Προς το περιεχόμενο

Προβληματάκια με Debian


AfterForever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έβαλα Debian Etch καθαρή εγκατάσταση αλλά έχω κάποια προβληματάκια που με ψάξιμο άλλα κατάφερα να τα λύσω και άλλα όχι. Έχουμε και λέμε :

1) Προσπαθώ να ανοίξω τον master δίσκο. Εμφανίζεται αυτό το μήνυμα :

http://img169.imageshack.us/my.php?image=screenshotmo4.png

Καμιά ιδέα; Ορίστε και το fstab μου :

>
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
/dev/hdb1       /               ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
/dev/hdb5       none            swap    sw              0       0
/dev/hdc        /media/cdrom0   udf,iso9660 users,noauto     0       2
/dev/sda1       /media/usb0     auto    rw,users,auto,exec,umask=022 0       2

 

2) Προσπαθώ να εγκαταστήσω το emesene που δεν υπάρχει στα repositories. Κατέβασα το .deb, αλλά μου λέει missing dependencies, python-central. Το οποίο όμως είναι εγκατεστημένο στην τελευταία έκδοση του. Οπότε λέω ας βάλω τα repositories του testing, όπου υπάρχει αν θυμάμαι καλά που κοίταξα, και ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει μόνο του. Που τα βρίσκω όμως αυτά για να τα βάλω στο sources.list ? Έψαξα, έβαλα κάποια αλλά δε μου δούλευαν, προφανώς θα έκανα καμιά μπαρούφα.

 

3) Έχω βάλει οδηγούς της nvidia αλλά ούτε από το nvidia-settings ούτε από το gnome-display-properties μπορώ να επιλέξω πάνω από τα 60Hz. Είμαι σε ανάλυση 1280x1024 και νομίζω ότι τραβάει μέχρι 85 ή 72-75. Πείραξα λίγο το xorg.conf και είναι έτσι :

>Section "Monitor"
Identifier	"Generic Monitor"
Option		"DPMS"
HorizSync	28-64
VertRefresh	43-[b]85[/b]
EndSection

Δε μου εμφανίζει παρόλα αυτά άλλες συχνότητες. Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δοκίμασε να κάνεις χειροκίνητα το mount σαν root. Η εντολή είναι:

>mount /dev/hda1 /mnt

Να υποθέσω οτι αυτός ο δίσκος είναι εξωτερικός;

 

2) Βάζεις τα παρακάτω στο /etc/apt/sources.list και μετά aptitude update σαν root.

>deb http://ftp.gr.debian.org/debian/ lenny main contrib
deb-src http://ftp.gr.debian.org/debian/ lenny main contrib

 

3) Αν έχει εγκατασταθεί σωστά ο driver της nvidia, φροντίζεις στο /etc/X11/xorg.conf να υπάρχει στο Section "Device" μιά γραμμή που λέει Driver "nvidia". Εάν και τα refresh rates είναι σωστά στο Section "Monitor" κάνεις ένα logout-login για να τερματιστεί και να ξεκινήσει με τις καινούργιες ρυθμίσεις ο X server και αν έχεις πρόβλημα εδώ είμαστε.

 

EDIT: για να κάνεις οτιδήποτε σαν root δίνεις στην κονσόλα su και μετά το password του root που δήλωσες κατά την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Με έχω βάλει στους sudoers οπότε με ένα απλό sudo, την κάνω τη δουλειά μου.

 

1) You don't have the permissions to access this drive. Γίνεται κανονικά δηλαδή. Έβαλα όρισμα -w αλλά διαφορά δεν είδα. Ο δίσκος είναι εσωτερικός, ο hda1.

 

2)

>
Reading package lists... Error!
E: Dynamic MMap ran out of room
E: Error occurred while processing tagtool (NewVersion1)
E: Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/ftp.gr.debian.org_debian_dists_lenny_main_binary-i386_Packages
E: The package lists or status file could not be parsed or opened.

3) Όλα αυτά που λές τα έχω κάνει, Φορτώνεται κανονικά ο driver αλλά δεν ξέρω γιατί δεν έχω παραπάνω επιλογές.

>
Section "Device"
Identifier	"nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200]"
Driver		"nvidia"
BusID		"PCI:3:0:0"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier	"Generic Monitor"
Option		"DPMS"
HorizSync	28-64
VertRefresh	43-75
EndSection

Section "Module"
Load	"bitmap"
Load	"ddc"
Load	"dri"
Load	"extmod"
Load	"freetype"
Load	"glx"
Load	"int10"
Load	"vbe"
EndSection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τί filesystem είναι ο σκληρός; ext3, ntfs;

 

2) Αντί για lenny βάλε testing και κάνε aptitude clean και μετά ξανά aptitude update

 

3) Δεν έχω ιδέα :-) Μπορίς να αφήσεις το script της nvidia που κάνει build τον driver να σου ρυθμίσει μόνο του το xorg.conf. Κράτα ένα backup από το υπάρχον και δοκίμασε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Με έχω βάλει στους sudoers οπότε με ένα απλό sudo, την κάνω τη δουλειά μου.

 

1) You don't have the permissions to access this drive. Γίνεται κανονικά δηλαδή. Έβαλα όρισμα -w αλλά διαφορά δεν είδα. Ο δίσκος είναι εσωτερικός, ο hda1.

Βάλε το χρήστη σου στα groups cdrom και plugdev

 

2)

>
Reading package lists... Error!
E: Dynamic MMap ran out of room
E: Error occurred while processing tagtool (NewVersion1)
E: Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/ftp.gr.debian.org_debian_dists_lenny_main_binary-i386_Packages
E: The package lists or status file could not be parsed or opened.

Φτιάξε ένα αρχείο ονόματι /etc/apt/apt.conf.d/10cachesize, με το ακόλουθο περιεχόμενο:

>
APT::Cache-Limit "18388608";

Μετά ξανά aptitude update

 

3) Όλα αυτά που λές τα έχω κάνει, Φορτώνεται κανονικά ο driver αλλά δεν ξέρω γιατί δεν έχω παραπάνω επιλογές.

>
Section "Device"
Identifier	"nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200]"
Driver		"nvidia"
BusID		"PCI:3:0:0"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier	"Generic Monitor"
Option		"DPMS"
HorizSync	28-64
VertRefresh	43-75
EndSection

Section "Module"
Load	"bitmap"
Load	"ddc"
Load	"dri"
Load	"extmod"
Load	"freetype"
Load	"glx"
Load	"int10"
Load	"vbe"
EndSection

 

Το HorizSync σου είναι αρκετά μικρό και μάλλον αυτό περιορίζει το Mode. Βρες τα νούμερα του κατασκευαστή, ή κάνει δοκιμές με μεγαλύτερες τιμές. Ενδεχομένως δοκίμασε να αφαιρέσεις τελείως τα HorizSync και VertRefresh μπας και τα πάρει από το EDID.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...