Προς το περιεχόμενο

fluxbox


teliparas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα αποδοκιμες και αλλαγες αναμεσα σε kde - gnome αποφασησα να δοκημασω κατι αλλο

μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε fluxbox γιατι ειναι ελαφρυ γρηγορο eye candy και customized :-)

παμε ττωρα στα προβληματα

αναζητω file manager kai session manager

αμφιταλαντευομαι σε nautilos - thunar και xdm -gdm

να σημειωθει οτι δουλευω αποκλιστικα και μονο gtk apps τα qt apps δε μου αρεσουν καθολου (παραφωρτωμενα με αδιαφορες για μενα επιλογες και παιδικο στυλακι)

εαν υπαρχουν και αλλες προτασεις ευπροσδεκτες

ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙΑ ΕΝΩΣ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ ΠΛΗΡΩΣ INTERGRATED

για wm ο κυβος ερυφθει fluxbox:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και σε βρηκα apoikos θα σου ηταν ευκολο να μου λυσεις και καποιες αποριες?

επιδη εχω καποια gtk themes windows borders kai icons που μου αρεσουν πολυ θα μπορεσω να τα χρησημοποιησω ?

το fluxbox μερικοι το κατηγορουν ως κουραστικο συμφωνεις?

το ROX(=DE?) δεν εχει δικο του wm ?

αληθεια εσυ τι τρεχεις?

για icewm ποια η γνωμη σου?

ευχαριστω

ps sorry για το βομβαδισμο αλλα η γνωμη σου μετραει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Core software

 

The core software is a good minimal set of programs with which to start.

 

* ROX-Filer — the file manager at the core of the ROX desktop

* OroboROX — a lightweight Window Manager for ROX

* Archive — create and unpack archive files (supported formats include zip, tar, gz and bz).

* ROX-Session — a simple session manager for the ROX Desktop.

* ROX-Lib — contains shared code used by other ROX applications

* Edit — a simple text editor

* ROX-All — a single archive containing launchers for most of the ROX applications

* AddApp — create ROX application launchers

 

 

 

http://roscidus.com/desktop/software

οντως κατατοπιστικο (RTFM!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://roscidus.com/desktop/OroboROX'>http://roscidus.com/desktop/OroboROX

τωρα μπερδευομαι...

oroborox vs fluxbox

window manager απο μαμα η ... τον πειραγμενο(=fluxbox)

παντως το εντηποσιακο με αυτο το de ειναι οτι ειναι οτι πιο modular υπαρχει (...αν καταλαβα καλα)

http://roscidus.com/desktop/

 

ROX is a fast, user friendly desktop which makes extensive use of drag-and-drop. The interface revolves around the file manager, or filer, following the traditional Unix view that `everything is a file' rather than trying to hide the filesystem beneath start menus, wizards, or druids. The aim is to make a system that is well designed and clearly presented. The ROX style favours using several small programs together instead of creating all-in-one mega-applications.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιδη εχω καποια gtk themes windows borders kai icons που μου αρεσουν πολυ θα μπορεσω να τα χρησημοποιησω ?

Ναι, φυσικά, θα χρειαστεί να φτιάξεις ένα .gtkrc-2.0 είτε με το χέρι, είτε μέσω κάποιου προγράμματος όπως π.χ. το gtk-chtheme. Αυτό που δε θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις είναι οι διακοσμήσεις των παραθύρων (τίτλος και πλαίσιο), καθώς αυτές αναλαμβάνει να τις κάνει το fluxbox.

 

το fluxbox μερικοι το κατηγορουν ως κουραστικο συμφωνεις?

Για οτιδήποτε, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα το βρίσκουν κουραστικό. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες ανάγκες και τα ίδια γούστα, γι' αυτό κοίτα εσύ να χρησιμοποιείς αυτό που σε βολεύει και άσε τι λένε οι άλλοι.

 

το ROX(=DE?) δεν εχει δικο του wm ?

Έχει το Oroborox αλλά δε σε δεσμεύει να τον χρησιμοποιήσεις. Αυτά που χρειάζεσαι εσύ ουσιαστικά είναι ο rox-filer και το rox-session.

 

αληθεια εσυ τι τρεχεις?

Χρησιμοποιώ τον awesome επειδή με βολεύει το tiling mode όταν γράφω κώδικα. Ως file manager (όταν χρησιμοποιώ) χρησιμοποιώ rox-filer και για terminal χρησιμοποιώ urxvt.

 

για icewm ποια η γνωμη σου?

Δεν έχω ασχοληθεί εκτενώς μαζί του, δεν έχω άποψη.

