Προς το περιεχόμενο

Διαφορες μεταξυ Ubuntu και Debian


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο προγραμματιστης του envy ας πουμε δε νομιζω να γραφει απλα ετσι για τον εαυτο του αλλα για να μπορει να προσληφθει σε μια εταιρια σα την cannonical.

αυτο το ηλιθιος χρηστης ειναι απαραδεκτο σα χαρακτηρισμος και ακομη και αν το λεει ο τορβαλντς, τοσο το χειροτερο γιαυτον και στη τελικη εξυπνος σε εναν τομεα μπορει σε εναν αλλο τομεα να ειναι μπαζο,οποτε τι παει να πει εξυπνος.

οι φιλοσοφιες απο οτι φαινεται υπαρχουν για να αλλαζουν,απο τη στιγμη που το λινουξ και ως προσυλιτισμος(ναι γινεται αυτο)παει να πιασει τις μαζες,ακομη και αν ειναι ηλιθιες,εχουν λογο ως καταναλωτες,αλλωστε με τις αναφορες σφαλματων συνεισφερουν και αυτες με τον τροπο τους και αφου τα προγραμματα γινοντα για να φαγωθουν,οπως οι τροφες, ο καθενας μπορει να πει τη γνωμη του και ας μην ακουστει,απλα αν ειναι η ιδια απο πολλους και αγνοηθει τοτε υπαρχει προβλημα για το προιον και απλα σβηνει.

νομιζω οτι εχει να κανει πιο πολυ με το πως αναπτυσσεται μια διανομη και οχι η εννοια λινουξ.

τωρα οσον αφορα την ευχρηστια,υπαρχουν παραδειγματα που δειχνουν οτι μπορει να γινει φοβερη προοδος,σιγουρα σε δεκα χρονια θα ειναι αλλιως τα πραγματα.

να σημειωσω οτι δε τη λεω ,ουτε επιτιθεμαι σε κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
δεν θα είχαμε καν GUI στο GNU/linux

Δεν έχουμε GUI στο Linux. Το Linux είναι ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ο πυρήνας. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς εφαρμογές που καταλαβαίνουν το ABI αυτού του ιδιαίτερου software που λέγεται kernel του Linux.

 

εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι χοντρικά όλα τα βήματα ανάπτυξης στα διάφορα μέρη του gnu/linux είναι προς τη διευκόλυνση του χρήστη

Προφανώς δεν έχεις δει τα βήματα που γίνονται στην εξέλιξη του Linux και είναι λογικό γιατί η εξέλιξη του Linux δεν είναι ορατή στον τελικό χρήστη. Η εξέλιξή του γίνεται κατανοητή μόνο εάν ασχολείσαι με το να γράψεις κάποιο software που θα έχει κάποια αλληλεπίδραση με το hardware. Ξαναλέω ότι όλα τα προγράμματα που τρέχουν περιφερειακά (και μέσα σε αυτά βάζω και τα διάφορα shells) δεν είναι Linux. Είναι απλώς εφαρμογές που τρέχουν πάνω σε αυτόν τον πυρήνα.

 

γιατί πχ βάζουν drivers στον kernel αφού οι πεφωτισμένοι linux users θα πρέπει να μπορούν -και να γουστάρουν- να το κάνουν χειροκίνητα; - εντελώς πρόχειρο παράδειγμα)

Γιατί αυτό το πράγμα για να bootάρει πρέπει να έχει και τις κατάλληλες "γνώσεις" για το πώς δουλεύουν οι συσκευές που καλείται να διαχειριστεί. Αυτή τη γνώση του την παρέχουν οι drivers, δεν γίνεται για την ευκολία του χρήστη, γίνεται για την σωστή λειτουργία του συστήματος πρωτίστως και όλα τα υπόλοιπα έπονται. Επιπλέον όσο αυξάνονται οι δυνατότητες ενός συστήματος (π.χ. boot από USB θύρα) θα πρέπει αυτό να τροφοδοτηθεί με τα κατάλληλα εφόδια για να παρέχει αυτή τη δυνατότητα.

 

έτσι υπάρχει και κόσμος που δεν ενδιαφέρεται για το compile αλλά θέλει για οποιονδήποτε λόγο να βάλει gnu/linux. Και αν κρίνουμε από την επιτυχία του ubuntu, αυτός ο κόσμος είναι ΠΑΡΑ πολύς.

Παρατηρώ μία εμμονή στο compile λες και είναι ο τετραγωνισμός του κύκλου.

