Προς το περιεχόμενο

Wget - set download location


Massiv0r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι φιλε μου,δεν εχω τοσες γνωσεις σχετικα με αυτα,με εκεινη την εντολη που μου δωσε το παλικαρι δουλευα ποσο καιρο και τωρα ξαφνικα εκει που θα πρεπε να ανοιξει το τερματικο κλεινει σε κλασματα...

 

Υποθετω οτι εχει να κανει με την συνταξη σε γλωσσα προγραμματισμου της εντολης (outdate) η με την μεγαλη ατυχια μου + την υπεροχη αυτη ημερα (Τριτη & 13ς)

 

 

-----Προστέθηκε 13/1/2009 στις 10 : 28 : 25-----

 

 

Εαν τρεξω ο ιδιος την εντολη και οχι με το Script παει να κατεβασει αλλα τα κατεβαζει αμεσως χωρις να ναι σωστα τα Files ομως. (αλλιως δεν θα μιλαγα βεβαια :-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε τι κανω εγω

 

SCRIPT FOR RAPIDSHARE

 

 

activate direct download in rapidshare account

 

$mkdir rsdownloads

 

$wget \

--save-cookies /home/pantelis/rsdownloads/rscookie \

--post-data "login=XXXXXXX&password=XXXXXXX" \

-O - \

https://ssl.rapidshare.com/cgi-bin/premiumzone.cgi \

> /dev/null

 

open a text editor and write

#!/bin/bash

for i in $(cat urls.txt); do

wget -c --load-cookies /home/pantelis/rsdownloads/rscookie "$i"

grep -v "$i" urls.txt > newurls.txt

echo "$i" >> complete.txt

mv -f newurls.txt urls.txt

done

save as rsdownloader.sh

 

$cd /home/pantelis/rsdownloads

$chmod +x rsdownloader.sh

$su

#cp rsdownloader.sh /usr/bin

 

open a text editor and save it as urls.txt placed in /home/pantelis/rsdownloads (in this text we save the urls we want to download)

 

$cd /home/pantelis/rsdownloads

$rsdownloader.sh

 

 

-----Προστέθηκε 13/1/2009 στις 11 : 18 : 30-----

 

 

ενοηται οτι οπου pantelis place yourusername

 

 

-----Προστέθηκε 13/1/2009 στις 11 : 21 : 10-----

 

 

ουσιαστικα ειναι ενας τελιος download manager για premium account rapidshare

ακομα και να διακοπει το κατεβασμα για οποιονδηποται λογο θα συνεχισει να κατεβαζει απο εκει που σταματησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τα κατεβαζει στον /home/usrname/Downloads παιζει ομως ?

 

 

-----Προστέθηκε 14/1/2009 στις 12 : 21 : 56-----

 

 

Βασικα οπως φενεται λογικα ειναι ευκολο να το τροποποιησεις αλλα ακομα δεν καταλαβα πως δουλευει και ακομα δεν καταλαβαινω γιατι δεν δουλευει το παλιο μου Scriptaki... γινεται να φτιαχτει καπως οπως ητανε με το παλιο που μου δωσε ο Null και δουλευε αψογα ? :lol:

 

 

-----Προστέθηκε 14/1/2009 στις 12 : 32 : 46-----

 

 

Δοκιμασα να τα τρεξω σταδιακα τα δικα σου με sudo και ουτε αυτο δουλευει :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κάνεις

>
echo dir_prefix=~/Downloads > ~/.wgetrc

και πλέον ό,τι κατεβάζεις με το wget θα κατεβαίνει στo Downloads.

 

Επομένως μπορείς να χρησιμοποιείς την παλιά εντολή χωρίς να χρειάζεσαι scripts:

>
wget --http-user "*******" --http-passwd "********" --limit-rate=128k -i .links.txt

 

Μάλιστα αν θες μπορείς να αποθηκεύσεις και τα username, password και limit_rate στο wgetrc ώστε να μην τα γράφεις κάθε φορά στην εντολή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια, όταν σε κάποιο script υπάρχει password και είναι κοινόχρηστο, τι κάνουμε; έχετε υπόψιν κάποια συνάρτηση για encryption, decryption;

Όπως είπε o Alkisg, αν μπορεί να διαβάσει το script (και για να μπορεί να το τρέξει πρέπει να μπορεί και να το διαβάσει), τότε θα μπορεί να το αποκωδικοποιήσει, αφού ούτως ή άλλως θα πρέπει να αποκωδικοποιηθεί από το script για να σταλεί.