 

http://roscidus.com/desktop/OroboROX

τωρα μπερδευομαι...

oroborox vs fluxbox

window manager απο μαμα η ... τον πειραγμενο(=fluxbox)

Δεν υπάρχει θέμα «μαμάς» ή «πειραγμένου», απ' τη στιγμή που υπάρχουν standards που χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία των window managers με τις εφαρμογές. Ο OroboROX είναι ακόμα υπό ανάπτυξη, ενώ το fluxbox είναι σταθερό και δοκιμασμένο αρκετά χρόνια και θα βρεις αρκετά ωραία configurations για να παίξεις, οπότε προτείνω fluxbox, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εν γένει είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς μόνο το ένα από τα δύο. Αυτή είναι η μαγεία του Linux, ότι έχεις επιλογές (αρκετές για να χαθείς βέβαια...).

 

παντως το εντηποσιακο με αυτο το de ειναι οτι ειναι οτι πιο modular υπαρχει (...αν καταλαβα καλα)

Βασικά είναι modular, τελεία. Στην ουσία είναι απλά ένα σετ εφαρμογών που δεν εξαρτώνται η μία από την άλλη, αλλά αλληλοσυμπληρώνονται, οπότε μπορείς να τρέξεις όσα και όποια θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει το Oroborox αλλά δε σε δεσμεύει να τον χρησιμοποιήσεις. Αυτά που χρειάζεσαι εσύ ουσιαστικά είναι ο rox-filer και το rox-session.

 

πακετο rox-filer βλεπω οντως οτι υπαρχει

rox-session ομως οχι:mad:

θα μπορουσες να προτεινεις κατι

ενδιαφερομαι να κανω καθαρη εγκατασταση (netinst=ενοειτε χωρις το πακετο desktop-enviroment)

οποτε εχουμε και λεμε

#aptitude install xorg

#aptitude install fluxbox (/enlightment ...etc etc)

#aptitude install rox-filer rox-session

ευχαριστω πολυ για την αποκριση σου στα μυνηματα μου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://roscidus.com/desktop/Debian

απο αυτο βγαζω το συμπερασμα οτι θα ειναι πιο σωστο το εξης

#apt-get install xorg fluxbox rox-filer

μετα

# apt-get install zeroinstall-injector

ωστε να μπορω εγκαταστησω το addapp

# 0launch http://rox.sourceforge.net/2005/interfaces/AddApp

και τωρα χρησημοποιωντας το addapp να εγκαταστησω το rox-session

( ωστε να γλιτωσω τα extra repos )

ετσι ομως τα addapp kai rox-session δε θα ειναι updatable μια και δεν υπαρχουν στα sid repos (χωρια οτι ετσι θα ξεφυγω και απο το PMS που το πας αυτο??)

κανω λαθος ??

για να ειμαι ηλεικρηνης δε μου πολυαρεσει μαι τετοια λυση

αν εχεις κατι καλυτερο ειμαι ετοιμος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο session manager πχ x-session-manager; Με openbox που είμαι, τρέχω αυτόν τον manager.

EDIT: Αν θέλεις οπωσδήποτε ένα καλό file manager κοίτα και λίγο τον tux commander

Μπορεί να μήν έχει τα customisations του rox-filer αλλά μοιάζει πολύ με τον total commander για windows και κατ' επέκταση τον midnight commander (twin panel) που όλοι γνωρίσαμε και αγαπήσαμε. Πρέπει να έχει και πακέτο στα repos του debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο session manager πχ x-session-manager; Με openbox που είμαι, τρέχω αυτόν τον manager.

EDIT: Αν θέλεις οπωσδήποτε ένα καλό file manager κοίτα και λίγο τον tux commander

Μπορεί να μήν έχει τα customisations του rox-filer αλλά μοιάζει πολύ με τον total commander για windows και κατ' επέκταση τον midnight commander (twin panel) που όλοι γνωρίσαμε και αγαπήσαμε. Πρέπει να έχει και πακέτο στα repos του debian.

μεταξη xdm και gdm προτεινεις xdm?

για file-manager εκλεισε σε rox-filer:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία κουβεντούλα εδώ καθώς με βοηθάει τώρα που δοκιμάζω να ξαναστήσω ένα πιο "καθαρό" σύστημα

 

btw με την εγκατάσταση του debian, όταν είδα το gnome, σκιάχτηκα! μου φάνηκε πολύ... κάπως

είχα αρκετό καιρό να το αντικρίσω:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας wm δεν ειναι φτιαγμενος με καποιο συγκεκριμενο frontend. Δουλεια του ειναι να "παρεχει χωρο" κανοντας παραθυρα μεσα στα οποια τρεχουν οι gtk/qt εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας wm δεν ειναι φτιαγμενος με καποιο συγκεκριμενο frontend. Δουλεια του ειναι να "παρεχει χωρο" κανοντας παραθυρα μεσα στα οποια τρεχουν οι gtk/qt εφαρμογες.

 

η ερωτηση εγινε με σκοπο να διαπιστωσω το κατα ποσο αφομοιονονται οι gtk εφαρμογες

δουλευω μονο τετοιες:lol:

δηλαδη το intergration στα gnome και kde δεν οφειλεται στους wm?

newbie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...