Πάντως και σε συνάρτηση με την αναφορά σου στην license υπό την οποία διανέμεται το Linux η μοναδική αλήθεια είναι η εξής. Η άδεια αυτή φτιάχτηκε και χρησιμοποιείται με μοναδικό της σκοπό την εξασφάλιση της μακροβιότητας ενός project και τίποτα παραπάνω. Δεν αναφέρει τίποτα για παράθυρα ή για κονσόλα. Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτό όμως αυτός ο οποίος θα θελήσει να εγκαταστήσει Linux θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να δεχθεί και τον σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε το software αυτό (όπως και σε κάθε άλλο software) αλλά και τους κανόνες με τους οποίους αυτό το λειτουργικό θα σου προσφέρει αυτό που έχει να σου προσφέρει. Αυτοί οι κανόνες συνοψίζονται στην εξής απλή φράση: Πρέπει να επενδύσεις χρόνο για να δουλέψεις αυτό το software. Τελεία και παύλα. Και μια και οι παρομοιώσεις με τα αυτοκίνητα είναι σαν να παίρνεις caterham και να μην έχεις ιδέα από μηχανολογία. Λογικό είναι να μην μπορέσεις ποτέ να το στήσεις για να απολαύσεις τα ατελείωτα γκάζια στο σωληνωτό πλαίσιο που σου προσφέρει. Καλύτερα πάρε κάποιο άλλο αυτοκίνητο. Δεν θές να διαβάσεις 5 βασικά πραγματάκια για το Linux; Βάλε κάποιο άλλο λειτουργικό.

Τέλος, για την απήχηση του Ubuntu, έχω μόνο να πω ότι όσοι το χρησιμοποιούν, το υποστηρίζουν θερμά γιατί επιτέλους βρήκαν τον αντικαταστάτη των Windows και που να τρέχεις τώρα να βρίσκεις καινούργιο crack κάθε φορά που η MS αλλάζει την προστασία στο λειτουργικό της. Δεν θέλουν να ασχοληθούν με το Linux απλώς βαρέθηκαν να βλέπουν την σημαιούλα κάτω-αριστερά. Δέχονται αγόγγυστα το να κάνουν format κάθε 6 μήνες ώστε να έχουν τα πιο καινούργια (περιφερειακά πάντα) προγράμματα στη διανομή τους, νοοτροπία εμφανώς εμποτισμένη από τον καιρό που περάσανε στα Windows. Η πραγματική απήχηση της διανομής θα φανεί από το αν θα καταφέρει να κρατήσει μια σταθερή βάση χρηστών και να την αυξήσει σταδιακά, μέχρι τότε για μένα είναι απλώς ένα ακόμη hype σαν το iphone.

 

εχουν λογο ως καταναλωτες

Σαν "καταναλωτές"; Δεν υπάρχει κατανάλωση προϊόντος στην περίπτωση του Linux. Δεν πωλείται κάτι για να έχεις απαιτήσεις από αυτό και να τις ζητήσεις επίμονα από αυτόν που σου το πούλησε. Για την ακρίβεια, δεν σου είπε κανένας ότι αυτό που (σου) διέθεσε κι εσύ αποφάσισες να το χρησιμοποιήσεις, δουλεύει!

Οι developers (ελέω GNU και πάλι) φρόντισαν να ξενοιάσουν μια και καλή από "απαιτητικούς πελάτες", έδωσαν τον κώδικα και είπαν μάλιστα, σε όποιον δεν αρέσει ας τον αλλάξει για να ταιριάξει στις ανάγκες του. Αυτό το επιχείρημα δεν καταρρίπτεται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια καραμέλα των πολέμιων του ubuntu. H διανομή κάθε 6 μήνες θέλει format γιατί με το upgrade θα σπάσει. Αυτό το λένε πρώτον γιατί δεν έχουν καμία επαφή με την διανομή και δεύτερον ότι δεν μπορούν με τίποτα να κατανοήσουν ότι μπορεί να υπάρξει τέτοιο μαζικό upgrade σε πακέτα σε μια διανομή χωρίς προβλήματα. Σε οποιαδήποτε διανομή ακόμα και στο debian αν πας και κάνεις με την μια ένα τέτοιο μεγάλο upgrade κατά 100% θα σου μείνει στο χέρι. Ε στο ubuntu δεν συμβαίνει αυτό και το λέω εκ πείρας που ήδη έχω κάνει άπειρα upgrade. Ακόμα και η εγκατάσταση που τρέχω τώρα έιναι μετά από τρία upgrade και ετοιμάζομαι σε λίγο καιρό και για το επόμενο. Και το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι δεν μπορώ και να χαρακτηριστώ σαν core linux χρήστης :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιαδήποτε διανομή ακόμα και στο debian αν πας και κάνεις με την μια ένα τέτοιο μεγάλο upgrade κατά 100% θα σου μείνει στο χέρι. Ε στο ubuntu δεν συμβαίνει αυτό και το λέω εκ πείρας που ήδη έχω κάνει άπειρα upgrade. .

