Προς το περιεχόμενο

Διαφορες μεταξυ Ubuntu και Debian


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Apanas:

Εγώ δε θέλω να επιβάλλω τίποτα και αν βγαίνει κάτι τέτοιο από τα λεγόμενά μου, μάλλον θα πρέπει να επανεξετάσω τη φρασεολογία μου. Δέχομαι την κατάσταση όπως έχει και συνεισφέρω με τους τρόπους που κρίνω, δεν απορώ όμως γιατί υπάρχουν 1000 διανομές, ούτε γιατί κάποιοι το προτιμούν καυτό ενώ κάποιοι άλλοι κρύο.

 

Αντίθετα, αν εσείς θέλετε να οδηγήσετε το πράγμα κάπου, θα πρέπει εσείς να ασχοληθείτε και να μάθετε πράγματα. Δίνεται, για πρώτη φορά στην ιστορία ίσως, η δυνατότητα στον απλό, οικιακό χρήστη να γίνει κάτι παραπάνω, χρησιμοποιώντας τα εργαλεία που χρησιμοποιούν και οι «μεγάλοι». Μπορείτε να επιλέξετε να την εκμεταλλευτείτε ή όχι. Απλά να ξέρετε ότι το UNIX υπάρχει πολλά χρόνια, ο περισσότερος κόσμος που ασχολείται ενεργά μαζί του έχει συνηθίσει έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης και λειτουργίας και αν δε σας αρέσει εσάς θα πρέπει εσείς να τον αλλάξετε. Όπως είπα, τα εργαλεία και η τεκμηρίωση υπάρχουν, η θέληση λείπει. Μην περιμένετε να το κάνουν άλλοι για εσάς, γιατί δεν πρόκειται.

 

Υ.Γ.: και εγώ ουδεμία σχέση έχω με την πληροφορική, αλλά μόνος μου έψαξα και βρήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πράγματι.

 

Επειδή έχω συμμετάσχει τα μάλα στον ξεφτυλισμό του θέματος, επιτρέπω έναν τελευταίο γύρω απαντήσεων σε αυτά που έχω γράψει και μετά το κλειδώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με όλο τον σεβασμό

μπήκατε λίγο "οργισμένος" στην τάξη κύριε ! :mrgreen:

 

καλή χρονιά !

.

 

Γεια σου gtroza! Δεν υπήρχε ένας καθηγητής που πριν μερικά χρόνια είχε πάρει τα βουνά; Λες να πάρει και ο δικός μας τα βουνά; Έχει και ένα κόλλημα με αυτά...

 

:-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου firewalker

 

δεν το πιστεύω

άλλωστε δεν βάζει υπογεγραμμένες ! (ακόμα) :mrgreen:

 

και ο Δίας "τα έπαιρνε κρανίο" με τις απαιτήσεις των κοινών θνητών

για τον φωτοδότη Απόλλωνα δεν ξέρω ! :mrgreen:

 

 

τα κινητά επιτρέπονται τελικά μέσα στην τάξη ;

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να δεχθεί και τον σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε το software αυτό (όπως και σε κάθε άλλο software) αλλά και τους κανόνες με τους οποίους αυτό το λειτουργικό θα σου προσφέρει αυτό που έχει να σου προσφέρει. Αυτοί οι κανόνες συνοψίζονται στην εξής απλή φράση: Πρέπει να επενδύσεις χρόνο για να δουλέψεις αυτό το software. Τελεία και παύλα.

....Δεν θές να διαβάσεις 5 βασικά πραγματάκια για το Linux; Βάλε κάποιο άλλο λειτουργικό.

