Προς το περιεχόμενο

linux εγκατασταση


gian_90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ubuntu Download

Δοκίμασε Ubuntu είναι αρκετά easy going για αρχή!

 

ευχαριστω φιλε.οταν εξεικειωθω να τα αλλαξω η ειναι ενταξει?προγραμματα πρεπει να εγκαταστησω μετα δηλαδη μοζιλλα κ τετοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firefox το εχει προεγκατεστημενο το λειτουργικο συστημα , οσο αναφορα για το ποια διανομη του linux ειναι για αρχαριους θα σου προτεινω : madriva , ubuntu , linux mint , fedora core , opensuse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι linux διανομη μου προτεινετε να βαλω και απο που να την κατεβασω?ειμαι λιγο αρχαριος στο θεμα linux.

 

 

Δεν ήξερα και εγώ πολλά και έβαλα Mandriva. Πριν είχα Ubuntu και πάλι

καλά...Ξέρες το καλό είναι ότι πολλά πράγματα στο λειτουργικό είναι

αυτοματοποιημένα και μπορείς να κάνεις Add/Remove προγράμματα με

απλά clicks...Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι ότι δεν μπορείς να

εγκαταστήσεις .exe files όπως 'τρέχεις' σε Windows...Αλλο πρόβλημα με

τον Media Player...Εκεί καλά είναι να έχεις τον RealPlayerGold11 για τα

αρχεία που βλέπεις στο ιντερνετ..Είναι όπως στα Windows XP χρειάζεσαι

Java, Macromedia shockwave ή Adobe Flash player για να είσαι update...

 

Πάντως νομίζω ότι θα σου αρέσει η ιδέα Linux αν και δεν γνωρίζουν πολύ.

Να θυμάσαι ότι πρόκειται για 'free open-source software' φτιαγμένο από χρήστες

για όλους...Υπάρχει linuxforum για περισσότερες συμβουλές/οδηγίες χρήσης....

 

http://www.linuxforums.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι ότι δεν μπορείς να

εγκαταστήσεις .exe files όπως 'τρέχεις' σε Windows...Αλλο πρόβλημα με

τον Media Player...Εκεί καλά είναι να έχεις τον RealPlayerGold11 για τα

αρχεία που βλέπεις στο ιντερνετ.

 

Προγράμματα μπορείς να εγκαταστήσεις και όπως και στα windows.

Αντι για exe όμως υπάρχουν .deb, .rpm κτλ.

Η κύρια διαφορά είναι οτι ένα .exe έχει μαζί του όλες τις βιβλιοθήκες που χρειάζεται για να τρέξει η εφαρμογή ενώ τα στο linux θα πρέπει να τις εγκαταστήσεις εσύ μαζί με το πρόγραμμα που θες.

Για αυτό το λόγο τα προγράμματα (.deb, .rpm ktl) στο linux είναι πολύ μικρά σε μέγεθος (πολλά λιγότερο του MB) ενώ σε windows αρκετά MB.

Έτσι σε linux αν θες να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα Α και ένα Β που και τα δυο χρησιμοποιούν την βιβλιοθήκη C , τότε κατεβάζεις και εγκαθιστάς Α,Β,C μια φορά και τελειώνεις.

Σε windows θες A+C και Β+C πράγμα που σημαίνει αργό κατέβασμα και μεγαλύτερος χώρος στον δίσκο για εγκατάσταση;).

Αυτό είναι το πλεονέκτημα του linux.

To μειονέκτημα είναι ότι είναι δύσκολο αφού βρείς το πρόγραμμα ... να ψάχνεις και τις βιβλιοθήκες μετά.

Αυτό το μειονέκτημα όμως παύει να υπάρχει αν έχεις Internet και η διανομή σου διαθέτει package manager και αποθετήρια...με ένα κλικ πρόγραμμα και βιβλιοθήκες κατεβαίνουν και εγκαθιστώνται αυτόματα. :-D

 

Όσο για τον RealPlayerGold11 νομίζω οτι δεν χρειάζεται.

Ο mplayer είναι κατά πολύ ανώτερός του.

 

Αυτά :)

Περισσότερα για εγκατάσταση codec (mplayer) και γενικά προγράμματα δείτε στην υπογραφή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ftso τον τρομάζεις

 

Ίσως όπως τα γράφω να τρομάξει, αλλά τουλάχιστον θα καταλάβει οτι αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλά μια τακτική με κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειονεκτήματα.

Απο εκεί και πέρα μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα μόνος του.

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα .deb αρχεία πάντως σου βγάζει τι εξαρτήσεις χρειάζεται και τις εγκαθιστά μόνο του (απλά επειδή είδα οτι χρειάζεται να εγκαταστήσεις μόνος σου τα απαραίτητα προγράμματα).Σε εμένα τουλάχιστον δεν έχει χρειαστεί κάτι τέτοιο εκτός κι αν κάνω compile κάποιο πρόγραμμα,που γενικά δεν συστήνεται σε κάποιον που ξεκινάει να χρησιμοποιεί linux.Το ubuntu είναι πολυ καλή διανομή για αρχάριο και σε γενικές γραμμές δεν θα παιδευτεί κάποιος που αλλάζει απο windows.Άμα μετα έχει κανείς όρεξη ψάχνεται παραπάνω....Σόρυ για το γράψιμό μου αλλά είναι και αργά :o

 

Όσο για το .exe αρχεία μεγάλο πρόβλημα..Την είχα πατήσει αρχικά ψάχνοντας κατάληξη για εκτελέσιμα αρχεία..Που να 'ξερα τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη διανομή για να ξεκινήσεις είναι το Linux Mint. Αυτό θα σου αναγνωρίσει αυτόματα τις κάρτες, τους σκληρούς, τα usb, τα φλασάκια, θα σου παίξει από την αρχή τα mp3, κλπ.

Όσο για τα προγράμματα, κάποια .exe αρχεία θα σου τα περάσει μέσω του Wine, αλλά για τα προγράμματα που χρησιμοποιείς στα Windows υπάρχουν αντίστοιχα (και καλύτερα) προγράμματα στο Linux. Ένα αρχείο .deb, λειτουργεί όπως το .exe, δηλαδή με διπλό κλικ ξεκινάει την εγκατάσταση. Τα προγράμματα που θες, θα τα βρίσκεις στην "αποθήκη" της διανομής σου (repository) και θα τα εγκαθιστάς με ένα απλό "τσεκ" και "apply". Αν κάποιο πρόγραμμα δεν υπάρχει στο repository της διανομής σου, θα το κατεβάζεις και (αν δεν είναι .deb), θα το κάνεις compile με τρεις εντολές: "configure", "make" και "make install". Αλλά όταν θα φτάσεις σ' αυτό το τελευταίο, θα έχεις αποκτήσει πια εμπειρία. Για το ξεκίνημα, θα έχεις ό,τι χρειαστείς.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...