 

αυτο που λες δεν ισχυει ,απο προσωπικη εμπειρια η slackware δεν εχει γονατισει στο παραμικρο ενω ενα μηχανημα που εχω με ubuntu δημιουργησε απο 7.10 σε 8.04 διαφορα προβληματα που ακομα βαριεμαι να τα λυσω(ρυθμισμα της φωτεινοτητας στο ελαχιστο με καθε reboot,crashαρισματα του gnome ,crashαρισματα του network manager ,κολληματα σε εφαρμογες που δεν το περιμενεις με τιποτα,προβληματα σε virtualbox με host netbsd που δεν τα ειχα με το macosx και αμα συνεχισω θα μοιαζει το ποστ με συκοφαντια) .Η debian το μονο προβλημα που εχει δημιουργησει ποτε σε μενα ειναι να μην κανει scroll το touchpad μετα απο ενα upgrade.Ενοχλητικο μεν υποθεση 10 λεπτων δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν αναφερθει τετοιες περιπτωσεις γιαυτιο και εγω το σκεφτομαι να προχωρησω σε τετοια αναβαθμιση,θελει προσοχη παντως να γινει σωστα.

 

παντως οντως καταναλωτες ειμαστε,απλα δεν ειμαστε αγοραστες(εκτος και αν μιλαμε για εκδοσεις τυπου novell κτλ) και το πληρωνουμε σε εισαγωγικα με το χρονο μας και το κοπο μας ( και με οποια εποδραση εχει αυτο στην επιλογη hardware)για να το μαθουμε,με τη θεληση μας.

οσο για το αν δουλευει σωστα ,σε πολλα φορα αυτο υποστηριζεται και μαλιστα οτι ειναι καλυτερο απο τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nullscan, για τα πρώτα που λες, ok, για διανομές μιλάμε, όταν αναφέρομαι σε gnu/linux φυσικά και δεν εννοώ μόνο τον πυρήνα αλλά την όλη εμπειρία που έχει κάποιος όταν βάζει gnu/linux. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις.

Δεν έχω εμμονή με το compile, απλά θυμάμαι που είχε γράψει κάποιος ότι δε γίνεται να βάλεις linux χωρίς να ξέρεις να κάνεις compile και μου έρχεται εύκολα σαν παράδειγμα. Βάλε στη θέση του οποιαδήποτε πιο_advanced_γνώση_που_θεωρείται_απαραίτητη_από_τους_TRU/leet_linuxάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Debian_Social_Contract

 

The Debian Social Contract is a document which frames the moral agenda of the Debian project. The values outlined in the Social Contract provide the basic principles for the rules set forth in the Debian Free Software Guidelines. Those guidelines serve as the basis for the Open Source Definition.

 

A user sacrifices a degree of control when selecting an operating system for their computer. Debian believes that the makers of a free software operating system should provide certain guarantees when a user entrusts them with control of a computer. These guarantees include:

 

* Ensuring that the operating system remains open and Free.

* Giving back improvements to the community that made the operating system possible.

* Not hiding problems with the software or organization.

* Staying focused on the users and the software that started the phenomena.

* Making it possible for the software to be used for real-world problems, even when that means working with non-free software.

 

http://www.debian.org/social_contract

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιαδήποτε διανομή ακόμα και στο debian αν πας και κάνεις με την μια ένα τέτοιο μεγάλο upgrade κατά 100% θα σου μείνει στο χέρι.

 

Μα τελειως ακυρο ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, επειδή δεν έχω όρεξη για μακροσκελές flame, θα σου πω απλά ότι πρώτον δεν προσπαθώ να ξεκινήσω καμία σταυροφορία ούτε έχω απαιτήσεις από τους άλλους, τη γνώμη μου είπα απλά,

Νομίζω ότι είχες ένα αρκετά αφοριστικό ύφος για να είναι απλά μια γνώμη.

 

θεωρώ τη συγκεκριμένη νοοτροπία αστεία, δεν περιμένω όμως να την αλλάξετε επειδή το είπα εγώ, δεύτερον ότι ενώ λες από τη μία ότι στο linux δεν υπάρχει "πρέπει το linux να κάνει αυτό" κλπ από την άλλη μιλάς για συμφωνίες και τέτοια, εγώ η μόνη συμφωνία που βλέπω είναι η GPL, τα υπόλοιπα είναι δικές σου ερμηνείες.

Η GPL μεταξύ άλλων γράφει και το εξής:

EXCEPT WHEN OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND' date=' EITHER EXPRESSED OR IMPLIED[/b'], INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU. SHOULD THE PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION.

