Προς το περιεχόμενο

ubuntu vs mandriva vs opensuse


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις θα κατεβάσω και το live cd από κάθε διανομή αλλά δεν νομίζω να έχουν και τεράστιες διαφορές ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι διανομές δεν έχουν καμία διαφορά στα προγράμματα που ενσωματώνουν καθώς θα βρείς παντού τα ίδια. Οι διαφορές τους είναι στο γενικό στήσιμο του λειτουργικού και αυτό εσύ πρέπει να κρίνεις πιο σου αρέσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu γιατί είναι απίστευτα user friendly και έχει το καλύτερο support και community με ΧΑΟΤΙΚΗ διαφορά από τους άλλους. Αν στο τέλος θα μείνει μόνο μία διανομή (there can be only one) αυτή θα είναι το Ubuntu.

 

"Πείτε ΟΧΙ στο μονοπώλιο του Ubuntu"

 

A, και LINUX=Επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είσαι και εσύ υπερβολικός. Που υπάρχει μονοπώλιο όταν στον χώρο υπάρχουν ήδη διανομές με χιλιάδες χρήστες. Μερικές από αυτές είναι το mandriva, fedora, suse και φυσικά αρκετές άλλες. Δεν υπάρχει μονοπώλιο σε λογισμικό ανοιχτού κώδικα και ούτε μπορεί να δημιουργηθεί ποτέ. Κάποιος που θα μάθει να χειρίζετε την οποιαδήποτε διανομή δεν θα δυσκολευτεί καθόλου να δοκιμάσει και κάποια άλλη. Τα μονοπώλια γενικά δημιουργούνται όταν έχεις αποκλείσει την δυνατότητα επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως είναι ψιλό χάσιμο χρόνου να ασχολείστε με όλες τις διανομές ... Εκτός άμα το έχετε σαν χόμπυ η λόγω δουλείας .. Εκτός αυτού είναι ένας από τους λόγους που οι περισσότεροι εν τελεί παρατάνε τα λίνουξ, τόσες πολλές διανομές άντε να αποφασίσεις ποιά θα διαλέξεις....

 

Η γνώμη μου είναι βάλε μια διανομή, όποια νάναι, δεν έχει σημασία.

Από την άλλη θα σου πρότεινα, εάν φυσικά έχεις όρεξη, να βάλες μια η οποία δεν είναι καθόλου user friendly, έτσι μαθαίνεις, άμα φυσικά ο σκοπός σου είναι να μάθεις ...

Με το να κάνεις installation ενα ubuntu h ena suse παπάκια μαθαίνεις.... απλά παίρνεισ μια ιδέα.

Έγω όταν ήμουνα άσχετος ξεκίνησα με τα gentoo όταν αυτά ήτανε στα φόρτε τους.

Τα gentoo είχανε φοβερό documentation το οποίο εξηγούσε βήμα βήμα το εξαιρετικά πολύπλοκο installation που είχαν. Τα linux είναι εξαιρετικά απλά για κάποιον που ασχολείται και πολύ ποιό εύκολα από τα windows σε troubleshooting (εφωσον υπάρχει υποστίριξη των συσκευών πάντα) είναι όλα χωρισμένα σε λογικά τμήματα.

 

Επίσης καλό αμα υπάρχει η δυνατότητα να έχεισ ένα επιπλέον pc με το οποιό θα μπαίνεις internet για να λύνεις τυχών απορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως είναι ψιλό χάσιμο χρόνου να ασχολείστε με όλες τις διανομές ... Εκτός άμα το έχετε σαν χόμπυ η λόγω δουλείας .. Εκτός αυτού είναι ένας από τους λόγους που οι περισσότεροι εν τελεί παρατάνε τα λίνουξ, τόσες πολλές διανομές άντε να αποφασίσεις ποιά θα διαλέξεις....

