Προς το περιεχόμενο

Πως...πετάμε τα windows απο τον σκληρό μας


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ας αρχίσουμε.Για αρχή δε θα πω πως....να πετάξουμε τα windows επειδή αυτό το πρόβλημα έχω και εγώ....δε ξέρω πως ακριβώς να τα πετάξω :lol:

Θα σας πω τι έγινε

Μια ωραία μέρα (χτες) όπως έκανα ...surfing (στο internet...στη θάλασσα δε είχε κύμα :-) ) μου ήρθε ντε και καλά να βάλω linux!Αφού το έψαξα πολύ λίγο μετά απο γρήγορες σκέψεις αποφάσισα να βάλω mandriva μιας που έχει πολύ ωραίο περιβάλλον...δεν έχει αυτό το sudo κάνε κάτι που έχει το ubuntu (δε το λέω για να νευριάσετε οι ....ubuntιδες :lol: ) και γενικά επειδή μου άρεσε.το κατέβασα και το έκαψα σε ένα cd.αφού έκανα μία ανασυγκρώτηση για να μη χάσω τίποτα (στα windows)έβαλα το live cd και έκανα....εγκατάσταση.Η εγκατάσταση ήταν πάρα πολύ εύκολη,ένας λόγος που επέλεξα mandriva αν και ξέχασα να το πω.Μετά μόλις έγινε η εγκατάσταση το έψαξα λίγο το kde 4(έβαλα τη beta) και αμέσως μετά έβαλα ta sources (τα βρήκα εδώ http://easyurpmi.zarb.org/ )

Μόλις τα έβαλα και γενικά το έφτιαξα στα μέτρα μου είπα....δε πετάς τα windows?τι τα θες?τσάμπα χώρο ποιάνουν και αφού δε θα τα χρειάζεσαι.

Τελικά μετά απο ψάξιμο βρήκα ένα "εργαλείο" που λέγεται gparte live cd.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι να κάνω και απο που μπορώ να το κατεβάσω.Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

[εκκίνηστε το σύστημα με το Partition Manager, ανοιξτέ το GParted, διαγράψτε την κατάτμηση των Windows (NTFS), και ακολουθήστε αυτόν τον οδηγό, κλικ, για να επεκτείνετε την ext3 κατάτμηση στον ελεύθερο χώρο που άφησε η διαγραφή των Windows (NTFS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι διανομές linux, έχουν κάποιο parted

 

μπές με το live cd της διανομή σου και σβύσε το partition των windows

 

καλώς ήρθες Γιώργο147

Γιώργος1947:mrgreen:

.

ενημερωτικά 13ων είμαι:lol: ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.θα δω τι θα κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικά 13ων είμαι:lol: ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.θα δω τι θα κάνω

 

αφου εισαι 13 χαλαλι σου και το userbar και μπραβο σου που πετας τα windows (σε τετοια ηλικία λιγα παιδια το επιχειρουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...