 

Αυτή η ρήτρα του "as is" σημαίνει ακριβώς αυτή τη συμφωνία: σου το δίνω τσάμπα, όπως είναι και δεν αναλαμβάνω ουδεμία δέσμευση να σε υποστηρίξω ούτε σου εγγυώμαι ότι το πρόγραμμα κάνει αυτό που νομίζεις ή θες. Αυτή είναι η συμφωνία, η οποία σε συνδυασμό με την ελευθερία τροποποίησης που σου δίνει η GPL τελικά καταλήγει στο "αν δεν κάνει αυτό που θες, είναι δική σου υπόθεση να ασχοληθείς/διαβάσεις/τροποποιήσεις ώστε να το κάνει". Φυσικά οι developers υποστηρίζουν τους χρήστες, αλλά η υποστήριξη είναι καθαρά εθελοντική και δεν μπορείς (ηθικά) να έχεις ουδεμία αξίωση από αυτούς.

 

Τέλος αν ίσχυαν αυτά που λες δεν θα είχαμε καν GUI στο GNU/linux,

Μπορώ και εγώ να κάνω την τρίχα τριχιά.

 

εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι χοντρικά όλα τα βήματα ανάπτυξης στα διάφορα μέρη του gnu/linux είναι προς τη διευκόλυνση του χρήστη (γιατί πχ βάζουν drivers στον kernel αφού οι πεφωτισμένοι linux users θα πρέπει να μπορούν -και να γουστάρουν- να το κάνουν χειροκίνητα;

Αυτό είναι επειδή εσύ (και μια μεγάλη ομάδα απλών χρηστών) εξάγεις συμπεράσματα από το desktop του σπιτιού σου και τα μετατρέπεις σε αποκλειστική κοσμοθεωρία. Αν ασχοληθείς λεπτομερώς με το τι και πως βελτιώνεται στον πυρήνα του λειτουργικού θα δεις ότι πάρα πολλές από τις βελτιώσεις δεν είναι καν ορατές στον τελικό χρήστη (όπως εσύ το βιώνεις, γιατί τελικός χρήστης είναι και ο webmaster σε ένα site ας πούμε).

 

- εντελώς πρόχειρο παράδειγμα) και θέλω να πιστεύω ότι σε κάποια χρόνια θα είναι πανεύκολο το να στήσεις και να χειριστείς ένα μηχάνημα με linux χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις.

Μηχάνημα με Linux ναι, PC όχι. Εξάλλου, η αρχή έχει ήδη γίνει με το eee-PC, το οποίο έχει ένα εντυπωσιακά φιλικό περιβάλλον, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του. Ξαναλέω, ένα μεγάλο πρόβλημα είναι η ίδια η πλατφόρμα στην οποία τρέχουμε και οι ιδιαιτερότητές της. Μπορείς να έχεις λειτουργικά τα οποία να είναι τελείως διαφανή ως προς το χρήστη, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις που ξέρω (π.χ. IRIX και Mac OS X) όλα ανεξαιρέτως τα λειτουργικά αυτά έτρεχαν σε περιορισμένο hardware. Δεν είναι τυχαίο, το PC σου δίνει μεγάλη ευελιξία όσον αφορά στο hardware, αλλά η μεγάλη ποικιλία hardware και η εμμονή στην προς τα πίσω συμβατότητα έχουν ένα τίμημα, την πολυπλοκότητα και τις ιδιοτροπίες της πλατφόρμας. Θα πω για άλλη μια φορά: αν θέλετε έναν Η/Υ που να συμπεριφέρεται σαν mp3 player, πάρτε έναν που σχεδιάστηκε εξαρχής γι' αυτό το σκοπό: apple. Θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, θα κάνετε τη δουλειά σας πολύ καλύτερα και θα τρέχετε και ήμι-opensource UNIX.

 

 

αλλά θέλει για οποιονδήποτε λόγο να βάλει gnu/linux. Και αν κρίνουμε από την επιτυχία του ubuntu, αυτός ο κόσμος είναι ΠΑΡΑ πολύς.

Και εγώ μπορεί να μην ξέρω να οδηγώ και να θέλω να κάνω παντιλίκια με μια F40, σημαίνει ότι μπορώ κιόλας; Ας μην τρελαθούμε... Και όχι, το να ξέρεις να κάνεις compile πράγματα δεν είναι απαραίτητο, αλλά το να ξέρεις να διαβάζεις manpages ας πούμε είναι. Γι' αυτού του επιπέδου το «ψάξιμο» μιλάμε. Και στην τελική αυτός ο ΠΑΡΑ πολύς κόσμος τι κάνει ακριβώς εκτός από το να απαιτεί από Κάποιους Άλλους να κάνουν το Linux Windows χωρίς τα μειονεκτήματα των δεύτερων, ει δυνατόν χθες, να του το δίνουν τζάμπα και να τρέχει στην σούπερ κάρτα γραφικών που θα κυκλοφορήσει αύριο; Και μόλις τολμήσει κάποιος να πει RTFM (γιατί η γραφή εφευρέθηκε ακριβώς για να μη χρειάζεται να ξαναλέμε στον καθένα τα ίδια πράγματα), να έρχεται η απειλή «χρειάζεστε χρήστες στο Linux για να φτιάχνουν οι εταιρείες drivers». Ευχαριστώ, δε θα πάρω από αυτή τη νοοτροπία.

