Προς το περιεχόμενο

Απογοητευτικα προβληματα με ubuntu και νεο laptop


rodez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

Προσπαθω απο εχθες να στησω το ubuntu στο νεο μου φορητο (Vaio FW) αλλα δυστυχως εχω διαφορα προβληματα.Πρωτα απʼολα προσπαθησα να βαλω kubuntu αλλα κρασαρε συνεχεια μολις προσπαθουσα να πειραξω τις ρυθμισεις της οθονης και ενω οι drivers της καρτας ειχαν περασει κανονικα.Τελικα εβαλα ubuntu. Τα προβληματα τωρα

1) δεν δουλευει η ασυρματη καρτα δικτυου /ιντελ 5100).Σε καποιο φορουμ διαβασα οτι θα περιλαμβανεται στο τελευταιο kernel αλλα εμενα δεν δουλεψε.

2)Δεν μπορω να ρυθμισω τη φωτεινοτητα της οθονης και ειναι σημαντικο γιατι αυτες οι χbacklight ειναι πολυ φωτεινες και θελουν ρυθμισμα (τα ειδικα κουμπια που εχει η σονυ δεν δουλευουν).Παλι οι οδηγιες του Ubuntu forum δεν δουλεψαν αλλα θα δοκιμασω και κατι ακομη πως μολις βρηκα

3)Η καμερα δεν δουλευει! Δοκιμασα παλι κατι που βρηκα σε ubuntu forum αλλα με το που παω να την ενεργοποιησω στο skype εχω μαυρη οθονη και crash.

Ξερω οτι το laptop ειναι καινουργιο και ισως πρεπει να περιμενω και θα πιθανοτητα λυθουν τα θεματα αλλα σκεφτηκα να προστρεξω στην βοηθεια σας μηπως καποιος εχει καμια ιδεα.Ειναι απογοητευτικο γιατι δεν ειχα ποτε τετοια προβληματα με τους υπολοιπους φορητους μου.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1. Eχεις δίκιο για την ασύρματη κάρτα θα υπάρχει υποστίριξη στην επόμενη έκδοση του ubuntu το ibex που βγαίνει τον Οκτώβριο

2. Ψάξε σε αυτό το forum έχει αναφερθεί ξανά και η λύση.

3. Σε άλλα προγράμματα την έχεις δουλέψει? Γενικά να ξέρεις όσο καινούργιο είναι ένα μηχάνημα τόσα περισσότερα προβλήματα ασυμβατότητας θα αντιμετωπίσεις. Καλύτερα να περιμένεις την επόμενη έκδοση που έρχετε σε δύο μήνες και θα έχει μεγαλύτερη συμβατότητα με καινούργιο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμερα δεν δουλευει σε καμια εφαρμογη αλλα νομιζω οτι θα βρω λυση..Οσο για το ασυρματο θα κανω υπομονη, προς το παρον βολευομαι και με το καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη φωτεινοτητα δεν μπορω να βγαλω ακρη, τιποτα δεν δουλευει.Φιλε chek2fire λεω να περασω την 8.10 μηπως και καταφερω κατι.Αναρωτιεμαι αν τα ειδικα πληκτρα (Fn...) προκειται να λειτουργησουν κανονικα ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είναι να περάσεις το ibex καλύτερα να περιμένεις μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου που θα έχει βγει τουλάχιστον η alpha 5. Για την φωτεινότητα υπάρχει ένα πακέτο για το gnome που την ρυθμίσεις μέσω αυτού του προγράμματος. Δυστηχώς λόγο ότι έχω kde δεν γνωρίζω ποιό είναι ακριβώς αλλά έχει αναφερθει σε αυτό το forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ασύρματο, μιας και ούτε η δικιά μου κάρτα δουλεύει σωστά (rtl8180) δοκίμασε ndiswrapper με οδηγούς από windows. Σε εμένα δούλεψε μια χαρά (είχα πρόβλημα στο wep).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη φωτεινοτητα δεν μπορω να βγαλω ακρη, τιποτα δεν δουλευει.Φιλε chek2fire λεω να περασω την 8.10 μηπως και καταφερω κατι.Αναρωτιεμαι αν τα ειδικα πληκτρα (Fn...) προκειται να λειτουργησουν κανονικα ποτε.

 

Οδηγίες για αυτά μπορείς να βρεις στο

http://people.freedesktop.org/~hughsient/quirk/

 

Όταν καταφέρεις και φτιάξεις τις ρυθμίσεις, στείλε τα αποτελέσματα στο παραπάνω έργο. Έτσι, στην επόμενη έκδοση των διανομών τα πλήκτρα αυτά θα δουλεύουν δίχως πρόβλημα για τα άτομα που έχουν το φορητό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην λεω παλι τα ιδια περι ubuntu και μαλωσουμε, θα πω 2 λυσεις/συμβουλες:

 

- Μπορεις να βαλεις την 8.10 alpha εκδοση του ubuntu που θα βγει τον Οκτωβριο. Ετσι θα εχεις τον 2,6,26 πυρηνα σημερα και θα εισαι καλυμενος με το ασυρματο, ισως και με την καμερα και τα Fn.

