Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή NOVA προγράμματος σε DVD γίνεται? Πώς?


kdiamant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ότι λέει ο τίτλος. Να πώ ότι αποκωδικοποιητή έχω τον NOVA PANASAT IRD 1110 . To DVD-Recorder έχει 2 SCART, RF-IN και RF-OUT, RCA. Η τηλεόραση έχει και αυτή 2 SCART και 1 RCA. Ξέχασα να πώ ότι έχω και την αναλογική κεραία και θέλω να γράφω και απο αυτή προγράμματα αλλά με ενδιαφέρει κυρίως το NOVA. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και σύνδεσα τελικά το NOVA με το DVD-Recorder αλλά τελικα έγινε αυτό που φοβόμουνα και είχα ακούσει...Δεν μου επιτρέπει το DVD-Recorder να γράψω το σήμα της NOVA. Τι κάνω τώρα? Αν κάνω άλλη συνδεσμολογία υπάρχει περίπτωση να γράψω το NOVA? Τα λεφτά δεν είναι τόσο πρόβλημα αλλά πριν πάω για κάποια extra αγορά με ενδιαφέρει να μπορώ να γράψω τα κανάλια της NOVA στα ΣΙΓΟΥΡΑ. Αν μπορώ να το κάνω με τα είδη υπάρχον εξαρτήματα χωρίς έξοδα καλώς αλλιώς προτείνεται ΣΙΓΟΥΡΕΣ λύσεις...Επίσης παρατήρησα ότι με την σύνδεση που έκανα το DVD-Recorder το NOVA το αναγνωρίζει σαν AV με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προγραμματίσω κανάλι και ώρα εγγραφής. Με ενδιαφέρει και αυτό...

 

Η συνδεσμολογία που έκανα είναι η παρακάτω:

 

Σύνδεση SCART TV σε SCART DVD-Recorder

Αναλογική κεραία τηλεόρασης απευθείας στην TV

Σύνδεση SCART NOVA σε SCART DVD-Recorder

Δορυφορική κεραία NOVA απευθείας στο LNB της NOVA.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι συσκευές εγγραφής έχουν αυτήν την προστασία (macrovision protection νομίζω λέγεται).

 

Συνήθως υπάρχουν τεχνικοί που μπορούν να σου ξεκλειδώσουν τις συσκευές (δεν ξέρω κάποιον εγώ).

 

αν δεν σε πειράζει να αλλάξεις εξοπλισμό μπορείς να πάρεις ένα PVR δορυφορικό δέκτη με ενσωματωμένο δίσκο και να γράφεις εκεί. Τέτοιοι υπάρχουν πολλοί ανάλογα με τα γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν πάρω ένα καινούργιο DVD-Reorder με σκληρόο αντί για την αγορά του PVR θα μπορώ να γράφω τα κανάλια του NOVA? Τι αλλάζει αν έχει σκληρό? Έτσι δεν έχει πάλι προστασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι πως δεν θα μπορέσεις να γράψεις. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, καλύτερα να πάρεις έναν PVR δορυφορικό για να κάνεις τη δουλειά σου σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλο recorder θα είναι το ίδιο. Ο έλεγχος πραγματοποιείται στο recorder το οποίο ελέγχει το σήμα της εκπομπής για απαγόρευση εγγραφής). Βασικά θέλεις recorder που να μην ελέγχει το σήμα.

 

Με dreambox από όσο ξέρω ναι.

Εγώ έχω το 500s και γράφω σε εξωτερικό δίσκο αλλά μου κάνει σπασίματα λόγω δικτύου.

Αν πάρεις ένα με εσωτερικό (όπως το 600) θα είναι καλύτερα. Ας μας πει όμως και κάποιος που το έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλο recorder θα είναι το ίδιο. Ο έλεγχος πραγματοποιείται στο recorder το οποίο ελέγχει το σήμα της εκπομπής για απαγόρευση εγγραφής). Βασικά θέλεις recorder που να μην ελέγχει το σήμα.

 

Με dreambox από όσο ξέρω ναι.

Εγώ έχω το 500s και γράφω σε εξωτερικό δίσκο αλλά μου κάνει σπασίματα λόγω δικτύου.

Αν πάρεις ένα με εσωτερικό (όπως το 600) θα είναι καλύτερα. Ας μας πει όμως και κάποιος που το έχει.

 

Μάλιστα σε ευχαριστώ! Αν μπορεί κάποιος να μας πεί όντως θα είναι πολύτιμη βοήθεια. Επίσης αν ξέρει κάποιος μοντέλα DVD-Recorder που να μην κάνουν τον έλεγχο προστασίας θα ήταν πάλυ καλή βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πολλά για την εγγραφή και έχει σχέση κάτι με το macrovision protection. Το θέμα είναι το εξής. Αυτή η προστασία είναι στο DVD-Recorder ή στον αποδικωποιητή της NOVA Panasat 1110? Το DVD-Recorder που έχω είναι το LG DR-7900. Μίλησα με NOVA και μου είπαν ότι κανονικά θα έπρεπε να μπορώ να γράψω κανονικά. Αυτό μου το είπαν και τις 2 φορές που πήρα και επίσης και οι 2 γράφουν κανονικά απο NOVA σε DVD. Απο αυτό καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι ο αποδικωποιητής.Tι να κάνω για να λύσω το πρόβλημα? Το PVR δεν το θέλω. Επίσης τι πρέπει ν κάνω για να βλέπω το ίδιο κανάλι NOVA και σε άλλη TV στο σπίτι χωρις ψηφιακό αναμεταδότη? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά τα έχω αλλά τίποτα...Έχω δοκιμάσει και άλλους τρόπους σύνδεσης όπως με την κεραία και με RCA και πάλι απαγόρευση εγγραφής ή γράφει για 1-2 sec και σταματάει μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ LG 186 έχω DVD Recorder και DECODER το 990 αυτό της ΝΟVA και γράφω κανονικότατα (τουλάχιστον στον σκληρό δίσκο-DVD δεν έχω δοκιμάσει). Το DVD - R έχει 2 υποδοχές SCART στην μια έχω συνδέσει το SCART από το DECODER και στο άλλο έχω συνδέσει το SCART από την TV.

(Kεραία απλή δεν υπάρχει συνδεδεμένη πουθενά γιατί εδώ που είμαι δεν πιάνει ούτε τα κρατικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...