 

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος που δουλεύω κάθε μέρα με εργαλεία και τεχνικές που ούτε στα Windows 125 δε θα μπουν, που μπορώ να πειράζω προγράμματα και να τα κάνω να κάνουν αυτό που θέλω, που έχω στη διάθεσή μου τα εργαλεία για να στήσω υπηρεσίες και να διακινήσω Πληροφορία με ασφάλεια και σταθερότητα και θεωρώ το χρόνο και το «ψηφιακό μελάνι» που έχω αφιερώσει ως το ελάχιστο τίμημα για το οφέλη που απολαμβάνω. Τίμια συμφωνία (αν και παίζει να είμαι και ευνοημένος ;) ).

 

 

ο προγραμματιστης του envy ας πουμε δε νομιζω να γραφει απλα ετσι για τον εαυτο του αλλα για να μπορει να προσληφθει σε μια εταιρια σα την cannonical.

Αν θέλει να προσληφθεί κάπου, καλύτερα να αρχίσει να γράφει Java. Υπάρχει αρκετός κόσμος που το κάνει απλά για την πλάκα του, και αυτό φαίνεται απ' το ότι δε σταματά να αναπτύσσει το software του όταν τελικά προσληφθεί κάπου. Και ας φέρουμε κανένα πιο ουσιαστικό παράδειγμα από το envy. Γράφει για να προσληφθεί κάπου ο Moolenaar ας πούμε; Ή ο Van Rossum; Ή ο Tridgell; Δε νομίζω ότι σκοπός τους είναι το (ελληνικό) «βόλεμα», απλά γουστάρουν αυτό που κάνουν και μιλάμε για 3 πολύ βασικά projects στον opensource κόσμο (vim, python και samba).

 

αυτο το ηλιθιος χρηστης ειναι απαραδεκτο σα χαρακτηρισμος και ακομη και αν το λεει ο τορβαλντς, τοσο το χειροτερο γιαυτον και στη τελικη εξυπνος σε εναν τομεα μπορει σε εναν αλλο τομεα να ειναι μπαζο,οποτε τι παει να πει εξυπνος.

Επίτηδες διάλεξα αυτό το παράδειγμα, επειδή το έχει χρησιμοποιήσει ο torvalds, ακριβώς για να σου δείξω αυτό: ο άνθρωπος στον οποίο σε μεγάλο βαθμό οφείλεις το λειτουργικό που τρέχεις, έχει αυτή την άποψη για τους χρήστες του GNOME ας πούμε. Δεν την επέβαλε σε κανέναν (αν και θα μπορούσε), αλλά σε κάθε περίπτωση του χρωστάς πολλά και ας θεωρεί ότι το GNOME είναι για ηλίθιους.

 

οι φιλοσοφιες απο οτι φαινεται υπαρχουν για να αλλαζουν,απο τη στιγμη που το λινουξ και ως προσυλιτισμος(ναι γινεται αυτο)παει να πιασει τις μαζες,ακομη και αν ειναι ηλιθιες,εχουν λογο ως καταναλωτες,αλλωστε με τις αναφορες σφαλματων συνεισφερουν και αυτες με τον τροπο τους και αφου τα προγραμματα γινοντα για να φαγωθουν,οπως οι τροφες, ο καθενας μπορει να πει τη γνωμη του και ας μην ακουστει,απλα αν ειναι η ιδια απο πολλους και αγνοηθει τοτε υπαρχει προβλημα για το προιον και απλα σβηνει.

Το Linux δεν είναι προϊόν, δεν πωλείται, αναπτύσσεται με όρους εντελώς αντίθετους στην εμπορική/καταναλωτική λογική και σε μεγάλο βαθμό η εμπορική βιωσιμότητά του δεν έχει καμία σημασία. Το Linux παραμένει ζωντανό για λόγους πολύ διαφορετικούς και σοβαρούς από το Desktop του μέσου χρήστη. Για την ακρίβεια έφτασε στο απόγειό του χωρίς το Ubuntu και τους σταυροφόρους, άσχετο αν εσείς το ανακαλύψατε χτες (δεν το παίζω παλιός, είμαι πλέον :P). Είναι ευχής έργο το να περάσει τελικά στο Desktop του μέσου χρήστη, αλλά:

  • Δεν είναι αυτοσκοπός
  • Δε λέει κανείς ότι οι συνθήκες είναι ώριμες. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ αν το Ubuntu ενδεχομένως είναι λίγο πρόωρο, ή αν υπόσχεται περισσότερα από αυτά που μπορεί να προσφέρει;
  • Δε λέει κανείς ότι εν γένει γίνεται.

