι κουραστηκες και φορτωμενες σα λατερνες

ενας αλλος λογος που προτημω gtk ειναι διοτι δουλευω σε gnome και οι gtk αφομοιωνουν τα dark themes σε αντηθεση με τις qt που θελουν συμαζεμα με qt-engine (και παλι ....)

συνοψιζοντας ο καθενας δουλευει σε οποια πλατφορμα θελει

και στις δυο υπαρχουν ωραιοτατες εφαρμογες (deluge=gtk k3b=qt)

αλλα ουδης αναντικαταστατος και οποιος νομιζει χρειζει αμεσης αντικαταστασης (δες windows:lol::lol::lol:)

 

Ok! :-D

Καμία διάθεση για flame και απο εμένα...απλά είχα την απορία πως

μπορεί η qt να κάνει λατέρνα εφαρμογές όπως το k3b, τον amarok , τον smplayer κ.α. οι οποίες είναι σεβαστές απο όλους και "μοναδικές" στο είδος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok! :-D

Καμία διάθεση για flame και απο εμένα...απλά είχα την απορία πως

μπορεί η qt να κάνει λατέρνα εφαρμογές όπως το k3b, τον amarok , τον smplayer κ.α. οι οποίες είναι σεβαστές απο όλους και "μοναδικές" στο είδος τους.

 

το k3b ναι ειναι πολυ καλητερο απο το brasero οχι ομως και αναντικαταστατο:-)

amarok = bloated

ομοιος το deluge ειναι κορηφη αλλα και με ktorrent δουλευεις μια χαρα:-)

γενικα ειμαι της αποψης να χρησημοποιψω ενα μονο toolkit (qt gtk)ωστε το αισθητικο αποτελεσμα να ναι το καλητερο δυνατο (αφου περναω καποιες ωρες στο pc ας ειναι ωραιο δε νομηζεις:-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τελικα εκλεισα σε e17 απο experimental repository (pinning)και για file-manager επελεξα τον thunar

σχεδον ολα δουλευουν υπεροχα

τα μονα προβληματα ειναι

1.το customisation του thunar ο οποιος δεν αφομοιωνει τα θεματα του e17

2.δεν ξερω πως να εγκαταστησω τον entrance (σε svn απ οτι ειδα υπηρχε παλιοτερα στην experimental οχι)

3.δεν βρησκω την ενδειξη για την γλωσσα του πληκτρολογιου

4.δεν βρησκω add-on για ηχο(ασχετο δε δουλευουν και τα κουμπια της εντασης του ηχου στο laptop )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα και μια παρατηρηση για τα backport και experimental repos

 

Τα experimental και backports repositories ειναι ειδικα (=special) και για αυτο ειναι και απενεργοποιημενα .

Δηλαδη εαν ζητησουμε απο τον APT να εγκαταστησει καποιο πακετο πχ Α και αυτο εξαρταται απο τα Α1 και Α2 , τα οποια υπαρχουν στα κανονικα repositories τοτε ολα τα πακετα θα εγκατασταθουν απο τα κανονικα repositories . Αν καποια απο τις εξαρτησεις δεν υπαρχει στα κανονικα repositories , για καποιο λογο , τοτε αυτη θα εγκατασταθει απο τα special repositories εφοσων υπαρχει σε αυτα.Αν τωρα απουσιαζει απο τα κανονικα repositories το πακετο Α και υπαρχει στα special τοτε αυτο θα εγκατασαθει απο τα special repositories και οσες απο τις εξαρτησεις του υπαρχουν στα κανονικα repositories θα εγκατασταθουν απο αυτα ενω οι υπολοιπες εξαρτησεις απο τα special repositories εφοσων υπαρχουν σε αυτα.

Για πληρη εγκατασταση απο special repositories και pinning

#apt-get -t experimental/backports-etch install Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...