Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάθε φορά φτύνουμε αίμα με καινούριο hardware;


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τω μεταξύ, αν κανείς καταφέρει να κάνει εγκατάσταση σε Asus P5Q, ας μας πει πώς τα κατάφερε...

H P5Q περιλαμβάνει το splashtop που είναι λινουξ αρα λογικά δεν θα εχει προβλημα . Αν μπορεις να κάνεις υπομονή εχω αγοράσει μια θα την δοκιμάσω το βράδυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E χαίρω πολύ. Η Asus έχει τα specs του hardware και έφτιαξε τους drivers... Το θέμα είναι αν πας να περάσεις κάποια διανομή τι γίνεται... Κάνω όση υπομονή θέλεις. Αν τα καταφέρεις θα με ενδιέφερε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λογαριασμό φίλου μου που μένει στην Κύπρο, έστησα ένα συστηματάκι και θα του το στείλω. XP 64 ήθελε και ευτυχώς που υπήρχε ένα μικρό στοκ στο Πλαίσιο.

 

Μην τα πολυλογώ, το μηχάνημα έχει P45 chipset, 4GB και AMD 4850. Έτσι απο περιέργεια, αφού ολοκλήρωσα την εγκατάσταση διαφόρων προγραμμάτων που μου είχε ζητήσει ο φίλος μου, επιχείρησα να boot-άρω με Ubuntu 8.04 . Όπως το περίμενα, το Live-CD με έβγαζε σε κονσόλα (busybox) . Η αιτία δεν ξέρω αν είναι η 4850 ή το P45 ή και τα δυο μαζί (μεταγενέστερο hardware του Ubuntu 8.04), ούτε και έχω χρόνο να το ψάξω.

 

Η ερώτησή μου είναι απλή: Γιατί π.χ. τα XP του 2002, με οποιοδήποτε hardware θα γίνουν εγκατάσταση, ενώ το Ubuntu (και προφανώς και οι άλλες διανομές) θέλουν πάντα latest kernel για να δουν το καινούριο hardware; Εντάξει, το ξέρω ότι οι drivers περνιούνται στον kernel, αλλά γιατί δεν υπάρχει ένα "compatibility mode" με το οποίο να μπορείς να boot-άρεις Linux με σηκωμένο τον X πάντα, όσο "νέο" και να είναι το hardware που έχεις;

 

Το 2020 θα υποστηρίζεται κανονικά και το P45 και η 4850 απο το linux. Και όλοι θα λένε πόσο ανώτερο είναι το Linux που τρέχει σε hw 12 ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2020 θα υποστηρίζεται κανονικά και το P45 και η 4850 απο το linux. Και όλοι θα λένε πόσο ανώτερο είναι το Linux που τρέχει σε hw 12 ετιας.

 

Μάλλον για το 2028 το κόβω. Σκόντο θα κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2020 θα υποστηρίζεται κανονικά και το P45 και η 4850 απο το linux. Και όλοι θα λένε πόσο ανώτερο είναι το Linux που τρέχει σε hw 12 ετιας.

 

To 2020 και εσύ το ίδιο θα λες, γιατί όλοι Linux θα τρέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 2100 δε θα τρέχουν τίποτα, θα το έχουν σε εμφυτευμένα chip.

Μα τι λέμε; Το θέμα είναι το παρόν, τι θα γίνει το 2100 είναι υπόθεση άλλων, όχι δική μας...

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2020 και εσύ το ίδιο θα λες, γιατί όλοι Linux θα τρέχουν.

 

Βλέπω να γεμίζει η αγορά με system administrators. Θα νοικιάζουμε έναν και για το σπίτι. (Ξέρεις για να λύνει τα προβλήματα τύπου δεν έχω ελληνικά στο mplayer, δεν παίζει mp3, δεν έχω opengl12,δεν εχω ήχο κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να γεμίζει η αγορά με system administrators. Θα νοικιάζουμε έναν και για το σπίτι. (Ξέρεις για να λύνει τα προβλήματα τύπου δεν έχω ελληνικά στο mplayer, δεν παίζει mp3, δεν έχω opengl12,δεν εχω ήχο κτλ.)

 

Μη μου αγχώνεσαι. Θα υπάρχουν διανομές idiot proof. Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι σε αυτόν τον τομέα θα διαπρέπει η M$ με τη διανομή "Linux XP for dummies". Όσο για τα "προβλήματα" που ανέφερες (και που δεν υφίστανται εδώ και 1-2 χρόνια), αφορούν σε εφαρμογές και όχι στο OS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα "προβλήματα" που ανέφερες (και που δεν υφίστανται εδώ και 1-2 χρόνια), αφορούν σε εφαρμογές και όχι στο OS...

 

1) Μάλλον καποιος απο τους 2 δεν βλέπει καλά.

" Γιατί κάθε φορά φτύνουμε αίμα με καινούριο hardware; "

" No sound at ubuntu"

....

ειναι κάποια απο τα posts

 

Μη μου αγχώνεσαι. Θα υπάρχουν διανομές idiot proof

Δεν αγχώνομαι . Βάζω κανα strategy, κανα rpg αμα θέλω να παίξω πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...