Διαφωνώ. Το ότι υπάρχουν πολλές επιλογές σημαίνει ελευθερία επιλογής ακριβώς αυτού που θες και σου ταιριάζει. Αν κάνεις μια επιλογή και μετά απο καιρό το μετανιώσεις κάνεις κάποια άλλη χωρίς να καταπιέζεσαι με την πρώτη.

 

Από την άλλη θα σου πρότεινα, εάν φυσικά έχεις όρεξη, να βάλες μια η οποία δεν είναι καθόλου user friendly, έτσι μαθαίνεις, άμα φυσικά ο σκοπός σου είναι να μάθεις ...

Με το να κάνεις installation ενα ubuntu h ena suse παπάκια μαθαίνεις.... απλά παίρνεισ μια ιδέα.

Μην παίρνεις και όρκο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδί μου ενταξεί είναι σχετικό το θέμα δεν είπα κάτι το αντίθετο, το ότι υπάρχουνε πολλές διανομές δεν είναι απαραίτητα καλό αλλά ούτε και απαραίτητα κακό. Εγώ έχω καταλάβει ότι μιλάμε για κάποιον που θέλει να μάθει να δουλεύει σε λινουξ.. αυτό είναι το σημαντικό εξάλου αφού πριν μάθεις δεν μπορείς να βγάλεις σωστά συμπεράσματα....

 

Πάντως σίγουρα δεν πέρνω όρκο γιατί πάντα υπάρχει ένας εξύπνάκιας ο οποίος έχει αντίθετη γνώμη και συνήθως υπάρχουνε πολοί εξυπνάκηδες που ασχολούνται με linux... αλλά δεν πειράζει.

 

Υπάρχουνε πολλές επιλογές που μπορεί να κάνει κάποιος, εγώ από προσωπική εμπειρία έμαθα όπως σας περιέγραψα στο παραπάνω ποστ πριν βάλω τα gentoo πραγματικά ειχά καταλάβει ελάχιστα όσων αφορά τα unix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σίγουρα δεν πέρνω όρκο γιατί πάντα υπάρχει ένας εξύπνάκιας ο οποίος έχει αντίθετη γνώμη και συνήθως υπάρχουνε πολοί εξυπνάκηδες που ασχολούνται με linux... αλλά δεν πειράζει.

 

Συγγνώμη υπονοείς κάτι για εμένα?

 

Υπάρχουνε πολλές επιλογές που μπορεί να κάνει κάποιος, εγώ από προσωπική εμπειρία έμαθα όπως σας περιέγραψα στο παραπάνω ποστ πριν βάλω τα gentoo πραγματικά ειχά καταλάβει ελάχιστα όσων αφορά τα unix.

 

Ναι γιατί δεν ασχολήθηκες να μάθεις.

Το gentoo απλά σε ανάγκασε!

Εννοείς Linux..το gentoo δεν είναι Unix διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μόνο εσύ όλοι σε όλα τα λίνουξ φόρουμς έχουνε αυτή την τάση του εξύπνάκια.. ακόμα και εγώ πολλές φορές αλλά εντάξει δεν πειράζει...

 

όσων αφορά το unix καταλάθος το έγραψα αλλά μη πιάνεσαι από λεπτομέρειες unix linux μοιάζουνε πάρα πολύ. Δηλαδή άμα γνωρίζεις από unix δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να κάνεις μια εγκατάσταση ενός linux μηχανήματος. Τώρα άμα το ένα χρησιμοποιεί έναν πάκετ μάνατζερ το άλλο λινουξ κάποιον άλλο... κλαίν.. την ίδια δουλεια κάνουνε και δουλεύουνε σχεδόν κατά τον ίδιο τρόπο.

 

Τεσπά ftsoσκέψου ένα άτομο ο οποίος τώρα άρχισε να ασχολείται με λινουξ για τον οποίο αυτο που προέχει είναι να μάθει τα βασικά...Όχι φυσικά το να κουνάει το ποντίκι πάνω στην οθόνη, να βολτάρει στα πολύ ομορφά γραφικά περιβάλλοντα αλλά να καταλάβει κάποια βασικά πράματα για το πώς δουλεύουνε τα file system πώς δουλέυει το grub ή κάποιο άλλο αντίστοιχο boot manager κτλ.