Ότι γίνονται προσπάθειες, γίνονται, αλλά το κοινό για λόγους που δεν κατανοώ έχει απαιτήσεις που δεν έχει ούτε από τη Microsoft για προϊόν που έχει πληρώσει. Έχει κάνει κανείς σας στη Microsoft παράπονα για την αστάθεια των λειτουργικών της; Ή για την ελλιπέστατη ασφάλεια; Φυσικά και όχι, γιατί ουσιαστικά και τα Windows "as-is" τα παίρνετε, και ας μην το λέει η άδεια χρήσης. Γιατί λοιπόν απαιτείτε πολύ περισσότερα από κάτι που δεν έχετε πληρώσει, που σας λέει ρητά ότι μπορεί και να μη δουλεύει και που ξέρετε ότι είναι ακόμα σε στάδιο ανάπτυξης;

 

Τέλος, για μένα ο όρος «καταναλωτής» έχει αυστηρά αρνητική σημασία και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε ένα χώρο όπως το FOSS, όπου συμμετέχεις, δεν καταναλώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λεξη καταναλωτης εχει τη δικια της εννοια και ισως πολλες ερμηνειες.

μη ξεχναμε και τις εμπορικες εκδοσεις,πολλες διανομες δεν ειναι τεστινγκ,οπως λενε οι παλιοι για τις εμπορικες?πολλες δεν απευθυνονται σε εταιριες?

το να λεει ο τορβαλντς κατι σημαινει οτι τον τιμαει κιολας?μπορει να εχει συνεισφερει παρα πολλα ,αλλα ετερον αικατερον και στη τελικη γιατι να δινουμε σημασια σε κατι τετοιους

και τοσο μεγαλο θεμα ειναι πια το gnome με το kde?

και στη τελικη τετοιες απαραδεκτες εκφρασεις,ειναι συγκαλυμμενος φασισμος για να περναει κανεις το δικο του.

σιγουρα ο καθενας γραφει προγραμματα για το δικο του λογο,που μπορει ομως να ειναι και ωφελιμιστικος.

γενικα σε τετοιες συζητησεις γινεται η τριχα τριχια γιαυτο και δυστυχως χαλανε στο τελος.

τωρα παλιοι και νεοι,τι παει να πει αυτο,εχει τη σημασια του μεχρι ενος σημειου,αλλωστε το λινουξ,ουσιαστικα δεν ανηκει σε κανεναν,οποτε δεν υπαρχουν στρατιωτες και στρατηγοι.

rtfm γιατι να το πεις ενω σε αλλες περιπτωσεις αν το ελεγες με τη πληρη λεξη μπορει και σε αυτο το φορουμ ισως να επαιρνες ειδοποιηση η ban.

στη τελικη αν καποιος δε σεβεται η δε θελει να καταλαβει καποια πραγματα ,μετα απο καποιες παραπομπες ,απλα δεν εασχολουμαστε.

οπως εχω ξαναπει το μανουαλ δεν αρκει απο μονο του,γιατι θελει σωστη εκτιμηση των πραγματων

πχ multiboot,απλο ειναι κατα βαση οι περιπλοκες ομως που μπορει να εχει θελουν προσεκτικο διαβασμα,οπως και επαναφορα του grub μετα απο ξαναπερασμα των win,

εχω δωσει αλλου σχετικα λινκ,που δειχνουν πως μπορει να μπερδευτει.

 

εγω δε καταλαβαινω που γινεται θεμα,ναι σιγουρα ειναι συμμετοχικο το λινουξ,οποτε βεβαια ,ως χρηστης ubuntu υπερευχαριστω και το debian γιατι ειναι η βαση και οχι μονο.

απο την αλλη υπαρχουν δεκαδες διανομες για καθε αναγκη.

αφου αυτες απευθυνονται καπου οπως ενα εργο,αρα μετραει η γνωμη και του κοινου,αλλιως πχ ενα πινακα το κλειναμε στη σοφιτα και τελος.

αν θελουμε να απευθυνθει σε ευρυτερο κοινο,τοτε το ακουμε.

επισης βλεπω οτι στο debian πατανε πολλες διανομες ubuntu ,mint ,sidux.