Αυτη νομιζω ειναι και η καλυτερη λυση μιας και διανομη που να ειναι ταυτοχρονα user-friendly για εναν αρχαριο και να εχει και τον τελευταιο πυρηνα δεν υπαρχει ακομα (σε stable).

 

- Γενικα εχω ακουσει οτι τα sony δεν τα πανε καλα με το linux.

 

Αυτα. Αν εχεις το χρονο δες και καμια ακομα διανομη εστω και με 2,6,25 και δες πως αντιδρα το laptop εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε jim_p σκεφτομαι σοβαρα να περασω σε debian και να δοκιμασω και εκει την τυχη μου, το ηθελα απο καιρο αλλωστε αλλα πρεπει να βρω λιγο χρονο, απλως ελπιζω να μην ειναι εξαιρετικα πολυπλοκο. Btw Με τι πυρηνα ειναι τωρα η debian?

Σε καθε περιπτωση θα περιμενω και την 8.10 του ubuntu.Ειμαι αναγκαστικα σε windows και καταλαβαινετε δεν ειναι ευχαριστο το γεγονος.Ειναι αληθεια οτι δεν εδωσα την απαραιτητη προσοχη πριν παρω vaio (σε σχεση με το linux) και ειναι κριμα γιατι ειμαι εντυπωσιασμενος μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το debian testing ειναι με 2.6.25 και το unstable με 2.6.26.

 

Οταν με το καλο βγει επισημα ο 2.6.27, τοτε θα παει το testing στην 2.6.26 και λιγες βδομαδες αργοτερα το unstable στην 2.6.27. Εκδοση με εκδοση εχουν χρονικη διαφορα περιπου 3 μηνες.

 

---edit---

Και για να μην πει κανεις οτι κρυβω τα ασχημα του debian, το stable ειναι με τον αρχαιο 2.6.18 αλλα μπορεις να κανεις update στον 2.6.24. To λεγομενο etchnhalf!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες για αυτά μπορείς να βρεις στο

http://people.freedesktop.org/~hughsient/quirk/

 

Όταν καταφέρεις και φτιάξεις τις ρυθμίσεις, στείλε τα αποτελέσματα στο παραπάνω έργο. Έτσι, στην επόμενη έκδοση των διανομών τα πλήκτρα αυτά θα δουλεύουν δίχως πρόβλημα για τα άτομα που έχουν το φορητό αυτό.

simosx για να ειμαι ειλικρινης αν και καταλαβα περι τινος προκειται δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω σε αυτο το link.Επισης σε αυτο http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=465491 υποτιθεται οτι δουλευουν το θεμα των vaio αλλα δεν μπορω να κανω post το δικο μου attachment (read only λεει).Υπομονη και επιμονη, δεν ξαναγυρναω σε windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο που εχεις να κανεις τωρα ειναι ή ubuntu 8,10 alpha ή debian (ή οποιαδηποτε αλλη διανομη με τον 2,6,26 στα repos) + υπομονη να την μαθεις + συνδεση online για να βαλεις τον 2,6,26.

 

Υπαρχει και η μεση λυση του sidux (παραγωγο που βασιζεται στο debian unstable). Μπορω να πω οτι ειναι αρκετα φιλικο προς το χρηστη, εχει πολυ καλυτερα forums απο το debian, kde σαν περιβαλλον και ειναι και ρεον. Δεν ξερω ομως τι πυρηνα εχει τωρα. Ισως καποιος χρηστης του μπορει να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://sidux.com/Article440.html

# amd64 (AMD64, Intel Core2, newer 64 bit capable AMD Sempron and Intel Pentium 4 CPUs (watch for the "lm" flag in /proc/cpuinfo or use infobash -v3) and i686 (Pentium pro/ Pentium II, AMD K7 Athlon or newer)).

# Debian sid, as of 2008-06-25.

# kernel 2.6.25.9 (smp, hard preemption).

# X.org 7.3.

# KDE 3.5.9 (en + de).

# new, SVG based, art theme created by Daniel-S-P and the sidux art team.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, μαλλον πρεπει να κανω υπομονη.Μπορει να περασω το debian για πειραματισμο και γνωση.

 

Μπορείς να στήσεις μια vm στα windows. Δοκίμασε vmware,virtualbox και στήσε εκεί το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...