 

Κάτι που μπορεί να γίνει είναι compile σε binary το shell script με το ccsh και να του δώσεις +x -r permissions. Και αυτό που προτείνει ο Alkisg ακούγεται ωραία ιδέα.

 

Πάντως ένα script,το οποίο θα πρέπει να μπορούν τρέχουν πολλοί και το οποίο περιέχει πληροφορίες που δε θέλουμε να ξέρουν, μυρίζει άσχημη πρακτική. Αν έχουμε τον έλεγχο σε όλα τα άκρα, το ιδανικό θα ήταν να τα σχεδιάσουμε εξ' αρχής έτσι ώστε κάθε χρήστης να γνωρίζει τα στοιχεία αλλά να μη μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για σκοπό άλλο από αυτόν πού θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα τα παντα,δοκιμασα και κατι αλλα απο το Internet σχετικα με το Rapidshare Cookie και δεν βλεπω αναποκριση... δεν δουλευει καν ουτε κανει καποια αποθηκευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε έτσι:

 

>
user="your_username"
pass="your_password"
wget --save-cookies="~/rapidshare_cookie" -q --post-data="login=$user&password=$pass" https://ssl.rapidshare.com/cgi-bin/premiumzone.cgi --no-check-certificate

 

και μετά για να κατεβάσεις κάνεις το εξής:

>#!/bin/bash

for iL in `cat $1`
do
       wget -c --load-cookies ~/rapidshare_cookie  -O ./downloads/${iL}
done

Το παραπάνω script το ονομάζεις π.χ. rs_wget το κάνεις executable και το εκτελέις ως:

>rs_wget filelist

όπου filelist είναι ένα text αρχείο που έχει μιά λιστα με τα links που θές να κατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske, είχα κάνει κάτι παρόμοιο για κάποιον φίλο σε C. Ήταν binary και καλούσε από εκεί την την εντολή που ήθελε. Αλλά με ένα cat του εκτελέσιμου τα έβλεπες όλα. Μπορεί να υπάρχει κάποια εντολή που να έκανε το αποτέλεσμα του compile ποιο περίπλοκο, αλλά από C δεν κατέχω πολλά.

 

Το CCsh νομίζω ότι δεν είναι free, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα αλλα δεν βλεπω αναποκριση το τροποποιησα εγω να κανει την δουλεια και να loodarei το coockie.

 

>#!/bin/bash
for lN in `cat .links.txt`
do
   wget -c --load-cookies ~/Downloads/rapidshare_cookie.cgi  -O /downloads/ --http-user "XXXXXΧΧΧΧΧΧX" --http-passwd "XXXΧΧXXXXXXX" --limit-rate=128k ${lN} -O ~/Downloads/`basename ${lN}`
done

 

αλλα παλι κοβει το Download εκει που παει να αρχισει στο πρωτο δευτερολεπτο

 

 

-----Προστέθηκε 14/1/2009 στις 04 : 13 : 16-----

 

 

Προσπαθω να συμπιεσω ολη την διαδικασια σε ενα Script,να κανει το Cookie αορατο και να το διαβαζει και τελικα να κατεβαζει κανονικα τα αρχεια και οχι σαν html...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@firewalker:

Ναι όντως δεν είναι. Υπάρχει και το shc που κωδικοποιεί το script οπότε δε φαίνεται απευθείας με cat π.χ., αλλά δεν παράγει πραγματικά αυτόνομα binaries. Απλά παίρνει το script όπως είναι, το αποθηκεύει κωδικοποιημένο και, όταν τρέξεις το πρόγραμμα, το αποκωδικοποιεί και το στέλνει στον interpreter για εκτέλεση, οπότε απαιτεί read permissions.