 

Δηλαδή ο πατέρας μου που εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιεί το kubuntu και κάνει ότι χρειάζεται (internet, e-mail, εφαρμογές γραφείου, μουσική, video κλπ) χωρίς να έχει χρειαστεί να διαβάσει ούτε μια παράγραφο για το πως λειτουργεί στο background το λειτουργικό του, με μόνο υπόβαθρο κάποια εμπειρία από windows, έχει παραβεί κάποιο κανόνα; Να βάλει windows παρόλο που είναι κατευχαριστημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας σου όμως ούτε θέλει να κάνει upgrades στο software που έχει και δουλεύει, ούτε θέλει να περιφέρεται από WLAN σε WLAN με διαφορετικά encryptions ούτε θέλει ούτε θέλει να κάνει την super duper καινούργια συσκευή που αγόρασε να δουλέψει με κάθε κόστος. Εν ολίγοις ο πατέρας σου (και σύντομα ευελπιστώ και ο δικός μου αν τον ψήσω) βρίσκεται στη θέση της γραμματέως που συζητάγαμε προηγουμένως ή σε παλιότερο post δεν θυμάμαι. Και εκεί είχα πεί οτι αν το Linux στηθεί σωστά, τέτοιου είδους χρήστες δεν θα χρειαστούν ποτέ τεχνική βοήθεια. Αλλά εδώ το συζητάμε από τη σκοπιά του admin εντός η εκτός εισαγωγικών γιατί κάτι τέτοιο θέλει να κάνει ο καθένας στο PC του τουλάχιστον. Και από αυτή τη σκοπιά το Ubuntu υποστηρίζει οτι όλα θα πρέπει να κρύβονται από τον χρήστη-admin όπως περίπου γίνεται και στα windows. Αυτό εμένα δεν μου αρέσει και δεν το θεωρώ εξέλιξη αυτού του λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να επανέλθω στο αρχικό θέμα: σήμερα πέρασα 8.04.1 στο laptop της αδερφής μου (ένα Fujitsu Siemens AMILO-κάτι με Turion 64). Το setup, όπως αναμενόταν, ήταν άψογο, αλλά στη συνέχεια, στα 10 λεπτά που ασχολήθηκα, αντιμετώπισα τα εξής:

  1. Ένα version mismatch ανάμεσα στους alsa drivers του πυρήνα και της βιβλιοθήκης, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να μην δουλεύουν τα χειριστήρια ελέγχου έντασης. Το gnome sound applet έδειχνε τα κανάλια αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει ένταση, το δε alsamixer δεν άνοιγε καν, παραπονούμενο για αποτυχία κλήσης της snd_mixer_load. Το πρόβλημα λύθηκε με recompile των alsa drivers μέσω του module assistant. Να τονίσω ότι το laptop έχει Intel HDA codec, ό,τι έχει δηλαδή το 90% των σύγχρονων υπολογιστών, όπως επίσης ότι έγω έτυχε να ξέρω τι είναι η ALSA, τι η alsa-lib και τι το module-assistant, πράγματα τα οποία ο μέσος χρήστης ubuntu αφενός δεν ξέρει, αφετέρου αποθαρρύνεται από το να μάθει.
  2. 2 από τα 3 πακέτα που προσπάθησα να κάνω compile με τον module-assistant δεν έπαιζαν. Συγκεκριμένα, το hardy έχει source για τον ov51x-jpeg driver που δεν κάνει compile με τον πυρήνα του, όπως επίσης και τα sources του ov511. Είναι προφανές ότι τα πακέτα αυτά πέρασαν όπως ήταν από το debian unstable, χωρίς κανείς να ασχοληθεί με το αν δουλεύουν με τον πυρήνα του hardy ή όχι. Τελικά τον ov51x-jpeg driver τον έβαλα από το επίσημο tarball.

