Προς το περιεχόμενο

μου έχουν σπάσει τα νεύρα με vlc!


metatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά πως γίνεται να φορτώνει αυτόματα το vlc τους υπότιλους? πρέπει κάθε φορά να κάνω 500 πράγματα για να τουσ περάσει????

κάποιος αν μπορεί κ αναλυτικά αν γίνεται please!!!

 

ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν τους έχεις στον ίδιο φάκελο με την ταινία τους φορτώνει αυτόματα. Ορισε και σαν deafault την Ελληνική κωδικοποιήση iso 8859-7 και λογικά πρέπει να είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όταν παίζω την ταινία "τραβίξω" μέσα τους υπότιτλους τους εμφανίζει κανονικά...

δεν γίνεται όμως να τους φορτώνει μόνο του όπως σε win κ media player classic???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα του VLC είναι προβληματικό. Και σε 'μενα, μια δουλεύει, μια όχι. Δοκίμασε το Mplayer ή κάποιο παράγωγο του αν θέλεις κάτι που να λειτουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα καθαρά κωδικοποίησης γιατί όλοι οι player στο linux είναι ρυθμισμένοι να τρέχουν σε utf-8. Αν προσέξεις όταν έχεις επιλέξει να παίξει το avi θα δεις ότι έχουν φορτώσει και οι υπότιτλοι αυτόματα αλλά δεν εμφανίζονται. Δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή στο vlc να ορίσεις να φορτώνει αυτόματα την κωδικοποιήση σε iso-8859-7. Εγώ τους υπότιτλους τους μετατρέπω πάντα σε utf-8 και μετά πάντα εμφανίζονται αυτόματα άν τους έχω μαζί με το avi αρχείο στον ίδιο φάκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκάμασα το mplater παιδιά κ όλα οκ!

ένα αρνητικό: όταν είσαι σε πλήρη οθόνη κ βλέπεις ταινία δεν έχει navigator για να πας μπροστά-πίσω, όπου θες τέλος πάντων... πρέπει να βγεις από πλήρη οθόνη να πας στον player κ μετά...

 

κάτι για αυτό???

(ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας κ τη βοήθεια!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το MoviePlayer ανοίγει το dvd κατευθείαν στην ταινία και αρχίζει να την παίζει. Δεν μπορώ να παρέμβω.Ούτε μενού, ούτε ρυθμίσεις, ούτε υπότιτλοι. Κάνω κάτι λάθος;

Δεν μπορώ να ανοίξω την ταινία μέσα από τον player, μόνο αν διπλοκλικάρω στο εικονίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πρόβλημα με την αυτόματη φόρτωση υποτίτλων στο vlc όταν το path του αρχείου video περιέχει κενά. Το πρόβλημα οφείλονταν στο ότι στο αρχείο /usr/share/applications/vlc.desktop (μπορεί να διαφέρει το path από διανομή σε διανομή) στο πεδίο Exec υπήρχε η τιμή "vlc %U". Την άλλαξα σε "vlc %F" και το πρόβλημα λύθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...