Προς το περιεχόμενο

Πως...πετάμε τα windows απο τον σκληρό μας


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ νομοιζω οτι αν καποιος δεν χρησιμοποιει το pc για παιχνιδια δεν θα εχει απολυτος κανενα προβλημα στο να πεταξει τα windows:-)

 

Σε δύο τομείς υστερεί το GNU/Linux:

 

1. Στα παιχνίδια. Όλοι το ξέρουμε. Και μέθοδοι τύπου Wine ή Cedega δεν είναι λύση.

 

2. Στον τομέα εκδόσεων. Κι αυτό όλοι το ξέρουμε. Καλά κι άγια τα OO.org & The GIMP, αλλά MS Office & Adobe Photoshop δε συναγωνίζονται. Χρυσό το Blender και το Inkscape, αλλά μπροστά σε Cinema 4D, 3D Studio Max, Illustrator ή Corel... και πάλι.

 

Οπότε αν δεν έχεις καλή επαφή μ' αυτούς τους τομείς (ή δεν είσαι φανατικός/επαγγελματίας γιατί στο κάτω-κάτω, το VBox πάντα βοηθάει) δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σε δύο τομείς υστερεί το GNU/Linux:

 

1. Στα παιχνίδια. Όλοι το ξέρουμε. Και μέθοδοι τύπου Wine ή Cedega δεν είναι λύση.

 

2. Στον τομέα εκδόσεων. Κι αυτό όλοι το ξέρουμε. Καλά κι άγια τα OO.org & The GIMP, αλλά MS Office & Adobe Photoshop δε συναγωνίζονται. Χρυσό το Blender και το Inkscape, αλλά μπροστά σε Cinema 4D, 3D Studio Max, Illustrator ή Corel... και πάλι.

 

Οπότε αν δεν έχεις καλή επαφή μ' αυτούς τους τομείς (ή δεν είσαι φανατικός/επαγγελματίας γιατί στο κάτω-κάτω, το VBox πάντα βοηθάει) δεν έχεις πρόβλημα.

 

Συγνώμη αλλά στο 2 διαφωνώ.

Καταρχάς δεν είναι σφάλμα του λειτουργικού η μη υποστήριξή του από προγράμματα διαφόρων εταιριών.

Δεύτερον (αν και δεν είμαι επαγγελματίας), η διαφορά του GIMP με το Photoshop κρίνεται σε λεπτομέρειες.

Για το openoffice δεν θα πω τίποτα καθώς τα πρότυπα δεν τα θέτει η GNU.

Στο κάτω κάτω είδες εσύ διανομή windows με Office και Photoshop πάνω;

Άσε που το office και το photoshop παίζουν σε linux(δοκιμασμένο).

Για το blender μια από τα ίδια.

Εγώ ένα ξέρω, ότι σε περιβάλλον linux μου βγάζει 10s περίπου κάτω το superpi.

 

(κρίμα που δεν μπορώ να διαγράψω τα windows εντελώς-λόγω παιχνιδιών..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...