 

Ήταν binary και καλούσε από εκεί την την εντολή που ήθελε. Αλλά με ένα cat του εκτελέσιμου τα έβλεπες όλα.

Όμως αν του αφαιρούσες τα read permissions και του άφηνες τα execute, δε θα μπορούσε να γίνει cat, μόνο να τρέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις δοκιμασα και αυτο το Modrapi σκατα ουτε αυτο κατεβαζει,τα παει γρηγορα παλι.

 

 

-----Προστέθηκε 14/1/2009 στις 06 : 58 : 49-----

 

 

Ρε παλικαρια το φελεκι μου,ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ! Επρεπε να ενεργοποιησω το Direct Download απο το Account,το συγκεκριμενο το εψαχνα για 2-3 ημερες και ειχα και την εντυπωση οτι εφταιγε η ειδικη εκδοση του Wubi !

 

Δεν μου το λεγε κανεις ? =(

 

Η μεγαλυτερη ειρωνεια οτι με αντιστοιχο Download manager των Windows δουλευε αψογα,αυτο σου φερνει υπονιες για ασυμβατικοτητα μεσω Linux,στην τελικη αλλου ητανε η αιτια,συνωμοσιες μυριζομαι !!!

 

 

-----Προστέθηκε 14/1/2009 στις 07 : 37 : 34-----

 

 

Οπως φενεται δουλευει ωραια με το Modrapi,φτιαχνεις ενα File σε μορφη .txt και του αποθηκευεις τα Links ! Γινεται ομως να κανεις ενα Script που εκτελει τις εξης δυο εντολες με σειρα ?

 

"modrapi file /home/username/.links.txt και αμεσως μετα modrapi download" ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske, νομίζω ότι είχα αφαιρέσει τα read permissions αλλά από ότι θυμάμαι με strace ή ltrace φαινόταν. Εκτός αν θυμάμαι λάθος και το μπερδεύω με άλλη περίπτωση. Θα κοιτάξω μήπως το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις δοκιμασα και αυτο το Modrapi σκατα ουτε αυτο κατεβαζει,τα παει γρηγορα παλι.

 

 

-----Προστέθηκε 14/1/2009 στις 06 : 58 : 49-----

 

 

Ρε παλικαρια το φελεκι μου,ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ! Επρεπε να ενεργοποιησω το Direct Download απο το Account,το συγκεκριμενο το εψαχνα για 2-3 ημερες και ειχα και την εντυπωση οτι εφταιγε η ειδικη εκδοση του Wubi !

 

Δεν μου το λεγε κανεις ? =(

 

Η μεγαλυτερη ειρωνεια οτι με αντιστοιχο Download manager των Windows δουλευε αψογα,αυτο σου φερνει υπονιες για ασυμβατικοτητα μεσω Linux,στην τελικη αλλου ητανε η αιτια,συνωμοσιες μυριζομαι !!!

 

 

-----Προστέθηκε 14/1/2009 στις 07 : 37 : 34-----

 

 

Οπως φενεται δουλευει ωραια με το Modrapi,φτιαχνεις ενα File σε μορφη .txt και του αποθηκευεις τα Links ! Γινεται ομως να κανεις ενα Script που εκτελει τις εξης δυο εντολες με σειρα ?

 

"modrapi file /home/username/.links.txt και αμεσως μετα modrapi download" ??

 

ρε φιλε διαβασε προσεχτικα το ποστ στην προηγουμνη σελιδα

και για ενεργοποιηση γραφω στην αρχη (activate direct download)

και οτι το σκριπτακι ξεκιναει το κατεβασμα απο οπου σταματησε εαν για καποιο λογο σταματησει και επισεις κραταει και αρχιακι με τα λινκς που κατεβασε

εαν το διαβαζες προσεκτικα (που ακομα δεν το διαβασες) δε θα βαρουσες γκασμα χωρις λογο:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firewalker όχι έχεις δίκιο, αν δεν έκανες κάτι ιδιαίτερο με strace θα φαινόταν. Με shc -T από την άλλη μάλλον δε θα φαινόταν, αλλά εκεί θα ήταν vulnerable στο να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα δικό του custom /bin/sh και να πιάσει το περιεχόμενο του script.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...