Αυτό ακριβώς εννοώ "τίγκα στο bug". Το 1ο bug είναι καραμπινάτο, διαπιστωμένο εδώ και μήνες, σύμφωνα με το launchpad 2 μήνες πριν βγει το hardy και απορώ πως μπορεί να ξέφυγε από το (έστω και στοιχειώδες) QA, μιας και πρέπει να επηρεάζει αρκετό κόσμο. Το δε 2ο ειναι ενδεικτικό της λογικής που θέλει τεσταρισμένα μόνο τα πολύ δημοφιλή πακέτα και τα υπόλοιπα να περνάνε όπως είναι από το Debian unstable και ας πατάνε σε διαφορετικές εκδόσεις πυρήνα και κάποιων βιβλιοθηκών.

 

Επομένως, ναι, μια χαρά έκανε το setup κλπ, αλλά εξακολουθεί από κάτω να είναι σπασμένο σε σημαντικό βαθμό (ναι, θεωρώ απαράδεκτο να μην παίζει η alsa-lib με τον πυρήνα). Και είναι κρίμα, γιατί αν θες να περάσεις στο desktop του μέσου χρήστη, πρέπει τουλάχιστον τέτοια καραμπινάτα σφάλματα να μην υπάρχουν και γενικά η διανομή να είναι πιο σταθερή. Βάλτε debian testing (όχι stable), και αντιμετωπίσετε ποτέ τέτοιου είδους προβλήματα, γράψτε μου...

 

My 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=269412

 

και αυτα εδω τι ειναι?

 

απο τη στιγμη που βαζει κανεις λινουξ οχι debian ubuntu η δε ξερω και γω τιποτα αλλο,ολο τετοια θα εχει οποτε αν δε θελει να ψαχνεται καλυτερα να μην ασχολειται κανεις και τα win δεν ειναι ασχημα ουτε κανας αντιχριστος.

 

αυτο που βλεπω εγω ειναι 2300 και βαλε views για ενα θεμα που ενω θα μπορουσε να ειναι πολυ ενημερωτικο εχει καταντησει το δικο μου αλογο ειναι καλυτερο απο το δικο σου,λες και κατι τρεχει τι ειναι τι.

 

ειρηνη ημιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα δεν δουλεύει το ζοομ in out στο πληκτρολόγιο μου της microsoft και νομίζω ότι το kubuntu είναι τελικά μια άθλια διανομή που επιτέλους δεν έχει λύσει τόσο θεμελιώδη προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@μπλεκ: αυτά είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων, δεν είναι εγγενείς αδυναμίες της διανομής. Το να διανέμεις κάτι που δεν έχει καν συμβατές εκδόσεις προγραμμάτων, βιβλιοθηκών και πυρήνα από την άλλη, είναι τελείως διαφορετικό. Bugs υπάρχουν παντού, χοντρά bugs όμως, που έχουν περάσει μέσα από όλες τις beta και τις RC, δεν επιτρέπονται σε μια διανομή που φιλοδοξεί να γίνει το πιο προσιτό λειτουργικό στον κόσμο. Μπορεί εσάς το ubuntu να σας φαίνεται ωραίο και καλογυαλισμένο, επειδή μπορείτε να παίζετε πασιέντζα απ' τον installer, αλλά κάτω απ' το καπώ η εικόνα είναι αρκετές φορές απογοητευτική. Δεν είναι απαραίτητα κακό αν λάβεις υπ'όψιν τα πλεονεκτήματα της φιλικότητας και της ευχρηστίας, αλλά είναι κάτι που πρέπει να ξέρετε για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεων.

 

Όσο για τα λεγόμενά σου chek2fire, απλά θα τα αγνοήσω. Έχω παραθέσει πληθώρα τεχνικών επιχειρημάτων και εδώ και σε παλαιότερα θέματα, τα οποία επιλέγεις να αγνοείς ή προσπαθείς να εξευτελίζεις. Ας είναι, μάλλον ξέρεις κάτι παραπάνω...

 

Aπό 'δω και πέρα θα κάνω σχεδόν αποκλειστικά moderation και δε θα ξαναεμπλακώ σε τέτοιου είδους συζητήσεις.

 

Καλό βράδυ και καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...