γιατι?μηπως για να καλυψουν καποιο κενο (χρησης η οτιδηποτε αλλο)του debian?

και αυτο δεν ειναι κακο,αυτη αλλωστε ειναι η ευελιξια του λινουξ.

στο ubuntu σιγουρα η επιρροη του κοσμου του φερνει προβληματα να εκπληρωσει τις υποσχεσεις του,αλλα ας πει εχουμε και ενα μετρο και ολα οκ.

το να απιτεις κατι δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο( απο εμενα τουλαχιστον)αλλα σε κατι οπως το λινουξ ππου αγαπαω θα ηθελα να δω καποια πραγματα,αν γινουν εχει καλως.

παντως αυτο το ξαναλεω αν αρχισουμε τι ειναι εξυπνος κτλ που ειναι ρατσιστικα στη τελικη, να περασουμε ολοι iq τεστ να δουμε ποιος ειναι τι(αν και αυτα δεν ειναι αξιοπιστα) και ναμοιραστουμε αναλογα με τη διανομη.

βεβαια κατι τετοιο ειναι ανοητο και δεν εχει νοημα να γινει ,αυτο ποπυ θα γινει ομως αν επικρατουν τετοιες αντιληψεις για χρηστες ειναι να περιθορωποιηθει το λινουξ,που μπορει να ειναι οκ για τον τορβαλντς ας πουμε.

(δηλαδη ας πουμε η mandriva με kde που βασικα ετσι τη δουλευουν ειναι για εξυπνους και αυτη που δουλευεται με gnome ειναι για ηλιθιους κατα τον τορβαλντς?μη τρελλαθουμε τωρα....)

τελος για μενα ο μονος ορος που εχει αρνητικη σημασια ειναι το ηλιθιος και ο σνομπισμος και η υποτιμηση που αν εξαιρεσουμε το στρατο,δε μπορει να εφαρμοστει επισης σε ενα τετοιο χωρο,αλλα αυτο δε βλεπω δυστυχως να καταδικαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά χάνετε το νόημα...

Χρησιμοποίησα το παράδειγμα του Linus για να δείξω ότι δεν κόφτονται όλοι στην «κοινότητα» για τους αδαείς/αρχάριους χρήστες και ότι κάτι τέτοιο είναι απόλυτα αναμενόμενο. Μην κολλάς στη συγκεκριμένη φρασεολογία, εξάλλου ο Linus είναι γνωστός για τα αιχμηρά σχόλιά του.

 

Το RTFM έχει περάσει πλέον στην αργκό του διαδικτύου. Αν το μεταφράσεις κατά λέξη είναι προσβλητικό ενδεχομένως, όμως η χρήση του σημαίνει ότι αυτό που ψάχνεις είναι τετριμμένο και καταχωρημένο στα επίσημα έγγραφα που θα έπρεπε ήδη να έχεις διαβάσει.

 

Όχι, οι διάφορες διανομές δεν καλύπτουν κάποιο "κενό", κενό υφίσταται άλλωστε όταν έπρεπε να έχει καλυφθεί κάτι αλλά δεν έχει. Επειδή όπως αναλύσαμε παραπάνω, στην προκειμένη περίπτωση δεν πρέπει τίποτα, οι διανομές που πατάνε πάνω στο Debian απλά είναι εξειδικευμένες σε διαφορετικές ανάγκες. Και ακριβώς το πλήθος των διανομών που πατάνε στο debian δείχνει ότι είναι μια σοβαρή διανομή με σωστά εργαλεία και αρχές.

 

Και φυσικά για την ταμπακιέρα ουδείς λόγος...

Το Linux δεν είναι προϊόν' date=' δεν πωλείται, αναπτύσσεται με όρους εντελώς αντίθετους στην εμπορική/καταναλωτική λογική και σε μεγάλο βαθμό η εμπορική βιωσιμότητά του δεν έχει καμία σημασία. Το Linux παραμένει ζωντανό για λόγους πολύ διαφορετικούς και σοβαρούς από το Desktop του μέσου χρήστη. Είναι ευχής έργο το να περάσει τελικά στο Desktop του μέσου χρήστη, αλλά:

 

* Δεν είναι αυτοσκοπός

* Δε λέει κανείς ότι οι συνθήκες είναι ώριμες. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ αν το Ubuntu ενδεχομένως είναι λίγο πρόωρο, ή αν υπόσχεται περισσότερα από αυτά που μπορεί να προσφέρει;

* Δε λέει κανείς ότι εν γένει γίνεται.