 

Εν κατακλείδι γυρνώντας στο άτομο που έκανε το ποστ πιστεύω πως θα έπρεπε να είναι ποιό συγκεκριμένος στο τι ζητάει, δηλαδή θελει να μάθει lιnux, θέλει απλά να τα χρησιμοποιεί τα linux σα χρήστης τι ακριβώς ζητάει από ένα λειτουργικό σύστημα, για να μπορούμε και μεις να τον κατατοπίσουμε καταλήλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μόνο εσύ όλοι σε όλα τα λίνουξ φόρουμς έχουνε αυτή την τάση του εξύπνάκια.. ακόμα και εγώ πολλές φορές αλλά εντάξει δεν πειράζει...

 

Κοίταξε, δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω. Έχε ότι άποψη θες για εμένα, αλλά κράτα την για εσένα. Ο χαρακτηρισμός σου προσβάλλει προσωπικά και έρχεται ενάντια στους κανόνες του φόρουμ.

Παρακαλώ να διαγραφεί!

Αν θέλεις να εκφέρεις άποψη επι του θέματος κανένα πρόβλημα. Πρωσοπικούς χαρακτηρισμούς δεν δέχομαι.

 

όσων αφορά το unix καταλάθος το έγραψα αλλά μη πιάνεσαι από λεπτομέρειες unix linux μοιάζουνε πάρα πολύ. Δηλαδή άμα γνωρίζεις από unix δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να κάνεις μια εγκατάσταση ενός linux μηχανήματος. Τώρα άμα το ένα χρησιμοποιεί έναν πάκετ μάνατζερ το άλλο λινουξ κάποιον άλλο... κλαίν.. την ίδια δουλεια κάνουνε και δουλεύουνε σχεδόν κατά τον ίδιο τρόπο.

 

Αυτό είναι τελείως σχετικό.

Το οτι μοιάζουνε δεν πάει να πει οτι είναι το ίδιο.

Αν είχες δοκιμάσει να εγκαταστήσεις/δουλέψεις unix θα το καταλάβαινες.

Αν ήταν να βάζανε σε αυτήν την ενότητα και το Mac.

 

Τεσπά ftsoσκέψου ένα άτομο ο οποίος τώρα άρχισε να ασχολείται με λινουξ για τον οποίο αυτο που προέχει είναι να μάθει τα βασικά...Όχι φυσικά το να κουνάει το ποντίκι πάνω στην οθόνη, να βολτάρει στα πολύ ομορφά γραφικά περιβάλλοντα αλλά να καταλάβει κάποια βασικά πράματα για το πώς δουλεύουνε τα file system πώς δουλέυει το grub ή κάποιο άλλο αντίστοιχο boot manager κτλ.

 

Αυτό που προέχει είναι η ανάγκες του κάθε χρήστη.

Και με ubuntu αν θέλει μια χαρά τα μαθαίνει όλα αυτά.

Και αν θέλεις παράδειγμα πάρε εμένα.

 

Εν κατακλείδι γυρνώντας στο άτομο που έκανε το ποστ πιστεύω πως θα έπρεπε να είναι ποιό συγκεκριμένος στο τι ζητάει, δηλαδή θελει να μάθει lιnux, θέλει απλά να τα χρησιμοποιεί τα linux σα χρήστης τι ακριβώς ζητάει από ένα λειτουργικό σύστημα, για να μπορούμε και μεις να τον κατατοπίσουμε καταλήλως.

 

Πόσο ποιο συγκεκριμένος?

"Παιδιά σκέφτομαι να πετάξω τα xp και να βάλω linux και είμαι ανάμεσα στις 3 αυτές διανομές ubuntu mandriva και opensuse.Ποια είναι η καλύτερη??τη μου προτείνετε??"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...