Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να έχω 3 λειτουργικά;


1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Windows xp sp2 x86 (64bit) μαζί με Ubuntu 8.4 και πριν μερικές ημέρες κατέβασα το Knoppix v.5.3.1 το οποίο βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον σε πρώτη φάση τρέχοντας το ως live DVD. Επίσης να σας πω πως έχω 2 σκληρούς δίσκους. Στον έναν απόν αυτούς έχω τα 2 εγκατεστημένα λειτουργικά.

Πως θα μπορούσα χωρίς να πειράξω τα 2 ήδη υπάρχοντα να εγκαταστήσω και το Knoppix προκειμένου να ασχοληθώ μαζί του καλύτερα μεν, εκ του ασφαλούς δε;

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα μπορούσα χωρίς να πειράξω τα 2 ήδη υπάρχοντα να εγκαταστήσω και το Knoppix προκειμένου να ασχοληθώ μαζί του καλύτερα μεν, εκ του ασφαλούς δε;

 

μπορείς να έχεις 1000 λειτουργικά ! (περίπου)

 

βγάλε τον δίσκο με τα 2 λειτουργικά

άσε τον 2ο δίσκο και εγκατέστησε εκεί το knoppix

 

ξαναβάλε τον 1ο δίσκο στη θέση του

 

απο το bios κάνε επιλογή, αν θα ξεκινάς όπως παλιά (δίσκος με τα 2 λειτουργικά), ή απο τον 2ο δίσκο με το knoppix

 

δεν ξέρω πιό ασφαλή τρόπο

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.supergrubdisk.org/wiki/Multi_Distribution_Boot_Howto

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=724817

 

εγω εχω δει να προτεινουν αυτες τις παραπομπες,αλλα δε τις εχω επιχειρησει ποτε,θα πρεπει να σε διαφωτισει καποιος αλλος και εγω εχω αποριες...θελουν προσεκτικο διαβασμα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αφου ρίξεις λίγο διάβασμα) Ένας τρόπος :

 

Κρατάς τον σκληρό με τα υπάρχοντα λειτουργικά , εστω Α , ανέπαφο (κυρίως το MBR), μη κάτσει καμιά στραβή και παιδεύεσαι να τον επαναφέρεις.

 

Ορίζεις απο το bios να bootάρεις απο τον σκληρό Β (βου).

Εγκαθειστάς knoppix στον σκληρό Β και το grub στο MBR του. Αφου ολοκληρώσεις την εγκατάσταση πειράζεις το menu.lst - συνήθως /boot/grub/menu.lst - του grub που έχει εγκαταστήσει το knoppix / είναι εγκατεστημένος στο MBR tou B. Έστω οτι βλέπει τον σκληρό Β σαν sda και τον Α σαν sdb. Για το grub υπάρχει η αντιστοίχιση sda -> hd0 kai sdb -> hd1 (Ξεκινά την αρίθμηση απο το 0)

 

Στο menu.lst και στο κομμάτι που του ορίζιες ποιά λειτουργικα υπάρχουν και που θα πρέπει να έχεις πάνω κάτω κάτι τέτοιο

 

>
# Knoppix
title  Knoppix
root (hd0,0) -> σα να λέμε sda1
kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/sda1 

# Ubuntu
title  Ubuntu
root (hd1,0) -> σα να λέμε sdb1
kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/sdb1 

# Xoupia
title  Xoupia
root (hd1,1) -> σα να λέμε sdb2

 

Με fdisk -l μπορείς να δεις τa partition table των σκληρών σου.Μπορεί π.χ τo / του ubuntu να είναι στο sda4 οπότε αλλάζεις την αντίχτοιχη γραμμή σε (hd1,3)

 

Σε κάθε περίπτωση , αν στο bios ορίσεις ο 1ος δίσκος που θα ψάξει για boot record να είναι ο Α , έχεις τα 2 παλιά λειτουργικά σου (μαξιλαράκι ασφαλείας).Ίσως θα ταν φρόνιμο να βγάλεις και τελείως εκτος τον Α μέχρι να εγκατασταθεί το knoppix μη γίνει κάνα μπέρδεμα.

 

Με lilo δεν έχω ψαχτεί.

 

Προσωπικά δε το έχω δοκιμάσει , με κάθε επιφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα σου λεει η καθε διανομη να εγκαταστησει τον δικο της bootloader (ειτε grub ειτε lilo) λες οχι και απλα προσθετεις με το χερι τις 1-2 παραπανω entries στο menu.list οπως περιγραφει ο mystirios παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απαξίωση για τα gui tools την έχετε εσείς οι debianάδες...

 

Αν θες να πεις μια συγκεκριμένη λέξη, το να χρησιμοποιήσεις 1000 (=μια εικόνα<gui) είναι πλεονασμός και μπορεί κάλλιστα να σε μπερδέψει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι ΔΕΝ είμαι linuxάς, αλλά έχοντας γράψει 2 εντολές σε αυτό, πιστεύω πως όποιος προσπαθήσει να σκεπάσει το shell πίσω από ένα gui, είναι χαμένος από χέρι. Οι δυνατότητες σύνταξης μιας γραμμής εντολής στο linux ΔΕΝ μπορεί να τυποποιηθούν σε ένα gui. Αυτό που θα κάνεις στο τέλος θα είναι να έχεις ένα OS που άλλα θα του λες και αυτό θα παίρνει προτοβουλίες και θα κάνει τα δικά του (βλέπε "πολυλατρεμένα" Win).

 

Τώρα, για αυτούς που ΔΕΝ θέλουν να μάθουν 2 πράγματα πέρα από τα εντελώς απαραίτητα, ε τί να πω, ας ασχοληθούν με άλλο άθλημα. Γι αυτούς ειδικά, τα Win είναι υπεραρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Ρε παιδιά help!!! Έχει καεί το μυαλό μου με το KNOPPIX!!!!

Σε τέτοιο βαθμό που δε θέλω άλλα λειτουργικά στο pc. (αλλαγή πορείας) Το πρόβλημα μου είναι όμως πως δε μπορώ να βρω το τρόπο να το κάνω install στο σκληρό.... :mad:

 

(ακούω και κάτι minimal τρελά, γράφω και διαβάζω στα ελληνικά και όλα αυτά.. από το live dvd!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen: )

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

I love KNOPPIX!!! :o:cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...