 

Ότι γίνονται προσπάθειες, γίνονται, αλλά το κοινό για λόγους που δεν κατανοώ έχει απαιτήσεις που δεν έχει ούτε από τη Microsoft για προϊόν που έχει πληρώσει. Έχει κάνει κανείς σας στη Microsoft παράπονα για την αστάθεια των λειτουργικών της; Ή για την ελλιπέστατη ασφάλεια; Φυσικά και όχι, γιατί ουσιαστικά και τα Windows "as-is" τα παίρνετε, και ας μην το λέει η άδεια χρήσης. Γιατί λοιπόν απαιτείτε πολύ περισσότερα από κάτι που δεν έχετε πληρώσει, που σας λέει ρητά ότι μπορεί και να μη δουλεύει και που ξέρετε ότι είναι ακόμα σε στάδιο ανάπτυξης;

[/quote']

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή μετάφραση είναι μια τέχνη και απαιτεί ανθρώπους με πολύ καλή γνώση και των δύο γλωσσών.
τα εργαλεια κανουν το μαστορα
.

Και τα εργαλεια πρεπει και επιβαλλεται να μπορουν να τ αχειριζοντε

και οι βοηθοι μας.

παντα εφοσν θελουμε να παραγουμε εργο.

Εσεις μπορειτε να επιμεινετε σε svn και αλλα εξωτικα εργαλεια,

οπως πλοηγους κειμενου

Ο μεσος χρηστης ειναι ενας απο τους στοχους και δεν υπαρχει περιπτωση να

αλλαξει αυτο , δηλ να αρχισει ο μεσος χρηστης να στοχευει σε σας.

 

τα υπολοιπα τα εφαγε ενα κρασαρισμα της αλεπους.

 

Η αναπτυξη δεν συμπληρωνετε απο την ανατροφοδοτηση, οχι οχι κλπ.

τα εργαλεια δεν αναπτυσοντε απο την ανατροφοδοτηση των απλων χρσητων.

Εσεις εχετε τις γνωσεις και επιβαλλεται το τη θα χρησιμοποιησουμε.

και φυσικα μπορειτε να μας αξιολογησετε για την ορθη χρηση τους.

Το παρον θεμα ξοδευει χρονο ο τους προγραμματιστες, αρα θα πρεπει να κλειδωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Εσεις μπορειτε να επιμεινετε σε svn και αλλα εξωτικα εργαλεια,

οπως πλοηγους κειμενου

Ο μεσος χρηστης ειναι ενας απο τους στοχους και δεν υπαρχει περιπτωση να

αλλαξει αυτο , δηλ να αρχισει ο μεσος χρηστης να στοχευει σε σας.

Και ο μέσος χρήστης πρέπει να καταλάβει ότι χωρίς να σπάσεις αβγά, ομελέτα δε γίνεται. Τα εργαλεία υπάρχουν εκεί έξω, είναι δική του υπόθεση το αν θα μάθει να τα χρησιμοποιεί σωστά ή όχι. Όλοι μπορούν, λίγοι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εργαλεία υπάρχουν εκεί έξω, είναι δική του υπόθεση το αν θα μάθει να τα χρησιμοποιεί σωστά ή όχι. Όλοι μπορούν, λίγοι θέλουν.

Εγω ειμαι ηλεκτρολογος οι φιλοι μου, μουσικος, οφθαλμιατρος, φοιτητης, συναδελφος, κλπ.

 

Απο που μας προτεινεις να ξεκινησουμε την αλφαβητο του λινουξ;

Για να μπορεσουμε να καταλαβουμε τι ειναι αυτο που θελετε να μας επιβαλλεται;

Για να μπορεσουμε περαν απο την χρηση να ανταποδωσουμε αυτο που το ubuntu

ευκολα και κατανοητα μας ζηταει, εφοσον και αν θελουμε να ανταποδωσουμε;

Ακομη και to google στην μεταφραση δεχετε βελτιωση, και εχουμε δει βελτιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη ταμπακιερα που ειπες ειπα την αποψη μου κατα τα αλλα ας αναφερθω σε κατι αλλο που παλι αναφερθηκα,ας το πω πιο αναλυτικα.

σιγουρα οταν ρωταει καποιος κατι πρεπει να εχει ψαξει πρωτα στο νετ και στο help της διανομης του γιατι δε του φταινε σε τιποτα οσοι θα του απαντησουν να τρεχουν για λογαρισμο του,επειδη ετσι θελέι αυτος και σιγουρα θελει ψαξιμο το λινουξ ανεξαρτητως διανομης ,οποτε αν καποιος δε θελει πολλα πολλα καλυτερα να μη μπλεκει με το λινουξ.

κατα τα αλλα δε ξερω σε τετοιες συζητησεις που σταματαει η ανταλλαγη αποψεων και που αρχιζει η παρεξηγηση,οποτε δεν εχω νομιζω να πω τιποτα αλλο που να προσθεσει στη συζητηση.

καλημερα σε ολους(και στο λινους:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...